Autorytety i posłuszeństwo

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 613
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Autorytety i posłuszeństwo

Post autor: krz30 » 2023-01-23, 17:56

Uczestniczyłem dziś w dyskusji na Facebooku odnośnie autorytetów i posłuszeństwa. Padła teza, że model posłuszeństwa obecny w Kościele Katolickim u duchowieństwa i zakonnych upada. Co więcej, może być przyczyną zmniejszenia liczby powołań.

Jakie jest Wasze zdanie na temat autorytetów w Kościele oraz kwestii posłuszeństwa? Zarówno wśród wiernych świeckich, jak i wszystkich pozostałych.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Autorytety i posłuszeństwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-24, 00:23

A jaki to jest model?

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 613
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Re: Autorytety i posłuszeństwo

Post autor: krz30 » 2023-01-24, 08:36

Taki, w którym biskup bądź przełożony podejmuje decyzje autorytarnie, nie biorąc często w ogóle pod uwagę zdania podwładnego. Model, w którym posłuszeństwo biskupowi interpretowane jest jak posłuszeństwo samemu Bogu. Model, w którym rola osobistego rozeznawania schodzi na drugi plan.

Przyczynkiem był cytat z książki "Modlitwa głębi" T. Keatinga:
Zachodni model duchowości zrodził karykaturalne obrazy Boga. W dzieciństwie mogliśmy przejąć takie obrazy od rodziców lub nauczycieli. Wychowanie religijne pełne dobrych intencji, ale źle pojęte, może sprawić, że Bóg zacznie przypominać tyrana, który wymaga natychmiastowego posłuszeństwa wobec swojej woli bez jakiegokolwiek uzasadnienia.
Wydaje mi się, że tak może gdzieniegdzie być w Kościele hierarchicznym.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Autorytety i posłuszeństwo

Post autor: Andej » 2023-01-24, 09:23

Często obserwuję, że w Kościele, jest jak w wojsku. Z tym, że nieco inny mechanizm. Ale rzeczywiście, cały przekaz płynie z góry, do dołu. Dopiero obecne synadolnosciowanie jest (właściwie było) pewną jaskółką. Kościół w Polsce jest w dalszym ciągu oblężona twierdzą. Konieczna jest jednomyślność i prezentowanie tych samych postaw. Ewangelista Marek w 3.2e przytoczył słowa Jezusa: Jeśli jakieś królestwo wewnętrznie jest skłócone, takie królestwo nie może się ostać. Jeśli mamy być jedna owczarnią, musimy postępować wg jednakowych reguł. A posłuszeństwo jest przeciwieństwem indywidualizmu sprzecznego z linią postępowania.
Tak jak wszędzie, pojawiają się nadużycia. W wojsku wielokrotnie nieudolne posyłało ludzi na bezsensowna śmierć. Tak i hierarchowie mogą się mylić. A często są zbyt skostniali.
A jednak Kosciół przetrwał 2 tysiące. I Duch Boży jest w nim. Kościół, to ludzie. A errare humanum est. A także wychodzenie z błędów.
Obserwując sytuacje w niemieckim Kościele widać do czego prowadzi demokracja w hierarchii.
Posłuszeństwo wynika przede wszystkim z posłuszeństwa Chrystusowi. Czy to posłuszeństwo może być podważane? Czy jeden człowiek ma prawo do podważania Nauki Kościoła? Wszystkie schizmy spowodowane były tym, że ktoś wiedział lepiej. I postanowił się wyłamać.
Ale złem jest też zamykanie uszu na vox populi. Zapominając o tym, że vox populi, vox Dei. Może nie zawsze. Ale tak działa Duch święty.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 613
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Re: Autorytety i posłuszeństwo

Post autor: krz30 » 2023-01-24, 09:36

Fajnie @Andej , ze wspomniałeś o synodalnosci. Też myślę, że to coś zasadniczo dobrego.

