Czy to kłóci się z Kościołem?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Aga1986 » 2023-02-08, 19:47

Czy teoria istnienia alternatywnych światów kłóci się z chrześcijaństwem, z Kościołem? Czy w Biblii są jakieś wzmianki potwierdzające albo zaprzeczające takie zjawisko? Chodzi o takie zjawiska jak Deja vu albo podróże w czasie.
Czy lepiej trzymać się od tego z daleka?

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Lwica » 2023-02-08, 20:03

Z tym równoległym światem mówisz o OOBE?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: sądzony » 2023-02-08, 20:05

Istnieje Królestwo Niebieskie, które nie jest z tego świata :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Aga1986 » 2023-02-08, 20:13

Nie. Bardziej mi chodziło o podróże w czasie i równoległe wszechświaty. O takiej teorii spiskowej w której w każdym z tych światów jesteśmy i istniejemy ale różnią się one w paru procentach jakimiś szczegółami. I że one przenikają i stąd odczuwamy niektóre zjawiska. Kiedyś interesowałam się takimi rzeczami ale teraz już nie czytam bo nie wiem czy lepiej zostawić to bo to grzech.
Ostatnio zmieniony 2023-02-08, 20:14 przez Aga1986, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: sądzony » 2023-02-08, 20:16

Aga1986 pisze: 2023-02-08, 20:13 Nie. Bardziej mi chodziło o podróże w czasie i równoległe wszechświaty. O takiej teorii spiskowej w której w każdym z tych światów jesteśmy i istniejemy ale różnią się one w paru procentach jakimiś szczegółami. I że one przenikają i stąd odczuwamy niektóre zjawiska. Kiedyś interesowałam się takimi rzeczami ale teraz już nie czytam bo nie wiem czy lepiej zostawić to bo to grzech.
Ja osobiście w to nie wierzę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Aga1986 » 2023-02-08, 20:19

Też już w to nie wierzę ale lubiłam o tym czytać kiedyś. To taka fantastyka bardziej ale rozumiem że w czasie czytania czasem nie odróżnia się fikcji od rzeczywistości i można w to wierzyć. Pewnie jest to złe jednak wolę zapytać też innych.

Naukowo nie potwierdzone taka bardziej hipoteza/ teoria spiskowa.
Ostatnio zmieniony 2023-02-08, 20:21 przez Aga1986, łącznie zmieniany 2 razy.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Albertus » 2023-02-08, 20:28

Aga1986 pisze: 2023-02-08, 20:19 Też już w to nie wierzę ale lubiłam o tym czytać kiedyś. To taka fantastyka bardziej ale rozumiem że w czasie czytania czasem nie odróżnia się fikcji od rzeczywistości i można w to wierzyć. Pewnie jest to złe jednak wolę zapytać też innych.

Naukowo nie potwierdzone taka bardziej hipoteza/ teoria spiskowa.

Moim zdaniem w samym czytaniu o tym nie ma chyba nic złego ale wiara w to stała by w sprzeczności z tym że ludzkie życie jest jedyne i niepowtarzalne i że jest bardzo poważna sprawą. Taka wiara by to podważała podobnie jak na przykład wiara w reinkarnację.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: sądzony » 2023-02-08, 20:32

Uważam, że, z wystarczająco ukształtowaną osobowością, można czytać o wszystkim, ale z dystansem.
Wiele rzeczy oddziałuje na nas w sposób nieświadomy, ale tu bardziej uważałbym na internet, radio, telewizję.
Jeżeli czytasz w ogóle to w dzisiejszych czasach już sukces :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Lwica » 2023-02-08, 20:38

Aga1986 pisze: 2023-02-08, 20:13 Nie. Bardziej mi chodziło o podróże w czasie i równoległe wszechświaty. O takiej teorii spiskowej w której w każdym z tych światów jesteśmy i istniejemy ale różnią się one w paru procentach jakimiś szczegółami. I że one przenikają i stąd odczuwamy niektóre zjawiska. Kiedyś interesowałam się takimi rzeczami ale teraz już nie czytam bo nie wiem czy lepiej zostawić to bo to grzech.
Czyli OOBE ;) podczas wyskoczenia z ciała, Monroe opisywał swojej przeżycia w tym "drugim świecie", równoległym, tak go nazywał.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Aga1986 » 2023-02-08, 20:40

No właśnie w internecie znalazłam te teorie, z tym że literatura na ten temat też istnieje.
Racja w tym, że życie człowieka jest jedyne i niepowtarzalne i taka teoria jest fantastyką i przemawia to za tym, że nie powinno się w to wierzyć. Czytać też się obawiam, bo ja bardzo chłonę takie informacje i długo mi zapada w pamięci i nie wiem potem jak do tego się ustosunkować.
Ostatnio zmieniony 2023-02-08, 20:40 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2633 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-08, 20:43

Nie ma w tym nic sprzecznego z nauczaniem Kościoła.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Aga1986 » 2023-02-08, 20:47

Marku a mógłbyś to jakoś uzasadnić? Chociażby jakimś cytatem z Biblii albo wypowiedzią księdza w tej kwestii?

