Skąd wiadomo, że w niebie nie ma płci?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Skąd wiadomo, że w niebie nie ma płci?

Post autor: Andej » 2023-01-18, 10:00

Skończyłem temat.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4435
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Skąd wiadomo, że w niebie nie ma płci?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-01-18, 11:35

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-18, 09:47 Kartofle, Kochani, kartofle.
Pardon: powinno chyba być: "ziemniaki".
Pamiętam Twoją anegdotkę i wielu Forumowiczów zapewne też pamięta, więc rozumieją przekaz, ale z pewnością nie wszyscy ją znają. A jeśli się jej nie zna, to po przeczytaniu Twojego powyższego posta, można zwątpić w to, czy zachowałeś zdrowe zmysły...
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18885
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4603 times
Kontakt:

Re: Skąd wiadomo, że w niebie nie ma płci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-18, 11:38

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-01-18, 11:35
Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-18, 09:47 Kartofle, Kochani, kartofle.
Pardon: powinno chyba być: "ziemniaki".
Pamiętam Twoją anegdotkę i wielu Forumowiczów zapewne też pamięta, więc rozumieją przekaz, ale z pewnością nie wszyscy ją znają. A jeśli się jej nie zna, to po przeczytaniu Twojego powyższego posta, można zwątpić w to, czy zachowałeś zdrowe zmysły...
Słusznie :) Zatem link do niej viewtopic.php?p=306083&hilit=kartofle#p306083

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 331
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 23 times

Re: Skąd wiadomo, że w niebie nie ma płci?

Post autor: Gojandek » 2023-01-18, 12:11

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-18, 11:38
miłośniczka Faustyny pisze: 2023-01-18, 11:35
Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-18, 09:47 Kartofle, Kochani, kartofle.
Pardon: powinno chyba być: "ziemniaki".
Pamiętam Twoją anegdotkę i wielu Forumowiczów zapewne też pamięta, więc rozumieją przekaz, ale z pewnością nie wszyscy ją znają. A jeśli się jej nie zna, to po przeczytaniu Twojego powyższego posta, można zwątpić w to, czy zachowałeś zdrowe zmysły...
Słusznie :) Zatem link do niej viewtopic.php?p=306083&hilit=kartofle#p306083
Rozumiem teraz i bardzo ciekawy przykład, ale ja i tak uważam, że Abstract nie kpi sobie z nieba i nie robi sobie jaj. ;)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18885
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4603 times
Kontakt:

Re: Skąd wiadomo, że w niebie nie ma płci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-18, 12:14

Ja nie twierdziłem, jakoby @Abstract kpił z Nieba. Co nie zmienia faktu że rozważania maja umiarkowany sens (moim zdaniem).

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Skąd wiadomo, że w niebie nie ma płci?

Post autor: Abstract » 2023-01-18, 14:32

@Gojandek widzisz to jest tak, że zostaliśmy wyposażeni w dziele stworzenia w nieodpartą ciekawość, dzięki temu eksplorujemy, rozwijamy się, poznajemy siebie i świat, zmierzamy do celu. Siłą rzeczy zadajemy sobie pytania jak jest w niebie, co w żaden sposób nie jest niczym złym i trywialnym, nie zadawalibyśmy tych pytań jeśli wiedzielibyśmy co nas czeka. Bóg siedzi i zajada popcorn (albo frytki z kartofli) czytając te nasze wyobrażenia ;)

Jeśli uda się tam dostać, a przecież na tym świecie możemy być bardzo krótko, naturalną koleją rzeczy są myśli jak tam może być, przecież czeka niektórych z nas wieczność w niebie. Pisałem już o tym z Markiem, to co dostaliśmy, tym się posługujemy. Kartofle. A to że niektórzy się nimi brzydzą, to już kwestia gustu. Ja nie marudzę na to co dostałem ;)
Ostatnio zmieniony 2023-01-18, 14:33 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 331
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 23 times

Re: Skąd wiadomo, że w niebie nie ma płci?

Post autor: Gojandek » 2023-01-18, 14:49

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-18, 12:14 Ja nie twierdziłem, jakoby @Abstract kpił z Nieba. Co nie zmienia faktu że rozważania maja umiarkowany sens (moim zdaniem).
Odnosiłem się do postu Andeja, ale już nie ważne ;).

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Skąd wiadomo, że w niebie nie ma płci?

Post autor: Ate » 2023-01-18, 17:44

Rozumiem zamysł tej anegdotki kartoflanej, ale jeśli to będzie aż tak całkowicie różne, że niemal bez żadnych punktów stycznych z tym, co już jest stworzone przez Boga i czego doświadczamy, to zdaje mi się to tylko pustym pojęciem. Niewypełnionym w rzeczywistości żadną treścią. Nie wiem, czy rozumiecie, co mam na myśli - np. zmartwychwstałe Ciało Chrystusa miało specyficzne właściwości, np. mógł się pojawić w zamkniętym wieczerniku, ale jednak Ewangelia kładzie nacisk na to, że było to rzeczywiste ciało, którego można było dotknąć, które mogło spożyć. Z pewnością było to Ciało przemienione, ale jednak bazujące choć trochę na tej naturze, która była udziałem Chrystusa w Jego ziemskim Ciele.... A nie jakieś całkowicie abstrakcyjne i oderwane od tutejszych realiów Ciało... Chcę przez to powiedzieć, że na pewno trudno jest sobie wyobrazić rzeczy nadprzyrodzone - niebo, duszę, zmartwychwstanie itd. ale wątpię, by to było aż tak całkowicie różne i abstrakcyjne, że nie będzie miało nawet cienia punktu stycznego z tym, co teraz. Przecież to, co jest teraz to też DZIEŁO BOŻE, które jest dobre. Uległo skażeniu, ok, ale takie całkowite odrzucanie tego porządku i tej natury takie trochę gnostyckie mi się wydaje. Na pewno natura będzie uwielbiona, będzie przywrócony całkowity zamysł Boży i to w sposób wręcz nieprawdopodobny, ale chyba coś tam będzie bazować na tym dziele, które już Bóg zapoczątkował tu?

