Czy to kłóci się z Kościołem?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Aga1986 » 2023-02-09, 17:24

Bawiłam się w psychologa i sprawiało mi to wtedy wielką frajdę ale po czasie mi się już przejadło. Wiesz po to się czyta książki żeby je czasem wykorzystać w życiu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: sądzony » 2023-02-09, 17:54

Aga1986 pisze: 2023-02-09, 17:24 Bawiłam się w psychologa i sprawiało mi to wtedy wielką frajdę ale po czasie mi się już przejadło. Wiesz po to się czyta książki żeby je czasem wykorzystać w życiu.
Zgadzam się. Ale i noża można użyć krojąc chleb lub wbijając w serce.
Fakt, że potrafię zaszufladkować innych jest bezużyteczny i w zasadzie potwierdza to, że nie rozumiem samego siebie. ;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Aga1986 » 2023-02-09, 17:59

Jeżeli czytasz jakąś książkę i chłoniesz jej zawartość to wykorzystujesz wiedzę w niej zawartą. Autor szufladkował ( w tym przypadku autorka) to i ja szufladkowałam. I mówię właśnie teraz że to nie było dobre.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: sądzony » 2023-02-09, 19:15

Aga1986 pisze: 2023-02-09, 17:59 Jeżeli czytasz jakąś książkę i chłoniesz jej zawartość to wykorzystujesz wiedzę w niej zawartą. Autor szufladkował ( w tym przypadku autorka) to i ja szufladkowałam. I mówię właśnie teraz że to nie było dobre.
Rozumiem. Ja osobiście interesowałem się eneeagramem, by spróbować dowiedzieć się czegoś o sobie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 235
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Michał91 » 2023-02-09, 19:19

Czyli co te ennagramy kompletnie nie działają czy jest tam trochę w tym prawdy?

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2023-02-09, 19:22 przez Michał91, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: sądzony » 2023-02-09, 19:32

Michał91 pisze: 2023-02-09, 19:19 Czyli co te ennagramy kompletnie nie działają czy jest tam trochę w tym prawdy?
Moim zdaniem nie jest to kompletnie durne, ale nie ma się co na tym fiksować.
W sposób (moim zdaniem) chrześcijański pisze o tym franciszkanin R. Rohr:
https://www.empik.com/enneagram-dziewie ... ,ksiazka-p
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 235
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Michał91 » 2023-02-09, 19:58

sądzony pisze: 2023-02-09, 19:32
Michał91 pisze: 2023-02-09, 19:19 Czyli co te ennagramy kompletnie nie działają czy jest tam trochę w tym prawdy?
Moim zdaniem nie jest to kompletnie durne, ale nie ma się co na tym fiksować.
W sposób (moim zdaniem) chrześcijański pisze o tym franciszkanin R. Rohr:
https://www.empik.com/enneagram-dziewie ... ,ksiazka-p
Na pewno jakieś podstawy z dziedziny psychologii czy prawidłowości przy zachodzeniu na siebie osobowości to może mieć, największą bzdurą to są te znaki zodiaku, tam to pasuje wszystko jak kot z psem ;)) według mnie to na pewno nie ma takiego człowieka który nie posiada wszystkich tych 9 osobowości, uważam że istnieje coś takiego jak osobowość dominująca i to tylko na przestrzeni jakiegoś okresu czasu, uważam że ktoś kto będzie w okresie dziecięcym powiedźmy melancholikiem może być w okresie nastoletnim ekscentrykiem a jako młody dorosły sangwinikiem. Rzucam tylko przykładami.

Chociaż szczerze powiedziawszy fajnie byłoby to sobie jakoś poukładać w taki "ennagram" bo jednak sama natura dąży do pewnej harmonii.
Myślałem nawet o stworzeniu jakiś chrześcijańskich kart z lokalnymi zwierzakami i przypisaniem patronów ale musiałbym opracować ciekawą koncepcję, to musiałoby być coś wartościowego z błogosławieństwem oraz pomocą, wiedzą z góry zrobione.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Aga1986 » 2023-02-09, 20:15

Patronów można mieć dużo. Imię wybierają nam rodzice więc to oni nas oddają pod opiekę któremuś z nich, później sami wybieramy na bierzmowaniu. A czasem jest tak że Święty wybiera człowieka , kiedy to np znajdziemy przypadkowo lub dostaniemy wizerunek któregoś z nich. Albo jeden Święty do nas bardziej "przemawia", czujemy z nim więź a z innym mniej.
Tak czy inaczej podoba mi się ta nasza tradycja imienin.

Dodano po 9 minutach 34 sekundach:
"Myślałem nawet o stworzeniu jakiś chrześcijańskich kart z lokalnymi zwierzakami i przypisaniem patronów ale musiałbym opracować ciekawą koncepcję, to musiałoby być coś wartościowego z błogosławieństwem oraz pomocą, wiedzą z góry zrobione."
Fajny masz pomysł. Daj nam znać jak coś opracujesz:-)
Ostatnio zmieniony 2023-02-09, 20:47 przez Aga1986, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: sądzony » 2023-02-09, 20:29

Michał91 pisze: 2023-02-09, 19:58 Na pewno jakieś podstawy z dziedziny psychologii czy prawidłowości przy zachodzeniu na siebie osobowości to może mieć, największą bzdurą to są te znaki zodiaku, tam to pasuje wszystko jak kot z psem ;)) według mnie to na pewno nie ma takiego człowieka który nie posiada wszystkich tych 9 osobowości, uważam że istnieje coś takiego jak osobowość dominująca i to tylko na przestrzeni jakiegoś okresu czasu, uważam że ktoś kto będzie w okresie dziecięcym powiedźmy melancholikiem może być w okresie nastoletnim ekscentrykiem a jako młody dorosły sangwinikiem. Rzucam tylko przykładami.

