Grzeszyć zuchwale

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Człowiek
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 29 sty 2023
Has thanked: 1 time

Grzeszyć zuchwale

Post autor: Człowiek » 2023-01-31, 19:15

Witam!
Co to znaczy grzeszyć zuchwale w nadziei na miłosierdzie boże ? Czy jeden grzech ciężki mógłby się do tego zaliczać

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Grzeszyć zuchwale

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-31, 19:17

Jesli go popełniasz z przekonaniem ze Bog ci go i tak wybaczy to to jest troche zuchwałe już.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14941
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Grzeszyć zuchwale

Post autor: Dezerter » 2023-01-31, 21:19

Człowiek pisze: 2023-01-31, 19:15 Witam!
Co to znaczy grzeszyć zuchwale w nadziei na miłosierdzie boże ? Czy jeden grzech ciężki mógłby się do tego zaliczać
Jeśli robisz to wielokrotnie
A tak z drugiej strony
A co każdy z nas robi w konfesjonale, przy spowiedzi? czy spowiadamy się za każdym razem z innych grzechów, czy ... :-\ :-?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Grzeszyć zuchwale

Post autor: Andej » 2023-01-31, 22:42

Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-31, 19:17 Jesli go popełniasz z przekonaniem ze Bog ci go i tak wybaczy to to jest troche zuchwałe już.
Nie trochę. Właśnie na tym polega zuchwałość grzeszenia. A dokładniej na postawie, w której planujesz cos zrobić ze świadomością, że jest to grzech, ale zakładasz, że potem wyspowiadasz się i będzie z głowy. W takim wypadku nawet błahy grzech staje się zuchwałym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Nieznajoma
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 10 wrz 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Grzeszyć zuchwale

Post autor: Nieznajoma » 2023-01-31, 23:27

Andej pisze: 2023-01-31, 22:42
Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-31, 19:17 Jesli go popełniasz z przekonaniem ze Bog ci go i tak wybaczy to to jest troche zuchwałe już.
Nie trochę. Właśnie na tym polega zuchwałość grzeszenia. A dokładniej na postawie, w której planujesz cos zrobić ze świadomością, że jest to grzech, ale zakładasz, że potem wyspowiadasz się i będzie z głowy. W takim wypadku nawet błahy grzech staje się zuchwałym.
W sumie gdy osoba wierząca, korzystająca z sakramentów grzeszy ciężko, to praktycznie zawsze w jakiś sposób zuchwale, bo gdzieś tam się zakłada pójście z tym do spowiedzi prędzej czy później... W sumie ja się często z tak rozumianej zuchwałości spowiadam, ale prawie nigdy ksiądz się nad tym zbyt nie pochylił (jeden tylko powiedział, że to nie podpada pod grzech przeciwko Duchowi Świętemu i to normalne, że grzesząc tak myślimy - ale to była ogólnie dziwna, mocno liberalna spowiedź 🙃)

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Grzeszyć zuchwale

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-02-01, 05:27

Andej pisze: 2023-01-31, 22:42
Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-31, 19:17 Jesli go popełniasz z przekonaniem ze Bog ci go i tak wybaczy to to jest troche zuchwałe już.
Nie trochę. Właśnie na tym polega zuchwałość grzeszenia. A dokładniej na postawie, w której planujesz cos zrobić ze świadomością, że jest to grzech, ale zakładasz, że potem wyspowiadasz się i będzie z głowy. W takim wypadku nawet błahy grzech staje się zuchwałym.
Grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia Bożego - ktokolwiek z pełną świadomością planuje popełnić grzech ciężki, licząc na przebaczenie w Sakramencie Pokuty - popełnia grzech przeciw Duchowi Świętemu (mw)... stąd https://adonai.pl/sakramenty/spowiedz/?id=28

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4439
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1079 times
Been thanked: 1149 times

