Samozbawczość

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 235
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Samozbawczość

Post autor: Michał91 » 2023-02-07, 20:17

Samo-zbawczość - próba zbawiania siebie samego

W świetle nauki chrześcijańskiej samo-zbawczość jest odrzuceniem daru bożego jakim jest łaska uświęcająca, samo-zbawczość wiąże się bezpośrednio z negowaniem ofiary Pana Jezusa czyli nie poddaniu / nie poddawaniu się łasce uświęcającej. To znaczy również braku wyrażania potrzeby pomocy bożej w dziele odnowienia własnej duszy, ciała, serca, umysłu poprzez działanie Ducha Świętego. Pokładania nadziei w sobie samym, tego typu myślenie, mentalność oraz nauka, może prowadzić do nieświadomego odrzucenia samego Jezusa jako Chrystusa, zbawiciela, czyli tego który zarówno tu na ziemi jak też po śmierci dokonuje usprawiedliwienia, uświęcenia, przemienienia. Trwanie w stanie zamknięcia się na działanie Ducha Świętego w naszym życiu
Ostatnio zmieniony 2023-02-07, 20:24 przez Michał91, łącznie zmieniany 3 razy.

Rak

Re: Samozbawczość

Post autor: Rak » 2023-02-08, 18:32

Nie czegoś takiego jak samozbawczość, co to za wymysł?

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2376
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Re: Samozbawczość

Post autor: Arek » 2023-02-09, 11:34

Moje tłumaczenie. Pierwszą sprawą jest zbawienie. Chcę być zbawiony. Więc jak żyję by być zbawionym. I tak rozumiem samozbawczość, czyli coś na co mam wpływ by wypełniać Wolę Boga, aby zasłużyć na zbawienie.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1415
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Samozbawczość

Post autor: AdamS. » 2023-02-09, 12:00

Rak pisze: 2023-02-08, 18:32 Nie czegoś takiego jak samozbawczość, co to za wymysł?
Rzeczywiście w Słowniku Języka Polskiego takiego terminu nie ma, jednak sama postawa jest bardzo powszechna, polegająca na często nieświadomym dążeniu do doskonałości bez pragnienia zjednoczenia z Chrystusem, bez udziału w ofierze Chrystusa. Kiedyś taka postawę wyrażał pelagianizm - dzis rzadko się już o nim mówi, ale jest on żywotny jak nigdy dotąd. Dlatego ciesze się, że ten wątek został tu poruszony. Tylko w Chrystusie nasze zbawienie - i tylko przez Kościół realizowane (tj. przez łaskę rozlaną we wspólnocie wiernych, wspólnie zanurzonych w Chrystusie).
Ostatnio zmieniony 2023-02-09, 12:01 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13790
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Samozbawczość

Post autor: sądzony » 2023-02-09, 12:57

Chodzi o, częściej spotykane słowo w literaturze na temat duchowości, słowo "samozbawienie".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Samozbawczość

Post autor: Andy72 » 2023-02-09, 13:45

To chyba grzech przeciw Duchowi Świętemu, nie da rady zbawić człowieka, który odmawia bycia zbawionym i chce się sam zbawić.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13790
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Samozbawczość

Post autor: sądzony » 2023-02-09, 15:17

Ja rozumiem to jako przekonanie poprzez poddanie się Prawu bez otwarcia na Miłość.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”