Rola uczucia w małżeństwie

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Rola uczucia w małżeństwie

Post autor: Dezerter » 2023-02-01, 18:28

Sens samotności to jest jak jesteś w zakonie kontemplacyjnym
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Rola uczucia w małżeństwie

Post autor: Abstract » 2023-02-01, 18:51

Albertus albo udajesz że nie wiesz o czym pisałem wcześniej, albo szukasz haka ;)

Podsumowuję jeszcze raz.
Obecnie wśród durnych i skrajnie nieodpowiedzialnych motywów skłaniających niektórych do małżeństwa (moje zdanie) dominuje o tej decyzji uczucie.
Świadomość tego że uczucie się zmienia, przeobraża na coś mniej dynamicznego ale może być utrzymane pod innymi warunkami skłania do refleksji nad tym dlaczego w wielu związkach jednak wygasa. Wówczas okazuje się że nie ma za wiele poza tym co scalało oprócz uczucia, nie ma kluczowej relacji przynajmniej dla mnie którą jest przyjaźń.
Wówczas ludzie którzy kierowali się uczuciem do zawarcia małżeństwa spotykając się z rozczarowaniem, dochodzą do różnych poziomów relacji dalszych. Obwinianie się, szukanie przyczyny w partnerze, ogólnie pojęty żal. Prowadzi to albo do rozstania albo do trwania w tym w jakiś sposób. Ktoś jest w stanie przekuć to na pozory i niewchodzenie sobie w drogę, udawane małżeństwo dla dzieci (przynajmniej do pewnego wieku). inni stwarzają sobie piekło na ziemi. To wnioski z mojej obserwacji niedawnych rozwodów oraz rozmów z parami które się rozstały oraz oceny tych decyzji przez pary które są ze sobą obecnie w związku.
Marek wymienił inne motywy, niekoniecznie należące do samych zainteresowanych. Ja ciągle staram się zrozumieć po co mamy przysięgać i jaką rolę odgrywają tu motywy oraz czy w ogóle motywy mają znaczenie skoro kluczowa jest przysięga.

Dodano po 3 minutach 45 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-02-01, 18:28 Sens samotności to jest jak jesteś w zakonie kontemplacyjnym
Dezerter z rozmów z niektórymi samotność znajdują właśnie w małżeństwie. Finalnie wielu przeżywa samotność na dwa sposoby, małżeńska i pozamałżeńską. Tylko jedna z nich związana jest przysięgą.
Ostatnio zmieniony 2023-02-01, 18:57 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Rola uczucia w małżeństwie

Post autor: Albertus » 2023-02-01, 19:05

Abstract pisze: 2023-02-01, 18:51 Albertus albo udajesz że nie wiesz o czym pisałem wcześniej, albo szukasz haka ;)

Podsumowuję jeszcze raz.
Obecnie wśród durnych i skrajnie nieodpowiedzialnych motywów skłaniających niektórych do małżeństwa (moje zdanie) dominuje o tej decyzji uczucie.
Świadomość tego że uczucie się zmienia, przeobraża na coś mniej dynamicznego ale może być utrzymane pod innymi warunkami skłania do refleksji nad tym dlaczego w wielu związkach jednak wygasa. Wówczas okazuje się że nie ma za wiele poza tym co scalało oprócz uczucia, nie ma kluczowej relacji przynajmniej dla mnie którą jest przyjaźń.
Wówczas ludzie którzy kierowali się uczuciem do zawarcia małżeństwa spotykając się z rozczarowaniem, dochodzą do różnych poziomów relacji dalszych. Obwinianie się, szukanie przyczyny w partnerze, ogólnie pojęty żal. Prowadzi to albo do rozstania albo do trwania w tym w jakiś sposób. Ktoś jest w stanie przekuć to na pozory i niewchodzenie sobie w drogę, udawane małżeństwo dla dzieci (przynajmniej do pewnego wieku). inni stwarzają sobie piekło na ziemi. To wnioski z mojej obserwacji niedawnych rozwodów oraz rozmów z parami które się rozstały oraz oceny tych decyzji przez pary które są ze sobą obecnie w związku.
Marek wymienił inne motywy, niekoniecznie należące do samych zainteresowanych. Ja ciągle staram się zrozumieć po co mamy przysięgać i jaką rolę odgrywają tu motywy oraz czy w ogóle motywy mają znaczenie skoro kluczowa jest przysięga.
Wiem co pisałeś wcześniej i stąd moje pytanie.

