Czystość przedmałżeńska

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Andej » 2023-03-27, 17:40

Abstract pisze: 2023-03-27, 13:46 ze świadomością że to najlepsza dla niego droga pomimo braku na mecie pozytywnych lub negatywnych konsekwencji.
Droga dokąd?
Dokąd droga bez zła i dobra? Bez celu? Bo cel jest stymulantem. I to zasadniczym.
Jeśli odrzucasz stymulant, jakim jest niebo i zbawienie, to czym się kierować w drodze?
Czy niebo nie jest pozytywną metą? Czy piekło nie jest negatywną metą?
Mam wrażenie, że to jakaś nowa teologia, bez teologii.

Dodano po 49 minutach 8 sekundach:
Zuben Ninja pisze: 2023-03-27, 01:08 wzbudza się w nich ten lęk zakazując im zaawansowanych pieszczot bez pełnego stosunku bo musi nastąpić wytrysk w pochwie
Nie wiem, czy seksoholizmu nie da się wyleczyć. A na to mi wygląda, jeśli ktoś nie jest w stanie okresowo powstrzymywać się od "zaawansowanych pieszczot".
Zastanawiam się, czy notorycznemu pijakowi nie powinniśmy pozwolić na kierowanie autem, aby go nie torturować wracaniem do domu na piechotę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Abstract » 2023-03-27, 18:46

Andej pisze: 2023-03-27, 18:30 Droga dokąd?
Dokąd droga bez zła i dobra? Bez celu? Bo cel jest stymulantem. I to zasadniczym.
Jeśli odrzucasz stymulant, jakim jest niebo i zbawienie, to czym się kierować w drodze?
Czy niebo nie jest pozytywną metą? Czy piekło nie jest negatywną metą?
Mam wrażenie, że to jakaś nowa teologia, bez teologii.
Nie bez dobra i zła. A bez nagradzania i kary. Tak jak obecnie żyje 75% ludzi na świecie.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Andej » 2023-03-27, 19:32

Abstract pisze: 2023-03-27, 18:46 Nie bez dobra i zła. A bez nagradzania i kary. Tak jak obecnie żyje 75% ludzi na świecie.
Nie rozumiem. Dobro jest nagrodą. Niebo jest nagrodą. Zbawienie jest nagrodą. Bez nagradzania, ale z nagroda?
Jeśli bez nagrody, to bez zbawienia, bez nieba.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Zuben Ninja » 2023-03-27, 20:39

Andej pisze: 2023-03-27, 18:30
Zuben Ninja pisze: 2023-03-27, 01:08 wzbudza się w nich ten lęk zakazując im zaawansowanych pieszczot bez pełnego stosunku bo musi nastąpić wytrysk w pochwie
Nie wiem, czy seksoholizmu nie da się wyleczyć. A na to mi wygląda, jeśli ktoś nie jest w stanie okresowo powstrzymywać się od "zaawansowanych pieszczot".
Zastanawiam się, czy notorycznemu pijakowi nie powinniśmy pozwolić na kierowanie autem, aby go nie torturować wracaniem do domu na piechotę.
Co to jest w ogóle za porównanie małżonków praktykujących zaawansowane pieszczoty do pijaka? I jeszcze zarzucanie im seksoholizmu bo mają czelność okazywać sobie przyjemność w inny sposób niż wytrysk do pochwy! Absurd goni absurd.
Ostatnio zmieniony 2023-03-27, 21:00 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 2 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Andej » 2023-03-27, 20:47

To analogia.
Podaję definicję tego słowa wg SJP:
1. podobieństwo, zgodność pod pewnym względem;
2. przedmiot, pojęcie, zjawisko pełniące taką samą funkcję lub podobne do innego; odpowiednik
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Abstract » 2023-03-27, 20:59

@Andej pisałem już kiedyś. Wychowujemy dzieci aby bez nagrody lub wizji kary robiły to co do nich należy. A nie ze względu na nagrodę i karę. Gdy robimy coś do nas należy czynimy dobro, do tego zostaliśmy powołani, wszystkim poza Kościołem pozostaje, aż i tylko dobro.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5931
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 688 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-27, 22:08

Czasami powstrzymać się trzeba 3 lata, albo 5. W momencie kiedy abstynencja trwa długo, musi trwać długo, moim zdaniem logiczne jest, że małżonkowie którzy tęsknią za seksem, mogą się seksem oralnym uświęcać. To już jest zupełnie inna sytuacja. Moim zdaniem.

Dodano po 5 minutach 15 sekundach:
Zuben Ninja pisze: 2023-03-27, 20:39
Andej pisze: 2023-03-27, 18:30
Zuben Ninja pisze: 2023-03-27, 01:08 wzbudza się w nich ten lęk zakazując im zaawansowanych pieszczot bez pełnego stosunku bo musi nastąpić wytrysk w pochwie
Nie wiem, czy seksoholizmu nie da się wyleczyć. A na to mi wygląda, jeśli ktoś nie jest w stanie okresowo powstrzymywać się od "zaawansowanych pieszczot".
Zastanawiam się, czy notorycznemu pijakowi nie powinniśmy pozwolić na kierowanie autem, aby go nie torturować wracaniem do domu na piechotę.
Co to jest w ogóle za porównanie małżonków praktykujących zaawansowane pieszczoty do pijaka? I jeszcze zarzucanie im seksoholizmu bo mają czelność okazywać sobie przyjemność w inny sposób niż wytrysk do pochwy! Absurd goni absurd.
Mówiłam że prawo naturalne, o ile istnieje, nie powinno stanowić prawa moralnego. Sądzę że Kościół przesadza z tym prawem. Jest to nauczanie wynikające z tradycji, zwyczajowe, i przez to nieomylne, ale nie tak nieomylne jak dogmat... Więc? Poplątanie z pomieszaniem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14811
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Dezerter » 2023-03-27, 22:58

