Granie w takie gry

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
W.N.
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 11 lip 2022
Wyznanie: Katolicyzm

Granie w takie gry

Post autor: W.N. » 2023-02-10, 21:34

Dobry wieczór. Możliwie że znacie taka platformę z grami o nazwie Roblox. No więc jest tam taka gra o nazwie Doors. W grze tej trafiamy do hotelu który okazuje się nawiedzony. Celem gry jest przejście przez wszystkie 100 drzwi tego hotelu. Po drodze będziemy rozwiązywali zagadki i napotykali na nieprzyjazne potwory. Ale nie pisałbym tego gdyby nie jedna rzecz która mnie intryguje. No wiec w grze jest przedmiot - krucyfiks. Jest to po prostu krzyż (Możemy go zdobyc np kupując go w pokoju 52). Krzyżem tym możemy odpędzić potwora. Wygląda to tak że poprostu trzymamy ten krzyż w ręce a gdy zjawia się potwór to tak jakby jest on łapany w łańcuchy i moc krucyfiksu go poprostu sam nie wiem, unicestwia? Postaram się dodać zdjęcie. No i nie wiem czy takie przepędzanie duchów, potworów krzyżem w grze jest dobre. Osobiście sam jeszcze nie używałem krucyfiksu w tej grze bo nie jestem do tego przekonany. I tutaj mam pytanie. Czy mogę grać w "Doorsy" i nie bać się, że zrobię coś złego, coś, czym obrażę Pana Boga? Obrazek
Ostatnio zmieniony 2023-02-10, 21:49 przez W.N., łącznie zmieniany 1 raz.

recki
Bywalec
Bywalec
Posty: 193
Rejestracja: 11 kwie 2023
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 122 times

Re: Granie w takie gry

Post autor: recki » 2023-04-17, 10:55

W.N. pisze: 2023-02-10, 21:34 Czy mogę grać w "Doorsy" i nie bać się, że zrobię coś złego, coś, czym obrażę Pana Boga?
Pana Boga nie obrazisz. Ale odpowiedz sobie na pytanie czy ta gra ma w ogóle jakieś pozytywne treści i co daje oraz jak to na Ciebie wpływa. Gra to fikcja, a nie rzeczywistość, świat gry jest światem nierealnym, tak samo jak książka czy film. Zależy więc co z takimi treściami robisz i jak one na ciebie wpływają, czy w tym przypadku nie będzie to jakaś banalizacja symbolu krzyża. Czytanie np. książki w której występują strachy i duchy - nie jest zagrożeniem dla wiary ani od razu popełnianiem grzechu (tu jeszcze zależy co w tej książce by miało być), ALE może być tak że pod wpływem treści zacznie ktoś traktować takie rzeczy w rzeczywistości w sposób magiczny i to już będzie złe, albo taki świat śmierci/upiorów zacznie kogoś fascynować do tego stopnia, że będzie coraz bardziej się wkręcać w taką rzeczywistość nie tylko w grze.

Tu, w przypadku tej gry, mogłaby istnieć wątpliwość, czy nie jest to "używanie" krzyża do czczych rzeczy, choć z drugiej strony ten krzyż nie jest rzeczywisty - to nie jest prawdziwy przedmiot kultu, nie jest to krzyż z figurą Pana Jezusa, który chciałbyś wykorzystywać do "łapania ducha". Z trzeciej strony, karmienie sobie głowy takimi magiczno-demonicznymi rzeczami, jest po prostu zbędne, a nawet może być szkodliwe (w zależności od wieku). Karmienie się emocjami strachu, które przez takie/podobne gry mogą być wywoływane, jest więc niepotrzebne.

Jest dużo o wiele lepszych i wiele ciekawszych gier, które rozwijają twoje umiejętności (spryt, refleks, przewidywanie, wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie) w które można grać, a niekoniecznie w tą, czy nawet ciekawiej spędzać czas niż tylko siedząc przed ekranem - i taki kierunek, znajdowania tych lepszych gier lub zamiany komputera na kopanie piłki albo rower, bym ci podał jako to właściwsze rozwiązanie ;)

Jako przykład własny, mogę ci powiedzieć że grając w jedną grę którą bardzo lubiłem, jak byłem nastolatkiem - to gdy zauważyłem że jest tam krzyż z którym coś trzeba było robić, omijałem najpierw ten level, a potem przestałem w nią grać, bo nie chciałem "używać" krzyża z szacunku do symbolu, który dla mnie miał znaczenie i ta gra przestała mi się podobać właśnie przez to że "wykorzystywała" ten symbol, który był dla mnie ważny.

ODPOWIEDZ