Ławking

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5347
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 851 times
Been thanked: 1404 times

Re: Ławking

Post autor: abi » 2023-01-17, 14:42

bardzo rozumiem i czuje faustynkowa
miejsce wewnatrz lawki w otoczeniu obcych osob, to zero skoncentrowania na mszy i 100 % na oddechu, zeby nie przyspieszal, bo zaraz hiperwentylacja i atak paniki
a nie bede na mszy robic pokazu z odbieraniem sobie dwutlenku wegla z papierowej torebki
[-(
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 173 times

Re: Ławking

Post autor: Lwica » 2023-01-17, 15:10

Andy72 pisze: 2023-01-17, 13:18 A czy nie jest tak, że chęć siedzenia na brzegu pojawiła się w czasie pandemii? Jak pamiętam dekady wcześniej, to chyba nie było takiego zjawiska...
Powiem szczerze, że chyba nigdy nie zwracałam na to uwagi. Nawet nie wpadłam na to żeby zastanawiać się nad tym :-?
W autobusie zawsze pamiętam, że ludzie siedzieli na zewnętrznych krzesełkach, kiedy były podwójne. I wtedy nawet odruchowo się mówi, że chciałoby się tam usiąść ("przepraszam, mogę się tam wcisnąć/usiąść?" Albo "przepraszam, siądę sobie tam, można? " itd.).
Według mnie to wynika z tego, w większości przypadków, że oni (ci na zewnątrz) nie chcą być tymi, którzy muszą sie przepychać później wysiadając wcześniej niż ta druga osoba, która potencjalnie może się dosiąść. Starsze osoby bardzo często siedzą na zewnętrznym krzesełku.

Zobacz też jak ludzie zajmują miejsca w autobusie? Jeżeli jest 5 osób w autobusie, a X podwójnych krzesełek, to każdy z tych ludzi na 99% zajmie pięć innych podwójnych zewnętrznych krzeseł. Nie siądą obok siebie. Nigdy czegoś takiego nie widziałam, a jeździłam od nastoletnich lat autobusami dalej czy bliżej.
Ale w kościele? Kurczę, ciężko mi stwierdzić jak było kiedyś, bo bardzo kiedyś to nie pamiętam, a później nie chodziłam, tylko na świecenie pokarmów i jeszcze Pasterka.

Przeanalizowałam moje kilka razy kiedy byłam w ławkach ostatnio i ja siadam w środku, nie jakoś celowo, tylko tak po prostu. Na zewnątrz jak sobie teraz to wyobraziłam, to nawet tak jakoś dziwnie dla mnie.
Ale u nas jest mało osób, także spokojnie na jedną ławkę taką mieszczącą nie wiem, może z 8 osób, to siedzą ze dwie/trzy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4612 times
Kontakt:

Re: Ławking

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-17, 15:44

Ja po prostu lubię siedzieć z brzegu. Ponadto, jestem grubas i gdy wstaję, dużo wygodniej jest mi wyjść z ławki, niż stać w pozie "paragrafu" :)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5347
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 851 times
Been thanked: 1404 times

Re: Ławking

Post autor: abi » 2023-01-17, 15:48

o, ja tez jestem gruba
mam dodatkowy argument
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Asia75
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 8 mar 2023
Been thanked: 5 times

Re: Ławking

Post autor: Asia75 » 2023-03-10, 10:38

Ja muszę siedzieć z brzegu,bo nieraz robi mi się słabo,i muszę zdążyć,żeby wyjść.
A ostatnio to już nawet stoję w przedsionku...

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Ławking

Post autor: konserwa » 2023-03-10, 10:53

Siadam z reguly na skraju lawki ... takie skrzywienie zawodowe i skrzywienie ( dolegliwosci ) z kregoslupem.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Ławking

Post autor: faraon » 2023-03-10, 11:09

musz teraz siadac na przeciwnym skraju lawki to skrzywienie sie naprostuje. ;)
Ostatnio zmieniony 2023-03-10, 11:09 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 173 times

Re: Ławking

Post autor: Lwica » 2023-03-10, 11:58

Ja już któryś raz zrobiłam test, znaczy siadłam szybko, z rozpędu i później myślałam o tym temacie "ławkingu" :D i zawsze siadam w środku (nawet mimo pustej ławki całej) albo prawie na środku. Powiem szczerze, że dla mnie dziwnie nawet na zewnątrz ławki się siedzi, przesunęłam się ostatnio i tak jakoś mi dziwnie było #:-s wolę środek.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Ławking

Post autor: Tek de Cart » 2023-03-10, 12:37

ja często wolę stać, bo jak ksiądz się rozpędzi z kazaniem to zasypiam na siedząco ;) na stojąco jakoś łatwiej nie zasnąć :)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Ławking

Post autor: Andej » 2023-03-10, 21:48

A ja dziwakuję. Jeśli można, to staram się siadać na skraju. Jeśli nie ma miejsca na dostawianych ławkach. W tych typowych nie chcę być w środku, bo to dla mnie za trudne lub zbyt lekceważące. Mianowicie - klęczenie. Nie uważam za klęczenia, gdy równocześnie się siedzi. Takie częściowe z =zsuwanie się z ławki uważam, że lekceważące dla Pana naszego. Zatem napinam mięśnie, aby być wyprostowanym klęku. Nie mam tyle siły, więc przytrzymuje się kurczowo ławki. I trudno skupić się na mszy. A gdy siedzę z boku, to klękam obok ławki. Mogę w ten sposób okazywać Bogu szacunek i jednocześnie być skupionym. Ma to też tę zaletę, że przy wstawaniu mam się o co wesprzeć. Jednak staram się siadać na ławkach przeznaczonych na niektórych mszach dla dzieci. Wprawdzie bez oparcia, ale można swobodnie klęczeć. Trudniej wstawać, ale podpieram się o siedzenie.
I jeszcze jedno. Wiem, totalne dziwactwo. Lepiej dla zdrowia, a może i życia, zachować jakiś dystans od innych osób. W miarę możliwości unikać zbliżenia mogącego skutkować zarażeniem, infekcją. Dziś nikt nie pamięta o covidzie, grypie, gruźlicy. A one chodzą po ludziach. A niektórzy ludzie już nie chodzą po nich.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1918
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Ławking

Post autor: Andy72 » 2023-04-30, 15:15

Siedzenie na końcach ławek wzięło się czasów pandemii, ciekawe ile lat potrwa ten zwyczaj?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Ławking

Post autor: Abstract » 2023-04-30, 15:20

Trzeba siadać tam gdzie jest miejsce

Obrazek
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6244
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 871 times
Been thanked: 705 times

Re: Ławking

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-30, 18:58

A ja zawsze stoję pod konfesjonałem, z tyłu, żeby mnie nikt nie oglądał.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5347
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 851 times
Been thanked: 1404 times

Re: Ławking

Post autor: abi » 2023-04-30, 19:09

wlasnie wrocilam z mszy
lubie ostatnia lawke bo swieze powietrze od drzwi
jak cieplo to ksiadz kaze zostawiac otwarte
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 173 times

Re: Ławking

Post autor: Lwica » 2023-04-30, 20:13

Abstract pisze: 2023-04-30, 15:20 Trzeba siadać tam gdzie jest miejsce

Obrazek
x_x x_x
Auuuua...

ODPOWIEDZ