Taki bardzo współczesny obrazek do przemyślenia
On już niemłody góral z bardzo wierzącej rodziny, wierzący i praktykujący
ona już nie nastolatka lektorka, oczywiście wierząca i praktykująca
zakochali się w sobie, miłością, która pokonywała przeciwności
ona zaszła w ciążę, więc zamieszkali razem (on jako odpowiedzialny facet chciał się nią zaopiekować), panują ślub, są przekonani, że będą ze sobą do końca życia
poszli do spowiedzi
on nie dostał rozgrzeszenia pomimo tłumaczenia i przekonywania księdza
wstał od konfesjonału, wziął narzeczoną za rękę i powiedział
wychodzimy z tąd!
nikt nie będzie mojego dziecka nazywał grzechem :!:

i wyszli...
kolejna para młodych wierzących katolików wyszła z kościoła
wierze, że kiedyś wrócą, chcę wierzyć
Ostatnio zmieniony 2023-03-27, 23:00 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Albertus » 2023-03-27, 23:16

"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14811
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Dezerter » 2023-03-27, 23:29

I to byś powiedział tym dwojgu młodym ludziom :-\
kochającym się, którzy przyjęli nowe życie powołane z miłości a nie odrzucili jak świat każe
no bardzo budujące Albertusie, ale mam poważne wątpliwości czy Jezus byłby z ciebie dumny jako ze swego naśladowcy
czy wiesz człowieku, dla, którego są ważne korzenie chrześcijaństwa i tradycja apostolska, że w pierwszych IVd o VI wieków chrześcijaństwa nikt by ich nie uznał za grzeszników, tylko za małżonków, bo wówczas do zawarcia małżeństwa wystarczyła
- decyzja dwojga młodych
- ogłoszenie tego i uzyskanie zgody rodziców
- czasami akt współżycia ze sobą stanowił ważny akt zawarcia małżeństwa
Kościół w ogóle się do małżeństwa dwojga osób nie mieszał
wszystkie 3 warunki spełnili
więc albo przyjmiemy, że wszyscy chrześcijanie do IV/VI wieku żyli w grzechu, bo nie mieli ślubu kościelnego jak oni
albo ....
Ostatnio zmieniony 2023-03-27, 23:32 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: faraon » 2023-03-28, 00:23

Dobrze to Dez tlumaczysz, jednak mam nadzieje ze nie masz w tym zamyslu rozwodow. ;)

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Abstract » 2023-03-28, 06:44

@Dezerter to jest cytat który możesz rzucić każdemu i wszędzie. Może go wrzucić ten przy zdrowych zmysłach i ten szalony, ponieważ obaj są przekonani że są przy zdrowych zmysłach. Stąd on nic nie wnosi.
Ostatnio zmieniony 2023-03-28, 06:45 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5931
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 688 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-28, 07:03

faraon pisze: 2023-03-28, 00:23 Dobrze to Dez tlumaczysz, jednak mam nadzieje ze nie masz w tym zamyslu rozwodow. ;)
Aż tak super rozumiesz sakrament małżeńtwa?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Andej » 2023-03-28, 08:44

Abstract pisze: 2023-03-27, 20:59 Wychowujemy dzieci aby bez nagrody lub wizji kary robiły to co do nich należy.
To smutne. Ale mam nadzieję, że nawet bez tych nagród wyrosną na porządnych i wierzących ludzi. I pomimo tego, będą dawać swoim dzieciom nagrody z miłości, z potrzeby doceniania zasług i dla sprawiania radości.
Prawdę powiedziawszy nie wyobrażam sobie relacji międzyludzkich bez systemów oceniania, tj. systemu nagród, a czasem i kar. Dziecko pozbawione nagród musi bardzo cierpieć w szkole, gdzie obowiązuje system kar i nagród w postaci ocen.
Zastanawiam się, jak przekazać dziecku wiarę, bez wizji zbawienia w niebie, które jest przecież najwspanialszą nagrodą.
Ale STOP. Zapędziłem się. Nie ten temat. Więcej nie wrócę do tego tematu w tym wątku.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-03-28, 08:50

Dezerter pisze: 2023-03-27, 23:29 I to byś powiedział tym dwojgu młodym ludziom
Dezerter pisze: 2023-03-27, 22:58On już niemłody
To jak w końcu?

Co do tego przykładu: powinien mu spowiednik udzielić rozgrzeszenia. A jeśli tego nie zrobił, pomimo że są spełnione warunki, to wtedy najlepiej iść do innego księdza. I się wyspowiadać jeszcze raz. Wiadomo, że czasem może się tak zdarzyć, że się trafi na niekompetentnego spowiednika.
Dezerter pisze: 2023-03-27, 22:58 wstał od konfesjonału, wziął narzeczoną za rękę i powiedział
wychodzimy z tąd!
nikt nie będzie mojego dziecka nazywał grzechem
A to tak jest, że ktoś dziecko nazywa grzechem? Moi rodzice też nie mieli ślubu (na szczęście, bo i tak szybko się rozstali) i chyba nikt nie twierdził o mnie, że jestem ich grzechem. ^#(^ Co najwyżej skutkiem, ale to też niedobrze brzmi. Chyba to nie ma nic do rzeczy, bo chodzi tylko o sam czyn.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”