Myślisz, że przyczyną sytuacji w niemieckim Kościele jest demokracja wśród hierarchii?
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Autorytety i posłuszeństwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-24, 09:56

Problemem jest w moim przekonaniu skrajna hierarchiczność w sprawach, które tego nie potrzebują (co bywa karykaturalne), i brak stanowczości w sprawach w których posłuszeństwo jest niezbędne.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Autorytety i posłuszeństwo

Post autor: sądzony » 2023-01-24, 10:02

krz30 pisze: 2023-01-24, 08:36 Przyczynkiem był cytat z książki "Modlitwa głębi" T. Keatinga:
Zachodni model duchowości zrodził karykaturalne obrazy Boga. W dzieciństwie mogliśmy przejąć takie obrazy od rodziców lub nauczycieli. Wychowanie religijne pełne dobrych intencji, ale źle pojęte, może sprawić, że Bóg zacznie przypominać tyrana, który wymaga natychmiastowego posłuszeństwa wobec swojej woli bez jakiegokolwiek uzasadnienia.
Z taką lub podobną hipotezą/stwierdzeniem spotkasz się chyba w każdej publikacji traktującej o duchowości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1419
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 545 times
Been thanked: 785 times

Re: Autorytety i posłuszeństwo

Post autor: AdamS. » 2023-01-24, 11:14

krz30 pisze: 2023-01-24, 09:36 Myślisz, że przyczyną sytuacji w niemieckim Kościele jest demokracja wśród hierarchii?
Hierarchiczny model w Kościele jest na pewno zaletą, ale problemem jest to, na co zwróciłeś uwagę, Krzysztofie, na samym początku. Chodzi o daleko posunięty autorytaryzm, który nie dotyczy tylko biskupów - często w większym stopniu wykazują go proboszczowie nawet wiejskich parafii. Obserwuję czasem jak bardzo stłamszeni są w takich warunkach wikariusze, którzy na taka parafię trafiają. Nie mogą samodzielnie podjąć żadnej decyzji, a i głoszone słowo chyba musi przejść przez aprobatę "szefa". To nie służy świeżym powiewom Ducha Świętego.

Nie wiem jakie by tu przyjąć rozwiązanie, żeby nie wylać dziecka z kąpielą, bo z jednej strony cenię sobie hierarchiczność i porządek, z drugiej jednak strony bardzo mi zależy na podmiotowym traktowaniu każdego człowieka. I nie chodzi o wprowadzanie w Kościele jakiejś demokracji (bo ta bywa często równią pochyłą ku zepsuciu). Wystarczyłoby wsłuchać się bardziej w głos człowieka. Niektórzy biskupi to potrafią, inni przy wizytacji parafii poprzestają na kurtuazji i hymnach pochwalnych. Wszystko więc leży w naszej mentalności - od parafian poprzez proboszczów po samych biskupów.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Autorytety i posłuszeństwo

Post autor: Andej » 2023-01-24, 19:39

Zamiast rygoru, miłość.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Autorytety i posłuszeństwo

Post autor: Arek » 2023-01-24, 20:20

A może o to chodzi, by walczyć o Prawdę postawą chrześcijańską. Wydaje mi się, że jest w tym zamysł Boży. Być może zbliża się czas lub już jest dla wiernych, a nie autorytarnych postaw kapłańskich. Wydaje mi się, że posłuszeństwo jest jednak kluczem. Wiele razy spotkałem się w biografiach Świętych, że ich przełożeni mogli się mylić w postępowaniu, a jednak pełen pokory Święty powiedział co powinien i zrobił co powinien. I wytrwał do końca choć nigdy nie było mu łatwo, nie zgadzał się ale przyjął ciężar Krzyża i tym samym pokazał Prawdę. Często za Jego życia niedostrzeżoną tylko po śmierci uświęconą. W tym jest tajemnica Męki Pańskiej i Zmartwychwstania.
Ostatnio zmieniony 2023-01-24, 20:22 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