Lęk przed ciążą

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Lęk przed ciążą

Post autor: Andej » 2023-03-07, 21:12

Niestety, tak.
Nie wiem, czy są statystyki zestawiającą zamożność rodzin, rodziców z ilością posiadanych dzieci. Wydaje mi się, że wielodzietność jest o wiele bardziej typowa w rodzinach uboższych.
A uboższych wcale nie znaczy patologicznych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Lęk przed ciążą

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2023-03-09, 10:37

konserwa pisze: 2023-03-07, 11:03 Poziom zycia w Afryce jest znacznie gorszy ... a rodzi sie tam o wiele wiecej dzieci.
To nie w tym chyba lezy problem. Moim zdaniem w ucisku cywilizacyjnym ( multum zarzadzen i interwencji w sprawy osobiste) , co buduja w konsekwencji jakas falszywa postawe i swiatopoglad rozchwiany ..., pelen sprzecznosci i malo konsekwentny ...
W Afryce (i nie tylko), szczegolnie wśród "niecywylizowanych" (według naszych standardów) plemion dzieci się rodzi dużo z kilku przyczyn.
Po pierwsze - te dzieci zwykle nie są planowane, po prostu się "przydarzają", bo ludzie nie są wyedukowani, nie wiedzą, jak działa cykl u kobiety itp. Antykoncepcja nie istnieje.

Po drugie - te, które są planowane to pewnego rodzaju zabezpieczenie na starość. Tam nie ma funkcji pieniądza, jest barter albo uprawy/hodowle/polowanie. Jak będziesz stary, to nie będziesz miał sił obsiewać pól, dbać o inwentarz ani polować. Będą cię karmić dzieci.

Po trzecie - jest mniejszy dostęp do medycyny, u nas, żeby mieć troje dorosłych dzieci rodzisz troje dzieci. Tam, żeby mieć troje dorosłych dzieci potrzebujesz urodzić co najmniej piątkę, tak "na zapas".

A jeżeli nawet nastąpi tam wzrost edukacji, higieny i poziomu opieki medycznej, to "old habits die hard". Wielodzietność nie odejdzie do lamusa tak szybko.

U nas w Polsce wielodzietne rodziny to albo porządne rodziny, często katolickie, które albo stać na dzieci, albo część była planowana a te "nadprogramowe" przyrafiły się "przypadkiem" (bo trudno je nazwać "wpadkami" w tej sytuacji) i je kochają, wiedzą jak o te dzieci zadbać i żyją skromnie, ale w duchu miłości, wzajemnej pomocy i pracowitości.
No albo rodziny po prostu patologiczne, gdzie dzieci "się przytrafiają" bo nie chce się rodzicom stosować jakiejkolwiek antykoncepcji, bo mają to gdzieś, albo są wpadkami (bo po pijaku trudno się ogarnia antykoncepcję). I im jest wszystko jedno, urodziły się to niech sobie radzą :/ szkoda tych dzieci.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Lęk przed ciążą

Post autor: konserwa » 2023-03-09, 12:34

No tak - ale dlaczego to ma byc argument, aby unikac dzieci w Polsce?

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Lęk przed ciążą

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2023-03-09, 12:41

Nie jest to argument, tak samo jak nie jest argumentem to, że w Afryce jest kiepska sytuacja ekonomiczna a ludzie mają dużo dzieci ;)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Lęk przed ciążą

Post autor: konserwa » 2023-03-09, 20:08

Nie o to mi chodzilo ( albo jezdzilo - co kto woli, niech wybiera ).
Raz piszesz, ze w Polsce jest za biednie, dlatego kobiety nie chca rodzic, a innym razem piszesz, ze w krajach np.Afryki jest za biednie, i dlatego kobiety rodza na potege.
Czy A wiec : trzymasz jakas kontrole nad swoimi wpisami?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Lęk przed ciążą

Post autor: Andej » 2023-03-09, 21:01

Tak. Trzyma. To wyraz frustracji, jak mniemam. Życie jak sinusoida. Gdy dołek, to Forum. Bo tu można wyładować.
A to, że rąbek u spódnicy, to nie dziwota. Każdy z nas taki jest. W różnym stopniu. Ale chyba nikt nie jest wolny od tego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Lęk przed ciążą

Post autor: konserwa » 2023-03-09, 21:37

Moze masz racje, Andeju.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Lęk przed ciążą

Post autor: faraon » 2023-03-09, 23:05

konserwa pisze: 2023-03-09, 21:37 Moze masz racje, Andeju.
A ty sam, boisz sie ciazy ? ;)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Lęk przed ciążą

Post autor: konserwa » 2023-03-09, 23:45

Przed ciaza uciekam z predkoscia 100 stopni na jeden gram kwadratowy :p

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2167
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 306 times

