Czystość przedmałżeńska

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lukasz_1
Bywalec
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 10 paź 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 14 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: lukasz_1 » 2023-03-26, 00:12

Czyli celowy wytrysk poza pochwą jest grzechem ponieważ jest antykoncepcją?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: sądzony » 2023-03-26, 12:13

Abstract pisze: 2023-03-25, 22:15 @sądzony duch i ciało są nierozłączne, zmartwychwstanie wiąże się z nowym ciałem, chociażby w innym wydaniu ale ten dualizm platoński uderza często ludziom do głowy.
Tak, zgadzam się. Co nie oznacza, że nie można mówić o jego częściach.
Kościół również jest całością stanowiącą część widzialną i niewidzialną.

"Człowiek zmysłowy bowiem nie pojmuje tego, co jest z Bożego Ducha. Głupstwem mu się to wydaje i nie może tego poznać, bo tylko duchem można to rozsądzić" 1 Kor 2,14

"A ja nie mogłem, bracia, przemawiać do was jako do ludzi duchowych, lecz jako do cielesnych, jak do niemowląt w Chrystusie. Mleko wam dałem, a nie pokarm stały, boście byli niemocni; zresztą i nadal nie jesteście mocni. Ciągle przecież jeszcze jesteście cieleśni. Jeżeli bowiem jest między wami zawiść i niezgoda, to czyż nie jesteście cieleśni i nie postępujecie tylko po ludzku?" 1 Kor 3,1-3

"Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, lecz sam przez nikogo nie jest sądzony" Kor 2,15.

"Po zakosztowaniu rozkoszy ducha wszelkie ciało traci smak." Bernard z Clairvaux

Dodano po 50 sekundach:
lukasz_1 pisze: 2023-03-26, 00:12 Czyli celowy wytrysk poza pochwą jest grzechem ponieważ jest antykoncepcją?
Ja rozumiem, że tak.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Abstract » 2023-03-26, 13:38

@sądzony i znowu wracamy do punktu wyjścia. Bardzo dużo wpisów tu na forum ma wydźwięk, że Bóg tak jakby nas adoptował po kimś innym, "jesteśmy cieleśni", "wpływają na nas emocje", "szukamy przyjemności", "antrpoformizujemy", "wyobrażamy sobie ponieważ nie możemy pojąć" "jesteśmy pyłem marnym", "marnością nad marnościami", "gonimy za wiatrem".

TAK MIAŁO BYĆ. Tak zostaliśmy stworzeni.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Drwal » 2023-03-26, 13:46

Ja wyszedłem z problemu masturbacji przez to że nie chciałem na spowiedzi już księdzu tego wyznawać , miałem do tego później wrócić , a nie robię tego już ze 3 lata. Próbuj się modlić o taką łaskę aby tego nie robić , to prawda Jezus jest miłosierny , wie że nie chcesz tego robić najważniejsze jest że tego nie chcesz i chcesz coś z tym zrobić.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: sądzony » 2023-03-26, 13:47

Abstract pisze: 2023-03-26, 13:38 @sądzony i znowu wracamy do punktu wyjścia. Bardzo dużo wpisów tu na forum ma wydźwięk, że Bóg tak jakby nas adoptował po kimś innym, "jesteśmy cieleśni", "wpływają na nas emocje", "szukamy przyjemności", "antrpoformizujemy", "wyobrażamy sobie ponieważ nie możemy pojąć" "jesteśmy pyłem marnym", "marnością nad marnościami", "gonimy za wiatrem".

TAK MIAŁO BYĆ. Tak zostaliśmy stworzeni.
Chyba Cię nie rozumiem.
Zostaliśmy stworzeni Adamem. Zgrzeszyliśmy wolą. W Chrystusie dostaliśmy wszystko co potrzebne, by decydować ku Bogu.

