Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 330
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 23 times

Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Gojandek » 2023-01-27, 13:54

Ja jestem raczej przekonany, że nie, ale słyszałem różne poglądy ludzi na ten temat i chciałbym zobaczyć, jakie poglądy mają inni na ten temat.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Andej » 2023-01-27, 13:56

Dla Wszechmocnego wszystko jest możliwe. Ale nie mamy żadnych podstaw, aby tak uważać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: sądzony » 2023-01-27, 14:03

Chciałbym i wierzę w to, że każdy będzie zbawiony. Dopuszczam jednak i godzę się z tym, że może być inaczej.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2170
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 277 times
Been thanked: 306 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Arek » 2023-01-27, 14:03

Pytanie brzmi, czy da się z piekła wydostać?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-27, 14:04

Niestety, nie. I wynika to z miłości Boga, a nie z jej braku.
Ale prawdopodobnie niewielu z tych, których mamy za potępionych, się potępi faktycznie. Tak myślę.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2170
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 277 times
Been thanked: 306 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Arek » 2023-01-27, 14:10

I wynika ze Sprawiedliwości Boga. Wiemy dość dużo, powiem wystarczająco by nie trafić do piekła.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-27, 14:34

Z tą sprawiedliwością to właściwie złożona sprawa. W rozumieniu Biblii słowo "sprawiedliwość" bliższe jest naszemu rozumieniu powiedzenia, że ktoś jest "dobry" niż "sprawiedliwy" w sensie "każdemu, co mu się należy".
Oczywiście, niezależnie od tego jest definicja starotestamentowa - "sprawiedliwy" to taki, co przestrzega Prawa.

Jednak Bóg jest po prosty dobry:
„[Jezusa] ustanowił Bóg narzędziem przebłagania dzięki wierze mocą Jego krwi. Chciał przez to wykazać, że sprawiedliwość Jego względem grzechów popełnionych dawniej - za dni cierpliwości Bożej - wyrażała się w odpuszczaniu ich po to, by ujawnić w obecnym czasie Jego sprawiedliwość, i [aby pokazać], że On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który [żyje] dzięki wierze w Jezusa.”/Rz 3,25-26/

Niemożność zbawienia potępionych nie wynika z tego, że Bóg nie chce ich wpuścić do Nieba; raczej z tego, że oni nigdy nie zechcą tam się dostać.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2170
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 277 times
Been thanked: 306 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Arek » 2023-01-27, 15:00

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-27, 14:34 Z tą sprawiedliwością to właściwie złożona sprawa. W rozumieniu Biblii słowo "sprawiedliwość" bliższe jest naszemu rozumieniu powiedzenia, że ktoś jest "dobry" niż "sprawiedliwy" w sensie "każdemu, co mu się należy".
Oczywiście, niezależnie od tego jest definicja starotestamentowa - "sprawiedliwy" to taki, co przestrzega Prawa.

Jednak Bóg jest po prosty dobry:
„[Jezusa] ustanowił Bóg narzędziem przebłagania dzięki wierze mocą Jego krwi. Chciał przez to wykazać, że sprawiedliwość Jego względem grzechów popełnionych dawniej - za dni cierpliwości Bożej - wyrażała się w odpuszczaniu ich po to, by ujawnić w obecnym czasie Jego sprawiedliwość, i [aby pokazać], że On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który [żyje] dzięki wierze w Jezusa.”/Rz 3,25-26/

Niemożność zbawienia potępionych nie wynika z tego, że Bóg nie chce ich wpuścić do Nieba; raczej z tego, że oni nigdy nie zechcą tam się dostać.
Chęci to też żaden argument. Bo można nie chcieć i nie wiedzieć a być zbawionym.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Abstract » 2023-03-03, 01:49

Arek pisze: 2023-01-27, 14:10 I wynika ze Sprawiedliwości Boga. Wiemy dość dużo, powiem wystarczająco by nie trafić do piekła.
kto wie to wie, większość nie wierzy. Pozostaje jedynie naturalne prawo moralne które niejeden uzna za formę wyrazu ogólnych zasad życia w stadzie wytworzonych na drodze ewolucji, determinowanych przez daną kulturę.
Ostatnio zmieniony 2023-03-03, 01:50 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Albertus » 2023-03-03, 06:30

Abstract pisze: 2023-03-03, 01:49
Arek pisze: 2023-01-27, 14:10 I wynika ze Sprawiedliwości Boga. Wiemy dość dużo, powiem wystarczająco by nie trafić do piekła.
kto wie to wie, większość nie wierzy. Pozostaje jedynie naturalne prawo moralne które niejeden uzna za formę wyrazu ogólnych zasad życia w stadzie wytworzonych na drodze ewolucji, determinowanych przez daną kulturę.
Bez wiary nie można się podobać Bogu - Hbr11:6

Dlatego tak ważne jest głoszenie Ewangelii.

