Opium- używka czy narkotyk?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: sądzony » 2023-02-07, 13:27

"Narkotyk (gr. narkōtikós 'oszałamiający')[1] – potoczna nazwa niektórych substancji psychoaktywnych działających na ośrodkowy układ nerwowy[2][3]."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Narkotyk

pod względem oddziaływania jest narkotykiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4614 times
Kontakt:

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-07, 13:50

To, czy coś jest w jakiejś grupie, zależy od definicji tej grupy.
Przykład:
sądzony pisze: 2023-02-07, 08:25 Oczywiście alkohol to narkotyk.
Nie da się temu twierdzeniu ani zaprzeczyć, ani przytaknąć - gdyż kwestia "czy alkohol to narkotyk?" nie odnosi się do rzeczywistości badanej (np. nie można tego rozstrzygnąć robiąc badania naukowe*), lecz do definicji (a definicje bywają różne).

Podobne kwestie rozważane tu na forum:
  • Czy Unitarianie są chrześcijanami (nie wierzą, że Chrystus jest Bogiem)?
  • Czy Świadkowie Jehowy są sektą?
  • Czy homoseksualizm jest chorobą?
  • Kto był pierwszym chrześcijaninem?
  • itd itp
Aby odpowiedzieć na którekolwiek z tych pytań, trzeba najpierw ustalić definicję (chrześcijanina, sekty, choroby itd).

------------
* uprzedzam polemikę: oczywiście badania są przydatne do klasyfikacji, ale badają cechy - a nie nazwy. To, czy np. alkohol jest narkotykiem zależy od definicji narkotyku (np. określania cech narkotyku, czyli kryterium uznania za narkotyk). Mając już taką definicję, możemy przeprowadzic badania naukowe, które stwierdzą, czy cechy alkoholu zgadzają się z wymienionymi w definicji (i ew. czy nie ma cech, które dyskwalifikują przypisanie alkoholu do narkotyków, mimo zgodności pozostałych cech).
Ostatnio zmieniony 2023-02-07, 13:53 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: sądzony » 2023-02-07, 13:55

Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-07, 13:50 To, czy coś jest w jakiejś grupie, zależy od definicji tej grupy.
Przykład:
sądzony pisze: 2023-02-07, 08:25 Oczywiście alkohol to narkotyk.
Nie da się temu twierdzeniu ani zaprzeczyć, ani przytaknąć - gdyż kwestia "czy alkohol to narkotyk?" nie odnosi się do rzeczywistości badanej (np. nie można tego rozstrzygnąć robiąc badania naukowe*), lecz do definicji (a definicje bywają różne).
sądzony pisze: 2023-02-07, 13:27 "Narkotyk (gr. narkōtikós 'oszałamiający')[1] – potoczna nazwa niektórych substancji psychoaktywnych działających na ośrodkowy układ nerwowy[2][3]."
https://pl.wikipedia.org/wiki/Narkotyk
pod względem oddziaływania jest narkotykiem.
Rozumiem, że nie badałeś?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4614 times
Kontakt:

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-07, 14:06

Podałeś jedną definicję, która akurat wspiera twierdzenie, że alkohol jest narkotykiem. Czyli jest on w ramach tej, konkretnej, definicji.
Ale jest mnóstwo innych (na przykład ustawowa: narkotykami są substancje wymienione w Wykazie środków odurzających i substancji psychotropowych stanowiącym załącznik do Ustawy z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).
Z kolei wg innych definicji (odwołujących się do skutków społecznych (wpływ X liczba "praktykujących") alkohol jest jak najbardziej narkotykiem, i to groźniejszym niż heroina (skutki społeczne alkoholu w skali całej populacji są gorsze).
W jeszcze innej definicji marihuana nie jest narkotykiem, bo ta z kolei definicja mówi, ze narkotyki to substancje, które doprowdzają do uzależnienia fizycznego.
I tak dalej, i tym podobnie.
Wygląda na to, że właśnie zilustrowałeś to, co napisałem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: sądzony » 2023-02-07, 14:10

No tak, a przed chwilą pisałeś o relatywizmie znaczenia słów.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4614 times
Kontakt:

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-07, 14:15

sądzony pisze: 2023-02-07, 14:10 No tak, a przed chwilą pisałeś o relatywizmie znaczenia słów.
Tak. Zwłaszcza takich terminów jak chrześcijanin, choroba (przynajmniej w odniesieniu do niektórych chorób), narkotyk, sekta.
Jeśli ich używamy, musimy się zawsze odnieść do jakiegoś znaczenia tych słów.

Dlatego, jeśli są terminy, których definicja jest ogólnie przyjęta (np. choroba) to nie warto jej zmieniać.
Ostatnio zmieniony 2023-02-07, 14:16 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: sądzony » 2023-02-07, 14:23

Wszystkie ważne terminy nie mają ściśle określonych znaczeń.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4614 times
Kontakt:

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-07, 14:31

sądzony pisze: 2023-02-07, 14:23 Wszystkie ważne terminy nie mają ściśle określonych znaczeń.
Niestety, to prawda. A raczej: są różnie definiowane.
Ale mniej więcej, instynktownie, wiemy co znaczy że ktoś jest zdrowy albo chory.
Zwykle nie ma też problemu co do jakichś rzeczy drastycznych: na przykład co do Świadków Jehowy się spieramy, ale co do tego że "Świątynia Ludu" Jonesa (ta od masowego samobójstwa) to sekta, raczej nie ma sporów. Podobnie z zoofilią: nie ma raczej sporu, czy to zboczenie, czy nie (co najwyżej można się zastanawiać, czy zboczenie jest chorobą, czy też zupełnie osobnym terminem, ortogonalnym względem pojęcia "choroba").
Ostatnio zmieniony 2023-02-07, 14:33 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: sądzony » 2023-02-07, 14:36

Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-07, 14:31 .. ortogonalnym ...
instynktownie nie wiem
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14939
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: Dezerter » 2023-02-07, 16:48

Michał91 pisze: 2023-02-07, 08:21
Dezerter pisze: 2023-02-06, 22:34 Dla mnie opium zawsze było narkotykiem twardym
Tak jak już ci napisała Miłośniczka to nie jest to samo co 50 lub więcej lat temu, całkowicie inne właściwości ma współczesna marihuana. Obecnie to jeden z najtwardszych znanych narkotyków oparty na chemii oraz inżynierii genetycznej.
Niestety wiem, że to nie to samo, bo kiedyś dość boleśnie się o tym przekonałem.
Ale nie zmienia to faktu, że jak sobie posiejesz, to wiesz co palisz
a opium zawsze pozostanie twardym narkotykiem, który bardzo szybko uzależnia
więc porównywać nie można!

Dodano po 14 minutach 50 sekundach:
W wielu krajach jest dopuszczalna marihuana, są producenci, są normy jest standard produktu, więc mówmy o produkcie standaryzowanym a nie o jakichś dziwnych dodatkach do marihuany.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”