Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Dezerter » 2023-01-28, 21:32

Ale ja cytuję z Biblii wydanej przez Kościół i komentarze tegoż Kościoła, ja sam jestem wychowany i katechizowany i uczony na Studium Prymasowskim w tym właśnie Kościele, zainspirował mnie do tego ks profesor tegoż Kościoła
więc o czym mówisz?
nie pojmuję brachu :)

Zobaczmy co u Jana na ten temat, bo jakoś nikt nie chce się włączyć i mi pomóc :(
Ostatnio zmieniony 2023-01-28, 21:33 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: konserwa » 2023-01-28, 21:46

Nawiazalem jedynie do wypowiedzi Pytajacego i jedynie tego tyczy moj wpis.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Dezerter » 2023-01-28, 23:30

Ewangelia Jana
Uczta w Betanii1
12 1 Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, (...)3 Maria zaś wzięła funt2 szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi,(...) «Zostaw ją! Przechowała to, aby [Mnie namaścić] na dzień mojego pogrzebu3.

6 dni przed Paschą - jeśli przyjąć, że to była Ostatnia Wieczerza w czwartek to odbyło się to w w piątek przed naszą Niedzielą Palmową
ale to mamy problem
12 Nazajutrz wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, 13 wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw. Wołali: Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie5 oraz «Król izraelski!»

czyli nie piątek a sobota jednak :-? (skoro nazajutrz była niedziela palmowa)

20 A wśród tych, którzy przybyli, aby oddać pokłon [Bogu] w czasie święta,(...)

dalej mamy już
OSTATNIA WIECZERZA
Miłość i pokora Syna Bożego
13 1 Było to przed Świętem Paschy. Jezus wiedząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca1 ich umiłował. 2 W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty syna Szymona, aby Go wydać,

Wyraźnie tradycja Janowa mówi przed a nie w święto Paschy, czy ja czegoś nie rozumiem?

19 Już teraz, zanim się to stanie, mówię wam, abyście, gdy się stanie, uwierzyli, że JA JESTEM6.
pozdrowienia dla @Pytający i @Ojciec.Pablito

26 Jezus odparł: «To ten, dla którego umaczam kawałek [chleba], i podam mu». Umoczywszy więc kawałek [chleba], wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty 27 A po spożyciu kawałka [chleba] wszedł w niego szatan. Jezus zaś rzekł do niego: «Co chcesz czynić, czyń prędzej!». 28 Nikt jednak z biesiadników nie rozumiał, dlaczego mu to powiedział. 29 Ponieważ Judasz miał pieczę nad trzosem, niektórzy sądzili, że Jezus powiedział do niego: «Zakup, czego nam potrzeba na święto», albo żeby dał coś ubogim. 30 A on po spożyciu kawałka [chleba] zaraz wyszedł. A była noc.

100 punktów dla tego, kto podpowie jaka to była noc? i czemu niby Judasz miał w nocy kupować, albo jałmużnę dawać śpiącym :-o
Potwierdza się jednak moja obserwacja, że to było przed świętem Paschy, skoro Judasz miał zakupić czego nam potrzeba na święto

33 Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale - jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię - dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie10 (...)
38 Odpowiedział Jezus: «Życie swoje oddasz za Mnie? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Kogut nie zapieje, aż ty trzy razy się Mnie wyprzesz.

wreszcie coś pewnego .... był to wieczór pojmania, ale jaki dzień?? (skoro nie wiemy jaki, to można przyjąć, że czwartek jak u Synoptyków jakieś przeciwwskazania?)

13 30 Już nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata9. Nie ma on jednak nic swego we Mnie. 31 Ale niech świat się dowie, że Ja miłuję Ojca, i że tak czynię, jak Mi Ojciec nakazał. Wstańcie, idźmy stąd! (...)
16 16 Jeszcze chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie»3.(...)
17 1 To powiedział Jezus, a podniósłszy oczy ku niebu, rzekł: «Ojcze, nadeszła godzina.(...)
18 1 To powiedziawszy Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. 2 Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. 3 Judasz, otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią.
12 Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go 13 i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański6.(...)
15 8 A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem8. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, (...) 18 A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się [przy ogniu].
24 Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
25 A Szymon Piotr stał i grzał się [przy ogniu].(...)27 Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.


czyli był świt tylko jakiego dnia? dnia przygotowania do Paschy, jak wynika z dalszej części tekstu (czyli mamy piątek!)

