Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: AdamS. » 2023-01-30, 08:37

W którym kraju zadeklarowani katolicy najpoważniej traktują swoją wiarę? Tam, gdzie trwają najbardziej krwawe prześladowania, w Nigerii! Odsetek katolików, którzy uczestniczą we Mszy raz w tygodniu lub częściej wynosi tam 94%. Podobnie wysoki poziom wiary obserwujemy w krajach dotkniętych przez głód i wojnę - w Kenii (73%) i w Libanie (69%).

Źródło - dzisiejszy artykuł w Gościu Niedzielnym: https://www.gosc.pl/doc/8066582.Ten-kra ... -na-mszach

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: Dezerter » 2023-01-30, 08:49

Moja mama czasami powtarzała jako komentarz różnych zachowań ludzkich - jak trwoga to do Boga
myślę, że to była prawdziwa mądrość ludowa zrodzona z obserwacji rzeczywistości ...
Ostatnio zmieniony 2023-01-30, 08:49 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: sądzony » 2023-01-30, 08:49

Wydaje mi się, że konfrontacja ze śmiercią w jakiś sposób zawsze otwiera na duchowość - jeżeli chodzi o głód i wojnę. Jeżeli chodzi o prześladowania to sam nie wiem bo to troszkę paradoks.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 235
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: Michał91 » 2023-01-30, 09:45

Na Białorusi jest taka sytuacja że ponad 80% ludzi deklaruje się jako Prawosławni ale większość z nich to niewierzący, jak zobaczy się przekrój osób praktykujących i wierzących okazuje się że Katolicy i Protestanci stanowią większość osób wierzących w tym kraju, Łukaszenko kiedyś powiedział że on owszem jest Ateistą ale Prawosławnym Ateistą ;))

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: Tek de Cart » 2023-01-30, 11:15

a ciekawe jak jest na Ukrainie... moja teściowa ma już prawie 90 lat i teraz mieszka z nią opiekunka z Ukrainy do pomocy, to już 5ta w przeciągu ponad pół roku, i z moich obserwacji i rozmów wynika, że społeczeństwo ukraińskie jest raczej niewierzące, jedna z opiekunek miała modlitewnik, a w nim nawet obrazek 'Jezu ufam Tobie', dwa razy nawet na Mszę Świętą z nami się wybrała, ale później już nie chciała chodzić. Nie potrafiła powiedzieć czy ona katoliczka, greko-katoliczka czy prawosławna, jedyne co udało nam się dopytać to że w kościele do którego od czasu do czasu chodziła tam na Ukrainie są ikony. Ale czy modlą się za papieża, czy liturgia jest po ukraińsku czy po starocerkiewnosłowiańsku itd. to już nie potrafiła odpowiedzieć.

no i w Rosji - niby są w stanie wojny (choć propagandowo nie) ale czy wzrosła religijność? wielu Rosjan zginęło, wielu młodych wciąż na wojnie, ich matki pewnie się o nich martwią, ale czy modlą się? widziałem kiedyś statystyki że w Rosji ok 1% społeczeństwa uczęszcza do cerkwii na nabożeństwa.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: sądzony » 2023-01-30, 11:22

Tek de Cart pisze: 2023-01-30, 11:15 ... wielu Rosjan zginęło, wielu młodych wciąż na wojnie, ich matki pewnie się o nich martwią, ale czy modlą się?
A moim zdaniem, i taką mam nadzieję, w obliczu śmierci nawet ateista się modli :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2379
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: Arek » 2023-01-30, 14:01

Dezerter pisze: 2023-01-30, 08:49 Moja mama czasami powtarzała jako komentarz różnych zachowań ludzkich - jak trwoga to do Boga
myślę, że to była prawdziwa mądrość ludowa zrodzona z obserwacji rzeczywistości ...
Trzeba mieć nadzieję, że i to na nas jeszcze działa.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: Ate » 2023-01-30, 14:20

