Zainteresowanie wampirami a Kościół katolicki.

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
arczi
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 9 sty 2023

Zainteresowanie wampirami a Kościół katolicki.

Post autor: arczi » 2023-01-09, 22:24

Mam 14 lat i od jakiegoś czasu interesuję się wampirami :). Interesuje mnie skąd się wzięły, czy istnieją, czy są tylko mitem, czy może rzeczywiście są i do tego są nieśmiertelne. Tylko mnie to interesuje a tymczasem ksiądz złapał mnie dzisiaj na czytaniu
https://minds.pl/artykul/ksiaze-dracula ... -prawdziwa
No i powiedział, że to jest niezdrowe, mama odcieła mi dostęp do konsoli oraz mam zakaz grania na komputerze. Nie rozumiem dlaczego.
Normalnie chodzę na religie, do kościoła, mam świadectwo z czerwonym paskiem. O co im wszystkim chodzi? Co w tym złego, że przeczytałem o Draculi?
Ostatnio zmieniony 2023-01-09, 22:26 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5399
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1412 times

Re: Zainteresowanie wampirami a kościół katolicki.

Post autor: abi » 2023-01-09, 22:28

a czym sie interesujesz jeszcze oprocz wampirow?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Zainteresowanie wampirami a Kościół katolicki.

Post autor: Abstract » 2023-01-09, 23:02

Pewien pisarz zrobił kuku Władowi Palownikowi robiąc z niego wampira. A wampirza pasja bierze się pewnie z wylęgarni seriali dla młodzieży o wampirzych perypetiach zwłaszcza serwowanych przez netflix.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
erzac
Bywalec
Bywalec
Posty: 131
Rejestracja: 21 wrz 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 241 times
Been thanked: 56 times

Re: Zainteresowanie wampirami a Kościół katolicki.

Post autor: erzac » 2023-01-09, 23:11

Życiorys Włada jest moim zdaniem bardziej okrutny niż fikcja.
Już miałem wkleić ten z Historia. Org.
Ale coś mnie powstrzymalo.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Zainteresowanie wampirami a Kościół katolicki.

Post autor: Lwica » 2023-01-09, 23:38

Abstract pisze: 2023-01-09, 23:02 Pewien pisarz zrobił kuku Władowi Palownikowi robiąc z niego wampira. A wampirza pasja bierze się pewnie z wylęgarni seriali dla młodzieży o wampirzych perypetiach zwłaszcza serwowanych przez netflix.
O nie, to przedstawianie wampirów w tych młodzieżowych serialach jest strasznie płytkie. Nie mam Netflixa, nie wiem co tam się dzieje, ale kiedyś był szał na "Zmierzch" chociażby... Nie będę się tutaj odnosić do w ogóle samego filmu bo nie chcę nikogo urazić, oglądałam dwie części - chociaż dla mnie to było jedno i to samo.
No ale tam też właśnie są te wampirki, takie słodziaki-chłopaki.
Za to "Wywiad z wampirem" był kompletnie innym filmem.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3443
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Zainteresowanie wampirami a Kościół katolicki.

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-10, 05:20

tu chyba nie chodzi o same wampiry tylko o konsole.
Ogólnie młody człowieku jest tak ze dorastajace organizmy które korzystaja z gier, czasopism , ksiazek sa narazone na bodzce ktore powoduja tez pobudzenie biochemiczne ( WYWOŁUJA SILNE EMOCJE )w organizmie a to ma wpływ na ROZWIJAJACA SIE tkanke nerwowa i powstawanie emocji.
Chodzi o to bys był jak najlepiej przygotowany do dorosłego zycia.
CI LUDZIE STARAJA CI SIE OGRANICZAC TO BO CIE KOCHAJĄ I CHCA DLA CIEBIE DOBRZE.