Przed Piłatem9

28 Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożyć Paschę10. 29 Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł:
J 18, 28 - Tzn. ucztę paschalną (Wj 12,1-28; Wj 23,14n; Wj 34,18; Kpł 23,5-8; Pwt 16,1-8). Jezus z uczniami spożył ją we czwartek, koła zaś kapłańskie trzymały się innego kalendarza - stąd różnica dnia.
WOW :!: komentarz biblijny sugeruje moje przypuszczenia o innym kalendarzu, albo innym zwyczaju Galilejczyków/Esseńczyków
jedno jest jasne według Jana - Jezus spożył Ostatnią Wieczerzę przed Paschą *-:)

33 Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a przywoławszy Jezusa rzekł do Niego: «Czy Ty jesteś Królem Żydowskim?» (...)
39 Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego [więźnia]. (...)
19 1 Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. 2 A żołnierze uplótłszy koronę z cierni, włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. 3 Potem podchodzili do Niego i mówili: «Witaj, Królu Żydowski!» I policzkowali Go. 4 A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: «Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy». 5 Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: «Oto Człowiek». 6 Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: «Ukrzyżuj! (...)
8 Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. 9 Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: (...)
(...)
12 Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: «Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi».
13 Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale,(...) 14 Był to dzień Przygotowania Paschy, około godziny szóstej3. I rzekł do Żydów: «Oto król wasz!» 15 4 A oni krzyczeli: «Precz! Precz! Ukrzyżuj Go!»

J 19, 14 - Ewangelista uwydatnia charakter paschalny męki (J 13,1; por. Mt 26,17). Godzina szósta - nasze południe.

Zatrzymajmy się - południe ale jakie południe? przeanalizujmy - południe dnia przygotowania Paschy *-:) nie wiemy jednak jaki dzień tygodnia ktoś wie? (powtórna analiza wskazała mi wyraźnie, że to piątek)

Droga krzyżowa i ukrzyżowanie5

Zabrali zatem Jezusa. 17 A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota6. 18 Tam Go ukrzyżowano,(...)
20 Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta.(...)
30 A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: «Wykonało się!»12 I skłoniwszy głowę oddał ducha.
31 Ponieważ był to dzień Przygotowania13, aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem14
Pogrzeb Jezusa18
38 Potem Józef z Arymatei, (...) poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. 39 Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy19, i przyniósł około stu funtów19 mieszaniny mirry i aloesu. 40 Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. 41 A na miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. 42 Tam to więc, ze względu na żydowski dzień Przygotowania, złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.
20 1 A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu


Miesza Jan, albo ja czegoś nie rozumiem:
na końcu czytamy wyraźnie o dniu przygotowania do szabatu, a wcześniej było o dniu przygotowania do Paschy
czyli Pascha przypadła w sobotę - to chyba prawidłowy wniosek ktoś mnie poprawi?

19 Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia,

Tyle mojej biblijnej analizy z Ewangelii - gdzie jeszcze jest opis Paschy i ostatniej wieczerzy w NT ktoś podpowie?
Ostatnio zmieniony 2023-01-30, 09:21 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 567
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Pytający » 2023-01-29, 10:10

Najpierw składam gratulacje dla autora tematu, za zaangażowanie w analizę tematu, i obrony swego stanowiska.
Znam stanowisko o istnieniu odmiennych kalendarzy i możliwości oparcia się przez synoptyków na jednym. Autora ostatniej ewangelii na innym. Pisał o tym ks.bp Kazimierz Romaniuk w: "NOWY TESTAMENT BEZ PROBLEMÓW" str.73-74
Ks. prof.dr. hab S. Mędala CM pisało istnieniu kilku sposobów na wyjaśnienie różnicy pomiędzy ewangelistami: "tłumaczy się precyzyjnym wspomnieniem wydarzeń, albo doprecyzowaniem danych synoptycznych" przez ostatniego ewangelistę, lub "odbiciem innego kalendarz liturgicznego".
I jest to niewykluczone.
Ostatnio zmieniony 2023-01-29, 10:10 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Dezerter » 2023-01-30, 09:05

Dzięki za docenienie
tylko, że ja na razie nie mam żadnego swojego stanowiska, więc nie mogę go bronić :-\ ;)
- ja dopiero chcę je sobie wyrobić jak zgłębię temat. Na razie to gromadzę materiał i staram się go zrozumieć, poddać krytyce i wyciągnąć jakieś słuszne wnioski - zapraszam wszystkich zainteresowanych do współudziału.
Nie mam książki Romaniuka - mógłbyś streścić te 2 strony, albo podać wnioski (cytaty mile widziane)
też rozumiesz tak jak ja, że u Jana Pascha żydowska była w szabat?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-30, 09:28

