Dni judaizmu w Kościele Katolickim

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Dni judaizmu w Kościele Katolickim

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-18, 11:20

Albertus pisze: 2023-01-18, 06:41
Rak pisze: 2023-01-17, 23:30 Albertus, uważam, że jednak mamy okazję. Dzisiejsze chrześcijaństwo jest całkiem inne niż w I wieku. I co? nie mamy z nimi nic wspólnego? Chodzi mi o wiarę, nie o doktrynę czy liturgię. Trudno porównywać starożytnych semitów do obecnych, starożytnej mentalności do współczesnej. Ale i tamci i ci wierzą w tego samego Boga. I właśnie to mnie boli, ten podział, bo dzielimy się my, jako ludzie. A Bóg jest niezmienny, jego przykazania są wciąż aktualne.
Rozwój Kościoła następował płynnie i na zasadzie pełnej kontynuacji natomiast współczesny Judaizm wyrósł z potężnego tąpnięcia jakim było zburzenie świątyni i zanik systemu ofiarniczego, no i i oczywiście z odrzucenia Chrystusa przez część Żydów.

Nie twierdzę że w Judaizmie rabinicznym nie ma niczego dobrego co warto poznać i żę nie można spotykać się z przedstawicielami tej religii. Sam zresztą w takich spotkaniach uczestniczyłem.

Jednak trudno sie zgodzić z tym że poznając Judaizm poznajemy religię w której wychował się Jezus. Bop to jest inna religia a kontynuacją wiary biblijnego Izraela jest Kościół.
Zgadzam się z tym, że judaizm czasów Jezusa i judaizm rabiniczny nie są identyczne. Wydaje się, że wraz z powstaniem chrześcijaństwa nastapiło rozejście się judaizmu i chrześcijaństwa.

Nie zgadzam się natomiast z tym, że rozwój Kościoła następował płynnie. A przynajmniej nie w czasach pierwszych dwóch wieków. Jak się czyta np. Justyna czy innych teologów tamtych czasów to wylewa antyjudaizm. Ta antyżydowskość przesłania im wręcz oczy gdy czytają Stary Testament. Całe Prawo, Szabat, obrzezanie itd to dla tych pierwszych teologów wręcz znak poniżenia i potępienia Żydów przez Boga.

Ze strony Żydów oczywiście również była analogiczna reakcja. A nawet z wykonanymi wyrokami śmierci na chrześcijanach.
Znane jest słynne błogosławieństwo/przekleństwo:
Birkat ha-Minim (hebr: ברכת המינים, „Błogosławieństwo heretyków”, dosł.: „I dla oszczerców”) – formuła stanowiąca Dwunaste błogosławieństwo w żydowskiej modlitwie Amida (modlitwa Osiemnastu Błogosławieństw). Treść modlitwy stanowi wezwanie do okazania boskiego gniewu na heretyków (Minim), którzy zagrażali integralności Żydów.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Birkat_ha-Minim

Widać więc, że nastąpiło gwałtowne rozdarcie żydowsko/chrześcijańskie w I wieku.
Ja cieszę się, z Dni Judaizmu choc wolałbym, żeby to nie było tylko wydarzenie celebrowane raz do roku a żeby to była stała i wzajemna zmiana nastawienia.
Ale jest za nami dwa tysiące lat walki, krwi, uprzedzeń. Żyjemy tez w kraju, w którym zgineły miliony Żydów w czasie Holokaustu. Ta pamięć jest w naszych dawnych krajanach Żydach jeszcze żywa. Warto zrobić wszystko, żeby dać im dowód naszej do nich sympatii, współczucia i tego, że potępiamy nie chcemy mieć nic wspólnego z antysemityzmem.
Ostatnio zmieniony 2023-01-18, 12:33 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dni judaizmu w Kościele Katolickim

Post autor: Andej » 2023-01-18, 11:23

Arek pisze: 2023-01-18, 11:17 Więc sądzisz, że nie powinienem wpuszczać np. wyznawcę Judaizmu lub człowieka, który jest ateistą do mojego domu bo będzie dla mnie zagrożeniem.
Znów to samo. Brak odróżnienia człowieka, od idei, postępowania, czynów, postawy.
Z kim polemizujesz? Przecież nikt nie napisał tego, przeciw czemu walczysz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2164
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Dni judaizmu w Kościele Katolickim

