Czy żyjemy w błędzie?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Czy żyjemy w błędzie?

Post autor: Abstract » 2023-01-14, 15:36

Albertus największą rolę odgrywa tutaj Duch Święty, a z naszej strony odczytywanie tego przekazu.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

MożeZapytam
Przybysz
Przybysz
Posty: 14
Rejestracja: 10 sty 2023
Been thanked: 1 time

Re: Czy żyjemy w błędzie?

Post autor: MożeZapytam » 2023-01-14, 21:59

Czy prawda nie jest tam gdzie są nasze przekonania Arek🤔 A jeżeli mamy wątpliwości wtedy możemy mieć poczucie że jesteśmy w błędzie
Jeśli piszę rzeczy oczywiste to zwróćcie mi uwagę, jestem jaka jestem i może nie mój poziom jaki jeest na forum ale próbuje czegoś się dowiedzieć.. A też nie wiem Jak długo tutaj zostanę. Nie to że chcę siebie poniżać, myślę ze to obiektywna ocena. Jesteśmy poprostu różni ☺️

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy żyjemy w błędzie?

Post autor: Andej » 2023-01-14, 22:05

MożeZapytam pisze: 2023-01-14, 21:59 Czy prawda nie jest tam gdzie są nasze przekonania
Często, nie. Trzeba mieć pokorę do własnych przekonań. Zadufanie w sobie często prowadzi w maliny. Prawda jest w Biblii. Prawda jest w Kościele. Prawda jest w Chrystusie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w błędzie?

Post autor: Dezerter » 2023-01-14, 22:07

Ate pisze: 2023-01-12, 14:43 Im dłużej żyję, tym bliżej mi do nihilizmu poznawczego...

Dodano po 4 minutach 2 sekundach:
Nawet gdy czytam wypowiedzi użytkowników tego forum, to widzę, że można nawet używać tych samych pojęć, tych samych zdań, a wypełniać je skrajnie różnym znaczeniem... Czy w ogóle jest możliwe ustalenie jakiejkolwiek prawdy? Nie wiem. Albo gdy czytam rozmaite artykuły o Jezusie, gdzie nawet duchowni tego samego Kościoła Rzymskokatolickiego nie są w stanie dojść do konsensusu, czy dane wydarzenie należy odczytywać:
a) jako historyczne
b) jako historyczne i symboliczne
czy c)jako wyłącznie symboliczne

to ja już sama nic nie wiem.
A nie sądzisz, że ważniejsze od tego czy a, b czy c jest to
jaką Prawdę to wydarzenie przekazuje, i jak ono cię zbliża do zbawienia?
bo to o to chodzi w chrześcijaństwie o poznanie Boga i drogi prowadzącej do zbawienia
Czy się zgodzisz?

Dodano po 12 minutach 12 sekundach:
Ate pisze
Ale jeśli coraz częściej czytam na przykład takie opinie teologów i duchownych, że w ogóle cały fakt zmartwychwstania Jezusa sam w sobie nie jest taki istotny, bo liczy się jakieś metaforyczne "zmartwychwstanie Jezusa w naszych sercach", to wprowadza to niepewność w moją wiarę. Bo czy oddałabym życie za jakąkolwiek metaforę? Zdecydowanie nie...
Każdy duchowny, który coś takiego pisze powinien natychmiast zdjąć sutannę i żaden katolik nie powinien do niego iść do spowiedzi ani na Eucharystię, bo są to ludzie godni politowania
16 Skoro umarli nie zmartwychwstają, to i Chrystus nie zmartwychwstał. 17 A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w swoich grzechach4. 18 Tak więc i ci, co pomarli w Chrystusie, poszli na zatracenie. 19 Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy5, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania.
1 Kor 15

Dodano po 9 minutach 51 sekundach:
Prawda na pewno nie jest w naszych przekonaniach
Prawda po prostu Jest i to nie ważne, czy my ją znamy, czy nie ona i tak tam Jest
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy żyjemy w błędzie?