Bóg nas nie adoptował, a jedynie uświadomił, iż jest Ojcem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Abstract » 2023-03-26, 14:25

@sądzony dłubiemy w sobie, tj w człowieku i członkujemy, to jest ok, to jest be, to jest średnie, a z tym powinno się walczyć, walczymy jedynie z grzechem, nie sami ze sobą, a więc z dziełem Boga.
Ostatnio zmieniony 2023-03-26, 14:25 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: sądzony » 2023-03-26, 14:45

Abstract pisze: 2023-03-26, 14:25 @sądzony dłubiemy w sobie, tj w człowieku i członkujemy, to jest ok, to jest be, to jest średnie, a z tym powinno się walczyć, walczymy jedynie z grzechem, nie sami ze sobą, a więc z dziełem Boga.
Ale czekaj. Chcesz mi powiedzieć, że bez pracy nad sobą człowiek może po prostu przestać grzeszyć?
Licząc jedynie na modlitwę, eucharystię i cud.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Andej » 2023-03-26, 16:50

A czy praca nad sobą nie jest walką z grzechem? Przynajmniej dla chrześcijan.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Zuben Ninja » 2023-03-26, 18:13

CiekawaXO pisze: 2023-03-25, 15:24 KKK 2352. "Bez względu na świadomy i dobrowolny motyw użycie narządów płciowych poza prawidłowym współżyciem małżeńskim w sposób istotny sprzeciwia się ich celowości".
Ale ten paragraf informuje, że wytrysk poza pochwą żony lub pieszczoty małżeńskie bez pełnego stosunku są co najwyżej "niewłaściwe". Nigdzie nie ma tutaj napisane, że taki wytrysk albo pieszczoty są od razu grzechem śmiertelnym, który sprowadza wieczne potępienie na takich małżonków.
@Dezerter ma tutaj rację.
Ostatnio zmieniony 2023-03-26, 18:14 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 2 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: konserwa » 2023-03-26, 18:45

Jesli konserwa rozumuje wlasciwie, to obie interpretacje moga byc dopuszczone, a okolicznosci powoduja zakwalifikowanie danego czynu pod ktores z orzeczen: nie nalezy czynic/raczej unikac/calkowicie zabronione/zakazane pod presja utraty zbawienia ...
Niech lawnicy orzeka, bo konserwa zbyt glupi :arrow: x_x @-)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Albertus » 2023-03-26, 18:48

Zuben Ninja pisze: 2023-03-26, 18:13
CiekawaXO pisze: 2023-03-25, 15:24 KKK 2352. "Bez względu na świadomy i dobrowolny motyw użycie narządów płciowych poza prawidłowym współżyciem małżeńskim w sposób istotny sprzeciwia się ich celowości".
Ale ten paragraf informuje, że wytrysk poza pochwą żony lub pieszczoty małżeńskie bez pełnego stosunku są co najwyżej "niewłaściwe". Nigdzie nie ma tutaj napisane, że taki wytrysk albo pieszczoty są od razu grzechem śmiertelnym, który sprowadza wieczne potępienie na takich małżonków.
@Dezerter ma tutaj rację.
Czy kwestia tych wytrysków w innych miejscach w ciele niż pochwa żony ma dla ciebie jakieś szczególne znaczenie?

Czy po akceptacji uspokajających poglądów Dezertera w tej kwestii nie widzisz już powodów do nazywania Boga tyranem?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: sądzony » 2023-03-26, 21:03

Andej pisze: 2023-03-26, 16:50 A czy praca nad sobą nie jest walką z grzechem? Przynajmniej dla chrześcijan.
Tak. Walka z grzechem jest częścią pracy nad sobą.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Andej » 2023-03-26, 21:24

Zuben Ninja pisze: 2023-03-26, 18:13
CiekawaXO pisze: 2023-03-25, 15:24 KKK 2352. "Bez względu na świadomy i dobrowolny motyw użycie narządów płciowych poza prawidłowym współżyciem małżeńskim w sposób istotny sprzeciwia się ich celowości".
Ale ten paragraf informuje, że wytrysk poza pochwą żony lub pieszczoty małżeńskie bez pełnego stosunku są co najwyżej "niewłaściwe". Nigdzie nie ma tutaj napisane, że taki wytrysk albo pieszczoty są od razu grzechem śmiertelnym, który sprowadza wieczne potępienie na takich małżonków.
@Dezerter ma tutaj rację.
Nie sądzę, aby ten kanon do tego się odnosił.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Zuben Ninja » 2023-03-26, 21:30

