Jak poważnym grzechem jest zabicie zwierzęcia?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15115
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4251 times
Been thanked: 2982 times
Kontakt:

Re: Jak poważnym grzechem jest zabicie zwierzęcia?

Post autor: Dezerter » 2023-01-27, 17:26

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-01-27, 17:23 @Albertus @Dezerter Przeraża mnie, że usprawiedliwiacie takie czyny. Nigdy bym nie pomyślała, że coś takiego tu przeczytam. Całe szczęście, że do mojego kota nie macie dostępu, żeby go zabić, gdy zapoluje na gołębia.
A ty "mnie przerażasz", że wyżej wartościujesz życie jakiegoś dachowca niż mojego zdobywającego nagrody championa w zawodach
jakiś rasizm:
ssaki są lepsze od ptaków, bo?

Dodano po 2 minutach 24 sekundach:
Koty i psy (wałęsająca sie po polach, lasach) są odstrzeliwane zgodnie z prawem przez myśliwych jako szkodniki ekologiczne niszczące gniazda i młode gatunków zwierząt często chronionych.

Ps
wielkość mózgu nie jest bezwzględnym wyznacznikiem
Ostatnio zmieniony 2023-01-27, 17:30 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Andy72
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2011
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 191 times
Been thanked: 276 times

Re: Jak poważnym grzechem jest zabicie zwierzęcia?

Post autor: Andy72 » 2023-01-27, 17:29

Kot poluje na ptaki bo to normalny instynkt
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15115
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4251 times
Been thanked: 2982 times
Kontakt:

Re: Jak poważnym grzechem jest zabicie zwierzęcia?

Post autor: Dezerter » 2023-01-27, 17:31

Andy72 pisze: 2023-01-27, 17:29 Kot poluje na ptaki bo to normalny instynkt
Więc puszczenie psa na kota, by go zagryzł (zgodnie z instynktem) jest ok ? :?: :-o
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4477
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1150 times

Re: Jak poważnym grzechem jest zabicie zwierzęcia?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-01-27, 17:32

Dezerter pisze: 2023-01-27, 17:28 A ty "mnie przerażasz", że wyżej wartościujesz życie jakiegoś dachowca niż mojego zdobywającego nagrody championa w zawodach
jakiś rasizm:
ssaki są lepsze od ptaków, bo?
Nie są lepsze i pilnuję kota, żeby nie upolował, gdy go biorę na działkę. Myszy i jaszczurki też chronię wtedy, ale nie da się cały czas kota upilnować. To normalne że koty polują i zabijanie pod jakimkolwiek pretekstem uważam za skrajne zło
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15115
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4251 times
Been thanked: 2982 times
Kontakt:

Re: Jak poważnym grzechem jest zabicie zwierzęcia?

Post autor: Dezerter » 2023-01-27, 17:34

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-01-27, 17:32
Dezerter pisze: 2023-01-27, 17:28 A ty "mnie przerażasz", że wyżej wartościujesz życie jakiegoś dachowca niż mojego zdobywającego nagrody championa w zawodach
jakiś rasizm:
ssaki są lepsze od ptaków, bo?
Nie są lepsze i pilnuję kota, żeby nie upolował, gdy go biorę na działkę. Myszy i jaszczurki też chronię wtedy, ale nie da się cały czas kota upilnować. To normalne że koty polują i zabijanie pod jakimkolwiek pretekstem uważam za skrajne zło
I tu i ja i Albertus się z tobą zapewne zgodzimy (wytłuszczenie moje)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Jak poważnym grzechem jest zabicie zwierzęcia?

Post autor: Arek » 2023-01-27, 17:36

Każde Stworzenie ma prawo do życia. Zwierzęta mają być poddane ludziom, czyli im służyć. Jeśli zabić na pokarm to w taki sposób, by nie poczuło bólu. Wszystko inne, czyli za duża populacja , sterylizacja i inne są wymysłem człowieka dla własnej wygody. To nie jest zamysł Boga tak jak antykoncepcja u człowieka. To człowiek spowodował nadużycie w przyrodzie i zachwiał ekosystem. I teraz próbuje z tego złego kolejne zło czynić. Niestety to władztwo, tym samym formowanie ras zwierzęcych niestety, ale upośledza i zwierzęta i przyrodę i zaburza z pierwocin jego powstania toteż otoczenia. Pycha ludzka zabija to co Boże.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6112
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 467 times
Been thanked: 930 times

Re: Jak poważnym grzechem jest zabicie zwierzęcia?