Post autor: Arek » 2023-01-18, 11:29

Andej pisze: 2023-01-18, 11:23
Arek pisze: 2023-01-18, 11:17 Więc sądzisz, że nie powinienem wpuszczać np. wyznawcę Judaizmu lub człowieka, który jest ateistą do mojego domu bo będzie dla mnie zagrożeniem.
Znów to samo. Brak odróżnienia człowieka, od idei, postępowania, czynów, postawy.
Z kim polemizujesz? Przecież nikt nie napisał tego, przeciw czemu walczysz.
@Andej mam nadzieję, że Ciebie nie zdenerwowałem. Mam pytanie czy nie można mówić jaśniej i prostym językiem, by nie wykluczyć nikogo z rozmowy? Nie uważam się za mądrego i światłego w tym co mówię, ale chcę mówić w prosty sposób. Czasem mam spostrzeżenie, że to forum jest tylko dla pewnej grupy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dni judaizmu w Kościele Katolickim

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-18, 11:30

Arek pisze: 2023-01-18, 11:17
Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-18, 10:26 No dobrze, ale co "odrzucenie człowieka" ma do rzeczy? Nie mówimy o odrzucaniu ludzi.
To, że każdy z nas będąc w miejscu w którym jest w większym lub mniejszym stopniu nie jest obiektywny. Więc sądzisz, że nie powinienem wpuszczać np. wyznawcę Judaizmu lub człowieka, który jest ateistą do mojego domu bo będzie dla mnie zagrożeniem.
A to skąd wziąłeś?!!
Czym innym jednak jest mieć z kimś relację, a czym innym fetować jego wyznanie.
Mam znajomego ateistę. Ale z tej okazji nie będę świętować Dnia Ateizmu, to absurd.
Nikt mi nie wmówi antysemityzmu. Myślę, że można mnie wręcz nazwać (do pewnego stopnia) filosemitą. Ale to ani trochę nie oznacza akceptacji judaizmu.
@Marek_Piotrowski , aczkolwiek rozumiem Twoje obawy do
Dni Judaizmu w Kościele Katolickim.
Obawy? A o co?
Jak napisałem
Marek_Piotrowski pisze:Generalnie jestem za (o ile takie dni są dobrze rozumiane)
Po prostu uważam brak symetrii za niesmaczny.
Czasem mam spostrzeżenie, że to forum jest tylko dla pewnej grupy.
Dlatego, że zwrócono Ci uwagę, że polemizujesz z poglądami, których Twój adwersarz (w tym wypadku ja ;) ) nie wyraził?

Dodano po 5 minutach 12 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-18, 11:20 Zgadzam się z tym, że judaizm czasów Jezusa i judaizm rabiniczny nie są identyczne. Wydaje się, że wraz z powstaniem chrześcijaństwa nastapiło rozejście się judaizmu i chrześcijaństwa.
Owszem, odrzucenie Jezusa musiało doprowadzić do podziału wśród Żydów (bo tym de facto było to rozejście).
Nie zgadzam się natomiast z tym, że rozwój kościoła następował płynnie. A przynajmniej nie w czasach pierwszych dwóch wieków. Jak się czyta np. Justyna czy innych teologów tamtych czasów to wylewa antyjudaizm. Ta antyżydowskość przesłania im wręcz oczy gdy czytają Stary Testament. Całe Prawo, Szabat, obrzezanie itd to dla tych pierwszych teologów wręcz znak poniżenia i potępienia Żydów przez Boga.
Ze strony Żydów oczywiście również była analogiczna reakcja
Nie, to nie była "reakcja".
Warto jednak pamiętać, iż ów antyjudaizm był bezpośrednią reakcją, a nie czynnikiem pierwotnym. Zaczęło się od prześladowania Żydów-chrześcijan przez Żydów-nie chrześcijan, a nie odwrotnie.
Ale jest za nami dwa tysiące lat walki, krwi, uprzedzeń. Żyjemy tez w kraju, w którym zgineły miliony Żydów w czasie Holokaustu. Ta pamięć jest w naszych dawnych krajanach Żydach jeszcze żywa. Warto zrobić wszystko, żeby dać im dowód naszej do nich sympatii, współczucia i tego, że potępiamy nie chcemy mieć nic wspólnego z antysemityzmem.
Myślę, że kto jak kto, ale Polacy nie potrzebują dawać nowych dowodów w tej kwestii. Raczej część Żydów zachowuje się skrajnie niewdzięcznie (co prawda jest to prawdopodobnie to samo środowisko, które miało w czasie Holocaustu w nosie swoich mordowanych rodaków).
Ostatnio zmieniony 2023-01-18, 11:37 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Dni judaizmu w Kościele Katolickim

