Cisza jest równowagą dla ciała i ducha.

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2167
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 306 times

Cisza jest równowagą dla ciała i ducha.

Post autor: Arek » 2023-01-12, 19:32

Śmiem twierdzić, że dziś w życiu każdego z nas brakuje ciszy. Kontemplacji, zatrzymania, rozmyślania, przeżywania. Ponoć Bóg jest w ciszy. On do nas mówi wówczas, gdy nie ma wkoło hałasu, nie jesteśmy w biegu, możemy się skupić. Osobiście chcę potwierdzić, że się z tym zgadzam, bo tego doświadczam. Co sądzicie o tym i czy macie takie doświadczenia, a może inne?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Cisza jest równowagą dla ciała i ducha.

Post autor: Susanna » 2023-01-12, 20:58

Tak. Brakuje mi bardzo.
Chętnie poszłabym do jakiegoś zamkniętego klasztoru klauzurowego na miesiąc... dwa..
bardzo by mi się to przydało. Bo teraz jest za duży chaos wokół mnie. Oj, przydałoby się.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 453
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Cisza jest równowagą dla ciała i ducha.

Post autor: greg77 » 2023-01-12, 22:23

Arek pisze: 2023-01-12, 19:32 Śmiem twierdzić, że dziś w życiu każdego z nas brakuje ciszy. Kontemplacji, zatrzymania, rozmyślania, przeżywania. Ponoć Bóg jest w ciszy. On do nas mówi wówczas, gdy nie ma wkoło hałasu, nie jesteśmy w biegu, możemy się skupić. Osobiście chcę potwierdzić, że się z tym zgadzam, bo tego doświadczam. Co sądzicie o tym i czy macie takie doświadczenia, a może inne?
Śmiem twierdzić że współczesny człowiek często lęka się ciszy.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Cisza jest równowagą dla ciała i ducha.

Post autor: Nenderen » 2023-01-13, 20:21

Wyjście Jezusa na pustynię po chrzcie w Jordanie pokazuje że w życiu każdego człowieka są potrzebne okresy dłuższej ciszy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Cisza jest równowagą dla ciała i ducha.

Post autor: sądzony » 2023-01-21, 22:02

Arek pisze: 2023-01-12, 19:32 Śmiem twierdzić, że dziś w życiu każdego z nas brakuje ciszy. Kontemplacji, zatrzymania, rozmyślania, przeżywania. Ponoć Bóg jest w ciszy. On do nas mówi wówczas, gdy nie ma wkoło hałasu, nie jesteśmy w biegu, możemy się skupić. Osobiście chcę potwierdzić, że się z tym zgadzam, bo tego doświadczam. Co sądzicie o tym i czy macie takie doświadczenia, a może inne?
Zgadzam się. Cisza i samotność (nie mylić z osamotnieniem) to konieczność jeżeli chcemy wysłuchać samych siebie i wiedzieć kim jesteśmy. To z kolei konieczne jest do relacji z Bogiem i innymi. Ponoć bez samotności nie ma relacji i wspólnoty.

Widzę po sobie. Samotność, cisza, pustka musi być na siłę wypełniona: muzyką, książką, rozmową, serialem, pracą, jakąkolwiek czynnością, dźwiękiem, marzeniem, myślą.

Ciekawie piszą o tym ci panowie:
https://www.empik.com/pojdzcie-na-miejs ... lsrc=aw.ds
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Cisza jest równowagą dla ciała i ducha.

Post autor: Abstract » 2023-01-21, 22:17

Nie tyle ciszy, ale kontaktu z przyrodą, izolacji od dźwięków cywilizacji ludzkiej i otoczenie się wyłącznie dźwiękami natury. Sama cisza jest nieprzyjemna, przekonałem się w Tatrach w bezwietrzną noc. Nawet w pustym kościele słychać typowy szum, ruch powietrza, pogłos otoczenia.
Polecam samotną wędrówkę do lasu lub w góry i przebywanie sam ze sobą i Bogiem na łonie natury.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2167
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 306 times

Re: Cisza jest równowagą dla ciała i ducha.

Post autor: Arek » 2023-01-22, 08:14

Z pewnością tak, Chrystus będąc na pustyni 40 dni był na łonie przyrody ale sam. Czasem trzeba pobyć samemu by usłyszeć głos w sercu.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