Czy zawsze masz problem ze skonkretyzowaniem swoich poglądów czy tylko tutaj tak specjalnie robisz?

To co teraz zaprezentowałeś to jest jakaś obserwacja sytuacji i problemów małżeńskich.

Trudno się z tym nie zgodzić bo bywają bardzo różne sytuacje u różnych ludzi i mogą być i takie o których piszesz.

Tylko co z tego twoim zdaniem wynika? Jakie konkretne wnioski? I jakie tezy w związku z tym formułujesz?

Posądzasz mnie o jakieś niecne zamiary i szukanie haków a ja po prostu chciałbym poznać twoje poglądy po to aby móc się do nich odnieść.

Bo na razie to wszystkiego się trzeba domyślać bo tak jakoś wszystko owijasz w bawełnę i moim zdaniem gmatwasz( może niecelowo i nieświadomie to robisz ale tak twoje wypowiedzi w moich oczach wyglądają).

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Rola uczucia w małżeństwie

Post autor: sądzony » 2023-02-01, 19:13

Abstract pisze: 2023-02-01, 18:08 @sądzony czy masz znajomych po rozwodzie i orientujesz się w przyczynach rozejścia?
Mój brat jest po rozwodzie. Zdrada żony. Próbował to naprawiać, ale się nie udało. Mieli ślub kościelny, ale ogólnie mają to w nosie. Każdy ma kolejny związek.
Kuzyn od strony matki. Szeroko-pojęte niedogadanie. Ślub kościelny w nosie. Oboje kolejne związki.

Ale czy tu chodzi o przyczyny czy o przysięgę ślubu sakramentalnego?

Znam jedną osobę, która miała dylemat czy ze względu na przysięgę sakramentalną powinna dać rozwód partnerowi, który ją zdradzał i był sprawcą przemocy psychicznej wobec niej. Jest to osoba b. wierząca. Trafiła na psychoterapię do żony. Była tak wykończona, że została również odesłana do psychiatry.

nieważne ....

ludzi niewierzących nie trzyma sakrament. Oczywiście pewnie są wyjątki, ale mam wrażenie (oby mylne), że około 80% ślubów to jedynie "tradycja".

.....
A co Ty w ogóle postulujesz. Przecież nikt nikogo nie zmusza do sakramentu ślubu?

Dodano po 3 minutach 20 sekundach:
Abstract pisze: 2023-02-01, 18:20 Ja nie tytułowałem tego wątku. Dałbym całkowicie inną nazwę, pt "Rola i hierarchia motywów skłaniających pary do zawierania małżeństw"
A to Ty w ogóle o czym innym chcesz rozmawiać :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Rola uczucia w małżeństwie

Post autor: Abstract » 2023-02-01, 19:22

@sądzony zmierzałem do tego że nie da się łatwo zaksięgować ludzi w 3 punkty.
Są pary po rozwodzie które widzę w kościele, mają dzieci i wychowują je w sakramentach. Gdzie ich umieścisz?

@Albertus napisałem swoje obserwacje i wnioski, poglądy sobie ciągle wyrabiam. Wiem co powiedział Jezus, chcę zrozumieć dlaczego małżeństwo ma często taki a nie inny obraz. Chcę zrozumieć po co przysięgać.

Dodano po 1 minucie 22 sekundach:
sądzony pisze: 2023-02-01, 19:16 A to Ty w ogóle o czym innym chcesz rozmawiać :)
w innych wątkach ciągle nawiązywałem do motywów, ktoś inny zasugerował ten tytuł. On wiele się może nie rozmija, ponieważ uczucie obecnie dominuje jako motyw.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Rola uczucia w małżeństwie

Post autor: krz30 » 2023-02-01, 19:32

Zasadnicza sprawa: rozróżnienie jak jest i jak powinno być. Chyba wszystko już padło w tym wątku na ten temat
~Krzysztof

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Rola uczucia w małżeństwie

Post autor: sądzony » 2023-02-01, 19:55

Abstract pisze: 2023-02-01, 18:55
Dezerter pisze: 2023-02-01, 18:28 Sens samotności to jest jak jesteś w zakonie kontemplacyjnym
Dezerter z rozmów z niektórymi samotność znajdują właśnie w małżeństwie. Finalnie wielu przeżywa samotność na dwa sposoby, małżeńska i pozamałżeńską. Tylko jedna z nich związana jest przysięgą.
Jest różnica pomiędzy "samotnością", a "osamotnieniem".

