Czystość przedmałżeńska

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Zuben Ninja » 2023-03-28, 23:16

Tek de Cart pisze: 2023-03-28, 22:28 I taki człowiek nie zostanie 'bezwzględnie ukarany' tylko 'dobrowolnie wybierze' to co uznaje za najlepsze dla siebie. W zasadzie można by powiedzieć że albo ja powiem "Bądź wola Twoja", albo jeśli ja tego nie powiem, to Bóg powie "bądź wola twoja"
Bóg nie musi nikogo bezwzględnie skazywać na piekło, piekłoszczyki sami się tam pchają i sami wyjść stamtąd nie chcę.
Tek de Cart pisze: 2023-03-28, 23:00 to gdzie w takim razie widzisz problem? chciałbyś żeby Bóg ZMUSZAŁ piekłoszczyka do bycia w niebie? przecież to dla niego byłoby by gorsze niż piekło! to dopiero byłoby torturowanie...
Widzę problem w tym że stawiasz znak równości między nieodżałowaniem grzechu a chęcią pójścia do piekła. Weź przestań ze swoją nadinterpretacją.
Czy to, że Jan Kowalski z lenistwa nie poszedł na jedną niedzielną Mszę Świętą i tego specjalnie nie żałował oznacza od razu, że chce zostać zaraz po śmierci potępiony na zawsze w największych męczarniach?

Poza tym powtarzasz te głupoty Markowo - Szustakowe, że sami sobie wybieramy niebo lub piekło. Nigdzie nie ma takiego nauczania w Kościele. Jest za to całkowicie przeciwne mu:

"Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze."

Nie ma tutaj nic o tym, że sami jako ludzie się wynagradzamy (wybieramy niebo) albo karzemy (wybieramy piekło).
Ostatnio zmieniony 2023-03-28, 23:44 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 7 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Tek de Cart » 2023-03-28, 23:17

chyba trzeba bardziej od początku... czym jest grzech wg Ciebie?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: faraon » 2023-03-28, 23:20

Zuber, czy ty nie rozumiesz faktu ze to sie odbywa w sumieniu danego czlowieka?
Czy jak narobisz jakichs moralnych glupot i twoja dziewczyna sie o tym dowie, to jak sie bedziesz czul?
bedziesz w stanie spojzec jej w oczy?
Kosciol jedynie naucza by takich i innych bledow nie robic, ktore beda dla nas ucieczka od Boga. Wstydem ktorego nie bedziemy w stanie sie pozbyc.
Ostatnio zmieniony 2023-03-28, 23:21 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Tek de Cart » 2023-03-28, 23:27

aha i co do wybierania - może poczytaj Katechizm Kościoła Katolickiego np. tematycznie piekło jest zebrane tu:
https://www.teologia.pl/m_k/kkk1p03.htm
KKK 1033 Nie możemy być zjednoczeni z Bogiem, jeśli nie wybieramy w sposób dobrowolny Jego miłości. Nie możemy jednak kochać Boga, jeśli grzeszymy ciężko przeciw Niemu, przeciw naszemu bliźniemu lub przeciw nam samym: "Kto... nie miłuje, trwa w śmierci. Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego" (1 J 3, 14 c-15). Nasz Pan ostrzega nas, że zostaniemy od Niego oddzieleni, jeśli nie wyjdziemy naprzeciw ważnym potrzebom ubogich i maluczkich, którzy są Jego braćmi (Por. Mt 25, 31-46). Umrzeć w grzechu śmiertelnym, nie żałując za niego i nie przyjmując miłosiernej miłości Boga, oznacza pozostać z wolnego wyboru na zawsze oddzielonym od Niego. Ten stan ostatecznego samowykluczenia z jedności z Bogiem i świętymi określa się słowem "piekło".
KKK 1037 Bóg nie przeznacza nikogo do piekła (Por. Synod w Orange II: DS 397; Sobór Trydencki: DS 1567); dokonuje się to przez dobrowolne odwrócenie się od Boga (grzech śmiertelny) i trwanie w nim aż do końca życia. W liturgii eucharystycznej i w codziennych modlitwach swoich wiernych Kościół błaga o miłosierdzie Boga, który nie chce "niektórych zgubić, ale wszystkich doprowadzić do nawrócenia" (2 P 3, 9): Boże, przyjmij łaskawie tę ofiarę od nas, sług Twoich, i całego ludu Twego. Napełnij nasze życie swoim pokojem, zachowaj nas od wiecznego potępienia i dołącz do grona swoich wybranych (Mszał Rzymski, Kanon Rzymski).
KKK 1058 Kościół modli się, by nikt nie ściągnął na siebie potępienia: "Panie, nie dozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie". Jeżeli jest prawdą, że nikt nie może zbawić sam siebie, to jest również prawdą, że Bóg "pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni" (1 Tm 2, 4), i że "u Boga wszystko jest możliwe" (Mt 19, 26).
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Zuben Ninja » 2023-03-28, 23:29

