System operacyjny

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
ODPOWIEDZ
Rak

System operacyjny

Post autor: Rak » 2023-01-18, 19:09

W trakcie korespondencji z pewna platformą dostarczającą filmy i muzykę (legalną, dlatego im płacę, aby taka była) dostałam od nich wiadomość, że mój system operacyjny jest przestarzały i powinnam go unowocześnić. To prawda, ale tylko na jednym z starszych laptopów, którego jednakże często używam. Ale to nieważne, zastanowiło mnie, skąd oni wiedzą jaki mam system? czy to znaczy, że "włamują" się na mój komputer? czy są w stanie że tak powiem "zaocznie" stwierdzić jakie mam oprogramowanie na laptopie? Trochę mnie to zaniepokoiło, bo gdy w pracy pewna firma z Portugalii instalowała nam pewny program, to przy uzgadnianiu różnych spraw, oni mnie prosili abym podała im parametry mojego służbowego komputera, aby dostosować komponenty do niego. A tu firma będąca setki km ode mnie wie jaki mam system operacyjny?
Jeżeli ktoś z was wie coś na ten temat, proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: System operacyjny

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-18, 19:17

Rozumiem, że wchodziłaś na jakąś stronę www ze swojej przeglądarki internetowej? Jeśli tak, to wchodząc na każdą stronę www przeglądarka "przedstawia się" i mówi że np. "jestem Firefox w wersji 105 na systemie operacyjnym Windows 7 xyz".
Więc takie podstawowe informacje mogą wynikać z tego. Oczywiście, jeśli ta ich stronka instaluje jakieś wtyczki do przeglądarki to one mogą sczytać więcej informacji.
Generalnie mając włączony komputer z podłączonym internetem - jeśli nie wykonało się jakiejś specjalnej konfiguracji - to udostępnia się całkiem sporo informacji.
Choć akurat wersja systemu operacyjnego nie jest jakoś szczególnie wrażliwa dla zwykłego śmiertelnika. Gdybyś była jakimś komputerem, który ma dostęp do jakichś ważnych i wartościowych dla złodzieja informacji to już można by być na takie sprawy wyczulonym
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Rak

Re: System operacyjny

Post autor: Rak » 2023-01-18, 19:45

Ojciec.Pablito- dziękuję. Tak sądziłam, że te informacje są sczytywane. Wolę się jednakże upewnić, bo miałam już przypadek włamania do mojego komputera. Poprzedni mój dostawca internetu nie bardzo zabezpieczał swoich klientów i ktoś się włamał do mojego kompa. A co najgorsze, próbował zalogować się na moje konto bankowe, jednakże jest dobrze zabezpieczone i po próbie włamania zostało zablokowane. To wszystko przysporzyło mi sporo kłopotów, bo najpierw technicy mojego dostawcy netu, potem policja i ich informatycy, bank, który mi konto zablokował do wyjaśnienia sprawy. Teraz juz jestem bardziej wyczulona.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: System operacyjny

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-18, 20:10

Wow. No to faktycznie miałaś niezłą historię. Dobrze że jesteś czujna.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: System operacyjny

Post autor: Abstract » 2023-01-18, 20:26

Rak jeśli używasz danej przeglądarki w danej wersji ona jest przeznaczona na dany system. Sama przeglądarka daje takie informacje. Windows ma wiele procesów które ciągle wysyłają dane o pracy systemu. Wszystko jest w licencji. Zainstaluj sobie glasswire https://www.glasswire.com/ dopiero otworzą się oczy co się dzieje w ruchu sieciowym.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: System operacyjny

Post autor: sądzony » 2023-01-18, 20:55

Abstract pisze: 2023-01-18, 20:26 Rak jeśli używasz danej przeglądarki w danej wersji ona jest przeznaczona na dany system. Sama przeglądarka daje takie informacje. Windows ma wiele procesów które ciągle wysyłają dane o pracy systemu. Wszystko jest w licencji. Zainstaluj sobie glasswire https://www.glasswire.com/ dopiero otworzą się oczy co się dzieje w ruchu sieciowym.
A co to pokazuje tak w skrócie?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: System operacyjny

Post autor: Abstract » 2023-01-18, 21:30

Pracę karty sieciowej, a więc działanie procesów wejścia i wyjścia różnych programów, jak i samego systemu.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Rak

