Trudne problemy nie mają prostych rozwiązań.

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
mpaw
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 7 sty 2023
Been thanked: 3 times

Trudne problemy nie mają prostych rozwiązań.

Post autor: mpaw » 2023-01-22, 19:04

Dzień dobry.

Czy zgadzacie się z myślą w temacie?

Tak mi się dzisiaj pomyślało. Szukam, czytam, oglądam, a robię w życiu wciąż te same błędy. Wydawało mi się że reaguję prawidłowo. A teraz widzę że lecę schematem i ucinam szczegóły w których tkwi rozwiązanie i sedno problemu.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Trudne problemy nie mają prostych rozwiązań.

Post autor: krz30 » 2023-01-22, 19:27

Bardzo ogólna myśl. Chyba nieprawdziwa.

Ale faktem jest, że powielanie wciąż tych samych błędów przerabiamy chyba wszyscy. :) Niektóre rzeczy można zmienić tylko w bardzo długim procesie.
~Krzysztof

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2170
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 277 times
Been thanked: 306 times

Re: Trudne problemy nie mają prostych rozwiązań.

Post autor: Arek » 2023-01-22, 19:31

A czy nieprawdziwie by brzmiało: trudne problemy mają proste rozwiązania?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

mpaw
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 7 sty 2023
Been thanked: 3 times

Re: Trudne problemy nie mają prostych rozwiązań.

Post autor: mpaw » 2023-01-22, 19:33

Dziękuję za odpowiedź.

Myśl pojawiła się w kontekście straty osoby w moim życiu. Do tej pory bagatelizowałem problemy podświadomie licząc na ich samouleczenie. Teraz widzę że nie będzie tak łatwo. Choć łatwiej niż wcześniej bo już mniej się oszukuję.

Dodano po 8 minutach 30 sekundach:
Teraz w nauce popularnej panuje moda na szybkie efekty niezależnie od gramatury problemu. Idziemy, płacimy, podejmujemy minimum wysiłku i już, jest. A to jest mówiąc po młodzieżowemu: ŚCIEMA.

Dodano po 1 minucie 11 sekundach:
Żeby był efekt a już szczególnie gdy chcemy by był trwały i stabilny. Trzeba potraktować go serio i z pokorą.

hektolitr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 298
Rejestracja: 13 maja 2022
Has thanked: 21 times
Been thanked: 148 times

Re: Trudne problemy nie mają prostych rozwiązań.

Post autor: hektolitr » 2023-01-22, 19:45

Uważam, że do danego rozwiązania należy dojrzeć, a to dzieje się przy pomocy popełnionych błędów, życiowego doświadczenia. Nasz problemy dzielą się na kilka podstawowych grup, jedne potrzebują czasu, aby ''się rozwiązać'' (czyt. my musimy do czegoś dojrzeć, zdać sobie sprawę, zrozumieć), a drugie są nierozłączonym elementem życia codziennego. W obydwu przypadkach potrzebujemy pokory, pracy nad sobą, elastyczności, rozeznania, cierpliwości - dlaczego tutaj wystąpił problem? Nie powinniśmy oczekiwać od siebie rozwiązania w pięć minut, natychmiast - wówczas mamy skłonności do wymuszania na sobie pewnych decyzji, a tutaj możemy (nieświadomie) pominąć pewne aspekty.
Widzisz, co znaczy, że reagujesz prawidłowo? Twoja reakcja w sytuacji A mogła być adekwatna, ale to się nie przełoży na sytuację B, gdzie to rozwiązanie powinno być już inne. Dlatego należy uwzględniać warunki, jakie zaistniały. Ale analogicznie - jeżeli popełniłeś błąd w sytuacji A, to w sytuacji B już możesz podjąć decyzję, która będzie ''prawidłowa'', a to dzięki nauce na błędach, analizie. Nasze życie to nieustanne poszukiwanie właściwej drogi.
Ostatnio zmieniony 2023-01-22, 19:49 przez hektolitr, łącznie zmieniany 2 razy.

mpaw
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 7 sty 2023
Been thanked: 3 times

Re: Trudne problemy nie mają prostych rozwiązań.

Post autor: mpaw » 2023-01-22, 19:54

Tak lecz doświadczenie nieprzyjemnych konsekwencji swoich wyborów i zaniedbań jest moim zdaniem zbawienne bo jako ludzie jesteśmy istotami emocjonalnymi, nie logicznymi, i czasem gdy coś nami wstrząśnie, daje to lepszy efekt niż 5 lat studiów :)

hektolitr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 298
Rejestracja: 13 maja 2022
Has thanked: 21 times
Been thanked: 148 times

Re: Trudne problemy nie mają prostych rozwiązań.