Re: Grzeszyć zuchwale

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-02-01, 06:39

Gzresznik Upadający pisze: 2023-02-01, 05:27 Grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia Bożego - ktokolwiek z pełną świadomością planuje popełnić grzech ciężki, licząc na przebaczenie w Sakramencie Pokuty - popełnia grzech przeciw Duchowi Świętemu (mw)... stąd
Nie. Nie strasz aż tak Autora wątku. Grzech przeciwko Duchowi Świętemu to jest pewna postawa, a nie jeden czyn. Jeśli się tak zrobi, jak napisałeś, ale się żałuje takiego podejścia i przystąpi się do spowiedzi, to nie popełnia się tego grzechu. Ale dopiero jeśli się w tym trwa i jeśli umrze się w takim stanie, to wtedy jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu. Każdy grzech, dopóki żyjemy, może zostać przebaczony. Nie ma takiego grzechu, który nie mógłby być odpuszczony w spowiedzi. Nawet w katechizmie coś takiego było.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Grzeszyć zuchwale

Post autor: Andej » 2023-02-01, 09:38

Nieznajoma pisze: 2023-01-31, 23:27 W sumie gdy osoba wierząca, korzystająca z sakramentów grzeszy ciężko, to praktycznie zawsze w jakiś sposób zuchwale, bo gdzieś tam się zakłada pójście z tym do spowiedzi prędzej czy później... W sumie ja się często z tak rozumianej zuchwałości spowiadam, ale prawie nigdy ksiądz się nad tym zbyt nie pochylił (jeden tylko powiedział, że to nie podpada pod grzech przeciwko Duchowi Świętemu i to normalne, że grzesząc tak myślimy - ale to była ogólnie dziwna, mocno liberalna spowiedź
Zupełnie, nie.
1. Zuchwałe grzeszenie nie odnosi się jeno do grzechów ciężkich, ale do wszystkich.
2. Zuchwałe grzeszenie nie jest równoznaczne z popełnianiem wciąż tych samych grzechów.
3. Zuchwałe grzeszenie, to postawa, którą opisywałem.
4. Jeśli ktoś grzeszy, ale cały czas walczy. Cały czas stara sie poprawić, to nie jest to grzeszeniem zuchwały. Bo walczy. A to, ze ma nadzieję na odpuszczenie, nie skłania do popełniania grzechów, ale przeciwnie, pomaga w powstrzymywaniu się od grzeszenia.
5. A do spowiedzi nie chodzi się prędzej czy później, ale natychmiast, gdy grzech ciężki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Grzeszyć zuchwale

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-02-01, 10:15

Wziąłem to z stronki. Bardziej chodziło o wyjaśnienie zaleznosci zuchwalosci a ciężkości grzechu.W kontekście wypowiedzi Andeja.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Grzeszyć zuchwale

Post autor: Andej » 2023-02-01, 10:45

Grzech zuchwały jest, wedle mojej wiedzy, zawsze grzechem ciężkim. Niezależnie od wagi tego samego grzechu popełnianego w innych okolicznościach.
Staje się ciężkim z powodu zuchwałości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Grzeszyć zuchwale

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-02-01, 11:39


Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Grzeszyć zuchwale

Post autor: Kacper1298 » 2023-07-13, 16:52

Andej pisze: 2023-02-01, 10:45 Grzech zuchwały jest, wedle mojej wiedzy, zawsze grzechem ciężkim. Niezależnie od wagi tego samego grzechu popełnianego w innych okolicznościach.
Staje się ciężkim z powodu zuchwałości.
@Andej

Ale grzechem nie jest chyba czyn tylko ta zuchwalosc jest grzechem ciężkim.

Jeśli kłamiesz zuchwale to kłamstwo jest lekkie, a ta zuchwalosc jest ciężka czyli na spowiedzi można pominąć kwestie kłamstwa, gdyż jest ono lekkie.
Ostatnio zmieniony 2023-07-13, 16:52 przez Kacper1298, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Grzeszyć zuchwale

Post autor: Andej » 2023-07-13, 17:14

Zuchwałość sama w sobie nie jest grzechem. Jeśli zuchwałość nie jest związana z czynem nagannym, to nie można wiązać z nią grzechu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