Posiada może ktoś Katolicki Komentarz biblijny?

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Posiada może ktoś Katolicki Komentarz biblijny?

Post autor: Gojandek » 2023-02-12, 14:44

Jeżeli tak, to może mi ktoś powiedzieć, jak brzmi w tym komentarzu biblijnym fragment ,,Sprawa podatku"? Jest to z Mt 22, 15-22. Jest mi to potrzebne naprawdę potrzebne. Z góry dzięki wielkie za pomoc.


Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Re: Posiada może ktoś Katolicki Komentarz biblijny?

Post autor: Gojandek » 2023-02-12, 15:14

Dzięki bardzo. A ten drugi link to jest Katolicki Komentarz, tylko w wersji e-book? Bo porównuje różne komentarze do tego fragmentu dlatego, że pewien użytkownik chyba błędnie go odczytał i chcę mu to udowodnić. Wysyłam zdjęcie do tych komentarzy, na których mi zależy, żeby je porównać.

https://www.google.com/url?sa=i&url=htt ... AdAAAAABAF
Załączniki
9788378292692.jpg
9788378292692.jpg

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Posiada może ktoś Katolicki Komentarz biblijny?

Post autor: Andej » 2023-02-12, 15:39

Oddaj, co komu należne. Nie oddawaj tego, co nie jest należne.
Nie oddawaj cezarowi boskiej czci. Odróżniaj sprawy duchowe, od spraw materialnych. Szanuj Prawo Boskie i prawo państwowe.
Problem pojawia się wyłącznie, gdy kolizja. Wtedy najpierw Bogu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Re: Posiada może ktoś Katolicki Komentarz biblijny?

Post autor: Gojandek » 2023-02-12, 16:10

Andej pisze: 2023-02-12, 15:39 Oddaj, co komu należne. Nie oddawaj tego, co nie jest należne.
Nie oddawaj cezarowi boskiej czci. Odróżniaj sprawy duchowe, od spraw materialnych. Szanuj Prawo Boskie i prawo państwowe.
Problem pojawia się wyłącznie, gdy kolizja. Wtedy najpierw Bogu.
Napisałeś: ,,szanuj prawo państwowe". Szanuj, to znaczy przestrzegaj? Przykładowo: Czy przekroczenie prędkości o 5 Km/h jest grzechem, bo jest to złamanie prawa? Czy zapłacenie czyjąś kartą nawet za jego zgodą to grzech? Złamaniem prawa to jest, ale czy jest to grzech wedle słów Jezusa? Komu tym wyrządzamy zło? Banku, bliźniemu? Chyba nikomu. Pewien użytkownik uważa, że to wszystko, co wymieniłem to są grzechy lekkie, bo Jezus nakazał w tym przytoczonym przeze mnie fragmencie stosować się do prawa cywilnego, jeżeli nie jest sprzeczne z prawem Bożym. Zgodzisz się z tym?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Posiada może ktoś Katolicki Komentarz biblijny?

Post autor: Andej » 2023-02-12, 16:34

Gojandek pisze: 2023-02-12, 16:10 Czy przekroczenie prędkości o 5 Km/h jest grzechem, bo jest to złamanie prawa?
Tak, jest grzechem. A konsekwencje mogą być tragiczne.
Andej pisze: 2023-02-12, 15:39 Czy zapłacenie czyjąś kartą nawet za jego zgodą to grzech?
Jak znajdziesz odpowiedni paragraf. Z tego co wiem, jest to łamaniem regulaminu. Osobiście nie uważam tego za grzech.
Andej pisze: 2023-02-12, 15:39 Pewien użytkownik uważa, że to wszystko, co wymieniłem to są grzechy lekkie, bo Jezus nakazał w tym przytoczonym przeze mnie fragmencie stosować się do prawa cywilnego, jeżeli nie jest sprzeczne z prawem Bożym. Zgodzisz się z tym?
Regulamin banku, nie jest zawarty w KPC.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Elbrus
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 9 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Posiada może ktoś Katolicki Komentarz biblijny?