Re: System operacyjny

Post autor: Rak » 2023-01-18, 21:51

Abstract, dziękuję. Ty i Ojciec.Pablito uspokoiliście mnie. Wiadomo, teraz nikt bez internetu nie wyobraża sobie istnienia tego świata, ja zresztą też ;)) , ale chyba kiedyś byliśmy i bezpieczniejsi i bardziej "prywatni". Teraz wszystko jest "na wierzchu", właśnie się o tym kolejny raz przekonałam. Przeglądałam strony w poszukiwaniu nowego tabletu (jest wygodniejszy gdy wyjeżdżam, bo mniejszy i lżejszy) i telefonu. Przejrzałam kilka stron a dziś dostałam sms ze swojego banku o treści -"Poszukujesz tabletu i telefonu? z pożyczką (tu propozycja pożyczki) kupisz nowy, wydajniejszy i o lepszych parametrach sprzęt". Zgroza, nic się nie ukryje.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: System operacyjny

Post autor: Abstract » 2023-01-18, 22:02

@rak wyobraź sobie że chronisz swoje dane osobowe, a ktoś z twoich znajomych w telefonie ma w książce adresowej twoje imię i nazwisko, adres zamieszkania i adresy email, po czym instaluje głupi programik do czegokolwiek, który wymaga uprawnień do korzystania z książki adresowej. Obecnie my jesteśmy towarem i konsumentem jednocześnie.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 577
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 168 times

Re: System operacyjny

Post autor: Lwica » 2023-01-18, 23:53

Mnie dobre kilka lat temu wkurzyło jak Facebook namawiał dosłownie do udzielenia zgody na dostęp do kontaktów telefonicznych z telefonu, aby sam wyszukał po imionach i nazwiskach znajomych :ymapplause:
Jestem ciekawa kto się naciął na to. Albo kto podał swoją książkę adresową na tacy, w tym wszystkie numery znajomych z danymi. No bo zapewne o to im chodziło.
Oczywiście też kłamali, że ponoć jacyś znajomi już podali i warto również to zrobić + pokazywano ich zdjęcia, zapytałam trzech z nich - oczywiście zaprzeczyli.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: System operacyjny

Post autor: Susanna » 2023-09-19, 16:40

Lwica pisze: 2023-01-18, 23:53 Mnie dobre kilka lat temu wkurzyło jak Facebook namawiał dosłownie do udzielenia zgody na dostęp do kontaktów telefonicznych z telefonu, aby sam wyszukał po imionach i nazwiskach znajomych :ymapplause:
Jestem ciekawa kto się naciął na to. Albo kto podał swoją książkę adresową na tacy, w tym wszystkie numery znajomych z danymi. No bo zapewne o to im chodziło.
Oczywiście też kłamali, że ponoć jacyś znajomi już podali i warto również to zrobić + pokazywano ich zdjęcia, zapytałam trzech z nich - oczywiście zaprzeczyli.
Ja sie dałam kiedyś na to nabrać ~x(
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: System operacyjny

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-19, 19:02

Na pewno warto być ostrożnym.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
helperman
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 8 lis 2019
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 47 times

Re: System operacyjny

Post autor: helperman » 2023-09-19, 19:38

Abstract pisze: 2023-01-18, 22:02 @rak wyobraź sobie że chronisz swoje dane osobowe, a ktoś z twoich znajomych w telefonie ma w książce adresowej twoje imię i nazwisko, adres zamieszkania i adresy email, po czym instaluje głupi programik do czegokolwiek, który wymaga uprawnień do korzystania z książki adresowej. Obecnie my jesteśmy towarem i konsumentem jednocześnie.
Jeden z negatywnych aspektów rewolucji technologicznej. Problem z zachowaniem zdrowej prywatności.
Moim zdaniem szczytem utowarowienia człowieka są patotreści z niektórych stron. Gdzie ludzie często z własnej woli, dla 'sławy' i marnego zysku filmują własne akty płciowe i umieszczają w internecie. Żeby potem każdy kto chce mógł za parę złotych to obejrzeć. Jak towar z półki sklepowej. Bezsens, absurd i totalna głupota. Ale tak jest.
Niech mówią o chwale Królestwa Twego
I niech opiewają potęgę Twoją
(Ps 145, 11)

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: System operacyjny

Post autor: faraon » 2023-09-19, 19:47

Abstract pisze: 2023-01-18, 22:02 @rak wyobraź sobie że chronisz swoje dane osobowe, a ktoś z twoich znajomych w telefonie ma w książce adresowej twoje imię i nazwisko, adres zamieszkania i adresy email, po czym instaluje głupi programik do czegokolwiek, który wymaga uprawnień do korzystania z książki adresowej. Obecnie my jesteśmy towarem i konsumentem jednocześnie.
Dokladnie!
Niewiele osob sobie zdaje sprawe jakie kwoty dochodow stoja za sprzedarza danych osobowych i do czego tak naprawde te dane osobowe sluza.
Wole nie pisac o szczegolach, bo zaraz bedzie najazd tych nieswiadomych ze to jakies teorie spiskowe.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”