Dezerter pisze: 2023-01-28, 23:30 Miesza Jan, albo ja czegoś nie rozumiem:
na końcu czytamy wyraźnie o dniu przygotowania do szabatu, a wcześniej było o dniu przygotowania do Paschy
"Ponieważ był to dzień Przygotowania, aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem"
Dwie sprawy:
  • "szabat" to nie tylko sobota, lecz każde święto
  • W tekście greckim jest „ην γαρ μεγαλη η ημερα εκεινου του σαββατου”, czyli dosłownie „był bowiem wielkim dniem ten szabat”). Takie nałożenie „szabatu” (w sensie święta) i „szabatu” (w sensie soboty) nazywano „wielkim szabatem”.
    Gdyby następny dzień był świętem (nawet bardzo ważnym, ale nie sobotą) napisano by raczej: „ów bowiem dzień był wielkim świętem” albo „ów bowiem dzień był wielkim szabatem”, ale nigdy „ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem”.
Dezerter pisze:Zatrzymajmy się południe ale jakie południe? przeanalizujmy - południe dnia przygotowania Paschy *-:) nie wiemy jednak jaki dzień tygodnia ktoś wie?
Ewangelia używa tu greckiego terminu paraskue, który wśród greckojęzycznych Żydów oznaczał piątek (nawiasem mówiąc, do dziś po grecku piątek to paraskeue, czyli „Dzień Przygotowania”).
Prawdopodobnie Jezus umarł w Paschę roku 30 , w piątek 7 kwietnia. Następnego dnia była sobota (a więc szabat cotygodniowy) połączony ze Świętem Przaśników (15 Nisan – „wielki szabat”).
Ostatnio zmieniony 2023-01-30, 09:28 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Dezerter » 2023-01-30, 09:53

Dzięki Marku rozumiem, że sprawdziłeś to w kalendarzu żydowskim?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-30, 09:54

Na tyle, na ile mogłem. Dokładna data (nawet rok) jest przedmiotem ciągłej dyskusji.
Ostatnio zmieniony 2023-01-30, 09:55 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Dezerter » 2023-01-30, 10:05

Przeanalizowałem jeszcze raz opis Jana i cytat
31 Ponieważ był to dzień Przygotowania13, aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem14
A czemu wielkim świętem?, bo w szabat przypadała Pascha jak wynika z wcześniejszego tekstu *-:)
Moim zdaniem jest to prawie pewne
Reasumując opis Jana:
W Betanii Jezus został namaszczony przez Marię w sobotę (mógł przybyć dzień wcześniej, by było 6 dni przed Jego Paschą spożytą z uczniami w czwartek) wjazd do Jerozolimy na osiołku w niedzielę, Ostatnia Wieczerza w czwartek, w piątek proces, męką i ukrzyżowanie i w niedziele zmartwychwstanie :-?
jakoś wszystko się ładnie poukładało, a wyglądało na początku bardzo słabo

Marek pisze
Paschę roku 30 , w piątek 7 kwietnia
sprawdziłeś czy nie? w kalendarzy żydowskim, że był to dzień 14 nissan, bo nie wiem czy przyjąć to za pewnik
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-30, 12:51

Nie zrozumiałem - myślałem, że pytasz czy sprawdziłem kiedy umarł Chrystus. Pytasz, czy 7 kwietnia 30 roku był 14 Nissan?
Nie sprawdzałem, podałem na podstawie kogoś mądrego (https://przystaneknauka.us.edu.pl/artyk ... -chrystusa https://www.niedziela.pl/artykul/111716 ... -Chrystusa https://liturgia.wiara.pl/doc/419042.W- ... a-ciemnosc).
Nie jestem pewien czy to da się ustalić. Wg strony wg strony https://mb-soft.com/believe/tpx/calend78.htm to byl 19 Nissan, a nie 14 (14 przypadał 3 kwietnia).
Ale... z tym przeliczaniem bywa różnie:
http://bobemajse.blogspot.com/2012/04/t ... atyki.html
Ostatnio zmieniony 2023-01-30, 12:52 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Dezerter » 2023-01-30, 14:41