Tek de Cart pisze: 2023-01-30, 11:15 a ciekawe jak jest na Ukrainie...
Czytałam gdzieś, że to jeden z najbardziej liberalnych obyczajowo krajów Europy środkowo-wschodniej, tam była legalna surogacja i inne wynalazki, gdzie pół świata się zjeżdżało, by móc skorzystać z tego procederu legalnego wówczas (w momencie publikacji tego artykułu) tylko w trzech krajach na świecie. Z drugiej strony, podobno Ukrainki są bardzej rodzinne i szybciej wychodzą za mąż i rodzą dzieci, więc sama nie wiem. Dużo sprzecznych informacji na ten temat jest, a z żadnymi Ukrainkami nigdy nie rozmawiałam na stopie prywatnej.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: AdamS. » 2023-01-30, 14:21

Dezerter pisze: 2023-01-30, 08:49 Moja mama czasami powtarzała jako komentarz różnych zachowań ludzkich - jak trwoga to do Boga
myślę, że to była prawdziwa mądrość ludowa zrodzona z obserwacji rzeczywistości ...
Kiedyś widziałem jak się modlą Koptowie w jakiejś grocie na przedmieściach Kairu (dzielnica slamsów, gdzie żyją nędzarze na co dzień zajmujący się zbieraniem i selekcjonowaniem śmieci - w niedzielę zbierają się na współnym uwielbieniu) - poniżej jedna z takich relacji. Gdy się na nich patrzy, to trudno by było uwierzyć., że oni szukają Boga w obliczu trwogi. Widać w tej wspólnocie autentyczne uwielbienie, aż chciałoby się tam być między nimi!


Ostatnio zmieniony 2023-01-30, 14:23 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: Dezerter » 2023-01-30, 14:50

A nie uważasz, że to taki ich zespół uwielbieniowy, bo ja tak stwierdziłem jak to oglądałem
A afroamerykanie w USA i te ich rozśpiewane i roztańczone kościoły ?
jakoś nie chce mi się wierzyć, że w głębi ducha oni bardziej wierzą niż spokojni i sztywni biali amerykanie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19046
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4631 times
Kontakt:

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-30, 15:23

Z tą Nigerią może być odwrotnie - to nie chrześcijanie są tam najwierniejsi, tylko jedynie najwierniejsi są dość silni, by pozostać chrześcijanami...

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: AdamS. » 2023-01-30, 15:36

Dezerter pisze: 2023-01-30, 14:50 A nie uważasz, że to taki ich zespół uwielbieniowy
Tak, wiem. Ale spójrz na zaangażowanie zwykłych ludzi, którzy uczestniczą w tym nabożeństwie...


Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2531
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 404 times

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: Abstract » 2023-02-01, 19:55

sądzony pisze: 2023-01-30, 08:49 Wydaje mi się, że konfrontacja ze śmiercią w jakiś sposób zawsze otwiera na duchowość - jeżeli chodzi o głód i wojnę. Jeżeli chodzi o prześladowania to sam nie wiem bo to troszkę paradoks.
Stąd niektórzy doszli do wniosku że bez śmierci nie byłoby religii, refleksja nad nieuchronną śmiercią najbardziej wzmacnia potrzebę poszukiwania sensu ludzkiej egzystencji, tu wówczas pojawiają się religie.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: sądzony » 2023-02-01, 20:04

Abstract pisze: 2023-02-01, 19:55
sądzony pisze: 2023-01-30, 08:49 Wydaje mi się, że konfrontacja ze śmiercią w jakiś sposób zawsze otwiera na duchowość - jeżeli chodzi o głód i wojnę. Jeżeli chodzi o prześladowania to sam nie wiem bo to troszkę paradoks.
Stąd niektórzy doszli do wniosku że bez śmierci nie byłoby religii, refleksja nad nieuchronną śmiercią najbardziej wzmacnia potrzebę poszukiwania sensu ludzkiej egzystencji, tu wówczas pojawiają się religie.
No i? Nie byłoby jej również bez samoświadomości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2531
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 404 times

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: Abstract » 2023-02-01, 20:07

Jak chcesz się zagłebiać to polecam Bogusława Wolniwicza, chrześcijańskiego ateistę 😇
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”