Zdarzało mi się kiedyś opuszczać Msze Święte w niedziele ale mimo to i tak chciałem zostać zbawiony! Ja tego tak w ogóle nie interpretowałem, że opuszczając Msze Święte w niedziele wybieram sobie piekło i chcę zostać potępiony.
Ostatnio zmieniony 2023-03-29, 00:01 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 7 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: faraon » 2023-03-28, 23:32

Chyba nasluchales sie zbyt wielu wypowiedzi niewierzacych i uznales to co oni wymyslaja za nauczanie Kosciola.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Andej » 2023-03-29, 07:50

Zuben Ninja pisze: 2023-03-28, 22:34 Niestety ale to Ty nie rozumiesz,
Dziękuję za diagnozę. Bo rzeczywiście wiele nie rozumiem. Ale wierzę w miłość i miłosierdzie Boże.
Na dodatek posłuże się przykładem, tj. wyimkiem któryś zacytował:
Zuben Ninja pisze: 2023-03-28, 22:34 KKK 1861 Grzech śmiertelny jest - podobnie jak miłość - radykalną możliwością wolności ludzkiej. Pociąga on za sobą utratę miłości i pozbawienie łaski uświęcającej, to znaczy stanu łaski. Jeśli nie zostanie wynagrodzony przez żal i Boże przebaczenie[/u], powoduje wykluczenie z Królestwa Chrystusa i wieczną śmierć w piekle; nasza wolność ma bowiem moc dokonywania wyborów nieodwracalnych, na zawsze. Chociaż możemy sądzić, że jakiś czyn jest w sobie ciężką winą, powinniśmy sąd nad osobami powierzyć sprawiedliwości i miłosierdziu Bożemu.

Wyróżniłem w nim to, co jest istotą mojego twierdzenia. Na tym się opieram i w to wierzę. Dlatego będę wciąż powtarzał swoje tezy. Bo, jak widzisz, opierają się także na Katechizmie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Abstract » 2023-03-29, 08:35

Idea ważności ostatniej klatki filmu z góry skaza jest na niesprawiedliwość. Gospodarz przez swą grzeszność może nie czuwać zawsze, ważne jest że czuwanie uważa za słuszne i że chciałby zawsze czuwać, że rozumie idee czuwania. Ponieważ jeśli ktoś traci życie w momencie niedopilnowania czuwania, a traci ją ze względów przyczynowo-skutkowych decyzji woli bliźniego lub z jego niedopatrzenia (np. wypadek samochodowy), a nawet z przyczyn losowych, sił przyrody to zbawienie nie mogłoby zależeć od ślepego trafu.
Ostatnio zmieniony 2023-03-29, 08:36 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Andej » 2023-03-29, 09:02

I nie zależy. Czy umierałeś kiedyś? Czy wiesz, jak długo trwa proces umierania? Nawet tego nagłego. Czy wiesz, że ciągu sekundy mozna przejrzeć całe swoje życie, przeanalizować wszystkie swoje czyny. Uważam, że nikt nie odchodzi bez możliwości powiedzenia (pomyślenia) ostatniego słowa. Dokonania ostatecznego wyboru ostatnia myślą.
Poza tym, nie chodzi tu o czas, ale o miłość i miłosierdzie. Na to, że Bóg czeka jak ojciec syna marnotrawnego.
Nie wierzę absolutnie w możliwość taką, że człowiek całe życiu starający si czynić dobro, jednym czynem mógłby przekreślić cały swój "dorobek". Absolutnie nie, bo ma w sercu i rozumie miłość do Boga. A potknięcie tego nie przekreśla.
Czy na prawdę uważasz, tak jak Zuben, Boga za tyrana, który potępi za jedno potknięcie? Jeśli tak, to nie jest to Bóg, w którego wierzy Kościół Katolicki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Abstract » 2023-03-29, 09:52

