J 13, 12-17; sługa nie jest większy od swego pana.

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
Grooocik
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 15 lip 2022
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

J 13, 12-17; sługa nie jest większy od swego pana.

Post autor: Grooocik » 2023-02-09, 21:57

„Gdy więc umył im nogi, włożył swe szaty, ponownie usiadł i powiedział: Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy zwracacie się do Mnie: Nauczycielu i Panie. I słusznie czynicie, bo Nim jestem. Jeśli zatem Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, wy również powinniście sobie nawzajem to czynić. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy czynili tak, jak Ja wam uczyniłem. Ręczę i zapewniam: Sługa nie jest większy od swego pana ani poseł od tego, który go posyła.”
‭‭Jana‬ ‭13‬:‭12‬-‭16‬ ‭SNP‬‬
Przeczytałem dzisiaj ten fragment, o tym jak Jezus obmywał stopy swoim uczniom. Potem powiedział następujące słowa, które zaznaczyłem.
Nie dają mi one spokoju - co oznacza to co powiedział Jezus dla nas?

Dziękuje z góry za pomoc.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2170
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 277 times
Been thanked: 306 times

Re: J 13, 12-17; sługa nie jest większy od swego pana.

Post autor: Arek » 2023-02-09, 22:16

Dziś też czytałem tą część Pisma Świętego. Moje rozeznanie jest takie: sługa powinien z pokorą i radością wykonywać swoją posługę, nie jako niewolnik ale wolny w swej służbie. Poseł, który został posłany powinien wykonać co obiecał nie zmieniając niczego co przekazuje posyłający. Jeśli poseł podjął się zadania powinien wykonać zadanie z pokorą i radością. Chodzi o to by nie szukać swojej korzyści, wyższości, nie zazdrościć stanu społecznego, doceniać to kim się jest. Wypełniać to co do nas należy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: J 13, 12-17; sługa nie jest większy od swego pana.

Post autor: Andej » 2023-02-10, 00:19

Gdyby wytłuszczone zdanie było oderwane od poprzedzającego kontekstu, to uznałbym, e jest to przestroga przed wywyższaniem się. Przed opuszczaniem swojego miejsca w szeregu. Aby człowiek, z tego powodu, że jest mądrzejszy, bogatszy, bardziej zaradny, silniejszy itd. uważał się za lepszego. Nie uzurpował sobie większych praw.

Ale biorąc pod uwagę wcześniej opisana sytuację, wydaje mi się, że należy podejść do tematu z przeciwnej strony. Zdaje się to być wytłumaczeniem, że służenie innym nie jest poniżeniem. Ani rezygnacją ze swoje pozycji czy rangi. Czyli innymi słowy, to że komuś usłużysz nie czyni ciebie sługą. Nie stanowi degradacji.

Ale, w takim razie czym jest takie usługiwanie? Sądzę, że wyrazem miłości. Wspólnoty. Odpowiedzialności. Zachętą, aby nie bać się podejmowania takich działań dla czyjegoś dobra. W szczególności działań prowadzących do czyjejś czystości.
-------------
A jednak to nie jest regułą. Wszak Jezus nie mył ich codziennie. Raz, aby okazać symbol. Jako sługa musiałby czynić to codziennie. I czynić to nie tyle z własnej woli, jeno na polecenie czyjeś. AA Jezus dobrowolnie. Aby wzmocnić ich miłość wzajemną.
Ten temat kojarzy mi się z Ga 6.1-10. W szczególności: Jeden drugiego brzemiona noście.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Grooocik
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 15 lip 2022
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: J 13, 12-17; sługa nie jest większy od swego pana.

Post autor: Grooocik » 2023-02-10, 12:55

@Andej @Arek
Znalazłem taki tekst na jednej ze stron internetowych, który do mnie bardzo trafia, a chodzi mianowicie o pokorę.
Sługa nie wychodzi przed szereg, nie staje ponad swoim panem. Jezus pokazuje uczniom, że muszą być wolni od pychy. Nie mogą panować i wywyższać się tylko dlatego, że są tymi, którzy znają bezpośrednio Jezusa. Jest to również lekcja dla nas, choć niestety trudno ją nam odrobić. Wiele razy zdarza się nam, że chcemy być "więksi" niż Jezus. Chcemy mniej cierpieć albo wcale nie cierpieć. Nie chcemy służyć, ale by nam służono. Chcemy być szanowani i poważani, kiedy Jezus spotykał się i nadal spotyka się z brakiem szacunku.

ODPOWIEDZ