Katechizm Kościoła Katolickiego

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Katechizm Kościoła Katolickiego

Post autor: Arek » 2023-01-07, 16:41

Zaczynam lekturę mojego Kościoła. Czy ktoś może karmi się tym dziełem i ma Swoje przemyślenia lub działania pod wpływem Katechizmu?

Dodano po 14 minutach 8 sekundach:
W konkretnych warunkach historycznych, w jakich się znajduje, człowiek napotyka jednak wiele trudności w poznaniu Boga za pomocą samego światła rozumu:

Umysł ludzki zasadniczo mógłby o własnych siłach dojść do prawdziwego i pewnego poznania tak jedynego osobowego Boga, który przez swoją Opatrzność czuwa nad światem i nim rządzi, jak i prawa naturalnego, które Stwórca wypisał w naszych duszach. Skuteczne i owocne wykorzystanie za pomocą rozumu tych wrodzonych zdolności natrafia jednak w praktyce na liczne przeszkody. Prawdy dotyczące Boga oraz relacji między Bogiem i ludźmi przekraczają w sposób absolutny porządek rzeczy podpadających pod zmysły i gdy powinny one wyrazić się w czynach i kształtować życie, wymagają od człowieka poświęcenia i wyrzeczenia się siebie. Rozum ludzki natomiast w poszukiwaniu takich prawd napotyka trudności wynikające z wpływu zmysłów i wyobraźni oraz ze złych skłonności spowodowanych przez grzech pierworodny. Sprawia to, że w tych dziedzinach ludzie łatwo sugerują się błędem lub przynajmniej niepewnością w tym, czego nie chcą uznać za prawdę.
Dodano po 21 minutach 37 sekundach:
W historii zdarzały się tak zwane objawienia prywatne; niektóre z nich zostały uznane przez autorytet Kościoła. Nie należą one jednak do depozytu wiary. Ich rolą nie jest „ulepszanie” czy „uzupełnianie” ostatecznego Objawienia Chrystusa, lecz pomoc w pełniejszym przeżywaniu go w jakiejś epoce historycznej. Zmysł wiary wiernych, kierowany przez Urząd Nauczycielski Kościoła, umie rozróżniać i przyjmować to, co w tych objawieniach stanowi autentyczne wezwanie Chrystusa lub świętych skierowane do Kościoła. Wiara chrześcijańska nie może przyjąć „objawień” zmierzających do przekroczenia czy poprawienia Objawienia, którego Chrystus jest wypełnieniem. Chodzi w tym wypadku o pewne religie niechrześcijańskie, a także o pewne ostatnio powstałe sekty, które opierają się na takich „objawieniach”.
Dodano po 9 minutach 53 sekundach:
Bóg "pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy" (1 Tm 2, 4), czyli Chrystusa Jezusa. Jest więc konieczne, by Chrystus był głoszony wszystkim narodom i wszystkim ludziom, i by w ten sposób Objawienie docierało aż na krańce świata.
Bóg najłaskawiej postanowił, aby to, co dla zbawienia wszystkich narodów objawił, pozostało na zawsze zachowane w całości i przekazywane było wszystkim pokoleniom.
Ostatnio zmieniony 2023-01-07, 17:27 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Katechizm Kościoła Katolickiego

Post autor: Albertus » 2023-01-07, 17:40

Czytałem i korzystam oczywiście z Katechizmu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Katechizm Kościoła Katolickiego

Post autor: sądzony » 2023-01-07, 17:41

Bywa, że zaglądam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Katechizm Kościoła Katolickiego

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-07, 17:54

Jakoś ostatnio mało popularna.ksiażka. Nawet jak się popatrzy na wydania, to trudno znaleźć jakieś ładne.

Pamiętam kiedyś taką serię "Tischner czyta Katechizm" z Jackiem Żakowskim. Oglądałem to namiętnie.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Katechizm Kościoła Katolickiego

Post autor: Arek » 2023-01-07, 17:57

Pozwolicie, że sukcesywnie będę tutaj robił wrzutki cytatów z tego co mnie zaciekawi i wzmocni.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Katechizm Kościoła Katolickiego

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-07, 17:58

Amerykanie wydali ostatnio ciekawe opracowanie na bazie tego katechizmu. Tutaj recenzja.(konwertyty z protestantyzmu tak na marginesie ;)

po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Katechizm Kościoła Katolickiego

