Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: sądzony » 2023-02-01, 20:15

Nie lubię filozofii, ale dziękuję :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2170
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 306 times

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: Arek » 2023-02-01, 21:24

AdamS. pisze: 2023-01-30, 08:37 W którym kraju zadeklarowani katolicy najpoważniej traktują swoją wiarę? Tam, gdzie trwają najbardziej krwawe prześladowania, w Nigerii! Odsetek katolików, którzy uczestniczą we Mszy raz w tygodniu lub częściej wynosi tam 94%. Podobnie wysoki poziom wiary obserwujemy w krajach dotkniętych przez głód i wojnę - w Kenii (73%) i w Libanie (69%).

Źródło - dzisiejszy artykuł w Gościu Niedzielnym: https://www.gosc.pl/doc/8066582.Ten-kra ... -na-mszach
Wczoraj przyjęliśmy księdza po kolędzie. Chwilę z nim rozmawialiśmy. Dowiedziałem się, że nasza parafia na dzień dzisiejszy liczy 20 000 wiernych. W niedzielę na Mszę uczęszcza 2400 osób tj. 12% ogółu wiernych. Przed covid to było 3000 wiernych co stanowiło 15%. Wikipedia podaje dla Polski, że katolicyzm stanowi 91,9%. Jestem ciekawy jeśli zapytać każdego Polaka czy jest katolikiem ile z nas odpowiedziałoby, że tak. Ta liczba to zapewne ochrzczeni. Chyba w historii naszego narodu nie było takiego spadku, ale podejrzewam, że trend będzie nadal spadkowy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: AdamS. » 2023-02-02, 08:47

Arek pisze: 2023-02-01, 21:24 Wczoraj przyjęliśmy księdza po kolędzie. Chwilę z nim rozmawialiśmy. Dowiedziałem się, że nasza parafia na dzień dzisiejszy liczy 20 000 wiernych. W niedzielę na Mszę uczęszcza 2400 osób tj. 12% ogółu wiernych. Przed covid to było 3000 wiernych co stanowiło 15%. Wikipedia podaje dla Polski, że katolicyzm stanowi 91,9%. Jestem ciekawy jeśli zapytać każdego Polaka czy jest katolikiem ile z nas odpowiedziałoby, że tak. Ta liczba to zapewne ochrzczeni. Chyba w historii naszego narodu nie było takiego spadku, ale podejrzewam, że trend będzie nadal spadkowy.
To niestety prawda. Każdego dnia pytam Pana Boga, dlaczego tak jest? Coraz częściej jednak w głębi serca otrzymuję odpowiedź, że taki jest plan zbawienia. To my po ludzku wyobrażaliśmy sobie triumf Kościoła w postaci tłumów zgromadzonych na spotkaniach z Papieżem. To było piękne i w pewien sposób upajające - ale też usypiające. Spoczęliśmy na laurach, zamykając Ewangelię w formułkach wyuczonych do Pierwszej Komunii i Bierzmowania, w zaszycie do religii i w pięknych skądinąd obrzędach. Nauczanie Jana Pawła II zredukowaliśmy do kilku frazesów i kremówek, a jego samego zalaliśmy w spiżowym pomniku.

To, co piszę, nie jest krytyką, raczej autorefleksją, bo przecież sam się zaliczam do tego "my". Nie jest też wyrazem zgorzknienia, bo dopiero na uświadomieniu sobie przyczyn obecnej sytuacji można coś budować. Mógłby ktoś tu zapytać - a co mamy dziś budować, skoro wszystko zostało już zbudowane? Istnieje budowa, która nigdy się nie powinna kończyć - to nieustanna troska o ŻYWĄ RELACJĘ z Bogiem i drugim człowiekiem. Na tych fundamentach powinien stać Kościół.

Nie warto się szamotać w ratowaniu dobytku z tonącego okrętu. Pewne sprawy muszą przeminąć, ale Chrystus i Jego żywy Kościół ocaleją. Gdy tonął okręt ze św. Pawłem na pokładzie, od dostał od Boga zapewnienie, że choć cały statek z dobytkiem zatonie, nikt nie zginie. Kościół kulturowy tonie. Jedyne, co nam pozostaje, to uczepić sioę mocno Pana i robić wszystko, by ratować dusze naszych braci i sióstr, a nie oglądać się na zgromadzony przez wieki dobytek.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: Andej » 2023-02-02, 08:59

AdamS. pisze: 2023-02-02, 08:47 Jedyne, co nam pozostaje, to uczepić sioę mocno Pana i robić wszystko, by ratować dusze naszych braci i sióstr, a nie oglądać się na zgromadzony przez wieki dobytek.
Im trudniejsza sytuacja, tym silniejszy bodziec do dawania świadectwa. I tym bardziej potrzebny.
To sygnał, abyśmy wszyscy się zmobilizowali do dawania świadectw. To jest jedynym lekarstwem, które możemy komuś dawać. Choć i tak wszystko zależy od Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2170
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 306 times

Re: Dlaczego tam wiara jest dzisiaj najsilniejsza?

Post autor: Arek » 2023-02-02, 10:02

Wiara, nadzieja i miłość. Z tych trzech największa jest Miłość.

Dodano po 7 minutach 43 sekundach:
Wczoraj dostałem wezwanie na sprawę sądową w sprawie syna. Wczoraj też zadeklarowałem pomoc sąsiadce. Każdy dzień jest walką o siebie i o kogoś. Bóg jest Dobrem które uczę się przyjmować pomimo wszystko. Zrozumiałem to już jakiś czas temu, teraz muszę pokazać czym jest wiara i jak odpowiem na to Dobro.

Dodano po 1 minucie 11 sekundach:
Pokazać czyli być uczniem Chrystusa.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”