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Skąd wiadomo, że w niebie nie ma płci?

Post autor: Abstract » 2023-01-18, 19:47

@ate skrobałem coś podobnego w innym wątku
viewtopic.php?t=13555&start=30
viewtopic.php?p=306107&hilit#p306107
Ostatnio zmieniony 2023-01-18, 19:49 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 331
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 23 times

Re: Skąd wiadomo, że w niebie nie ma płci?

Post autor: Gojandek » 2023-01-18, 22:27

Wiecie co, ja to postrzegam tak. Będziemy widzieć Boga twarzą w twarz. Będziemy mogli z nim rozmawiać, mieć z nim relacje. I jeżeli poprosimy go np. o to, że chcemy iść w góry, albo wziąć kąpiel w najpiękniejszym jeziorze(dziwny przykład), to będziemy to mogli zrobić, ale myślę, że w niebie będzie taka radość, że nie będą nam potrzebne takie rzeczy ;)

Ale czy będzie można robić wszystko, co niegrzeszne? Jestem pewien, że tak, ale po co, skoro będziemy mieć pełnię szczęścia? ;).

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Skąd wiadomo, że w niebie nie ma płci?

Post autor: Abstract » 2023-01-18, 22:43

Gojandek pisze: 2023-01-18, 22:27 Będziemy mogli z nim rozmawiać, mieć z nim relacje.
Ciekawe na jakiej zasadzie realizuje się rozmowa z osobą która nie ma pytań na które nie zna odpowiedzi. Wszechwiedza eliminuje ciekawość, poznawanie, odkrywanie. Niech żyje mały rozumek i nasze braki ;)
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2479
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 934 times

Re: Skąd wiadomo, że w niebie nie ma płci?

Post autor: Susanna » 2023-01-18, 22:50

Ja myślę że twarzą w twarz Pana Boga mogą widzieć tylko święci i błogosławieni. A my w niebie będziemy mieć swoje życie, piękne życie bo już bez bólu, smutku, łez i chorób. Będziemy mieć swoje mieszkania, itp ale to będzie wszystko piękniej wyglądało. Bo nie będzie zła.
Widząc innych ludzi będziemy dla siebie mili, uśmiechali się do siebie i błogosławili Boga. Oraz będziemy czuli wdzięczność że jesteśmy w niebie.
No i modlitwa za tych co jeszcze żyją na ziemi by żyli dobrze tak aby zaskuzyli potem na niebo
*tak ja to widzę ;)
Ostatnio zmieniony 2023-01-18, 22:53 przez Susanna, łącznie zmieniany 2 razy.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18885
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4603 times
Kontakt:

Re: Skąd wiadomo, że w niebie nie ma płci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-18, 23:46

Dayy pisze: 2023-01-18, 22:50 Ja myślę że twarzą w twarz Pana Boga mogą widzieć tylko święci i błogosławieni.
W Niebie innych nie będzie.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 331
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 23 times

Re: Skąd wiadomo, że w niebie nie ma płci?

Post autor: Gojandek » 2023-01-19, 00:22

Abstract pisze: 2023-01-18, 22:43
Gojandek pisze: 2023-01-18, 22:27 Będziemy mogli z nim rozmawiać, mieć z nim relacje.
Ciekawe na jakiej zasadzie realizuje się rozmowa z osobą która nie ma pytań na które nie zna odpowiedzi. Wszechwiedza eliminuje ciekawość, poznawanie, odkrywanie. Niech żyje mały rozumek i nasze braki ;)
I ciekawe jak ta rozmowa w ogóle będzie przebiegać ;).

Nie wiem, czy będzie to dobry przykład, bo są to chyba wciąż objawienia prywatne, ale spójrz:

Niebo w wizji Vicki - wizjonerki z Medjugorie

"Raj jest bezkresną przestrzenią. Jaśnieje tam światłość nie znana na ziemi. Widziałam tam wielu ludzi i wszyscy są bardzo, bardzo szczęśliwi. Śpiewają i tańczą… Porozumiewają się między sobą w sposób nie znany na ziemi. Znają się od wewnątrz. Ubrani są w długie tuniki, zaobserwowałam tuniki w trzech różnych kolorach. Ale te kolory nie przypominają barw ziemskich, podobne są do żółci, szarości i czerwieni. Z ludźmi przebywają także anioły. Gospa wszystko nam tłumaczyła. „Zobaczcie, jacy ci ludzie szczęśliwi, mówiła. Nic im nie brakuje!”"

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2479
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 934 times

Re: Skąd wiadomo, że w niebie nie ma płci?

Post autor: Susanna » 2023-01-19, 08:06

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-18, 23:46
Dayy pisze: 2023-01-18, 22:50 Ja myślę że twarzą w twarz Pana Boga mogą widzieć tylko święci i błogosławieni.
W Niebie innych nie będzie.
A my ?
Mam rozumieć że my też będziemy święci? :)
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”