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-18, 11:44

to jest klasyczny przypadek konfliktu. Przerzucanie się winą "wy byliście pierwsi", "wy przeproście" do niczego nie doprowadzi. Cała sztuka polega na zatrzymaniu tego koła nienawiści i wyciągnięciu ręki bez oczekiwania na wzajemność. Dopiero stopniowa, konsekwentna i wytrwała postawa wyciągniecia ręki zaskutkuje zmianą obecnego stanu rzeczy.
A myślę, że my Polacy mamy też za co przepraszać Żydów. Pochodzę z terenów gdzie antysemityzm był bardzo silny. Nawet w latach 90-tych XX wieku było to utrwalone. Doskonale pamiętam co słyszałem od swoich dziadków czy wujków., od starszych ludzi w autobusie.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2164
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Dni judaizmu w Kościele Katolickim

Post autor: Arek » 2023-01-18, 12:00

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-18, 11:36
Arek pisze: 2023-01-18, 11:17
Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-18, 10:26 No dobrze, ale co "odrzucenie człowieka" ma do rzeczy? Nie mówimy o odrzucaniu ludzi.
To, że każdy z nas będąc w miejscu w którym jest w większym lub mniejszym stopniu nie jest obiektywny. Więc sądzisz, że nie powinienem wpuszczać np. wyznawcę Judaizmu lub człowieka, który jest ateistą do mojego domu bo będzie dla mnie zagrożeniem.
A to skąd wziąłeś?!!
Czym innym jednak jest mieć z kimś relację, a czym innym fetować jego wyznanie.
Mam znajomego ateistę. Ale z tej okazji nie będę świętować Dnia Ateizmu, to absurd.
Nikt mi nie wmówi antysemityzmu. Myślę, że można mnie wręcz nazwać (do pewnego stopnia) filosemitą. Ale to ani trochę nie oznacza akceptacji judaizmu.
@Marek_Piotrowski , aczkolwiek rozumiem Twoje obawy do
Dni Judaizmu w Kościele Katolickim.
Obawy? A o co?
Jak napisałem
Marek_Piotrowski pisze:Generalnie jestem za (o ile takie dni są dobrze rozumiane)
Po prostu uważam brak symetrii za niesmaczny.
Czasem mam spostrzeżenie, że to forum jest tylko dla pewnej grupy.
Dlatego, że zwrócono Ci uwagę, że polemizujesz z poglądami, których Twój adwersarz (w tym wypadku ja ;) ) nie wyraził?