Albertus pisze: 2023-03-26, 18:48 Czy kwestia tych wytrysków w innych miejscach w ciele niż pochwa żony ma dla ciebie jakieś szczególne znaczenie?
Ma to bardzo duże znaczenie ponieważ takimi sztywnymi zasadami i grożeniem potępieniem za wytrysk poza pochwą żony powoduje się problemy psychiczne u takich małżonków. Zamiast skupić się na sobie i cieszyć się seksem to muszą w sztuczny sposób uważać, żeby sperma przypadkiem nie wytrysła poza pochwę. Coś takiego zabija miłość małżeńską i wywołuje niepotrzebny lęk. Gdybym sam miał żonę to nie chciałbym doświadczać tak negatywnych emocji i frustracji z powodu jakichś sztywnych zasad.
Albertus pisze: 2023-03-26, 18:48 Czy po akceptacji uspokajających poglądów Dezertera w tej kwestii nie widzisz już powodów do nazywania Boga tyranem?
Moja złość na Boga gwałtownie spadła ale pozostały jeszcze wątpliwości związane z tym czy opuszczenie jednej Mszy Świętej jest aż tak ciężkim grzechem, że zasługuje to od razu na wieczne potępienie? Oczywiście ja nie zamierzam specjalnie opuszczać Mszy Świętych w niedzielę i święta ale temat ten też budzi dla mnie kontrowersje.
Ostatnio zmieniony 2023-03-26, 21:39 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 2 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5928
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 688 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-26, 21:48

Zuben Ninja pisze: 2023-03-26, 18:13
CiekawaXO pisze: 2023-03-25, 15:24 KKK 2352. "Bez względu na świadomy i dobrowolny motyw użycie narządów płciowych poza prawidłowym współżyciem małżeńskim w sposób istotny sprzeciwia się ich celowości".
Ale ten paragraf informuje, że wytrysk poza pochwą żony lub pieszczoty małżeńskie bez pełnego stosunku są co najwyżej "niewłaściwe". Nigdzie nie ma tutaj napisane, że taki wytrysk albo pieszczoty są od razu grzechem śmiertelnym, który sprowadza wieczne potępienie na takich małżonków.
@Dezerter ma tutaj rację.
Ja nie piszę że on nie ma racji, a że jest taki zapis, I moim zdaniem to właśnie ten zapis mówi. Znasz ksiedza który rozgrzeszył za wytrysk poza pochwą, nie w ramach gry wstępnej? Bo ja nie.

Dlatego tą kwestię trzeba doprecyzować.Bo można kogoś wprowadzić w błąd. Najlepiej poczytać na spokojnie, zapytać jeszcze księży. Bo ten zapis po coś jest. Nie jest napisane mówisz, ale jest napisale o pełnym stosunku. Co to jest pełny stosunek? Czemu księża uważają że oralny tak ale w ramach gry wstępnej, np. Knotz? Nie ma co przeciągać liny, tylko na spokojnie dalej drążyć temat. Dla mnie jest jasny: poza prawidłowym współżyciem, użycie sprzeciwia się celowości. Nie jest napisane czy to grzech ciężki, czy co. Ale dla księży to jest podstawa do nie dania rozgrzeszenia. Może się znajdzie taki ksiądz co daje.
Generalnie, nikt nic nie wie:P dalej.
I co oznacza : co najwyżej niewłaściwe? To Twoje słowo. Im bardziej czytam, tym bardziej uważam, że to o tym. Bo co, tylko o masturbacji? O analnym? A o oralnym nie? A czemu o oralnym nie?
Ostatnio zmieniony 2023-03-26, 21:53 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”