@Andej przerabialiśmy już temat w innym wątku, miałem klatki filmu, wiem że czas nie płynie tak samo. Po drugie jesteśmy po tej samej stronie. W dyskusje kiedyś wchodziłem na ten temat z Markiem.
Ostatnio zmieniony 2023-03-29, 09:52 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5927
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 687 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-29, 11:26

@Andej ale taka jest nauką Kościoła. Jeden grzech którego nie żałujesz i koniec. Masz jakieś poparcie ze jeden grzech nie, ale 5 już tak? KK naucza tak właśnie o grzechu i nie ma co kombinować, że naucza o grzechu inaczej. Bo nie naucza inaczej. Grzech którego nie żałujesz jest grzechem ciężkim. Pytanie tylko, czy każdy grzech ciężki skazuje na piekło? A może grzechy ciężkie mogą w oczach Boga, albo na spowiedzi, okazać się lekkimi? Np:nie ma seksu od 10 lat, choroba,malzenstwo stosuje seks analny, który jest grzechem. I co? No i grzech lekki czy ciężki?
Ostatnio zmieniony 2023-03-29, 12:26 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5927
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 687 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-29, 12:30

Zgadzam się także z @Abstract jesli go dobrze zrozumiałam, a propos ostatniej stopklatki. Nie może być tak, że jak ktoś umrze w stanie grzechu ciężkiego, i akurat tak się składa, że jest zajęty wkładaniem swoich wnętrzności na miejsce, bo akurat miał wypadek, i nie zdążył żałować,to jest to jego koniec i piekło. Ani to mądre, ani sprawiedliwe. Na pewno spotkanie z Bogiem, jak Dobry Łotr, będzie decydujące. Kościół też nie może tego powiedzieć wprost, bo każdy by odkładał nawrócenie.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: faraon » 2023-03-29, 12:34

Cos mi sie widzi ze chciala bys aby Kosciol podal ci szczegolowa liste co i jak, podobnie jak europejskie przepisy na krzywizna banana. ;)
Kosciol naucza, ale nie jest twoim sumieniem, by tak szczegolowo okreslac co kiedy i jak, tak jakbys chciala.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 759
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 83 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: pom » 2023-03-29, 13:46

Pan Jezus jest Bogiem miłości i miłosierdzia i chce nas wszystkich zbawić, więc najważniejsza jest wiara i rozwój w miłości. Bóg wie dokładnie jak się skończy nasze życie (zna przyszłość), ale my mamy wolną wolę i Bóg Trójjedyny to szanuje. Więc jak się opieramy i nam nasza pielgrzymka na ziemi nie wychodzi to nam zmienia trochę cele pośrednie. Stawia takie cele pośrednie, które jesteśmy wstanie pokonać.

Dodano po 2 minutach 53 sekundach:
Ważne są też szczere chęci dążenia do zbawienia.

Dodano po 7 minutach 44 sekundach:
Moim zdaniem Bóg Ojciec jest poza funkcjami czasu i jest i w Niebie i poza nim. Bóg Trójjedyny stworzył funkcję czasu, która panuje w naszym wszechświecie z materii E=mc2, jak i funkcję czasu jaki jest w Niebie.

Dodano po 54 minutach 11 sekundach:
Jezus w szczególny sposób pochyla się nad zagubionymi owcami (duszami) i stara się im pomóc. Kocha wszystkich bez wyjątków.

Dodano po 11 minutach 12 sekundach:
Co do meritum to małżonkowie mogą współżyć w dni niepłodne, jak i płodne jak mają konkretny cel. :x
Ostatnio zmieniony 2023-03-29, 14:52 przez pom, łącznie zmieniany 3 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-03-31, 05:35

Problem , wydaje mi się , leży w tym ze robiąc cos zle ,odrzucamy fakt ze jest to zle, Usprawiedliwiamy to. Daejemy sobie do tego prawo. Mimo zakazu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”