Spowiedź po latach

ODPOWIEDZ
kowal46
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 2 lut 2023
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Spowiedź po latach

Post autor: kowal46 » 2023-02-02, 10:26

Witam,
Przez wiele lat nie byłem u spowiedzi. Od jakiegoś czasu czuję potrzebę pojednania z Bogiem. Nie wyobrażam sobie po takim czasie iść do konfesjonału bo chciałbym aby była to spowiedź hmm... z całego życia i musiałbym tam spędzić pół dnia. Myślicie, że powinienem umówić się z księdzem w kancelarii na taką spowiedź? Czy w ogóle to możliwe...? Jestem pełen obaw...

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2479
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 934 times

Re: Spowiedź po latach

Post autor: Susanna » 2023-02-02, 10:30

Hej, jak najbardziej to możliwe, można pójść do księdza i poprosić o taką spowiedź. Powodzenia! :) :-bd
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Spowiedź po latach

Post autor: sądzony » 2023-02-02, 10:44

Tak jak pisze Dayy, umów się z księdzem indywidualnie. To jak najbardziej możliwe. Rozeznaj jednak wcześniej, bo nie wiem czy każdy ksiądz będzie do tego "zdolny".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Spowiedź po latach

Post autor: AdamS. » 2023-02-02, 10:47

kowal46 pisze: 2023-02-02, 10:26 Przez wiele lat nie byłem u spowiedzi. Od jakiegoś czasu czuję potrzebę pojednania z Bogiem. Nie wyobrażam sobie po takim czasie iść do konfesjonału bo chciałbym aby była to spowiedź hmm... z całego życia i musiałbym tam spędzić pół dnia.
To wielka radość, że zdecydowałeś sie na taki krok. Choć od decyzji do realizacji jeszcze dzieli Cię pewnie duża bariera obaw i niepewności, nie zwlekaj z tym - najlepiej po prostu podejść do takiego księdza, który budzi Twoje zaufanie i poprosić go o to. Z pewnością nie odmówi, a można wtedy będzie liczyć na pogłębioną postać pojednania. Będę się w tej sprawie modlił za Ciebie.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 173 times

Re: Spowiedź po latach

Post autor: Lwica » 2023-02-02, 11:09

@kowal46 ja miałam taką sytuację jak Ty.
Tylko mnie było trochę łatwiej, z nikim się nie umawiałam, bo mam Jasną Górę pod nosem, wiedziałam, że tam są przestronne, zamykane i wygłuszone konfesjonały, a spowiedź co dzień od rana do wieczora w osobnej sali. Nie ukrywam, że zbierałam się z tydzień do tego. Ale któregoś dnia wzięłam kartkę z grzechami, przepisałam czytelnie, spakowałam książeczkę żeby z czegoś odmówić pokutę, machnęłam ręką i wyszłam ;) z myślą: "będzie, co będzie, trudno, nic więcej nie wymyślę".

Wcześniej przeczytałam tutaj jeden temat ogólny o spowiedzi, zrobiłam przez około trzy dni rachunek sumienia. Nie tylko w domu siedząc i myśląc, ale też na spacerach żeby tak przewietrzyć głowę i może coś się przypomni. Do tego polecam Ci zastanowić się jakich ludzi miałeś wokół i czym mogłeś im "zaszkodzi", mnie to pomogło w przypomnieniu sobie grzechów.

Natomiast, też się obawiałam jak to będzie. Było dziwnie, jak wyszłam z konfesjonału to nogi miałam jak z waty :p i trafiłam na surowego księdza, ale to raczej dobrze.
Ale to był dla mnie taki podstawowy krok żeby w ogóle coś zdziałać w kwestii wiary, także nie nastawiałam się jak będzie, po prostu chciałam to załatwić. Żeby było już "wymazane".

Jak poinformowałam, że nie byłam X lat (ale nie wiem ile dokładnie), to trochę obudził i sporo miałam pytań później. Ogólnie zapytałam czy to może być generalna spowiedź, powiedział, że nawet MUSI :D
I wszystko miałam na kartce (tam było jasno, także bezproblemowo odczytałam). I tutaj też dużo pytał.

Tutaj, poniżej wklejam link do mojego tematu, może się przyda. I w czwartym poście od góry Dezerter dał fajny link o spowiedzi

viewtopic.php?t=13782

kowal46
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 2 lut 2023
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Spowiedź po latach

Post autor: kowal46 » 2023-02-02, 12:10

AdamS. pisze: 2023-02-02, 10:47
kowal46 pisze: 2023-02-02, 10:26 Przez wiele lat nie byłem u spowiedzi. Od jakiegoś czasu czuję potrzebę pojednania z Bogiem. Nie wyobrażam sobie po takim czasie iść do konfesjonału bo chciałbym aby była to spowiedź hmm... z całego życia i musiałbym tam spędzić pół dnia.
To wielka radość, że zdecydowałeś sie na taki krok. Choć od decyzji do realizacji jeszcze dzieli Cię pewnie duża bariera obaw i niepewności, nie zwlekaj z tym - najlepiej po prostu podejść do takiego księdza, który budzi Twoje zaufanie i poprosić go o to. Z pewnością nie odmówi, a można wtedy będzie liczyć na pogłębioną postać pojednania. Będę się w tej sprawie modlił za Ciebie.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Przygotuję się do takiej spowiedzi i zrobię to.. Noszę się z tą myślą już chwilę i faktycznie jest sporo obaw. Ale mam wrażenie, że coraz głośniej słyszę głos Boga i nie potrafię go ignorować. Pozdrawiam serdecznie :)

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2479
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 934 times

Re: Spowiedź po latach

Post autor: Susanna » 2023-02-02, 21:12

Też się bardzo cieszę że się na to zdecydowałeś!!! wspaniale! daj znać jak będziesz po spowiedzi :) Powodzenia i głowa do góry :D będzie dobrze. Obawy nawet ja mam mimo że chodzę co miesiąc do spowiedzi. To normalne.
Pozdrawiam ;)
Ostatnio zmieniony 2023-02-02, 21:13 przez Susanna, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

ODPOWIEDZ