Post autor: Arek » 2023-01-22, 18:46

133 Kościół "usilnie i szczególnie upomina wszystkich wiernych... aby przez częste czytanie Pisma świętego nabywali «najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa» (Flp 3, 8). «Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa» (św. Hieronim)" 111.
Dodano po 11 minutach 13 sekundach:
150 Wiara jest najpierw osobowym przylgnięciem człowieka do Boga; równocześnie i w sposób nierozdzielny jest ona dobrowolnym uznaniem całej prawdy, którą Bóg objawił. Jako osobowe przylgnięcie człowieka do Boga i uznanie prawdy, którą On objawił, wiara chrześcijańska różni się od wiary w osobę ludzką. Jest więc słuszne i dobre powierzyć się całkowicie Bogu i wierzyć w sposób absolutny w to, co On mówi. Byłoby rzeczą daremną i fałszywą pokładać taką wiarę w stworzeniu 12.
Dodano po 3 minutach 49 sekundach:
152 Nie można wierzyć w Jezusa Chrystusa, nie mając udziału w Jego Duchu. To właśnie Duch Święty objawia ludziom, kim jest Jezus. Rzeczywiście, nikt "nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: «Panem jest Jezus»" (1 Kor 12, 3). "Duch przenika wszystko, nawet głębokości Boga samego... i tego, co Boskie, nie zna nikt, tylko Duch Boży" (1 Kor 2, 10-11). Jedynie sam Bóg zna w pełni Boga. Wierzymy w Ducha Świętego, ponieważ jest Bogiem.

Kościół nie przestaje wyznawać swojej wiary w jednego Boga, Ojca, Syna i Ducha Świętego.
Dodano po 8 minutach 34 sekundach:
160 Aby wiara miała charakter ludzki, "człowiek powinien dobrowolnie odpowiedzieć Bogu wiarą; nikogo więc wbrew jego woli nie wolno do przyjęcia wiary przymuszać" 30. "Bóg wzywa ludzi, aby Mu służyli w Duchu i prawdzie; wezwanie takie wiąże ich w sumieniu, ale nie zmusza... W najwyższym stopniu przejawiło się to w Jezusie Chrystusie" 31. Jezus wprawdzie wzywał do wiary i nawrócenia, ale nikogo do tego nie zmuszał. "Dał świadectwo prawdzie, ale zaprzeczającym nie chciał jej narzucać siłą. Jego Królestwo... wzrasta miłością, przez którą Chrystus wywyższony na krzyżu ludzi do siebie pociągnął" 32
Dodano po 6 minutach 3 sekundach:
Konieczność wiary

161 Wiara w Jezusa Chrystusa i w Tego, który Go posłał dla naszego zbawienia, jest konieczna do zbawienia 33. "Ponieważ «bez wiary... nie można podobać się Bogu» (Hbr 11, 6) i dojść do udziału w Jego synostwie, nikt nie może być bez niej usprawiedliwiony ani nie otrzyma życia wiecznego, jeśli nie «wytrwa w niej do końca» (Mt 10, 22; 24, 13)" 34.

Wytrwanie w wierze

162 Wiara jest darem danym człowiekowi przez Boga. Ten nieoceniony dar możemy utracić. Św. Paweł ostrzega przed tym Tymoteusza: Wystąp w dobrej walce, "mając wiarę i dobre sumienie. Niektórzy odrzuciwszy je, ulegali rozbiciu w wierze" (1 Tm 1,18-19). Aby żyć, wzrastać i wytrwać w wierze aż do końca, musimy karmić ją słowem Bożym oraz prosić Pana, aby przymnażał nam wiary 35; powinna ona działać "przez miłość" (Ga 5, 6) 36, być podtrzymywana przez nadzieję 37 i zakorzeniona w wierze Kościoła.

Wiara - początek życia wiecznego

163 Wiara pozwala nam już w sposób uprzedzający doznawać radości i światła wizji uszczęśliwiającej, będącej celem naszej ziemskiej wędrówki. Zobaczymy wtedy Boga "twarzą w twarz" (1 Kor 13, 12), "takim, jakim jest" (1 J 3, 2). Wiara jest więc już początkiem życia wiecznego:

W chwili gdy kontemplujemy dobra zapowiadane przez wiarę, jakby odbite w zwierciadle, to jakbyśmy już posiadali te cudowne rzeczywistości, którymi, jak zapewnia nas nasza wiara, kiedyś będziemy się radowali 38.
Dodano po 5 minutach 37 sekundach:
Ale ciekawych i ożywiających treści, tego mi było trzeba :-bd

Dodano po 2 minutach 19 sekundach:
WIERZYMY

166 Wiara jest aktem osobowym, wolną odpowiedzią człowieka na inicjatywę Boga, który się objawia. Wiara nie jest jednak aktem wyizolowanym. Nikt nie może wierzyć sam, tak jak nikt nie może żyć sam. Nikt nie dał wiary samemu sobie, tak jak nikt nie dał sam sobie życia. Wierzący otrzymał wiarę od innych, dlatego powinien ją przekazywać innym. Nasza miłość do Jezusa i ludzi skłania nas do mówienia innym o naszej wierze. Każdy wierzący jest jakby ogniwem w wielkim łańcuchu wierzących. Nie mogę wierzyć, jeśli nie będzie mnie prowadziła wiara innych, a przez moją wiarę przyczyniam się do prowadzenia wiary innych.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Katechizm Kościoła Katolickiego