Dodano po 5 minutach 12 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-18, 11:20 Zgadzam się z tym, że judaizm czasów Jezusa i judaizm rabiniczny nie są identyczne. Wydaje się, że wraz z powstaniem chrześcijaństwa nastapiło rozejście się judaizmu i chrześcijaństwa.
Owszem, odrzucenie Jezusa musiało doprowadzić do podziału wśród Żydów (bo tym de facto było to rozejście).
Nie zgadzam się natomiast z tym, że rozwój kościoła następował płynnie. A przynajmniej nie w czasach pierwszych dwóch wieków. Jak się czyta np. Justyna czy innych teologów tamtych czasów to wylewa antyjudaizm. Ta antyżydowskość przesłania im wręcz oczy gdy czytają Stary Testament. Całe Prawo, Szabat, obrzezanie itd to dla tych pierwszych teologów wręcz znak poniżenia i potępienia Żydów przez Boga.
Ze strony Żydów oczywiście również była analogiczna reakcja
Nie, to nie była "reakcja".
Warto jednak pamiętać, iż ów antyjudaizm był bezpośrednią reakcją, a nie czynnikiem pierwotnym. Zaczęło się od prześladowania Żydów-chrześcijan przez Żydów-nie chrześcijan, a nie odwrotnie.
Ale jest za nami dwa tysiące lat walki, krwi, uprzedzeń. Żyjemy tez w kraju, w którym zgineły miliony Żydów w czasie Holokaustu. Ta pamięć jest w naszych dawnych krajanach Żydach jeszcze żywa. Warto zrobić wszystko, żeby dać im dowód naszej do nich sympatii, współczucia i tego, że potępiamy nie chcemy mieć nic wspólnego z antysemityzmem.
Myślę, że kto jak kto, ale Polacy nie potrzebują dawać nowych dowodów w tej kwestii. Raczej część Żydów zachowuje się skrajnie niewdzięcznie (co prawda jest to prawdopodobnie to samo środowisko, które miało w czasie Holocaustu w nosie swoich mordowanych rodaków).
@Marek_Piotrowski nie rozumiem Twojej postawy czasami i próbuję ją zrozumieć. Jest dla mnie zbytnio nie określona. Wydaje mi się, że nie poznałem jeszcze takiego człowieka. Ale może być to spowodowane nadmierną teologizacją i teoretyzacją czegoś co próbujesz zastąpić. Dla mnie osobiście jest to jakaś nienaturalna forma przekazu rzeczywistości. Nawiązuję do postawy nie do Twoich poglądów, ale też chętnie bym je poznał. Mam wrażenie, że wiara próbuje być czymś zastąpinona, nie mówię, że jej nie masz, bo może jesteś gorący, ale Twój pojęciowy przekaz przewyższa formą rzeczowe kwestie.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dni judaizmu w Kościele Katolickim

Post autor: Andej » 2023-01-18, 13:54

Arek pisze: 2023-01-18, 11:29 Mam pytanie czy nie można mówić jaśniej i prostym językiem, by nie wykluczyć nikogo z rozmowy?
Można i trzeba. Jak najprościej. Ale też trzeba rozumieć znaczenie używanych słów.
Rozumiem to, że lewicowe media robiły wodę z mózgów mieszając pojęcia ideologii i człowieka. Zdaję sobie sprawę, że lemingom dokładnie pomieszali pojęcia i je porozmywali. Jednak zakładam, że spora ilość osób na tym Forum, to ludzi myślący. Zatem nie powinno być kłopotu z odróżnieniem stosunku do człowieka, od stosunku do jego postawy, ideologii czy religii. Wielokrotnie tłumaczyłem, że człowiek to nie ideologia, ani postawa, ani czyn. O ile nie powinniśmy oceniać ludzi, o tyle mamy obowiązek oceniać czyny, fakty, postawy, idee itd.
Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-18, 11:44 to jest klasyczny przypadek konfliktu. Przerzucanie się winą "wy byliście pierwsi", "wy przeproście" do niczego nie doprowadzi.
Wprost przeciwnie. Katolicy jaki pierwsi wyciągnęli rękę do Żydów. I nie tylko. Biskupi polscy jako pierwsi wyciągnęli rękę do Niemców. Polacy, jak pierwsi wyciągnęli rękę do Żydów.
I co? To jest przerzucanie? Czy oczekiwanie na jakiś, choćby minimalny, odzew. Czy jak komuś podajesz dłoń, to nie oczekujesz, że ten ktoś poda Ci swoją? Czy nie czujesz dyskomfortu, gdy ktoś ignoruje Twój gest? Jak reagujesz, gdy ktoś na wyciągniętą na zgodę rękę reaguje agresją? Albo oskarżeniami?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dni judaizmu w Kościele Katolickim

