Różne zdanie księży na temat grzechów na spowiedzi.

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Różne zdanie księży na temat grzechów na spowiedzi.

Post autor: Aga1986 » 2023-01-27, 20:15

Czy to właściwe że sobie wybieram księdza na spowiedź znając jego zdanie w pewnych kwestiach? Jeśli wiem, że pewien ksiądz jest właśnie liberalny a inny bardziej konserwatywny a ja pójdę do tego pierwszego celowo lub umówię się z nim na spowiedź? Sama doświadczyłam kilka razy, że księża mają odmienne zdanie w kwestii moich grzechów. Odnośnie jednego grzechu jeden ksiądz absolutnie nie widział grzechu w tym co robiłam a dwóch mi powiedziało żeby nie robić tak, a jeszcze kolejny mówił że to ode mnie już zależy. Czy w tej sprawie jeśli na spowiedzi ksiądz mi powie że coś nie jest grzechem to mogę to robić z czystym sumieniem? Pomimo lekkich wątpliwości. Czy przez takie posłuszeństwo zależne od zdania księdza na spowiedzi nie będę miała grzechu?

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Różne zdanie księży na temat grzechów na spowiedzi.

Post autor: krz30 » 2023-01-28, 09:19

Wg mnie, jeżeli masz wątpliwości, to lepiej tego czegoś nie robić. Ostatecznie to nie jest tak, że ksiądz zastępuje Twoje sumienie. Lepiej jest się też dowiedzieć więcej na temat danego czynu, żeby lepiej rozeznać.
Ostatnio zmieniony 2023-01-28, 09:21 przez krz30, łącznie zmieniany 1 raz.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Różne zdanie księży na temat grzechów na spowiedzi.

Post autor: sądzony » 2023-01-28, 09:33

To ja napiszę tak:

"Rozwija nas wewnętrznie jedynie to, co jest dla nas trudne."

ks. J. Prusak SJ


Zwykle spowiadam się u stałego spowiednika. Zdarza mi się jednak, choć jest to dla mnie z kilku względów niełatwe, "pójść" do innego kapłana.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Różne zdanie księży na temat grzechów na spowiedzi.

Post autor: Andej » 2023-01-28, 09:37

Aga1986 pisze: 2023-01-27, 20:15 Czy przez takie posłuszeństwo zależne od zdania księdza na spowiedzi nie będę miała grzechu?
Posłuszeństwo nie polega na folgowaniu sobie. Niewiele z posłuszeństwem wspólnego ma powtarzanie cznów, któe różnie sa oceniane. Dla mnie to cwaniactwo.
krz30 pisze: 2023-01-28, 09:19 Wg mnie, jeżeli masz wątpliwości, to lepiej tego czegoś nie robić.
Zdecydowanie dobra rada.

jeśli masz wątpliwości, to znaczy, że Twoje sumienie daje wyraźna odpowiedź.
Aga1986 pisze: 2023-01-27, 20:15 Jeśli wiem, że pewien ksiądz jest właśnie liberalny a inny bardziej konserwatywny a ja pójdę do tego pierwszego celowo lub umówię się z nim na spowiedź?
Uważam to za pomysł szatański. Ale gdybym trafił do tego liberalnego, to bym zrelacjonował mu zalecenia księdza surowego (bez podawania nazwiska). I vice versa.

Nigdy nie powinno się lekceważyć głosu sumienia. Lepiej unikać tego, co niejasne, niż brnąć w grzech, który jest przez niektórych lekceważony.
Ale weź tez pod uwagę, ze ten sam czyn popełniony w różnych okolicznościach, różnie przedstawiony, będzie inaczej oceniany.

Ja wu=ybieram sobie spowiedników. Staram się takich, którzy dobrze pouczają, wspierają w czasie spowiedzi. Którzy umacniają.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 577
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 79 times
Been thanked: 168 times

Re: Różne zdanie księży na temat grzechów na spowiedzi.

Post autor: Lwica » 2023-01-28, 10:56

Andej pisze: 2023-01-28, 09:37
Aga1986 pisze: 2023-01-27, 20:15 Czy przez takie posłuszeństwo zależne od zdania księdza na spowiedzi nie będę miała grzechu?
Posłuszeństwo nie polega na folgowaniu sobie. Niewiele z posłuszeństwem wspólnego ma powtarzanie cznów, któe różnie sa oceniane. Dla mnie to cwaniactwo.
krz30 pisze: 2023-01-28, 09:19 Wg mnie, jeżeli masz wątpliwości, to lepiej tego czegoś nie robić.
Zdecydowanie dobra rada.

jeśli masz wątpliwości, to znaczy, że Twoje sumienie daje wyraźna odpowiedź.


No właśnie. I jaki tu żal za grzechy, jak idziesz go za chwilę powtórzyć? Chyba, że źle coś zrozumiałam z Twojej wypowiedzi @Aga1986?
Też myślę, że coś jest nie tak, skoro chcesz chodzić do jednego księdza, który powie, że ten konkretny czyn nie jest grzechem abyś dalej mogła go "czynić". Czy w ogóle spowiedź wtedy ma sens albo czy jest ważna?

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Różne zdanie księży na temat grzechów na spowiedzi.

Post autor: Aga1986 » 2023-01-29, 11:05

Rozważałam czy tak nie zrobić. W sumie też nie wiedziałam jakie ostatecznie zająć stanowisko wobec pewnego grzechu.

ODPOWIEDZ