Jak rozumieć 2 list św. Jana?

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Jak rozumieć 2 list św. Jana?

Post autor: krz30 » 2023-02-04, 11:36

W drugim liście św. Jana jest taki fragment, który mówi o nieprzyjmowaniu do domu, a nawet nie pozdrawianiu nauczycieli fałszu. Cały list jest króciutki. Tak się zastanawiam, jak to przenieść na dzisiejsze czasy? Jak powinniśmy się zachowywać wobec takich ludzi? Co Jan ma na myśli? Staram się właśnie to przeanalizować, ale zaraz wychodzę z domu i ciekawy jestem waszych przemyśleń.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Jak rozumieć 2 list św. Jana?

Post autor: sądzony » 2023-02-04, 14:50

Ja nie wiem o co chodzi, ale podoba mi się ten fragment:

9 Każdy, kto wybiega zbytnio naprzód3,
a nie trwa w nauce [Chrystusa],
ten nie ma Boga.
Kto trwa w nauce [Chrystusa],
ten ma i Ojca, i Syna.


A kim jest "Wybranej Siostry" i "Wybranej Pani" ?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak rozumieć 2 list św. Jana?

Post autor: Nenderen » 2023-02-04, 17:21

Wybrana Pani to lokalny oddział Kościoła.
Z tymi nauczycielami fałszu nie chodzi oczywiście o myślicieli którzy mieli inne poglądy ale o osoby podszywające się pod wysłanników Apostołów. Wśród pierwszych chrześcijan krążyły też pisma osób podszywających się pod nich lub Pawła z Tarsu dlatego w jednym z listów święty Paweł zaakcentował fakt dokonanego osobistego unikalnego charakteru pisma pisząc o "literach które piszę że względu na was" czy coś takiego, nie pamiętam już dokładnie.
Ostatnio zmieniony 2023-02-04, 17:23 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jak rozumieć 2 list św. Jana?

Post autor: Dezerter » 2023-02-04, 21:54

Mamy przywitanie, pozdrowienie i błogosławieństwo,
przykazanie miłości obecne i w ST i w NT
werset 7 mówi o Doketyzmie herezji powstałej na przełomie I i II wieku głoszącej, że Chrystus miał pozorne ciało albo w ogóle go nie miał.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Jak rozumieć 2 list św. Jana?

Post autor: Abstract » 2023-02-05, 08:38

krz30 pisze: 2023-02-04, 11:36 W drugim liście św. Jana jest taki fragment, który mówi o nieprzyjmowaniu do domu, a nawet nie pozdrawianiu nauczycieli fałszu.
Często jest tak, że jeśli ktoś nazwie kogoś nauczycielem fałszu, ten drugi zrobi to samo. Przerzucanie się herezją ma już swoją tradycję.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Jak rozumieć 2 list św. Jana?

Post autor: krz30 » 2023-02-05, 09:13

Dziękuję za komentarze @Dezerter, @Nenderen. Jasne jest już dla mnie, co ten list znaczył w tamtych czasach. Jednak co znaczy dla nas współcześnie? Czy płynie z niego jakaś nauka moralna dla nas?

Fragment przytoczony przez @sądzony jest dla mnie osobiście bardzo pouczający. Trzeba się trzymać Chrystusa i Jego nauki. Nie ulegać naukom tego świata, negującym Chrystusa. Natomiast dalszy fragment (ten który wyróżniłem na początku) jest dla mnie zastanawiający. Czy znaczy on, że mam nie wchodzić w żaden dialog z tymi, którzy głoszą coś sprzecznego z Chrystusem? Może raczej, że mam ich nie wspierać (przyjęcie do domu), nie aprobować ich nauk... choć właśnie z tym "pozdrawianiem" mam problem. Może to kwestia tłumaczenia, może oryginalne słowo niesie jakieś jeszcze inne znaczenie. Pozdrowienie kogoś to rozpoczęcie społecznej interakcji z tym kimś w sposób życzliwy, przyjazny i społecznie akceptowany. Czy Jan nakazuje ignorowanie niektórych ludzi?

Tak sobie myślę, że w dzisiejszych czasach wielekroć dzieje się tak, że ze względu na konwenanse społeczne przestajemy być świadkami Jezusa. Nie mówimy czegoś, bo poczulibyśmy się głupio, przytakujemy z grzeczności itd. Czasem dzieje się to w sprzeczności z tym, co wyznajemy. Dla mnie osobiście ten list jest okazją do zastanowienia się nad tym. Oczywiście może to być moja nadinterpretacja, dlatego czekam na dalsze komentarze. :)
Ostatnio zmieniony 2023-02-05, 09:14 przez krz30, łącznie zmieniany 1 raz.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Jak rozumieć 2 list św. Jana?

Post autor: Abstract » 2023-02-06, 08:42

Problem w tym, że Chrystus wiele rzeczy nie powiedział, miało zostać ukryte. Być może aby Bóg był nadal wyborem a nie koniecznością, aby realizowała się wolna wola. Żeby błądząc odnajdować Go, a nie iść utorowaną ścieżką. Powinniśmy mieć 8 mld ludzi którzy znają naukę Chrystusa, z tego grupa tych którzy ją odrzucają, a tak mamy religijny koktajl i podziały nawet w samym Chrześcijaństwie, gdzie często miejsce urodzenia decyduje o wyznaniu i obronie tego w co się wierzy w przyszłości. W innej konfiguracji być może krz30 siedziałbyś teraz na muzułmańskim forum i pytał czy możesz dyskutować ze chrześcijaninem...
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Jak rozumieć 2 list św. Jana?