Post autor: Albertus » 2023-01-27, 17:37

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-01-27, 17:23 @Albertus @Dezerter Przeraża mnie, że usprawiedliwiacie takie czyny. Nigdy bym nie pomyślała, że coś takiego tu przeczytam. Całe szczęście, że do mojego kota nie macie dostępu, żeby go zabić, gdy zapoluje na gołębia.
Jestem miłośnikiem kotów i psów i nie zamierzam zabijać żadnych kotów i piesków. :D

Tylko tutaj chodzi o kwestię grzechu czyli tego czy potępiamy zabijanie zwierząt niezależnie od okoliczności.

Tak że może wstrzymaj się z takimi osądami.

I oceniając to nie powinniśmy się kierować naszymi emocjami ani tym czy jakieś zwierzątka wydają nam się bardziej milusie do innych.

Czy na przykład nie powinniśmy zabijać myszy i szczurów jeśli za bardzo się rozmnożą. Przecież to są bardzo inteligentne a nawet miłe zwierzątka przez wielu trzymane w domach!

Sam bawiłem się z takim szczurem którego trzymał w domu mój kolega. Szczurek wspaniale się bawił i przymilał...

A jednak czasem musimy je zabijać.

Mnie tylko rażą niektóre formy zabijania - na przykład trucie. Ja tam w domu zakładam pułapki jeśli myszy się pojawią a znam osoby które uważają że to okrutna metoda a trutka jest lepsza bo nie widać jak zwierzę zdycha kilka dni w męczarniach a w przypadku pułapki czułe serduszko nie może znieść widoku krwi..

Oczywiście rozumiem tez że trutki czasem są konieczne jeśli skala namnożenia gryzoni jest masowa ale jeśli nie jest to konieczne wolę pułapki.

Miłośniczko Faustyny - czy grzeszę zakładając pułapki na myszy?

Ich istnienie i mnożenie się nie zagraża bezpośrednio mojemu życiu - co powinienem zrobić?
Ostatnio zmieniony 2023-01-27, 17:39 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1726
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Jak poważnym grzechem jest zabicie zwierzęcia?

Post autor: Morkej » 2023-01-27, 17:39

Nie ważne, czy chodzi o kota, ptaka czy o coś innego. Zastanawiając się nad tym, czy może w danej sytuacji wystąpić grzech, najważniejszy jest powód.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
erzac
Bywalec
Bywalec
Posty: 131
Rejestracja: 21 wrz 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 241 times
Been thanked: 56 times

Re: Jak poważnym grzechem jest zabicie zwierzęcia?

Post autor: erzac » 2023-01-27, 17:39

Bo teraz ludziom nawet zabijać niechcianych zwierzaków się nie chce, przecież wygodniej wywieźć kilka kilometrów i wyrzucić z auta. Potem takie psy i koty dziczeją i czasem bywają groźne, to psy, kot to nie.
Bardziej okrutni wywożą do lasu i przywiązują do drzewa. Potem nawet trudno pomóc takiemu przerazonemu psu, bo atakuje.
Wnet pewnie niechciane prezenty pod choinke zaczną biegać po drogach.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 346
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 24 times

Re: Jak poważnym grzechem jest zabicie zwierzęcia?

Post autor: Gojandek » 2023-01-27, 17:41

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-01-27, 17:23 @Albertus @Dezerter Przeraża mnie, że usprawiedliwiacie takie czyny. Nigdy bym nie pomyślała, że coś takiego tu przeczytam. Całe szczęście, że do mojego kota nie macie dostępu, żeby go zabić, gdy zapoluje na gołębia.
;)

Ale zabicie i zjedzenie go grzechem nie jest, bo Bóg nam dał do tego prawo ;).

