Tylko w Chrystusie jest JEDNOŚĆ

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Tylko w Chrystusie jest JEDNOŚĆ

Post autor: Dezerter » 2023-02-11, 21:54

AdamS. pisze: 2023-02-09, 09:34 Fragment z 1 Listu do Koryntian, który wielokrotnie już czytałem, dziś przemówił do mnie w szczególny sposób. Zatrzymajcie się nad nim i pomedytujcie w swym sercu, bo ciekaw jestem, jak go sami odbierzecie, zanim przejdę do tego, co mnie osobiście w nim poruszyło:

"Dla Żydów stałem się jak Żyd, aby pozyskać Żydów. Dla tych, co są pod Prawem, byłem jak ten, który jest pod Prawem - choć w rzeczywistości nie byłem pod Prawem - by pozyskać tych, co pozostawali pod Prawem. Dla niepodlegających Prawu byłem jak niepodlegający Prawu - nie będąc zresztą wolnym od prawa Bożego, lecz podlegając prawu Chrystusowemu - by pozyskać tych, którzy nie są pod Prawem." (1 Kor 9,20-21)
....

Czyż nie znajdujecie w tych słowach wezwania, by wznieść się ponad różnice tradycji, ponad wszelkie podziały? Czy odczytując je współcześnie, nie pobrzmiewa w nich odniesienie do coraz głębszego pęknięcie w samym Kościele? Będę szedł na zderzenie z "tradycjonalistami", czy może spróbuję zrozumieć ich wrażliwość? Będę oceniał "postępowców", czy może zechcę dojrzeć to, co w ich słowach płynie wprost z Ewangelii? Będę uczestniczył w jałowych sporach, przyczyniając się do coraz większych podziałów, czy też zapatrzony w Chrystusa, będę w sercu brata i siostry widział tylko naszego Pana, który jest ponad żywiołami ludzkiego zamętu?
Dla każdego świadomego ewangelizatora te słowa Pawła są całkowicie zrozumiałe, bo
by kogokolwiek nawrócić, by mieć szansę na przekazanie Dobrej Nowiny, trzeba nawiązać jakiś kontakt, jakąś nić porozumienia, by być wysłuchanym
dlatego mi jako uczestnikowi festiwalu w Jarocinie i słuchającemu rocka na co dzień było dużo łatwiej niż "nierockowym" ewangelizatorom nawiązać kontakt z uczestnikami festiwalu Woodstock/Polandrock
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Tylko w Chrystusie jest JEDNOŚĆ

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-12, 11:17

AdamS. pisze: 2023-02-10, 10:15 Marek wcześniej wspomniał, że nienawidzi herezji. Zgodziłbym się z tym, jeśli za herezję uznać odstępstwo od Ewangelii. Niestety miewam czasami wrażenie, że pod pojęciem herezji próbuje się upakować ogrom wszelakich zwyczajów i wyobrażeń, jakie narosły przez wieki i które dziś stanowią dla Kościoła niemały balast. Dlatego oskarżenie dziś o herezję jest równie częste, jak kiedyś u Żydów było oskarżenie o złamanie prawa.
To prawda, niemniej to wszystko nie oznacza, że nie ma dziś dość często występujących herezji (zadziwiająco wiele jest ich w zwykłych kazaniach...)
Lekkomyślne oskarżenie o herezję jest chyba dużo częstsze po stronie pseudotradycjonalistycznej - do rangi herezji urasta szafowanie Komunii Świętej na rękę i tym podobne czwartorzędne kwestie.
Mam też wrażenie, że z kolei na drugim marginesie (pseudocharyzmatycznym) herezję się lekceważy (a może raczej - lekceważy się ortodoksję).

ODPOWIEDZ