Post autor: hektolitr » 2023-01-22, 19:59

Tak, masz rację. Doświadczanie jest tak naprawdę prawdziwą drogą, aby coś sobie UŚWIADOMIĆ (pojąć PRAWDZIWIE). Napisałem dużymi literami, bo często mylimy wiedzę o czymś ze świadomością danej sytuacji.
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
Ostatnio zmieniony 2023-01-22, 20:00 przez hektolitr, łącznie zmieniany 1 raz.

mpaw
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 7 sty 2023
Been thanked: 3 times

Re: Trudne problemy nie mają prostych rozwiązań.

Post autor: mpaw » 2023-01-22, 20:05

Tak zgadzam się. Uważam że trzeba podejmować ryzyko w życiu i wybierać takie sytuacje w których ludzie mogą nas drażnić. Tylko żeby to zrozumieć potrzeba również trudnego doświadczenia.

Jak pisze Marcin Gajda:

Ojcze, daj mi Ducha,
Ojcze, daj mi Ducha!!

Bym z wdzięcznością,
Przyjął każde ...
Upokorzenie...
I przeciwności, które..
Przychodzą do mnie.

Znalazłem na YT tą pieśń

Przepraszam za koligacje polityczne, taki montaż

Ostatnio zmieniony 2023-01-22, 20:10 przez mpaw, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Trudne problemy nie mają prostych rozwiązań.

Post autor: sądzony » 2023-01-22, 20:09

mpaw pisze: 2023-01-22, 19:54 Tak lecz doświadczenie nieprzyjemnych konsekwencji swoich wyborów i zaniedbań jest moim zdaniem zbawienne bo jako ludzie jesteśmy istotami emocjonalnymi, nie logicznymi, i czasem gdy coś nami wstrząśnie, daje to lepszy efekt niż 5 lat studiów :)
Rozumiem, że masz na myśli "doświadczenia graniczne". Tak. Bywa, iż są nieuniknione dla rozwoju.
Trudne problemy nie mają prostych rozwiązań.
Osobiście uważam, że problem bardzo często "tkwi we mnie". Nie w negatywnym, a w pozytywnym rozumieniu. Prawie zawsze mogę coś z tym zrobić.
Rozwiązania "trudnych" problemów są, moim zdaniem, bardzo proste. Trud sprawia realizacja.

Czyż to nie jest proste :) :
"Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: «Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie."
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2170
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 277 times
Been thanked: 306 times

Re: Trudne problemy nie mają prostych rozwiązań.

Post autor: Arek » 2023-01-22, 20:10

Ja zrozumiałem swoje błędy, może nie wszystkie ale największe, które trwały wiele lat. Przywracanie naprawy w środowisku w którym je popełniałem może trwać wiele lat albo i dłużej, albo nigdy za mojego życia nie doczekam się ujrzenia ich naprawy. Może po mojej śmierci. Jestem świadomy, że ta droga powrotu do prawdy jest drogą długotrwałą gdzie wiele razy mogę jeszcze upaść, ale muszę się podnieść by dalej nią kroczyć. Pod dywan nic się nie da zamieść po fałda może się w przyszłości okazać tak wysoka, że możemy się nieźle poobijać. Nic w przyrodzie nie ginie dobro wraca, ale niestety zło też ma swoją siłę.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

mpaw
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 7 sty 2023
Been thanked: 3 times

Re: Trudne problemy nie mają prostych rozwiązań.

Post autor: mpaw » 2023-01-22, 20:26

sądzony pisze: 2023-01-22, 20:09 Rozwiązania "trudnych" problemów są, moim zdaniem, bardzo proste. Trud sprawia realizacja.
Tak samo mówił JP2

Życie jest proste ale trudne :)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Trudne problemy nie mają prostych rozwiązań.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-22, 23:00

Są trudne problemy, które nie mają prostych rozwiązań. Zwłaszcza, gdy wcześniej podjęło się niewłaściwe decyzje.
Bywa wtedy, że człowiek "siedzi w lejku" - nie ma dobrego ruchu.

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Trudne problemy nie mają prostych rozwiązań.

Post autor: Drwal » 2023-01-22, 23:05

W każdym bądź razie nie ma dla Boga problemu , którego nie dałoby się rozwiązać. Podstawą jest wiara i rozmowa z innymi.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

ODPOWIEDZ