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-18, 14:17

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-18, 11:44 to jest klasyczny przypadek konfliktu. Przerzucanie się winą "wy byliście pierwsi", "wy przeproście" do niczego nie doprowadzi.
Nikt nie każe przepraszać (zwłaszcza, że raczej prześladowcy z czasów apostolskich już nie żyją (chyba że jakiś Żyd Wieczny Tułacz :) ).
Niemniej warto pamiętać o takich sprawach, gdyż narracja w przestrzeni publicznej jest zdecydowanie jednostronna.
Poza tym: moje zdziwienie, że nie ma dnia chrześcijaństwa w judaizmie chyba właśnie wpisuje się w Twój postulat?
A myślę, że my Polacy mamy też za co przepraszać Żydów. Pochodzę z terenów gdzie antysemityzm był bardzo silny. Nawet w latach 90-tych XX wieku było to utrwalone. Doskonale pamiętam co słyszałem od swoich dziadków czy wujków., od starszych ludzi w autobusie.
Ojej, na takiej zasadzie to zapewne znajdziesz wśród Polaków takich, za których trzeba przepraszać Indian czy Paragwajczyków. Bilans zdecydowanie nie ten.
Jak byśmy mogli wyważać racje, to w tej chwili Żydzi są (statystycznie oczywiście) znacznie bardziej antypolscy niż Polacy antysemiccy.

Dodano po 1 minucie 2 sekundach:
Arek pisze: 2023-01-18, 12:00 @Marek_Piotrowski nie rozumiem Twojej postawy czasami i próbuję ją zrozumieć. Jest dla mnie zbytnio nie określona. Wydaje mi się, że nie poznałem jeszcze takiego człowieka. Ale może być to spowodowane nadmierną teologizacją i teoretyzacją czegoś co próbujesz zastąpić. Dla mnie osobiście jest to jakaś nienaturalna forma przekazu rzeczywistości. Nawiązuję do postawy nie do Twoich poglądów, ale też chętnie bym je poznał. Mam wrażenie, że wiara próbuje być czymś zastąpinona, nie mówię, że jej nie masz, bo może jesteś gorący, ale Twój pojęciowy przekaz przewyższa formą rzeczowe kwestie.
A tak konkretnie o co Ci chodzi?
Ostatnio zmieniony 2023-01-18, 14:22 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2164
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Dni judaizmu w Kościele Katolickim

Post autor: Arek » 2023-01-18, 14:18

Andej pisze: 2023-01-18, 13:54
Arek pisze: 2023-01-18, 11:29 Mam pytanie czy nie można mówić jaśniej i prostym językiem, by nie wykluczyć nikogo z rozmowy?
Można i trzeba. Jak najprościej. Ale też trzeba rozumieć znaczenie używanych słów.
Rozumiem to, że lewicowe media robiły wodę z mózgów mieszając pojęcia ideologii i człowieka. Zdaję sobie sprawę, że lemingom dokładnie pomieszali pojęcia i je porozmywali. Jednak zakładam, że spora ilość osób na tym Forum, to ludzi myślący. Zatem nie powinno być kłopotu z odróżnieniem stosunku do człowieka, od stosunku do jego postawy, ideologii czy religii. Wielokrotnie tłumaczyłem, że człowiek to nie ideologia, ani postawa, ani czyn. O ile nie powinniśmy oceniać ludzi, o tyle mamy obowiązek oceniać czyny, fakty, postawy, idee itd.
Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-18, 11:44 to jest klasyczny przypadek konfliktu. Przerzucanie się winą "wy byliście pierwsi", "wy przeproście" do niczego nie doprowadzi.
Wprost przeciwnie. Katolicy jaki pierwsi wyciągnęli rękę do Żydów. I nie tylko. Biskupi polscy jako pierwsi wyciągnęli rękę do Niemców. Polacy, jak pierwsi wyciągnęli rękę do Żydów.
I co? To jest przerzucanie? Czy oczekiwanie na jakiś, choćby minimalny, odzew. Czy jak komuś podajesz dłoń, to nie oczekujesz, że ten ktoś poda Ci swoją? Czy nie czujesz dyskomfortu, gdy ktoś ignoruje Twój gest? Jak reagujesz, gdy ktoś na wyciągniętą na zgodę rękę reaguje agresją? Albo oskarżeniami?
@Andej (...)komentarz ad persona- za częste w twoich postach :!: - zrób coś z tym, bo ogólnie jesteś fajnym forumowiczem :) - Dezerter
Ostatnio zmieniony 2023-01-18, 20:07 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dni judaizmu w Kościele Katolickim

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-18, 14:19

Arek pisze: 2023-01-18, 11:29 Mam pytanie czy nie można mówić jaśniej i prostym językiem, by nie wykluczyć nikogo z rozmowy?
A czego nie rozumiesz?