Post autor: Dezerter » 2023-01-22, 21:39

Znam, czytam, zaglądam, cytuję, mam w zakładkach
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Katechizm Kościoła Katolickiego

Post autor: Arek » 2023-01-22, 23:53

Ja nie znałem. Super książka. Utwierdza w wierze i może wyprowadzić z błędu na ścieżkę prawdy. A jakim prostym i czytelnym językiem napisany. Nie przypuszczałem. Teologia jest jak na razie dla mnie zbyt filozoficzna. Ale zastanawiam się czy czasem nie rozpocząć studiów w tym kierunku. Pewnie muszę się przespać kilka nocy z tematem by dojrzeć, bo to 5 czy nawet 6 lat. Żonie coś wspomniałem, ona raczej nie trzyma kciuków. I znowu pod górę mam z pogłębianiem tej mojej wiary :-\
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 613
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Re: Katechizm Kościoła Katolickiego

Post autor: krz30 » 2023-01-23, 08:28

Arek pisze: 2023-01-22, 23:53 Ja nie znałem. Super książka. Utwierdza w wierze i może wyprowadzić z błędu na ścieżkę prawdy. A jakim prostym i czytelnym językiem napisany. Nie przypuszczałem. Teologia jest jak na razie dla mnie zbyt filozoficzna. Ale zastanawiam się czy czasem nie rozpocząć studiów w tym kierunku. Pewnie muszę się przespać kilka nocy z tematem by dojrzeć, bo to 5 czy nawet 6 lat. Żonie coś wspomniałem, ona raczej nie trzyma kciuków. I znowu pod górę mam z pogłębianiem tej mojej wiary :-\
Moja żona też się skrzywiła jak jej powiedziałem, że chciałbym studiować teologię. Nie smuć się Arku za bardzo. :D Zawsze można czytać teologiczne książki we własnym zakresie, w zgodzie z obowiązkami stanu. :)

A Katechizm kapitalna sprawa. Lubię go czytać i robię to od czasu do czasu.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Katechizm Kościoła Katolickiego

Post autor: Andej » 2023-01-23, 08:40

krz30 pisze: 2023-01-23, 08:28 A Katechizm kapitalna sprawa. Lubię go czytać i robię to od czasu do czasu.
Zazdroszczę Wam. Inteligencji i mądrości. Dla mnie KKK jest napisany językiem niejednoznacznym i przemądrzałym. Nie nie zawsze daje proste odpowiedzi. Czasem głowie się, aby otrzymać odpowiedź na jakieś pytanie, szukam i tylko krążę wokół tematu. Zapewne brak mi Bożego światła, abym zrozumiał. Nie dla mnie pisane tak mądre słowa.
Imponujecie mi swoim zacięciem do KKK oraz umiejętnością interpretacji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 613
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Re: Katechizm Kościoła Katolickiego

Post autor: krz30 » 2023-01-23, 16:18

Andej pisze: 2023-01-23, 08:40 Zazdroszczę Wam. Inteligencji i mądrości. Dla mnie KKK jest napisany językiem niejednoznacznym i przemądrzałym. Nie nie zawsze daje proste odpowiedzi. Czasem głowie się, aby otrzymać odpowiedź na jakieś pytanie, szukam i tylko krążę wokół tematu. Zapewne brak mi Bożego światła, abym zrozumiał. Nie dla mnie pisane tak mądre słowa.
Imponujecie mi swoim zacięciem do KKK oraz umiejętnością interpretacji.
Każdy odbiera dany tekst inaczej, ale to nie znaczy od razu, że brak Ci inteligencji czy mądrości, czy tym bardziej Bożego światła. :P Tak czy inaczej, życzę wytrwałości, bo naprawdę warto. :)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Katechizm Kościoła Katolickiego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-23, 17:49

Osobiści uważam, że jest kapitalny. Choć wymagałby rozszerzenia i uwspółcześnienia w kilku kwestiach.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Katechizm Kościoła Katolickiego

Post autor: Andej » 2023-01-23, 20:39

Szukałem linku do najnowszej wersji. Są wprowadzane uzupełnienia, poprawki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Katechizm Kościoła Katolickiego

Post autor: Arek » 2023-01-23, 21:27

Ja sobie kupiłem tą księgę.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