Opium- używka czy narkotyk?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: Michał91 » 2023-01-30, 19:14

Witam, chce was zapytać o wasze stanowisko odnośnie palenia opium oraz stosunek poszczególnych kościołów do tej kwestii, czy jest to uznawane za używkę czy już narkotyk, a może brak jednolitego stanowiska w tej kwestii.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: sądzony » 2023-01-30, 19:28

Paliłem opium 2 razy w życiu. Nie było to jakieś szczególnie wyjątkowe wydarzenie. Jest to z pewnością narkotyk. Tak nie "odlatuje się" po herbacie. Z pewnością uzależnia i jest niebezpieczne. Nie wiem czy ważny jest tu "stosunek kościoła". Każda dojrzała osoba wie, że uzależnienie jest zniewoleniem. Osobiście nie obudzę się bez kawy i papierosa.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 173 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: Lwica » 2023-01-30, 19:34

*-:) Opium jest nielegalne w Polsce o ile dobrze kojarzę, także "używka" podobna do kawy raczej to nie jest

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: AdamS. » 2023-01-30, 20:08

Michał91 pisze: 2023-01-30, 19:14 czy jest to uznawane za używkę czy już narkotyk, a może brak jednolitego stanowiska w tej kwestii.
Zdecydowanie narkotyk. Tu chyba nie ma żadnych wątpliwości. Mogą one natomiast powstać w sytuacji, gdy trzeba ulżyć cierpieniu. Zwykle nie sięgam po środki przeciwbólowe, ale gdyby próg cierpienia przerósł moją wytrzymałość, z pewnością bym sięgnął.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: Andej » 2023-01-30, 21:49

sądzony pisze: 2023-01-30, 19:28 uzależnienie jest zniewoleniem.
Niezależnie od tego, jak to zostanie nazwane. Zniewolenie jest zawsze złem. Nie po to Bóg dał człowiekowi wolna wolę, aby ten się jej pozbywał (za podszeptem szatana).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: sądzony » 2023-01-31, 07:33

Andej pisze: 2023-01-30, 21:49
sądzony pisze: 2023-01-30, 19:28 uzależnienie jest zniewoleniem.
Niezależnie od tego, jak to zostanie nazwane. Zniewolenie jest zawsze złem. Nie po to Bóg dał człowiekowi wolna wolę, aby ten się jej pozbywał (za podszeptem szatana).
:-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: Michał91 » 2023-02-06, 19:28

AdamS. pisze: 2023-01-30, 20:08
Michał91 pisze: 2023-01-30, 19:14 czy jest to uznawane za używkę czy już narkotyk, a może brak jednolitego stanowiska w tej kwestii.
Zdecydowanie narkotyk. Tu chyba nie ma żadnych wątpliwości. Mogą one natomiast powstać w sytuacji, gdy trzeba ulżyć cierpieniu. Zwykle nie sięgam po środki przeciwbólowe, ale gdyby próg cierpienia przerósł moją wytrzymałość, z pewnością bym sięgnął.
Pytam bo przykładowo marihuana nie wykazuje żadnych właściwości przeciwbólowych czy leczniczych a wręcz przeciwnie może przyczyniać się do zaistnienia, nasilenia czy uaktywnienia wielu chorób nie tylko psychicznych. Opium posiada zarówno właściwości przeciwbólowe jak też lecznicze. Substancje opioidowe stosuje się do produkcji leków lub same te substancje są używane w medycynie.
Ostatnio zmieniony 2023-02-06, 19:32 przez Michał91, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: sądzony » 2023-02-06, 19:55

Michał91 pisze: 2023-02-06, 19:28 Pytam bo przykładowo marihuana nie wykazuje żadnych właściwości przeciwbólowych czy leczniczych a wręcz przeciwnie może przyczyniać się do zaistnienia, nasilenia czy uaktywnienia wielu chorób nie tylko psychicznych. Opium posiada zarówno właściwości przeciwbólowe jak też lecznicze. Substancje opioidowe stosuje się do produkcji leków lub same te substancje są używane w medycynie.
Aż wstałem po książkę.

