Czy to jest dobry sposób na czytanie Pisma Świętego?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 331
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 23 times

Czy to jest dobry sposób na czytanie Pisma Świętego?

Post autor: Gojandek » 2023-01-21, 21:49

Robię sobie tak, że czytam Pismo Święte wraz z komentarzami. Później robię notatki do każdego fragmentu w swoim zeszycie, pisze co ten fragment mówi, co się z niego dowiedziałem, ale jeżeli miałbym przeczytać całe Pismo Święte tym sposobem, to zajmie mi to baaaardzo długo, gdyż dopiero jestem na 8 rozdziale Ewangelii wg Św. Mateusza, a już ten sposób robię dosyć długo. Niby dokładnie przeczytam Pismo Święte, ale bardzo długo przez ten sposób czytam Biblię. Czy bez notatek również będę wstanie przeczytać dokładnie Pismo Święte, i czy jest to dobry sposób? Dzięki za pomoc wszystkim ;).

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy to jest dobry sposób na czytanie Pisma Świętego?

Post autor: Albertus » 2023-01-21, 22:07

Gojandek pisze: 2023-01-21, 21:49 Robię sobie tak, że czytam Pismo Święte wraz z komentarzami. Później robię notatki do każdego fragmentu w swoim zeszycie, pisze co ten fragment mówi, co się z niego dowiedziałem, ale jeżeli miałbym przeczytać całe Pismo Święte tym sposobem, to zajmie mi to baaaardzo długo, gdyż dopiero jestem na 8 rozdziale Ewangelii wg Św. Mateusza, a już ten sposób robię dosyć długo. Niby dokładnie przeczytam Pismo Święte, ale bardzo długo przez ten sposób czytam Biblię. Czy bez notatek również będę wstanie przeczytać dokładnie Pismo Święte, i czy jest to dobry sposób? Dzięki za pomoc wszystkim ;).

Myślę że to jest dobry sposób na rozważanie i zgłębianie Pisma Świętego.

Ale dopiero po pierwszym jego przeczytaniu...

Wiele ksiąg Pisma Świętego to są pewne opowieści które trzeba przeczytać jak opowieść. Trudno uchwycić sens opowieści jeżeli się ją czyta przez bardzo długi czas bardzo małymi fragmentami.
Jeszcze księgi mądrościowe w ST albo listy apostolskie, czy proroków można by w ten sposób ale Ewangelie, Dzieje apostolskie, albo księgę Tobiasza, czy księgę Rodzaju, albo księgę Wyjścia to moim zdaniem dopiero za drugim czytaniem

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy to jest dobry sposób na czytanie Pisma Świętego?

Post autor: Andej » 2023-01-21, 22:24

Gojandek pisze: 2023-01-21, 21:49 Niby dokładnie przeczytam Pismo Święte, ale bardzo długo przez ten sposób czytam Biblię.
Czytanie Biblii ma to do siebie, że cały czas rozwija. Ten sam fragment czytany po jakimś czasie przynosi m=nową myśl. Wolę Bożą trzeba odczytywać codziennie. Nie tylko z Biblii, ale ze wszystkich zdarzeń życia. Nie wiem, czy ma sens przeczytanie Biblii. Sens ma czytanie. I rozważanie. Nie jako zadanie przerobienia całości, ale jako chęć odczytania woli Bożej skierowanej do Ciebie. I stosowania jej w życiu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2363
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 298 times
Been thanked: 319 times

Re: Czy to jest dobry sposób na czytanie Pisma Świętego?

Post autor: Arek » 2023-01-22, 08:00

Ja rozważam czytając Nowy Testament po raz drugi. Często się zdarza, że jakąś część czytam kilka razy, aby móc bardziej zrozumieć. Nie czytam na czas czy ilość stron ale czytam tak by zrozumieć naukę/nauki dla siebie. Czasem wychodzi to lepiej czasem słabiej ale idzie. Stary Testament czytałem do jakiś 300 stron i stanąłem i w miejsce Starego wszedł ponownie Nowy.
Ostatnio zmieniony 2023-01-22, 08:00 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1412
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Czy to jest dobry sposób na czytanie Pisma Świętego?

Post autor: AdamS. » 2023-01-22, 10:33

Odkryłem Pismo Święte dopiero w wieku 19 lat (wcześniej podchodziłem do niego jak do ołtarza - z szacunkiem, ale bez większego zainteresowania). Pobudził mnie do czytania przyjaciel z Kościoła Zielonoświątkowego. Uczynił to nie dlatego, żeby mnie pozyskać do jego wspólnoty, ale z miłości do Boga obecnego w Biblii. I wtedy po raz pierwszy wciągnęło mnie tak bardzo, że czytałem jednym cięgiem, bez szukania przypisów. Było to jak odkrycie nowej ziemi!