Dodano po 1 minucie :
Arek pisze: 2023-01-18, 14:18 @Andej (...)komentarz ad persona- za częste w twoich postach :!: - zrób coś z tym, bo ogólnie jesteś fajnym forumowiczem :) - Dezerter
Może tak jakieś argumenty, zamiast gołosłownych ocen?
Sorry, ale pełne masz usta pouczeń, różnych "czy dostatecznie coś tam coś tam" a jak przychodzi co do czego - to jak wyżej.
Ostatnio zmieniony 2023-01-18, 20:08 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2164
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Dni judaizmu w Kościele Katolickim

Post autor: Arek » 2023-01-18, 14:33

Mam wrażenie, że to jest puste gadanie i tylko nauka się liczy. Jestem zmęczony tymi felietonami.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dni judaizmu w Kościele Katolickim

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-18, 14:51

Arek pisze: 2023-01-18, 14:33 Mam wrażenie, że to jest puste gadanie i tylko nauka się liczy. Jestem zmęczony tymi felietonami.
To nie rozumiesz, czy jesteś zmęczony? ;)

@Arek , mam wiele sympatii dla takich osób jak Ty. Serio. Nie lubię ludzi letnich.
Jest miło patrzeć, jak świeżo nawróceni są gorliwi.
Jednak... wydaje mi się, że trochę za szybko wchodzisz na pewne niebezpieczne ścieżki.
Pisałeś, że zostałeś uwolniony od niektórych grzechów. Świetnie i chwała Bogu!
Ale uważaj, bo łatwo wpaść w postawę nadmiernej pewności siebie, rozstawianie po kątach (jak w przypadku rad udzielanych przez @Andeja w jednym z wątków, Twoim zdaniem były zbyt mało radykalne).
Przeczytaj Mt 12:43-45 - to jest realne zagrożenie dla każdego z nas. A dla świeżo ocalonych specjalnie.

(Doskonały) film "Adwokat diabła" kończy się tym, że główny bohater odwraca się od zła, porzuca związek z szatanem i ujawnia machlojki jego firmy.
I natychmiast zaczyna udzielać wywiadów, niby to się kajając, a tak naprawdę pławiąc się w pochwałach mediów.
W końcowej scenie, twarz patrzącego na to dziennikarza zamienia się w twarz Ala Pacino (to on w filmie gra diabła) i wypowiada on słowa "Pycha, to mój ulubiony grzech".
Główny bohater myśli, że się uratował - a wpadł w kolejny problem.
==========================

Jeśli chcesz dyskutować ze mną, to dyskutuj - ale operuj argumentami, a nie "argumentami" ad persona i okazywaniem swojej dezaprobaty bez słowa konkretów. Inaczej trudno będzie mi traktować poważnie to, co piszesz.
Jeśli czegoś nie rozumiesz - żaden wstyd, zapytaj, doprecyzuję.

A teraz - czy możemy wrócić do tematu wątku?
Ostatnio zmieniony 2023-01-18, 15:26 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Dni judaizmu w Kościele Katolickim

Post autor: AdamS. » 2023-01-18, 15:17

Nie pamiętam, żeby w mojej rodzinie mówiło się coś złego o Żydach - przeciwnie, gdy kiedyś jako nierozumiejący niczego szczeniak bezrefleksyjnie przyniosłem ze szkoły jakiś niewybredny dowcip o Żydach, rodzice bardzo mnie za to zganili. Oczywiście skądś ten dowcip przywlokłem, więc postawy wśród Polaków były różne. Ale i wśród Żydów bywają bardzo rozmaite. Generalizowanie osądu poprzez rozciąganie go na całą nację (czy grupę wyznaniową) zawsze będzie krzywdzące.