Z podanego linku
U ewangelistów znajdujemy informację, że Chrystus umarł w dzień wigilii Paschy, czyli dowolny dzień marca lub kwietnia pomiędzy 26 a 36 rokiem – żadnych ściślejszych informacji niestety nie mamy.
A jednak mamy, że Pascha przypadała w sobotę według Jana
ale sam autor to odkrył
Wigilia Paschy i piątek zbiegające się w jednym dniu to
7 kwietnia 30 roku i
3 kwietnia 33 roku.
dalsza analiza
U ewangelisty Jana czytamy: „Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: »Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi«. (…) Wtedy więc wydał Go im, aby Go ukrzyżowano” (J 19, 12 i 16). Musiał to być jeden z ważkich argumentów – najzwyklejszy szantaż. Otóż tak mogło być w istocie. W 31 roku cesarz Tyberiusz odkrył spisek Luciusa Aeliusa Seianusa (Sejana), prefekta rzymskiego, który pragnął przejąć tron cesarstwa. W konsekwencji zarówno Seianus, jak wszyscy z nim współpracujący, zostali straceni. Każdy, a dotyczyło to głównie wysokich urzędników państwowych, któremu zarzucono znajomość lub kontakt z przywódcą spisku, nawet nieudokumentowany, był oskarżony o nieprzyjaźń w stosunku do cesarza ze wszystkimi konsekwencjami, co oznaczało śmierć. Procesy te ciągnęły się przez wiele lat. W obliczu takich faktów cytat z Ewangelii Jana nabiera zupełnie innego znaczenia, zaś rok 33 jako jeden z dwóch (30 lub 33) wydaje się być bardziej prawdopodobny.(...)
„A gdy Go ukrzyżowano, ciemności zapadły na cały zamieszkały świat: Słońce zaćmiło się pośrodku dnia, a gwiazdy jaśniały, ale nie wydawały blasku, Księżyc stracił jasność i stał się jakby pokryty krwią”
I tu astronomia nam pomoże. Rachunki okazują się bardzo skomplikowane z wielu powodów. Otóż pomiędzy latami 26 i 36 n.e. (czyli w okresie sprawowania funkcji prokuratorskiej przez Piłata) jedyne z zaćmień Księżyca, jakie było oglądane w wieczór poprzedzający Paschę, przypadało ni mniej ni więcej tylko na... 3 kwietnia 33 roku! Według obecnie stosowanej rachuby czasu (w czasie letnim) Słońce w tym dniu zaszło w Jerozolimie o godzinie 18.02 (...)
W świetle danych jakimi dysponujemy dziś, wydaje się, że 3 kwietnia 33 roku był dniem śmierci Chrystusa.
https://przystaneknauka.us.edu.pl/artyk ... -chrystusa
Czyli Pascha jaką wcześniej obchodził Jezus z Apostołami czyli Ostatnia Wieczerza była wieczorem w czwartek 2.04.33 rok w piątek śmierć a Pascha żydowska była obchodzona w sobotę , więc Jezus zmartwychwstał 5.04.33 roku

Oczywiście zapraszam do weryfikacji i krytycznej oceny tych ustaleń
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Dezerter » 2023-02-02, 22:35

Jeśli natomiast potraktujemy zaćmienie, jako cud a nie zjawisko naturalne to mamy jeszcze pasujący 7 kwietnia 30 r. jako dzień śmierci Jezusa i jest to oczywiście piątek
podsumowując
Na pierwszy rzut oka pojawia się sporo nieścisłości u Ewangelistów, każdy z nich opowiada jednak tą sama historię i muszę, przyznać, że Tradycja Kościoła dobrze ją nam przekazała.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-03, 12:44

Bo Ewangelie to nie sprawozdanie - nawet ze śmierci Jezusa. Żydzi nie myśleli takimi kategoriami.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Dezerter » 2024-01-06, 20:32

Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-03, 12:44 Bo Ewangelie to nie sprawozdanie - nawet ze śmierci Jezusa. Żydzi nie myśleli takimi kategoriami.
Tu znalazłem potwierdzenie tego co napisałeś u biblisty i teologa, który zauważa coś co dla Jana było bardzo ważne i to ważniejsze niż kiedy była ostatnia wieczerza a było to porównanie Jezusa do Świątyni
w piątek o 15 czyli w dniu i godzinie śmierci Jezusa na krzyżu, w Świątyni były składane/zabijane w ofierze przebłagalnej za grzechy baranki na ołtarzu. Krew spływała z ołtarza wraz z wodą służącą do spłukiwania ołtarza i obmywania i wypływała z boku Świątyni do doliny.
Z boku Jezusa wypłynęła krew i woda gdy został zabity/złożony w ofierze za nasze grzechy jako Baranek Boży
bardzo ciekawa analogia - nie znałem jej
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-06, 21:08

Rzeczywiście, to ciekawa analogia. Dzięki za "wygrzebanie".

ODPOWIEDZ