Seria niefortunnych zdarzeń

Czyli umilanie swojego wolnego czasu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Seria niefortunnych zdarzeń

Post autor: Nenderen » 2023-01-11, 17:14

W okolicach dwunastego roku życia czytywałem książki z tej młodzieżowej sagi przygodowej z wątkami grozy. Czy Waszym zdaniem ta seria może gościć na półkach katolickich domów? Nie pamiętam już sto procent fabuły ale znany mi ksiądz uważał tą sagę za popularyzującą czytelnictwo.
Natomiast ekranizacji nie oglądałem i nie wiem na ile odzwierciedla treść pierwszego tomu.
Celem tego tematu nie jest werbunek do fanostwa tej sagi zaś ja nie jestem opłacany przez jej Autora ;) lecz po prostu zastanawia mnie Wasza opinia jako uczniów Chrystusa na ten temat. Czy biblijną zasadę unikajcie wszystkiego co ma pozór zła należy odnieść dosłownie do tej sagi czy może można ją czytać przy odpowiedniej dozie krytycyzmu i rozeznania?
Ostatnio zmieniony 2023-01-11, 17:18 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19100
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Seria niefortunnych zdarzeń

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-11, 17:30

Trudno powiedzieć nie znając szczegółów, ale co do zasady nie wydaje mi się by był problem.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Seria niefortunnych zdarzeń

Post autor: Arek » 2023-01-12, 10:28

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-11, 17:30 Trudno powiedzieć nie znając szczegółów, ale co do zasady nie wydaje mi się by był problem.
Nie znając szczegółów co do zasady nie wydaje mi się by był problem
???

Dodano po 1 minucie 44 sekundach:
Dziwne podejście człowieka, który Swoją postawą szuka prawdy w tym co pisze :-?
Ostatnio zmieniony 2023-01-12, 10:30 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Seria niefortunnych zdarzeń

Post autor: Nenderen » 2023-01-12, 11:56

Arku, ale post Marka w tym temacie o Serii niefortunnych zdarzeń jest poprawny. Wyraźnie zaznaczył, że jego aprobata dotyczy samej zasady - zasady a nie tej konkretnej literackiej serii bo co do tej drugiej przyznał, że nie zna szczegółów.
Ostatnio zmieniony 2023-01-12, 11:58 przez Nenderen, łącznie zmieniany 3 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1419
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 545 times
Been thanked: 785 times

Re: Seria niefortunnych zdarzeń

Post autor: AdamS. » 2023-01-12, 13:38

Nenderen pisze: 2023-01-11, 17:14 Czy biblijną zasadę unikajcie wszystkiego co ma pozór zła należy odnieść dosłownie do tej sagi czy może można ją czytać przy odpowiedniej dozie krytycyzmu i rozeznania?
Arku, problemem nie jest gatunek literacki, ale nasze wewnętrzne ukierunkowanie na jego treść. Osobiście nie lubię horrorów - nie dlatego, że ich celem jest wywołanie lęku, ale dlatego, że w większości są głupie i wyrażają fascynację demonicznością. Ale pasjonują mnie stare podania ludowe, wśród których było wiele opowieści pełnych grozy. Dlaczego tych ostatnich nie odrzucam? Bo wyrażają one stan mentalny dawnych pokoleń, dzięki czemu łatwiej mi zrozumieć ich tok myślenia, wejść w ich wrażliwość...

Tak samo nie odrzucałbym kategorycznie gatunku literackiego, o którym wspominasz. Nie znam tej konkretnej pozycji, ale wiem, że istnieje wiele książek, w których groza ma wywołać pewien nastrój lub oddać umowną konwencję ludowych wyobrażeń. Gdy autor konfrontuje z takimi lękami swojego bohatera, może pokazać uniwersalny proces przezwyciężania lęków - w sposób dosłowny lub metaforyczny. Lęk nie jest środowiskiem, w jakim powinien żyć chrześcijanin - również lęk przed lękami. ;)

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Seria niefortunnych zdarzeń

Post autor: Arek » 2023-01-12, 14:01

Po co mam się karmić ciemnością, skoro zobaczyłem jasność i nią chcę Żyć.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Seria niefortunnych zdarzeń

Post autor: Ate » 2023-01-12, 14:36

A ja mam m.in. "Mitologię Słowian" Gieysztora... Co gorsza, na okładce widnieje ŚWIĘTOWIT!!! Spłonę razem z tą książką w piekle? :((

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Seria niefortunnych zdarzeń

Post autor: Nenderen » 2023-01-12, 15:45

Arek pisze: 2023-01-12, 14:01 Po co mam się karmić ciemnością, skoro zobaczyłem jasność i nią chcę Żyć.
Chodzi o to, że czytanie powieści grozy nie jest jednoznacznie równoznaczne z karmieniem się ciemnością w sensie duchowym. Wszystko zależy od charakteru danego dzieła i tego czy stosujemy wobec niego właściwe rozeznanie.
Ostatnio zmieniony 2023-01-12, 15:46 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Seria niefortunnych zdarzeń

Post autor: Andy72 » 2023-01-12, 15:56

Z opisu brzmi rozsądnie
Po śmierci rodziców, trójka rodzeństwa dostaje się pod opiekę hrabiego Olafa - aktora teatralnego i ich kuzyna, planującego ukraść otrzymaną w spadku przez dzieci fortunę.
Trudno coś orzec, gdy nie znam szczegółów treści.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Seria niefortunnych zdarzeń

Post autor: Nenderen » 2023-01-12, 18:23

Ja czytałem wiele lat temu więc mało pamiętam, niestety.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