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4477
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1150 times

Re: Jak poważnym grzechem jest zabicie zwierzęcia?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-01-27, 17:43

Albertus pisze: 2023-01-27, 17:37 Tak że może wstrzymaj się z takimi osądami.
Dobra, za ostro napisałam, @Albertus @Dezerter przepraszam. Od razu wyobraziłam sobie, że ktoś zabija mojego kota. Może i macie trochę racji w tym temacie, nie wiem.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 346
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 24 times

Re: Jak poważnym grzechem jest zabicie zwierzęcia?

Post autor: Gojandek » 2023-01-27, 17:45

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-01-27, 17:11
Gojandek pisze: 2023-01-27, 17:06 W mojej miejscowości jeżeli koty się okocą, to jeżeli są jeszcze małe, to są zabijane.
Wiele osób robi ogłoszenia i oddaje kocięta w dobre ręce. To jest bardzo powszechna praktyka. Nie ma absolutnie żadnego usprawiedliwienia na zabicie zwierzęcia z takiego powodu.
Co do pytania w tytule: uważam, że z pewnością jest to grzech ciężki i chyba nawet przestępstwo. Kiedyś przeczytałam, że komuś grozi więzienie za utopienie małych kotów.
Tylko, że nie jest to grzech ciężki(chyba) jeżeli nie szkodzimy poważnie czyjejś duszy człowieka. Zwierzę to nie człowiek, przykazanie ,,Nie zabijaj" nie odnosi się do zwierząt i w Biblii nie jest jawnie napisane, żeby Bóg jakoś poważnie poczytywał taką ,,zbrodnie".

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6112
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 467 times
Been thanked: 930 times

Re: Jak poważnym grzechem jest zabicie zwierzęcia?

Post autor: Albertus » 2023-01-27, 17:49

Gojandek pisze: 2023-01-27, 17:45
miłośniczka Faustyny pisze: 2023-01-27, 17:11
Gojandek pisze: 2023-01-27, 17:06 W mojej miejscowości jeżeli koty się okocą, to jeżeli są jeszcze małe, to są zabijane.
Wiele osób robi ogłoszenia i oddaje kocięta w dobre ręce. To jest bardzo powszechna praktyka. Nie ma absolutnie żadnego usprawiedliwienia na zabicie zwierzęcia z takiego powodu.
Co do pytania w tytule: uważam, że z pewnością jest to grzech ciężki i chyba nawet przestępstwo. Kiedyś przeczytałam, że komuś grozi więzienie za utopienie małych kotów.
Tylko, że nie jest to grzech ciężki(chyba) jeżeli nie szkodzimy poważnie czyjejś duszy człowieka. Zwierzę to nie człowiek, przykazanie ,,Nie zabijaj" nie odnosi się do zwierząt i w Biblii nie jest jawnie napisane, żeby Bóg jakoś poważnie poczytywał taką ,,zbrodnie".
Jednak Biblia potępia okrucieństwo wobec zwierząt:

Prz12:10 Prawy uznaje potrzeby swych bydląt,
a serce nieprawych okrutne.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15115
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4251 times
Been thanked: 2982 times
Kontakt:

Re: Jak poważnym grzechem jest zabicie zwierzęcia?

Post autor: Dezerter » 2023-01-27, 17:51

Miłośniczko - ja też mam kota, "Panie kocie" do niego mowie, lub "ruda małpa", albo "rudziaku" jak go przytulam i głaszcze
a jak się stęskni, albo chce okazać mi szczególne względy to wskakuje na oparcie mojego fotela i trąca mnie głową mrucząc i jak jestem w nastroju to tez go głowa trącam :-h
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6112
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 467 times
Been thanked: 930 times

Re: Jak poważnym grzechem jest zabicie zwierzęcia?

Post autor: Albertus » 2023-01-27, 17:54

Mam dwa koty i pieska. :D

Mieszkam na wsi. Mają dużo przestrzeni i swobody.

Przyznaję się - rozpieszczam.
Ostatnio zmieniony 2023-01-27, 17:54 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