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 235
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Michał91 » 2023-02-09, 02:39

Aga1986 pisze: 2023-02-08, 19:47 Czy teoria istnienia alternatywnych światów kłóci się z chrześcijaństwem
Nie kłóci się
Aga1986 pisze: 2023-02-08, 19:47 Chodzi o takie zjawiska jak Deja vu albo podróże w czasie.
Coś takiego jak podróże w czasie to tylko w formie widzenia/wizji.
Deja vu to najczęściej podobne sytuacje, albo takie które występowały w snach a nawet rozmyślaniach, więc można je traktować jako ostrzeżenia czy nawet nierozczytane proroctwa.
Aga1986 pisze: 2023-02-08, 19:47 Czy w Biblii są jakieś wzmianki potwierdzające albo zaprzeczające takie zjawisko
Są takie wzmianki, zarówno o światach przenikających się jak też takich które są na jakiś sposób wyraźnie od siebie odgraniczone.
Aga1986 pisze: 2023-02-08, 20:19 o taka fantastyka bardziej ale rozumiem że w czasie czytania czasem nie odróżnia się fikcji od rzeczywistości i można w to wierzyć.
Jeśli nie traktuje się to jako źródła wiedzy to fantastyka jest po prostu rozrywką tak jak kabaret.
sądzony pisze: 2023-02-08, 20:32 wystarczająco ukształtowaną osobowością, można czytać o wszystkim, ale z dystansem.
Wiele rzeczy oddziałuje na nas w sposób nieświadomy, ale tu bardziej uważałbym na internet, radio, telewizję.
Ano z tym się zgadzam, jakby się uprzeć to również filmy "historyczne" mogą zniekształcać mniej czy bardziej samą historię, podobnie jak książki, tak więc też trzeba zdawać sobie sprawę z tego że nasza wiedza nie jest krystalicznie czysta.
sądzony pisze: 2023-02-08, 20:32 Jeżeli czytasz w ogóle to w dzisiejszych czasach już sukces
Właśnie nie rozumiem tego kultu książki...

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: sądzony » 2023-02-09, 08:38

Michał91 pisze: 2023-02-09, 02:39 Właśnie nie rozumiem tego kultu książki...
Generalnie czytam książki traktujące najogólniej o duchowości, psychologii, tego co jest na ich styku lub się ze sobą przenika. Obecnie w duchu chrześcijańskim.

Książka zwykle zawiera 300 stron tylko po to, by wskazać jakąś wiedzę.
Internet pakuje w nas miliony informacji tylko po to, by każdą wiedzę rozrzedzić.

Ja osobiście "wiążę" się z książką. Może to "chore", ale gdy mnie ciekawi i do mnie trafia, między mną, a jej treścią tworzy się swego rodzaju "relacja". U mnie w domu, biorąc książkę, bez trudu rozpoznasz czy czytałem ją ja czy moja żona. Ja je po prostu "zużywam".

Nie wiem czy to kult książki. Nie lubię czytać. W sensie proces czytania mnie męczy, ale z pewnością trudno byłoby mi żyć bez książek.
Czasem czytam również artykuły naukowe, popularno-naukowe, ale zwykle wydruki z pdf.

najkrócej:
To książka daje najszerszy pogląd o zagadnieniu.

Jeżeli interesuje Cię schizofrenia no to wypada przeczytać kilka pozycji, przynajmniej: Lainga, Kępińskiego, Bilikiewicza, jakiś podręcznik psychiatrii. Aby mieć jakieś pojęcie o psychologii wypadałoby zacząć od nieszczęsnego Freuda, Adlera, Horney, Junga, Hilmana, jakieś podstawy i dalej coś bardziej współczesnego.

Dlatego słaby ze mierny chrześcijanin, bo nigdy nie przeczytałem Starego Testamentu :)

Co - popatrzysz w sieci?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Andej » 2023-02-09, 09:07

Aga1986 pisze: 2023-02-08, 19:47 Czy teoria istnienia alternatywnych światów kłóci się z chrześcijaństwem, z Kościołem?
Wprawdzie żadnej kłótni nie słyszałem, ale teraz, gdy zapytałaś, przyszła mi do głowy kwestia nieistnienia. Jęli te światy się mnożą i każda alternatywa powoduje rozszczepienie, to musiałoby być wielu ja każdego człowieka. A to wydaje mi się być nieakceptowalnym dla naszej religii.
Ale istnienie innych światów uważam za wielce prawdopodobne. Nie wiem, czy one się przenikają. Czy też jedynym miejscem wspólnym jest punkt początkowy, tak jak to wygląda w modelu matematycznym. Czy moga istnieć anomalie powodujące inne punkty wspólne? Tunele? wzgl. bramy? Dla Boga nie ma czegoś, co byłoby niemożliwe. Jest Panem wszystkich praw i całego istnienia.
Podróże w czasie są, wg mnie, niemożliwe dla organizmów biologicznych. Ale dla Boga, który jest ponad czasem, nie stanowi to problemu. Jednak nie nazwałbym tego podróżą w czasie, a byciem w czasie i ponad nim. A zbawieni, skoro już wyzwolili się z okowów czasu nie powinni mieć problemów z poruszaniem się w czasie. Jednak Kościół nie nakazuje w wiary w objawianie się świętych, ich manifestacje widoczne dla nas. Ale w procesach kanonicznych drobiazgowo bada cuda dziejące się za wstawiennictwem kanonizowanych. A ingerencje takie można nazwać podróżami w czasie tych świętych, gdyż włączają się w dowolnych momentach czasu.

Ale jest jeszcze jeden aspekt tego tematu. Wiara w niektóre zjawiska może przysłaniać wiarę w Boga. Wtedy jest to ewidentnym złem. Nie ma też sensu dopatrywać się zła we wszystkim czego nie rozumiemy. A zwłaszcza w tym, czego nie jesteśmy w stanie potwierdzić. Nie wszystko co wykracza poza ramy naszych umysłów musi być dziełem szatana. Tu zerknij do wątku na temat UFO. Dla jednych jest to obserwacja czegoś niewytłumaczalnego, dla innych demoniczne manifestacje. O ile świadomość własnej niewiedzy jest czymś naturalnym, o tyle przypisywanie niezrozumiałych obserwacji działaniom złego jest zabobonem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”