Samotność jest konieczna zarówno w związku jak i we wspólnocie. To właśnie dzięki niej mogą one istnieć.

"Pozytywny stosunek do samotności nie oznacza, że nie będę się czół wewnętrznie pusty. Właśnie im bardziej będę się czuł pusty, tym lepiej, bo będzie więcej miejsca dla Boga - tylko, że ta pustka nie będzie kojarzyła się z nicością."

„Kiedy w małżeństwie, w związku nie będzie trzeciego, to samotność albo zmieni się w patologiczne szukanie bezpieczeństwa, albo patologiczne w patologiczne szukanie przygody, dlatego, że ludzie nie potrafią tolerować swojej samotności w związkach. <Po to mam związek, żeby o tej samotności nie myśleć.> To jednak złe podejście.”

"(...) samotność w związku powinna być miejscem dla duchowości."

„Wspólnota rodzi się z samotności.”

„(…) dobre doświadczenie samotności rodzi wspólnotę, a dobre doświadczenie wspólnoty daje miejsce na samotność (…)"


ks. K. Grzywocz

"Prawdziwa samotność nie jest nicością, pustką, zawsze jest samotnością <z>, a nie samotnością <bez>."

ks. J. Prusak SJ

Samotność jest b. ważna. Nie istotne czy w małżeństwie, w Kościele czy w zakonie kontemplatywnym. Problemy w związkach wynikają z tego, że ludzie nie akceptują samych siebie, boją się samotności, bo wtedy muszą być sami ze sobą i siłą rzeczy doświadczać się i poznawać, a bywa, że muszą poznać Boga. Uciekają od siebie w innych. Wierzą, że mąż, żona, partner ich wypełni, że związek nada im sens, że zatka istniejącą w nich dziurę. To jednak nie możliwe. Trzeba „pójść na miejsce osobne” i na modlitwie poznać siebie i zbudować relację z Bogiem. Wtedy mamy z czym iść do drugiego człowieka.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Rola uczucia w małżeństwie

Post autor: Abstract » 2023-02-01, 19:58

@sądzony "nie będziesz potrafił być z kimś jeśli nie potrafisz być sam"
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Rola uczucia w małżeństwie

Post autor: sądzony » 2023-02-01, 19:58

Abstract pisze: 2023-02-01, 19:23 @sądzony zmierzałem do tego że nie da się łatwo zaksięgować ludzi w 3 punkty.
Zgadzam się.
Abstract pisze: 2023-02-01, 19:23 Są pary po rozwodzie które widzę w kościele, mają dzieci i wychowują je w sakramentach. Gdzie ich umieścisz?
Ale, że jak? Rozwiedli się i chodzą razem do kościoła? :-?

Dodano po 1 minucie 4 sekundach:
Abstract pisze: 2023-02-01, 19:58 @sądzony "nie będziesz potrafił być z kimś jeśli nie potrafisz być sam"
Nie. Nie będziesz potrafił być z kimś jak nie będziesz potrafił być z Bogiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Rola uczucia w małżeństwie

Post autor: Abstract » 2023-02-01, 20:03

sądzony pisze: 2023-02-01, 19:59
Abstract pisze: 2023-02-01, 19:23 @sądzony zmierzałem do tego że nie da się łatwo zaksięgować ludzi w 3 punkty.
Zgadzam się.
Abstract pisze: 2023-02-01, 19:23 Są pary po rozwodzie które widzę w kościele, mają dzieci i wychowują je w sakramentach. Gdzie ich umieścisz?
Ale, że jak? Rozwiedli się i chodzą razem do kościoła? :-?
Nie, każde w nowym związku. Mają również w tych nowych dzieci które wychowują w sakramentach.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Rola uczucia w małżeństwie

Post autor: sądzony » 2023-02-01, 20:07

Abstract pisze: 2023-02-01, 20:03 Nie, każde w nowym związku. Mają również w tych nowych dzieci które wychowują w sakramentach.
No taką podjęli decyzje i ponoszą jej konsekwencje.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”