Obrazek
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: Dezerter » 2023-02-06, 22:34

Michał91 pisze: 2023-01-30, 19:14 Witam, chce was zapytać o wasze stanowisko odnośnie palenia opium oraz stosunek poszczególnych kościołów do tej kwestii, czy jest to uznawane za używkę czy już narkotyk, a może brak jednolitego stanowiska w tej kwestii.
Dla mnie opium zawsze było narkotykiem twardym
Uzależnienie od opium

Substancje z grupy opiatów mają największy potencjał uzależniający wśród narkotyków. Uzależnienie psychiczne po zażyciu opium może wykształcić się już po pierwszej dawce. Uzależnienie fizyczne następuje zazwyczaj po kilku-kilkunastu epizodach narkotycznych. Wraz ze spożywaniem kolejnych dawek rośnie tolerancja na substancję, dlatego aby osiągnąć podobny efekt euforyczny osoba uzależniona musi stale zwiększać ilość przyjmowanego opium.

W przypadku uzależnienia fizycznego, po ominięciu codziennej dawki narkotyku pojawiają się objawy abstynencyjne. Obejmują one gęsią skórkę, łzawienie, katar, rozszerzone źrenice, nudności, wymioty, podwyższone ciśnienie, bóle kości i stawów, bezsenność. Chęć uniknięcia objawów odstawiennych zmusza osoby uzależnione po sięganie po kolejne, coraz większe dawki opium.
https://www.poradnikzdrowie.pl/psycholo ... -iuXp.html

Nie porównuj Opium z marihuaną - narkotykiem miękkim
Ostatnio zmieniony 2023-02-06, 22:39 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: Abstract » 2023-02-06, 22:47

Według WHO każdego roku z powodu alkoholu umiera na świecie 3 mln osób. 75 proc. zgonów dotyczy mężczyzn.
siła akcyzy robi z czegoś narkotyk, a z czegoś nie
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4435
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-02-07, 08:06

Dezerter pisze: 2023-02-06, 22:34 Nie porównuj Opium z marihuaną - narkotykiem miękkim
Teraz marihuana też jest bardzo niebezpieczna, bo raczej już nie sprzedają czystej marihuany, ale taką z dodatkiem innych, bardzo groźnych, substancji, może dopalaczy. Nie używajcie tego, niektórzy dostają po tym silnych urojeń, które nie znikają, a nawet dokonują działań autoagresywnych. Nawet jednorazowe zapalenie marihuany często uzależnia, właśnie ze względu na inne substancje do niej dodawane.
Chyba wiele osób tu się sugeruje tym, że kiedyś marihuana nie była tak szkodliwa, była bez dodatków. Te czasy już dawno i bezpowrotnie minęły.
W szpitalu spotkałam chłopaka, który pod wpływem narkotyków, doznał trwałego upośledzenia umysłowego, był jak małe dziecko, niezdolny do jakiegokolwiek zadbania o siebie. Lepiej nie brać żadnych narkotyków, wszystko jedno, czy twarde, czy miękkie, bo skutki mogą być drastyczne.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: Michał91 » 2023-02-07, 08:21

Dezerter pisze: 2023-02-06, 22:34 Dla mnie opium zawsze było narkotykiem twardym
Tak jak już ci napisała Miłośniczka to nie jest to samo co 50 lub więcej lat temu, całkowicie inne właściwości ma współczesna marihuana. Obecnie to jeden z najtwardszych znanych narkotyków oparty na chemii oraz inżynierii genetycznej.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: sądzony » 2023-02-07, 08:22

Abstract pisze: 2023-02-06, 22:47
Według WHO każdego roku z powodu alkoholu umiera na świecie 3 mln osób. 75 proc. zgonów dotyczy mężczyzn.
siła akcyzy robi z czegoś narkotyk, a z czegoś nie
Oczywiście alkohol to narkotyk.

Dodano po 2 minutach 30 sekundach:
Michał91 pisze: 2023-02-07, 08:21 Tak jak już ci napisała Miłośniczka to nie jest to samo co 50 lub więcej lat temu, całkowicie inne właściwości ma współczesna marihuana. Obecnie to jeden z najtwardszych znanych narkotyków oparty na chemii oraz inżynierii genetycznej.
Chyba w Polsce. Polak ożeni wszystko.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2479
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 934 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: Susanna » 2023-02-07, 10:45

Narkotyk
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Opium- używka czy narkotyk?

Post autor: Michał91 » 2023-02-07, 13:05

sądzony pisze: 2023-02-07, 08:25 Oczywiście alkohol to narkotyk.
Zależy w jakim stężeniu i w jakich ilościach. Przyjąłbym za kryterium założenie że narkotykiem nie są substancje które w pewnych ilościach nie wykazują właściwości odurzających, halucynacji, omamów itd. a posiadają w tych samych dawkach inne właściwości przykładowo nasenne, przeciwbólowe, uspokajające, lecznicze.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”