Patrzenie na dziewczynę

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Człowiek
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 29 sty 2023
Has thanked: 1 time

Patrzenie na dziewczynę

Post autor: Człowiek » 2023-02-02, 20:13

Czy jak patrzy się na biust bądź tyłek dziewczyny to jest to grzech?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Patrzenie na dziewczynę

Post autor: sądzony » 2023-02-02, 20:40

A co dzieje się wtedy w Twojej głowie?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Patrzenie na dziewczynę

Post autor: Dezerter » 2023-02-02, 20:43

Nie, bo biust i tyłek (wolę pośladki) to takie same części ciał jak głowa i stopy - nie ma części ciała mniej lub bardziej grzesznych. Nawet lekarz patrzący w najbardziej intymne miejsca kobiece nie grzeszy.
zastanów się jakie są dwa podstawowe warunki grzechu?
decyduje również intencja
Ja kiedyś nieznajomej dziewczynie wyjmowałem z biustonosza osę/pszczołę, bo ona się bała i jestem przekonany, że nie grzeszyłem a czyniłem dobry uczynek :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5325
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 844 times
Been thanked: 1403 times

Re: Patrzenie na dziewczynę

Post autor: abi » 2023-02-02, 21:58

dla pszczoly nie, pewnie zostala zadeptana
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Patrzenie na dziewczynę

Post autor: Dezerter » 2023-02-02, 22:16

abi pisze: 2023-02-02, 21:58 dla pszczoly nie, pewnie zostala zadeptana
No też coś =; nie sądzę, zresztą nie pamietam, nie na pszczole się skupiałem a na pomocy i uspokojeniu wystraszonego dziewczęcia B-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2351
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 298 times
Been thanked: 317 times

Re: Patrzenie na dziewczynę

Post autor: Arek » 2023-02-02, 22:40

Dezerter pisze: 2023-02-02, 22:16
abi pisze: 2023-02-02, 21:58 dla pszczoly nie, pewnie zostala zadeptana
No też coś =; nie sądzę, zresztą nie pamietam, nie na pszczole się skupiałem a na pomocy i uspokojeniu wystraszonego dziewczęcia B-)
@Dezerter taki uczynek to jest coś. Ciekawy jestem czy Bóg kiedyś mi coś takiego zaplanuje na mojej drodze? I czy będę w stanie pomóc #:-s I jak żona by zareagowała? Nie chcę myśleć :)
Ostatnio zmieniony 2023-02-02, 22:41 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Patrzenie na dziewczynę

Post autor: AdamS. » 2023-02-03, 08:36

Człowiek pisze: 2023-02-02, 20:13 Czy jak patrzy się na biust bądź tyłek dziewczyny to jest to grzech?
Sądzony uchwycił tu sedno, bo nie w patrzeniu jest istota grzechu. Jeśli zdołasz w sobie wykształcić taką subtelność spojrzenia, żeby nie czynić z niego aktu pożądania, ale delektować się nim wyłącznie estetycznie, to będziesz mógł patrzeć do woli. ;) Oczywiście bez ostentacyjności, bo istnieje tu jeszcze kwestia zgorszenia, która w takich sytuacjach też może być potencjalnym grzechem.

U chłopców i młodych mężczyzn w takich sytuacjach mechanizm pożądania włącza się często automatycznie, więc lepiej podobnych spojrzeń unikać. U dojrzałych mężczyzn bywa już różnie. Myślę, że to zależy od tego, czym mężczyzna na co dzień żyje. Jeśli karmi się pożądliwością, to i takie będzie jego spojrzenie. Jeśli jednak przeważa u niego szacunek do osoby nad pożądaniem, to sam widok zgrabnej sylwetki u kobiet może po prostu dawać radość z możliwości podziwiania ich piękna. :)
Ostatnio zmieniony 2023-02-03, 08:39 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Patrzenie na dziewczynę

Post autor: Andej » 2023-02-03, 09:15

Dezerter pisze: 2023-02-02, 20:43 Nie, bo biust i tyłek (wolę pośladki) to takie same części ciał jak głowa i stopy -
No, przesada. Nie są takie same. Jakieś tam są różnice. Nawet wyraźnie zauważalne.

A tak poważniej. Racja w tym, że nie ma znaczenia, jaką część ciała się widzi. Na jaką się spogląda. Każdą osobę może pociągać inna część ciała. Wcale nie rzadkie przypadki, gdy tymi częściami ciała są stopy czy dłonie. Dla mnie w kobiecie, ale też mężczyźnie i każdym człowieku, najważniejsza jest twarz. Mimika. Z twarzy najwięcej odczytuję. I twarz najbardziej zachęca lub najbardziej odpycha. Ale ktoś może najbardziej lubić pośladki, czemu wcale się nie dziwię, bo łuki bioder moga zachwycać. Zwłaszcza, gdy komponują się ze zgrabna całością.

Kontemplacja czyjegoś piękna świadczy jedynie o wyczuleniu na piękno. Zwykle przyglądałem się kobietom, jak dziełom sztuki stworzonym przez samego Boga. (I jakże często popsutym makijażem, szponami, czy krowimi ozdobami).

Dez zadał ważne pytanie dotyczące aspektów grzechu. Najważniejsza w tym świadomość. W tym świadomość znaczenia słowa pożądanie.
Tak jak pożądanie opisane przez Deza. Pożądał dobra, pożądał uchronienie przez ukąszeniem. Wyjmował nie myśląc i piersiach, ale o pszczole, a właściwie jej odwłoku.
Trza też wziąć pod uwagę, że mimowolne podniecenie nie jest oznaka pożądania. Choć efektem pożądania, ale ino seksualnego, jest podniecenie (też seksualne). Pożądanie lodu w dzień upalny też wywołuje podniecenie, gdy widzi się lodziarnię. I co w tym złego, jeśli się ja minie? Podobnie z pożądaniem seksualnym, które zostanie oddalone,. Świadomie odrzucone. Wtedy jest to świadectwem oparcia się pokusie.

Dodano po 6 minutach 31 sekundach:
AdamS. pisze: 2023-02-03, 08:36 U chłopców i młodych mężczyzn w takich sytuacjach mechanizm pożądania włącza się często automatycznie,
Z przyjemnością stwierdzam, że nie. Zapewne u niektórych. Sądzę, że wielu z nich może odczuwać podniecenie. Ale bez pożądania. Pokusa może się pojawiać. Ale nie tylko wierzący człowiek, ale tez każdy kulturalny, panuje na pożądaniami. Także seksualnymi. Wydaje mi się, że tylko seksoholicy często (może zawsze) odczuwają pożądanie.

Znów powołam się na Deza. Będąc żonatym, nie widzi się obiektów seksualnych w innych kobietach. Moga przychodzić pokusy, ale uczciwy człowiek ma końskie klapki na oczach. Niemal automatycznie odrzuca to, co złe. I wyjmując pszczołę nie myśli o seksie, ale o zadaniu do wykonania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Patrzenie na dziewczynę

Post autor: krz30 » 2023-02-03, 09:52

Pragmatycznie rzecz ujmując, chyba jednak lepiej nie kontemplować czyjegoś piękna za dużo. :) Od podniecenia do pożądania nieraz jest blisko, a takie podniecenie jest czasem trudno opanować i wiąże się ono raczej z nieprzyjemnymi doznaniami.

W sumie @AdamS. już o tym napisał.
~Krzysztof

ODPOWIEDZ