Kiedyś zapisałem się na pewne żydowskie forum, by lepiej zrozumieć osoby z tych środowisk. Oberwało mi się już na samym starcie, gdy zacząłem pisać słowo "Żyd" raz z dużej, raz z małej litery (stosownie do zasad pisowni polskiej, rozróżniającej narodowość od religii). Zostałem okrzyknięty antysemitą. A gdy napisałem, że moim panem jest Jezus (pisałem to bez prowokacji - po prostu ktoś mnie o to zapytał), wtedy myślałem, że mnie ukamienują. Padało też wiele niesprawiedliwych uogólnień pod adresem Polaków. Znalazł się jednak pośród nich sprawiedliwy mędrzec, który przygasił zapalczywych i przeprosił mnie za nich, zachęcając bym został. Nie zostałem - nie dlatego, że się obraziłem; po prostu chciałem uszanować ich odrębność, dochodząc do wniosku, że kulturowych barier nie należy forsować na siłę.

Jaka stąd konkluzja? Chcę być otwarty na każdego człowieka, niezależnie od jego rasy, narodowości, wyznania itd. - ale też potrzebuję być w każdej sytuacji sobą. Nie zdejmę sandałów własnej tożsamości, wchodząc do cudzego domu. Jeśli taki będzie wymóg, po prostu nie wejdę. Nie czuję się też w powinności składać pokłonów przed żadną religią, nawet jeśli w jakiś sposób jest pokrewna chrześcijaństwu. Owszem, będę się starał rozumieć i szanować jej wyznawców do granic, gdzie zaczynałoby się moje odstępstwo od wiary. Dlatego uważam za nieporozumienie samą nazwę "dni judaizmu" czy "dni islamu" w Kościele - wolałbym mówić o "dniach żydów" czy "dniach muzułmanów". Wtedy wyraziłbym szacunek wobec ludzi, a nie wobec ich systemu wartości.
Ostatnio zmieniony 2023-01-18, 15:34 przez AdamS., łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dni judaizmu w Kościele Katolickim

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-18, 15:34

Kiedyś była znakomita strona "Stowarzyszenie 614.Przykazania" niosąca wiele informacji o judaizmie (i nie tylko) z bardzo fajnym forum. Niestety, dziś została tylko strona na FB, i to w dodatku zrobiła się jakaś taka bardziej propagandowa.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2164
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Dni judaizmu w Kościele Katolickim

Post autor: Arek » 2023-01-18, 16:03

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-18, 14:51
Arek pisze: 2023-01-18, 14:33 Mam wrażenie, że to jest puste gadanie i tylko nauka się liczy. Jestem zmęczony tymi felietonami.
To nie rozumiesz, czy jesteś zmęczony? ;)

@Arek , mam wiele sympatii dla takich osób jak Ty. Serio. Nie lubię ludzi letnich.
Jest miło patrzeć, jak świeżo nawróceni są gorliwi.
Jednak... wydaje mi się, że trochę za szybko wchodzisz na pewne niebezpieczne ścieżki.
Pisałeś, że zostałeś uwolniony od niektórych grzechów. Świetnie i chwała Bogu!
Ale uważaj, bo łatwo wpaść w postawę nadmiernej pewności siebie, rozstawianie po kątach (jak w przypadku rad udzielanych przez @Andeja w jednym z wątków, Twoim zdaniem były zbyt mało radykalne).
Przeczytaj Mt 12:43-45 - to jest realne zagrożenie dla każdego z nas. A dla świeżo ocalonych specjalnie.

(Doskonały) film "Adwokat diabła" kończy się tym, że główny bohater odwraca się od zła, porzuca związek z szatanem i ujawnia machlojki jego firmy.
I natychmiast zaczyna udzielać wywiadów, niby to się kajając, a tak naprawdę pławiąc się w pochwałach mediów.
W końcowej scenie, twarz patrzącego na to dziennikarza zamienia się w twarz Ala Pacino (to on w filmie gra diabła) i wypowiada on słowa "Pycha, to mój ulubiony grzech".
Główny bohater myśli, że się uratował - a wpadł w kolejny problem.
==========================

Jeśli chcesz dyskutować ze mną, to dyskutuj - ale operuj argumentami, a nie "argumentami" ad persona i okazywaniem swojej dezaprobaty bez słowa konkretów. Inaczej trudno będzie mi traktować poważnie to, co piszesz.
Jeśli czegoś nie rozumiesz - żaden wstyd, zapytaj, doprecyzuję.

A teraz - czy możemy wrócić do tematu wątku?
Dziękuję Marku za Twoje słowa i troskę ja też lubię szczere uwagi są budujące.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