A same wampiry to produkt wyobrazni bo ludzie lubia sie bać. w naszym kregu kulturowym sa to sympatyczne wampiry jeszcze podrasowane wyobraznia tworców literackich czy filmowych CHCACYCH ZAROBIĆ.
A w kulturze arabskiej mamy ghule czyli zwykłych trupojadow. No ale na bazie trupojada nie da rady zbudowac romantycznej historii . ;)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Zainteresowanie wampirami a Kościół katolicki.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-10, 11:26

Myślę, że skoro tak daleko to poszło (zakaz konsoli itd) to oznacza, że bliscy rozpoznali, że Twoje zaifascynowanie wampirami osiągnęło formy lub natężenie, które wychodzi poza zakres zdrowego hobby.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4451
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Zainteresowanie wampirami a Kościół katolicki.

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-01-10, 11:40

A ja myślę, że zachowanie rodziców było absurdalne. Żeby tyle zakazów zastosować z powodu zainteresowania wampirami? A co ma w ogóle konsola do tego? Jeśli ktoś reaguje takim przestrachem, że jego dziecko poczytało o wampirach, to nie z dzieckiem jest prawdziwy problem, a z rodzicami. Przecież mogliby wytłumaczyć co w tym widzą niewłaściwego, porozmawiać, a nie nakładać szlabany, nawet nie tłumacząc o co im chodzi.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Zainteresowanie wampirami a Kościół katolicki.

Post autor: Lwica » 2023-01-10, 11:58

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-01-10, 11:40 A ja myślę, że zachowanie rodziców było absurdalne. Żeby tyle zakazów zastosować z powodu zainteresowania wampirami? A co ma w ogóle konsola do tego? Jeśli ktoś reaguje takim przestrachem, że jego dziecko poczytało o wampirach, to nie z dzieckiem jest prawdziwy problem, a z rodzicami. Przecież mogliby wytłumaczyć co w tym widzą niewłaściwego, porozmawiać, a nie nakładać szlabany, nawet nie tłumacząc o co im chodzi.
Zgadzam się 🤔
No może nie tyle co absurdalne, ale po co tak robić. I też nie wiem co ma konsola do tego.
Ale może też autor tematu nam nie nakreślił od A do Z sprawy 🙃

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zainteresowanie wampirami a Kościół katolicki.

Post autor: Andej » 2023-01-10, 12:04

Czy nie jest to trochę jak narkotykami. Zainteresowanie, czy rzeczywiście działają, czy poprawiają nastrój itp. Najpierw zainteresowanie, potem nałóg.
Jeśli ktoś, na poważanie, zadaje pytanie, czy wampiry rzeczywiście istnieją, to jest to silny sygnał, że zbliża się do granicy. Fascynacja może przerodzić się w obsesję. Lepiej zabobony, szatany, strzygi odsunąć poza zakres niezdrowych fascynacji.
Jednak nie sądzę, aby szlaban był dobrym rozwiązaniem. Jest najprostszym. Ale lepszym byłoby skierowanie uwagi na jaki godny uwagi temat. I zainteresowanie nim młodego człowieka.
Czym skorupka...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4451
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Zainteresowanie wampirami a Kościół katolicki.

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-01-10, 12:18

To jest raczej normalne i przejściowe. Wiele osób przechodziło etap zainteresowania wampirami, odkąd zaczęły powstawać książki i filmy o tej tematyce. To mija. Ja nawet całe ściany w pokoju oblepiałam zdjęciami z takich filmów, gdy miałam jakieś 13 lat. Ale na szczęście nikogo to nie obchodziło, więc nikt mi w tym nie przeszkadzał. Co najwyżej czasem były uwagi, że ściany okropnie wyglądają.
A moja babcia oglądała kiedyś ze mną serial o wampirach i bardzo jej się podobał, ciągle się śmiała przy tym, a jest bardzo wierząca.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zainteresowanie wampirami a Kościół katolicki.

Post autor: Andej » 2023-01-10, 12:28

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-01-10, 12:18 To jest raczej normalne i przejściowe.
Dopóki nie staje się fascynacją. Wydaje mi się być niebezpiecznym stawianie niektórych kwestii: Interesuje mnie skąd się wzięły, czy istnieją, czy są tylko mitem, czy może rzeczywiście są i do tego są nieśmiertelne.To świadczy o zakłóceniu równowago między fantazją a rzeczywistością.
W dzieciństwie czytałem wiele bajek, baśni. Były w nich strzygi (kiedyś w literaturze polskiej nie spotykało wampirów, były strzygi), wiły, utopce, płanetniki i wiele innych. Był Boruta i Rokita (nie polityk). I był Madej. Dopóki jest świadomość, że to jeno zabobon, można poczytać. Ale gdy zadaje się pytanie, czy rzeczywiście nieśmiertelne, to już zagrożenie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4451
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Zainteresowanie wampirami a Kościół katolicki.