Post autor: Arek » 2023-01-15, 06:43

Dezerter piszę:
Każdy duchowny, który coś takiego pisze powinien natychmiast zdjąć sutannę i żaden katolik nie powinien do niego iść do spowiedzi ani na Eucharystię, bo są to ludzie godni politowania
Pisząc w ten sposób czy naszą intecją jest szukanie Prawdy. A może wierni powinni powiedzieć księdzu jaka jest prawda. Tak łatwo osądzamy i krytykujemy, a gdzie jest nasza wiara? Każdy z nas w taki sam sposób jest za nią odpowiedzialny, by nie tylko Ją głosić ale Nią żyć.

Dodano po 1 minucie 26 sekundach:
Politowania to my wszyscy jesteśmy godni!
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy żyjemy w błędzie?

Post autor: Albertus » 2023-01-15, 08:28

Arek pisze: 2023-01-15, 06:44 Dezerter piszę:
Każdy duchowny, który coś takiego pisze powinien natychmiast zdjąć sutannę i żaden katolik nie powinien do niego iść do spowiedzi ani na Eucharystię, bo są to ludzie godni politowania
Pisząc w ten sposób czy naszą intecją jest szukanie Prawdy. A może wierni powinni powiedzieć księdzu jaka jest prawda. Tak łatwo osądzamy i krytykujemy, a gdzie jest nasza wiara? Każdy z nas w taki sam sposób jest za nią odpowiedzialny, by nie tylko Ją głosić ale Nią żyć.

Dodano po 1 minucie 26 sekundach:
Politowania to my wszyscy jesteśmy godni!

Ale ty oczywiście w tej wypowiedzi Dezertera i innych nie osądzasz? ;)

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy żyjemy w błędzie?

Post autor: Arek » 2023-01-15, 09:33

Albertus pisze: 2023-01-15, 08:28
Arek pisze: 2023-01-15, 06:44 Dezerter piszę:
Każdy duchowny, który coś takiego pisze powinien natychmiast zdjąć sutannę i żaden katolik nie powinien do niego iść do spowiedzi ani na Eucharystię, bo są to ludzie godni politowania
Pisząc w ten sposób czy naszą intecją jest szukanie Prawdy. A może wierni powinni powiedzieć księdzu jaka jest prawda. Tak łatwo osądzamy i krytykujemy, a gdzie jest nasza wiara? Każdy z nas w taki sam sposób jest za nią odpowiedzialny, by nie tylko Ją głosić ale Nią żyć.

Dodano po 1 minucie 26 sekundach:
Politowania to my wszyscy jesteśmy godni!

Ale ty oczywiście w tej wypowiedzi Dezertera i innych nie osądzasz? ;)
Oczywiście, że nie :)
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy żyjemy w błędzie?

Post autor: Andej » 2023-01-15, 10:58

Stwierdzenie, że wszyscy są politowanią godni, wydaje mi się być ocena. Choć Wielki słownik stwierdza, iż jest to: postawa emocjonalna w stosunku do osoby, która znalazła się w niekorzystnej sytuacji wskutek własnego działania lub własnej niekompetencji albo braku zdolności, mająca elementy współczucia, ale także lekceważenia i wyższości wobec tej osoby. I te, wymieniona na końcu elementy skłaniają ku uznaniu, iz jest to jednak ocena. Emocjonalna, ale ocena. Co smutniejsze, jest to ocena ludzi, a nie ich czynów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy żyjemy w błędzie?

Post autor: Arek » 2023-01-15, 11:26

Jeśli Bóg uświęcił kapłana swoją mocą to dlaczego ja miałbym Go zdjąć z tego uświęcenia. Czyją mocą bym to czynił?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy żyjemy w błędzie?

Post autor: Andej » 2023-01-15, 11:30

Arek pisze: 2023-01-15, 11:26 Jeśli Bóg uświęcił kapłana swoją mocą to dlaczego ja miałbym Go zdjąć z tego uświęcenia. Czyją mocą bym to czynił?
A dlaczego chcesz to uczynić? Skąd taki pomysł?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy żyjemy w błędzie?

Post autor: Arek » 2023-01-15, 11:34

Andej pisze: 2023-01-15, 11:30
Arek pisze: 2023-01-15, 11:26 Jeśli Bóg uświęcił kapłana swoją mocą to dlaczego ja miałbym Go zdjąć z tego uświęcenia. Czyją mocą bym to czynił?
A dlaczego chcesz to uczynić? Skąd taki pomysł?
@Andej to jest wypowiedź i pytanie w nawiązaniu do opinii @Dezerter .
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy żyjemy w błędzie?