A naturalne prawo moralne nie może być sprzeczne z Ewangelią.

I pytanie - czy tak naprawdę jest ktoś kto je wypełnia?

Bo gdyby ludzie z natury je wypełniali to po co by była dana Ewangelia nauczanie Chrystusa?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-03, 09:29

Arek pisze: 2023-01-27, 15:00
Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-27, 14:34 Niemożność zbawienia potępionych nie wynika z tego, że Bóg nie chce ich wpuścić do Nieba; raczej z tego, że oni nigdy nie zechcą tam się dostać.
Chęci to też żaden argument. Bo można nie chcieć i nie wiedzieć a być zbawionym.
Słusznie, ale zaszło nieporozumienie: ja piszę o Sądzie, Ty - o życiu, który do niego prowadzi.
Abstract pisze: 2023-03-03, 01:49
Arek pisze: 2023-01-27, 14:10 I wynika ze Sprawiedliwości Boga. Wiemy dość dużo, powiem wystarczająco by nie trafić do piekła.
kto wie to wie, większość nie wierzy. Pozostaje jedynie naturalne prawo moralne które niejeden uzna za formę wyrazu ogólnych zasad życia w stadzie wytworzonych na drodze ewolucji, determinowanych przez daną kulturę.
Pewnie tak właśnie jest - na poziomie przyrody. Co wcale nie oznacza, że prawo naturalne nie jest dziełem Boga, działającego przez naturę.
Albertus pisze: 2023-03-03, 06:30 Bez wiary nie można się podobać Bogu - Hbr11:6
To prawda. Jednak pozostaje sprawa ludzi niewierzących nie ze swojej winy (wychowanych w innej wierze czy nawet tych, których wierzący zgorszyli, tak, że rozpoznają chrześcijaństwo jako coś wręcz złego).
No i małych dzieci.

Wydaje mi się, że w takim wypadku Hbr 11,6 może odnosić się do chwili Sądu - czy wówczas ta osoba jest w stanie zaufać Bogu.

ElEm
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 2 mar 2023
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: ElEm » 2023-03-03, 10:08

Bóg dał wolną wolę człowiekowi, od czynów wiele zależy, więcej chyba nie trzeba wyjaśniać.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3309
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-03-03, 10:37

A nie pomyśleliście ze Bog wie wszystko ? I ze sad jest sprawiedliwy i milosierny? I ze jest Panem czasu? I ze nie chce naszej zguby? I ze nie mam ja żadnych możliwości zdolności , władzy ani prawa by cokolwiek przypuszczać?
Oczywiście z ludzkiego punktu widzenia siedzenie do końca wszechświata w najglebszym czyscu jest lepsze niż siedzenie bez końca. Jezeli zakładamy ze nastąpi apokatastaza z automatu to znaczy ze Bog w Piśmie Kłamał.A to kłamstwo. Natomiast czy wykorzystuje w Sadzie wszystkie opcje by człowiek przed Nim nie skoczył w ogień wieczny. Tego nie wiem..Ale nie chce zguby, eiec w teorii jest możliwe ze Hitlerowi po naciagnieciu spustu nie zaczal tłumaczyć ze do końca potępionym i złym nie jest bo jednak kiedyś tam mamie pomógł zmywac naczynia. A resztę da sie odpokutować w czysccu choc będzie bolało

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2170
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 277 times
Been thanked: 306 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Arek » 2023-03-03, 10:59

Słowa Pańskie brzmią niezwykle wyraźnie: „Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony: a kto nie uwierzy, będzie potępiony" (Mk 16,16).
Nie znamy serca człowieka tylko Bóg je zna, więc z naszej perspektywy nie możemy nigdy nikogo zdefiniować choćby nawet, że ktoś zasługuje na karę.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: konserwa » 2023-03-03, 14:20

Moim zdaniem ( konserwa jak to konserwa, leb zakuty to i zdanie byc moze zero warte ) wierzyc raczej tylko w deklaracjach to tak jakby przemalowac wilka w owieczke - przychodzi mi ti na mysl ten fragment ewangelii, ktory opisuje, jak to Jezus powiedzial do jednych ludzi: "idzcie precz", a do drugich "wejdzcie do Krolestwa Mego".
O coz tu chodzilo? Ano o to, ze Jezus wzial pod uwage czyny czlowieka, a nie to, jakie wyznawal poglady ( swiatopoglady ) - bylem glodny, daliscie MI jesc; bylem bez domu ... czy wile innych rzeczy ... A ludzie owi, o ktorych mowi Jezus dziwili sie i pytali, kiedy to uczynili ...
Bo w tym wszystkim chodzilo o to, ze nawet nie majac pojecia o wierze chrzescijanskiej, mozna zyc dla Boga ... i dlatego zostac zbawionym.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”