Sposób życia człowieka a czyściec.

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Grooocik
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 15 lip 2022
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Sposób życia człowieka a czyściec.

Post autor: Grooocik » 2023-01-31, 07:08

Witam. Mam takie teoretyczne pytanie - i wiem że ciężko jest odpowiedzieć na nie tak po prostu, gdyż to wszystko też zależy od tego jakie jest nasze życie i co jest w naszych sercach. Proszę jedynie o czysto teoretyczną odpowiedź.
Mianowicie - chodzi o czyściec i jak to z nim jest.
1.Co trzeba robić i jak trzeba żyć żeby uniknąć albo zminimalizować przebywanie w czyśćcu?
2. Jak to jest z osobami, które np. miały jakieś słabości i nałogi i nie udało się ich przezwyciężyć w doczesnym życiu, ale jednocześnie miały te osoby duże zaufanie w miłosierdzie Boga i żyły w bardzo bliskiej relacji z Bogiem? Czy to ma jakiś wpływ na przebywanie w czyśćcu?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Sposób życia człowieka a czyściec.

Post autor: sądzony » 2023-01-31, 07:40

Wg niektórych mistyków, czysto teoretycznie, istnieje droga, w której można, przynajmniej częściowo, doświadczyć czyśćca już za życia ziemskiego.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Sposób życia człowieka a czyściec.

Post autor: krystian.zawistowski » 2023-01-31, 09:11

@Grooocik polecam uznane autorytety mistycyzmu: Św. Ludwika, Św. Teresę z Lisieux, Św. Faustynę i innych:

Krótki i treściwy cytat z Św. Ludwika
Cóż zatem uczynisz, jakie wybierzesz środki, żeby wstępować tam, dokąd cię Bóg wzywa? Środki osiągnięcia zbawienia i świętości znane są wszystkim: wymienione są w Ewangelii, wyjaśnione przez mistrzów życia duchowego oraz praktykowane przez świętych; są one konieczne dla wszystkich, którzy chcą się zbawić i dojść do doskonałości. Tymi środkami są: pokora serca, częsta modlitwa, wszechstronne umartwienie, zdanie się na Opatrzność Bożą i zgadzanie się z wolą Bożą.

Aby praktykować cnoty, potrzebna jest łaska Boża.

Ażeby praktykować wszystkie te środki zbawienia i świętości, jest nam koniecznie potrzebna łaska Boża. Łaska ta jest dana wszystkim, mniej lub bardziej wielka. Nikt w to nie wątpi. Mówię: mniej lub bardziej wielka, bowiem Bóg, choć nieskończenie dobry, nie udziela swej łaski wszystkim równie silnie, choć każdemu udziela jej dostatecznie. Dusza wierna wielkiej łasce dokonuje dzieła wielkiego, łasce mniejszej – dzieła mniejszego. Wartość i wzniosłość łaski udzielanej przez Boga i przyjmowanej przez człowieka stanowi o wartości i wzniosłości naszych czynów. Są to zasady niepodważalne.

Aby znaleźć łaskę Bożą, trzeba znaleźć Maryję.

Wszystko sprowadza się zatem do tego, żeby znaleźć łatwy środek do otrzymania łaski Bożej koniecznej do świętości. Tego właśnie środka chcę ciebie nauczyć. I twierdzę, że chcąc znaleźć łaskę Bożą, trzeba znaleźć Maryję.
Co do przykładów Świętego który był uzależniony a finalnie został męczennikiem (więc poszedł prosto do Nieba) to może Św. Mark Tian Xiang.
Ostatnio zmieniony 2023-01-31, 09:11 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1412
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Sposób życia człowieka a czyściec.

Post autor: AdamS. » 2023-01-31, 09:28

Grooocik pisze: 2023-01-31, 07:08 Co trzeba robić i jak trzeba żyć żeby uniknąć albo zminimalizować przebywanie w czyśćcu?
Trzeba przylgnąć do Boga całym sobą, bez kalkulacji, co mi się opłaca i co zapewni mi skrócenie czyśćca. Każda kalkulacja świadczy, że kieruje nami bardziej lęk i egoizm, aniżeli miłość. A tylko ona potrafi być doskonałym parasolem przed wszelkim lękiem, zgodnie ze słowami Biblii: "W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości. (1 J 4,18)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Sposób życia człowieka a czyściec.

Post autor: Andej » 2023-01-31, 09:43

Grooocik pisze: 2023-01-31, 07:08 1.Co trzeba robić i jak trzeba żyć żeby uniknąć ... przebywanie w czyśćcu?
Uniemożliwić poczęcie. Każdy, kto żyje świadomie popełnia jakieś grzechy. Zatem uniknąć się nie da.
Grooocik pisze: 2023-01-31, 07:08 1.Co trzeba robić i jak trzeba żyć żeby ... zminimalizować przebywanie w czyśćcu?
Wziąć sobie do serca przykazania miłości i postępować zgodnie z nimi. I w duchu miłości wypełniać uczynki miłosierdzia, czynić zadośćuczynienie za grzechy.
Grooocik pisze: 2023-01-31, 07:08 2. Jak to jest z osobami, które np. miały jakieś słabości i nałogi i nie udało się ich przezwyciężyć w doczesnym życiu, ale jednocześnie miały te osoby duże zaufanie w miłosierdzie Boga i żyły w bardzo bliskiej relacji z Bogiem?
Dokładnie tak samo, jak ze wszystkimi innymi osobami, które uwierzyły Bogu i do końca życia nie wyparli się Go.
Grooocik pisze: 2023-01-31, 07:08 Czy to ma jakiś wpływ na przebywanie w czyśćcu?
Oczywiście , ze ma. W czyśćcu oczyszczamy się z grzechów. Wyłącznie z własnych. Każdy popełniony za życia grzech, będzie tam musiał być oczyszczony. To tak jak z plamami w pralni. Każda plama musi być wywabiona.
Każdy będzie w czyśćcu dopóki nie pozbędzie się plam na własnym sumieniu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”