Re: Lęk przed ciążą

Post autor: Arek » 2023-03-10, 00:42

Czy kobiety boją się być matkami z własnego czystego egoizmu? Pytanie retoryczne.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Lęk przed ciążą

Post autor: konserwa » 2023-03-10, 10:48

Sadze, ze zbyt proste to uproszczenie.
Rodziny z potomstwem lub spodziewajace sie potomstwa prawie zawsze przegrywaja juz na starcie z mozliwoscia znalezienia wlasnego lokum ( wynajecie dla wiekszosci ludzi pozostaje jedyna opcja ), rowniez maja utrudniona ( lub nawet calkowicie zamyka im sie ) sciezke rozwoju w pracy/firmir.
Wiele firm stosuje kasacje stanowiska natychmiastowa, gdy zachodzi przypadek ciazy.
Nie jest to przyjazna Polska w tym wzgledzie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2167
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 306 times

Re: Lęk przed ciążą

Post autor: Arek » 2023-03-10, 10:57

konserwa pisze: 2023-03-10, 10:48 Sadze, ze zbyt proste to uproszczenie.
Rodziny z potomstwem lub spodziewajace sie potomstwa prawie zawsze przegrywaja juz na starcie z mozliwoscia znalezienia wlasnego lokum ( wynajecie dla wiekszosci ludzi pozostaje jedyna opcja ), rowniez maja utrudniona ( lub nawet calkowicie zamyka im sie ) sciezke rozwoju w pracy/firmir.
Wiele firm stosuje kasacje stanowiska natychmiastowa, gdy zachodzi przypadek ciazy.
Nie jest to przyjazna Polska w tym wzgledzie.
Sądzę, że zbyt proste to uproszczenie.
W łatwiźnie zbawienie się oddala.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Lęk przed ciążą

Post autor: konserwa » 2023-03-10, 11:15

Sprobuj wobec tego pozbyc sie mieszkania, pozbyc sie pracy, i spodziewaj sie potomstwa - bedzie latwo czy nie?
Nie wiem ile zarabiasz. przyklad z zycia - kobieta znalazla prace ( region o permamentnej wysokiej stopie bezrobocia ) za 2000 zl ( dane ze stycznia tego roku.
Wynajecie kawalerki w tym regionie ( tanio, bo brak pracy ) za 1200 miesiecznie ( kawalerka, a raczej mala garsoniera 14m kwadrat ). Czy mam pisac dalej?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Lęk przed ciążą

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-10, 11:17

Jest trudniej niż 40, 70, 100, 150 lat temu? Serio?

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2167
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 306 times

Re: Lęk przed ciążą

Post autor: Arek » 2023-03-10, 11:51

konserwa pisze: 2023-03-10, 11:15 Sprobuj wobec tego pozbyc sie mieszkania, pozbyc sie pracy, i spodziewaj sie potomstwa - bedzie latwo czy nie?
Nie wiem ile zarabiasz. przyklad z zycia - kobieta znalazla prace ( region o permamentnej wysokiej stopie bezrobocia ) za 2000 zl ( dane ze stycznia tego roku.
Wynajecie kawalerki w tym regionie ( tanio, bo brak pracy ) za 1200 miesiecznie ( kawalerka, a raczej mala garsoniera 14m kwadrat ). Czy mam pisac dalej?
Życie to możliwości nie ograniczenia. Czy wszystko da się zaplanować jeśli ktoś myśli, że tak to się myli. Było kiedyś powiedzenie dał Bóg dzieci da i na dzieci. Ja pragnę zostać tatą poraz trzeci, ale żona ma inne podejście, praca, awanse, kariera. Ok przyjmuję to i staram się rozumieć. A moje pragnienie włożyłem do kieszeni i pewnie jak będzie w niej dziura to je zgubię i o nim zapomnę. Dzieci to największy Dar Boga dla człowieka, a człowiek ten Dar odrzuca i będą tego konsekwencje. Pogłębiamy nasze ograniczenia i uzależniamy naszą wolność dzięki tym ograniczeniom. Może mam światopogląd jak za króla Ćwieczka. I ta współczesność jakoś mi nie leży. Ale funkcjonować w niej muszę. Najchętniej to chciałbym być już przy Panu Bogu.

Dodano po 1 minucie 30 sekundach:
konserwa pisze: 2023-03-10, 11:15 Sprobuj wobec tego pozbyc sie mieszkania, pozbyc sie pracy, i spodziewaj sie potomstwa - bedzie latwo czy nie?
Nie wiem ile zarabiasz. przyklad z zycia - kobieta znalazla prace ( region o permamentnej wysokiej stopie bezrobocia ) za 2000 zl ( dane ze stycznia tego roku.
Wynajecie kawalerki w tym regionie ( tanio, bo brak pracy ) za 1200 miesiecznie ( kawalerka, a raczej mala garsoniera 14m kwadrat ). Czy mam pisac dalej?
Konserwa też w górę poszła.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”