Chociaż szczerze powiedziawszy fajnie byłoby to sobie jakoś poukładać w taki "ennagram" bo jednak sama natura dąży do pewnej harmonii.
Myślałem nawet o stworzeniu jakiś chrześcijańskich kart z lokalnymi zwierzakami i przypisaniem patronów ale musiałbym opracować ciekawą koncepcję, to musiałoby być coś wartościowego z błogosławieństwem oraz pomocą, wiedzą z góry zrobione.
Istota psychologii i duchowości jest rozwój. Fiksacja na schemacie jest, moim zdaniem, patologią. Jakakolwiek "diagnoza" psychologiczna, określenie stanu duchowego, czy charakterystyka osobowości ma sens jedynie wtedy gdy służy rozwojowi, a nie stagnacji.

Postawienie diagnozy "depresja" może Cię zarówno zniewolić jak i pchnąć do rozwoju.
Określenie siebie jako introwertyka również może Cię uwięzić lub otworzyć.
Dostrzeżenie infantylizmu duchowości służyć ma zmianie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 235
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Michał91 » 2023-02-09, 20:50

Aga1986 pisze: 2023-02-09, 20:24 Fajny masz pomysł. Daj nam znać jak coś opracujesz.
Nie mogę się za wiele pilniejszych rzeczy zabrać, występuje u mnie obecnie dosyć niska produktywność.
Pomysłów to ja mam bardzo wiele ale albo brak chęci albo nie ma dla kogo tego tworzyć choć zdolności pewne są /:)
Aga1986 pisze: 2023-02-09, 20:24 Patronów można mieć dużo.
Dokładnie
sądzony pisze: 2023-02-09, 20:29 wtedy gdy służy rozwojowi, a nie stagnacji.
No właśnie, ja wyznaje klasyczne Chrześcijaństwo
sądzony pisze: 2023-02-09, 20:29 Dostrzeżenie infantylizmu duchowości służyć ma zmianie
Niestety być może bardzo wiele rzeczy jest infantylne, a przecież tego nie szukamy... brak wyboru, brak możliwości rozwoju, brak możliwości kreowania czegoś samodzielnie czy w grupie i kończy się to właśnie takim wypaleniem ewentualnie szukaniem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Dezerter » 2023-02-09, 22:35

Moim zdaniem się nie kłóci, bo i tak istniejemy tylko w jednej rzeczywistości a te inne jeśli w ogóle są to nie mają na nas wplywu.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: sądzony » 2023-02-10, 06:45

Michał91 pisze: 2023-02-09, 20:50 No właśnie, ja wyznaje klasyczne Chrześcijaństwo
A co to właściwie znaczy?
Michał91 pisze: 2023-02-09, 20:50 Niestety być może bardzo wiele rzeczy jest infantylne, a przecież tego nie szukamy... brak wyboru, brak możliwości rozwoju, brak możliwości kreowania czegoś samodzielnie czy w grupie i kończy się to właśnie takim wypaleniem ewentualnie szukaniem.
Duchowość winna się rozwijać wraz z dojrzałością. Nikt nie oczekuje rozumienia matematyki wyższej od człowieka ze stosunkowo niskim IQ. Każdy ma jakieś ograniczenia, a w duchowości nie liczą się jakieś poziomy, a cnoty.

Nie jestem również za tym, by cokolwiek czynić "na siłę". Głód Boga "sam", prędzej czy później się pojawia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Aga1986 » 2023-02-10, 09:18

Dezerter pisze: 2023-02-09, 22:35 Moim zdaniem się nie kłóci, bo i tak istniejemy tylko w jednej rzeczywistości a te inne jeśli w ogóle są to nie mają na nas wplywu.
Tylko że jest taka historia- podróżnik w czasie uważał że przybył z przyszłości i np spotkał siebie samego z tej linii czasowej do której się transportował ( tylko w innym wieku byli) i tu nasuwa się pytanie czy w ogóle dusza ludzka może być powielona i mogą istnieć dwie te same, czy to się nie kłóci z Kościołem.
Bo właśnie podróżnicy mówią że przekraczają te linie czasowe i czy oni po prostu fantazjują czy nie- jak się do tego odnieść czytając takie historie. Lubię je czytać tylko nie wiem czy nie grzeszę, nawet jeśli traktuję to jako fantastykę to przyłapałam się na tym, że momentami w to wierzę i analizuję.
Ostatnio zmieniony 2023-02-10, 09:22 przez Aga1986, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19094
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-10, 09:30

Jacy podróżnicy tak mówią?! I jak (twierdzą) że przenoszą się w czasie?
Masz na myśli literaturę SF czy też kogoś, kto twierdzi, ze to robi?

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy to kłóci się z Kościołem?

Post autor: Aga1986 » 2023-02-10, 09:37

mam na myśli rzeczywistych ludzi którzy tak pisali ( w internecie są ich historie).
Ostatnio zmieniony 2023-02-10, 09:38 przez Aga1986, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”