Post autor: krz30 » 2023-02-06, 09:04

Abstract pisze: 2023-02-06, 08:42 Problem w tym, że Chrystus wiele rzeczy nie powiedział, miało zostać ukryte. Być może aby Bóg był nadal wyborem a nie koniecznością, aby realizowała się wolna wola. Żeby błądząc odnajdować Go, a nie iść utorowaną ścieżką. Powinniśmy mieć 8 mld ludzi którzy znają naukę Chrystusa, z tego grupa tych którzy ją odrzucają, a tak mamy religijny koktajl i podziały nawet w samym Chrześcijaństwie, gdzie często miejsce urodzenia decyduje o wyznaniu i obronie tego w co się wierzy w przyszłości. W innej konfiguracji być może krz30 siedziałbyś teraz na muzułmańskim forum i pytał czy możesz dyskutować ze chrześcijaninem...
Możliwe. Co chcesz przez to powiedzieć? Bo trochę mam wrażenie to nie na temat :)
Ostatnio zmieniony 2023-02-06, 09:05 przez krz30, łącznie zmieniany 1 raz.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Jak rozumieć 2 list św. Jana?

Post autor: Abstract » 2023-02-06, 09:24

że "Każdy, kto wybiega zbytnio naprzód" będzie wykorzystywane do określania tej granicy dla drugiego, przy czym to wyznaczanie granicy może być samo w sobie "wybieganiem naprzód".
Czy możesz rozmawiać z ateistą? Wyznawcą innych wyznań?
Przyjmowanie do domu w dobie tak rozbudowanej komunikacji zmienia całkowicie znaczenie. Dom to przecież też symbol.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Jak rozumieć 2 list św. Jana?

Post autor: krz30 » 2023-02-06, 09:39

Wybacz, ale nadal nie bardzo rozumiem. Jak ma się to co powiedziałeś do listu św. Jana? Jakie masz wnioski? O jakiej granicy mówisz?
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Jak rozumieć 2 list św. Jana?

Post autor: Abstract » 2023-02-06, 09:56

krz30 nawiązałem do cytatu sądzonego, granica jest płynna ponieważ interpretacja Jego słów jest ukryta, wiele kwestii normuje tutaj instytucja Kościoła, ale brak jest grubej kreski. Stąd ciągłe dobieranie się do Biblii ich przeciwników i setki wątków tu na forum dotyczące rozumienia, czy też rozumienie rozumienia ;).
Czy ateista jest nauczycielem fałszu?
Jeśli tak, jak można bronić wiary nie przyjmując go "do domu"?
Dawać przykład poprzez nie przyjęcie go do domu?

Lecz Jezus im odpowiedział: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. 32 Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników».


krz30 piszę moje wątpliwości bo też tego nie rozumiem!
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Jak rozumieć 2 list św. Jana?

Post autor: krz30 » 2023-02-06, 10:13

Ok, teraz rozumiem co masz na myśli. Dzięki :)

Dla mnie sprawa wyglada na ten moment następująco. Przede wszystkim, podstawowe znaczenie tekstu - list był pisany do wspólnoty, która była narażona na wpływ doketyzmu. Przed wpływem takich ludzi Jan chciał tę wspólnotę ochronić, dając konkretne rozróżnienie, jak we fragmencie sądzonego. Myślę, że priorytet ma tu ochrona własnej wiary. Nie każdy jest w stanie wejść w polemikę ze zwodzicielem. Może lepiej nieraz tego nie robić, tylko po prostu zignorować jego „nauki”. Podobnie w dzisiejszych czasach.

Chętnie dowiedziałbym się, jak się sprawa z tym doketyzmem potoczyła dalej. Mam na myśli tamta wspólnotę.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak rozumieć 2 list św. Jana?

Post autor: Andej » 2023-02-06, 10:14

Nie przyjmując do domu, to znaczy nie wpuszczając do domu, do swojej świadomości jego argumentów jako słusznych.
Nie chodzi o brak polemiki, ani powstrzymywanie się od dawania świadectwa, ale o odparcie argumentacji. A także o nie stwarzanie złudzeń, że jest się przychylnym zwodniczym tezom.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Jak rozumieć 2 list św. Jana?

Post autor: krz30 » 2023-02-06, 10:20

W sumie interpretacja Andeja ma więcej sensu w świetle innych wskazań NT
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Jak rozumieć 2 list św. Jana?

Post autor: Abstract » 2023-02-06, 11:24

Próby przypisania słuszności danego argumentu wynikają z braku z naszej strony kontrargumentu, kluczowe jest uświadomienie sobie że to wynika z naszych braków, a nie z braku kontrargumentu w ogóle. A więc trzeba sobie na spokojnie dać czas i szukać rozwiązania. To niejako obrona owego "domu" przed brakami w nas samych. Czyli gubi nas pycha.
Ostatnio zmieniony 2023-02-06, 11:26 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