I choć takie spontaniczne czytanie może nie wszystko pozwala zrozumieć, uważam, że jest dobre na pierwsze spotkanie z Biblią (jak już wspomniał Albertus, analityczny kontakt lepiej sobie zostawić na później)... Podam analogię. W jaki sposób podchodzimy do jakiegoś dzieła sztuki? Najpierw zachwycamy się całością obrazu - dopiero potem szukamy znaczenia szczegółów, przyglądamy się stosowanej technice, poznajemy kontekst powstania tego dzieła itd.
Ostatnio zmieniony 2023-01-22, 10:35 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy to jest dobry sposób na czytanie Pisma Świętego?

Post autor: Andej » 2023-01-22, 11:51

Arek pisze: 2023-01-22, 08:00 Ja rozważam czytając Nowy Testament po raz drugi. Często się zdarza, że jakąś część czytam kilka razy, aby móc bardziej zrozumieć. Nie czytam na czas czy ilość stron ale czytam tak by zrozumieć naukę/nauki dla siebie. Czasem wychodzi to lepiej czasem słabiej ale idzie. Stary Testament czytałem do jakiś 300 stron i stanąłem i w miejsce Starego wszedł ponownie Nowy.
Tak, najważniejsze, aby wyciągać wnioski. I je stosować. Z tym, że wcale nie musi się zrozumieć, aby odczytać to, jest wskazówka do realizacji.
Czytanie ze zrozumieniem wymaga olbrzymiej wiedzy. Znajomości starożytności, ówczesnej mentalności. Kiedyś, próbowałem ogarnąć system monetarny z czasów Jezusa, gdyż często w Ewangeliach pojawiają się różne kwoty. Dla mnie to zbyt skomplikowane. Na dodatek parytety też były zmienne.
ST okazał się dla mnie zbyt trudny. Co nie znaczy, że NT łatwy. Często trafiam na coś, czego nie rozumiem.
Ale fascynuje mnie to, że czytając ten sam tekst po raz 10 czy 50, wciąż udaje się znaleźć nową treść. Biblia żyje. Żyje w nas.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy to jest dobry sposób na czytanie Pisma Świętego?

Post autor: Dezerter » 2023-01-22, 12:57

Całkowicie popieram Albertusa i Adama - najpierw przeczytaj całość, poznaj na tyle ile się uda całe Objawienie
a na studiowanie poszczególnych spraw przyjdzie czas później.
Zauważ Gojandek , że robimy to cały czas wspólnie w wielu wątkach
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 331
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 23 times

Re: Czy to jest dobry sposób na czytanie Pisma Świętego?

Post autor: Gojandek » 2023-01-22, 13:15

Andej pisze: 2023-01-22, 11:51
Arek pisze: 2023-01-22, 08:00 Ja rozważam czytając Nowy Testament po raz drugi. Często się zdarza, że jakąś część czytam kilka razy, aby móc bardziej zrozumieć. Nie czytam na czas czy ilość stron ale czytam tak by zrozumieć naukę/nauki dla siebie. Czasem wychodzi to lepiej czasem słabiej ale idzie. Stary Testament czytałem do jakiś 300 stron i stanąłem i w miejsce Starego wszedł ponownie Nowy.
Tak, najważniejsze, aby wyciągać wnioski. I je stosować. Z tym, że wcale nie musi się zrozumieć, aby odczytać to, jest wskazówka do realizacji.
Czytanie ze zrozumieniem wymaga olbrzymiej wiedzy. Znajomości starożytności, ówczesnej mentalności. Kiedyś, próbowałem ogarnąć system monetarny z czasów Jezusa, gdyż często w Ewangeliach pojawiają się różne kwoty. Dla mnie to zbyt skomplikowane. Na dodatek parytety też były zmienne.
ST okazał się dla mnie zbyt trudny. Co nie znaczy, że NT łatwy. Często trafiam na coś, czego nie rozumiem.
Ale fascynuje mnie to, że czytając ten sam tekst po raz 10 czy 50, wciąż udaje się znaleźć nową treść. Biblia żyje. Żyje w nas.

Też uważam, że ST jest bardzo trudny do zrozumienia. NT łatwiej mi wchodzi, ale też jest trudny do zrozumienia.

Dodano po 2 minutach 20 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-01-22, 12:57 Całkowicie popieram Albertusa i Adama - najpierw przeczytaj całość, poznaj na tyle ile się uda całe Objawienie
a na studiowanie poszczególnych spraw przyjdzie czas później.
Zauważ Gojandek , że robimy to cały czas wspólnie w wielu wątkach
Ja jak bardzo uważnie czytam Biblię(tak jak mówiłem, czyli: notatki, komentarze, dokładne zrozumienie), to zawsze jak ktoś przytoczy jakiś fragment z tych, które już studiowałem, to wiem o co chodzi, jaki jest zamysł, kontekst całego fragmentu, ale za to ten sposób jest czasochłonny, jednak też myślę, że raz przeczytam sobie NT, a później będę robić notatki, analizy itd. Dzięki wszystkim za pomoc ;).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”