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-01-10, 12:35

Andej pisze: 2023-01-10, 12:28 Wydaje mi się być niebezpiecznym stawianie niektórych kwestii: Interesuje mnie skąd się wzięły, czy istnieją, czy są tylko mitem, czy może rzeczywiście są i do tego są nieśmiertelne.To świadczy o zakłóceniu równowago między fantazją a rzeczywistością.
No tak, trochę racja, że to przesadne, może trochę niezdrowe podejście, ale tak bywa. Kiedyś byłam przekonana, że w mojej szafie jest wejście do Narnii. Nikt nie mógł mnie skłonić do myśli, że może być inaczej. Co jakiś czas pakowałam się z bardzo poważnym zamiarem udania się tam. Czy to było niebezpieczne...?

Dodano po 7 minutach 56 sekundach:
Co prawda, miałam wtedy dużo mniej niż 14 lat, więc może była to raczej dziecięca wyobraźnia.

Ale właściwie: jakie konkretnie niebezpieczeństwo jest związane z tym, ze ktoś się zastanawia, czy istnieją wampiry?
Ostatnio zmieniony 2023-01-10, 13:08 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1043
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Zainteresowanie wampirami a Kościół katolicki.

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2023-01-10, 13:40

Jeżeli autora niczego nie przeinaczył to zabranie konsoli wzięło się stąd, że "to wszystko przez te gry". Nie, żebym była jakaś wielką fanką gier, ale od dłuższego czasu jest trend wśród niegrających rodziców, że wszystko co źle to wina gier komputerowych/konsoli (swoją drogą to ciekawi mnie, w co grali naziści w takim razie, bo to dopiero musiało ryć banię). Jak wiadomo Simsy robią z nas psychopatów rozmontowuących ludziom drabinki w basenie, żeby utonęli, wyścigi powodują, że potem notorycznie olewasz przepisy drogowe, a strzelanki sprawiają, że pierwsze, co robisz po wstaniu z łóżka, to wrzucenie granatu sąsiadom do salonu.

U mnie było to samo, wszelkie objawy buntu (który w wieku nastoletnim jest normalny) to była wina gier, komputera i internetu (którego nawet w domu nie mieliśmy założonego, ale i tak był winny). Oczywiście książki były zawsze świętością, nie ma mowy, żeby głupie pomysły brały się z książek (a czytałam różne rzeczy, i jakieś poważniejsze i - najczęściej - lekkie, dla rozrywki). Jak ktoś czytał książki Joanny Chmielewskiej to jakby mnie spotkał to by się zdziwił, że nie wyrosłam na pokręconego hazardzistę, który włazi z butami w każde policyjne śledztwo xD albo że nie tropię duchów w starych zamczyskach. Albo, że nie chodzę po lasach z obcymi typami.

A fascynacja, o ile faktycznie nie jest niezdrowa (wiara, że się jest wampirem, picie krwi i takie tam) to zwykła fascynacja i albo przerodzi się w coś konstruktywnego (rysowanie, pisanie książek, rzeźbienie, studiowanie historii itp.), albo zaniknie. Jak każda normalna fascynacja.

Autorze, młody jeszcze jesteś, jeszcze nieraz wpadniesz w jakieś "wariactwa". Książki, gry, filmy, muzyka... Znam to z własnego życia. Dopóki nie robisz jakichś głupstw, to nie masz się czego bać, ani to grzech, ani nic niewłaściwego. Rodzice się martwią, a tradycyjnie zamiast wyjaśnić co i jak, spanikowali, znaleźli kozła ofiarnego i poszli z tematem xd

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zainteresowanie wampirami a Kościół katolicki.

Post autor: Andej » 2023-01-10, 13:42

Takie jak wiara w inne zabobony. Taka, jak zastąpienie wiary Bogu, wiarą w zabobony.
Prosta droga do horoskopów, wróżb etc.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