Post autor: Andej » 2023-01-15, 11:42

Dziękuję, rozumiem.

A odnosząc się do kwestii, to Mateusz kiedyś się wypowiedział. I to na piśmie. Podał, jak nalezy postepować.

Mt 18.15-18 Gdy brat twój zgrzeszy , idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w błędzie?

Post autor: Dezerter » 2023-01-15, 14:03

Arek pisze: 2023-01-15, 11:34
Andej pisze: 2023-01-15, 11:30
Arek pisze: 2023-01-15, 11:26 Jeśli Bóg uświęcił kapłana swoją mocą to dlaczego ja miałbym Go zdjąć z tego uświęcenia. Czyją mocą bym to czynił?
A dlaczego chcesz to uczynić? Skąd taki pomysł?
@Andej to jest wypowiedź i pytanie w nawiązaniu do opinii @Dezerter .
Nie czytasz ze zrozumieniem - ja nie chce zdjąć kapłana z funkcji ja napisałem
Każdy duchowny, który coś takiego pisze powinien natychmiast zdjąć sutannę [sam] i żaden katolik nie powinien do niego iść do spowiedzi ani na Eucharystię, bo są to ludzie godni politowania
i całkowicie podtrzymuję, to w stosunku do tych kapłanów, którzy podważają fakt realnego historycznego zmartwychwstania Jezusa
fakt zmartwychwstania Jezusa sam w sobie nie jest taki istotny, bo liczy się jakieś metaforyczne "zmartwychwstanie Jezusa w naszych sercach",
Podałem cytat z Pawła na uzasadnienie, mogę podać jeszcze wyznanie wiary, ale każdy je zna i wie co tam jest o zmartwychwstaniu Jezusa
więc jeśli jakiś kapłan KK podważa tą podstawową prawdę wiary to nie jest godny bycia kapłanem i nie powinien ani siebie ani innych oszukiwać nosząc sutannę.
Ja w realu jak jestem świadkiem błądzenia, albo herezji wygłaszanych przez kapłana to reaguję i z miłością napominam
czego i wam życzę.
Ostatnio zmieniony 2023-01-15, 14:05 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy żyjemy w błędzie?

Post autor: Arek » 2023-01-15, 14:26

@Dezerter czytam ze zrozumieniem i się z Tobą nie zgadzam. Sakrament to sakrament, nawet jeśli moja żona powie, że mnie nie kocha, czy on nadal nie ma mocy? Dajesz możliwość polemiki w kwestiach, gdzie tej polemiki być nie może. Dlaczego Jezus powołał takich Apostołów, dlatego aby wyprowadzić ich z błędu. A może oni zbłądzili, więc co nie dać im szansy na poprawę? @Dezerter widzę w Twojej postawie coś co mnie niepokoi, awersję do stanu kapłańskiego. Jesteś katolikiem, a widzę tutaj jakąś formę zamętu. Czy Ty jesteś bez grzechu? Czy nie popełniłeś błędu i czy zawsze dobrze nauczasz? W Twoich odpowiedziach widzę odpowiedź na moje pytanie. Kościół to m.in. kapłaństwo, gdzie będziemy jeśli nie będzie księdza?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w błędzie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-15, 14:28

Arek pisze: 2023-01-15, 11:34
Andej pisze: 2023-01-15, 11:30
Arek pisze: 2023-01-15, 11:26 Jeśli Bóg uświęcił kapłana swoją mocą to dlaczego ja miałbym Go zdjąć z tego uświęcenia. Czyją mocą bym to czynił?
A dlaczego chcesz to uczynić? Skąd taki pomysł?
@Andej to jest wypowiedź i pytanie w nawiązaniu do opinii @Dezerter .
Obawiam się, że to nieco "magiczne" podejście do kapłaństwa. Kapłan powinien głosić wiarę Kościoła - i tyle. I chyba to miał na myśli @Dezerter .
Nikt tu nie proponował odejścia z kapłaństwa.
Ostatnio zmieniony 2023-01-15, 14:28 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