Post autor: Elbrus » 2023-02-12, 18:00

Tutaj jest ta część komentarza, której szukasz (KKB str. 967):
Obrazek
Z uwagi na gabaryty książki, niestety, lewa część nie została dobrze zeskanowana i pierwsze litery są ucięte (nie mam jej przy sobie, więc teraz nie mogę tego poprawić), ale mam nadzieję, że odczytasz to co masz.
Gojandek pisze: 2023-02-12, 15:14
Dzięki bardzo. A ten drugi link to jest Katolicki Komentarz, tylko w wersji e-book?
Nie, ten drugi link odsyła do:

"EWANGELIARZ to audycje Katolickiego Radia EMAUS w Poznaniu. Powstał z nagrania komentarzy do tekstów Ewangelii czytanych w ramach trzyletniego cyklu czytań liturgicznych Kościoła Katolickiego, autorstwa Henryka Knapika, Fundacja Biblos. Od lutego 2005 na stronie dostępne są nagrania EWANGELIARZA emitowanego przez Katolickie Radio Poznań EMAUS."
https://fbiblos.org/

Katolicki Komentarz Biblijny od Vocatio to tłumaczenie New Jerome Biblical Commentary.
Ostatnio zmieniony 2023-02-12, 19:20 przez Elbrus, łącznie zmieniany 1 raz.
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)(NJB)

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Re: Posiada może ktoś Katolicki Komentarz biblijny?

Post autor: Gojandek » 2023-02-12, 18:17

Elbrus pisze: 2023-02-12, 18:00 Tutaj jest ta część komentarza, której szukasz:
Obrazek
Z uwagi na gabaryty książki, niestety, lewa część nie została dobrze zeskanowana i pierwsze litery są ucięte (nie mam jej przy sobie, więc teraz nie mogę tego poprawić), ale mam nadzieję, że odczytasz to co masz.
Gojandek pisze: 2023-02-12, 15:14
Dzięki bardzo. A ten drugi link to jest Katolicki Komentarz, tylko w wersji e-book?
Nie, ten drugi link odsyła do:

"EWANGELIARZ to audycje Katolickiego Radia EMAUS w Poznaniu. Powstał z nagrania komentarzy do tekstów Ewangelii czytanych w ramach trzyletniego cyklu czytań liturgicznych Kościoła Katolickiego, autorstwa Henryka Knapika, Fundacja Biblos. Od lutego 2005 na stronie dostępne są nagrania EWANGELIARZA emitowanego przez Katolickie Radio Poznań EMAUS."
https://fbiblos.org/

Katolicki Komentarz Biblijny od Vocatio to tłumaczenie New Jerome Biblical Commentary.
Dziękuje bardzo. Tak w ogóle to co powiesz na temat tych komentarzy? Czy są według ciebie dobre? Warto je kupić?

Dodano po 11 minutach 16 sekundach:
Andej pisze: 2023-02-12, 16:34
Gojandek pisze: 2023-02-12, 16:10 Czy przekroczenie prędkości o 5 Km/h jest grzechem, bo jest to złamanie prawa?
Tak, jest grzechem. A konsekwencje mogą być tragiczne.
Andej pisze: 2023-02-12, 15:39 Czy zapłacenie czyjąś kartą nawet za jego zgodą to grzech?
Jak znajdziesz odpowiedni paragraf. Z tego co wiem, jest to łamaniem regulaminu. Osobiście nie uważam tego za grzech.
Andej pisze: 2023-02-12, 15:39 Pewien użytkownik uważa, że to wszystko, co wymieniłem to są grzechy lekkie, bo Jezus nakazał w tym przytoczonym przeze mnie fragmencie stosować się do prawa cywilnego, jeżeli nie jest sprzeczne z prawem Bożym. Zgodzisz się z tym?
Regulamin banku, nie jest zawarty w KPC.

Przekroczenie prędkości o 5Km/h jest grzechem? Byłem skrupulantem i wciąż czasami ze skrupułami podchodzę do niektórych tematów, jednak według mnie jeżeli w pobliżu nie ma szkoły, droga jest pusta, to przekroczenie takie grzechem nie jest. Może inaczej: czy przekroczenie prędkości o 1 Km/h to grzech? Formalnie, według przepisów jest to wykroczenie. Jednak czy jest to grzech? Formalnie, jeżeli mielibyśmy uznać, że przekraczanie prawa, gdy nie jest sprzeczne z prawem Bożym wychodzi na to, że formalnie jest to grzech. Wątpię jednak, żeby w tym fragmencie dosłownie o to chodziło. Jezus powiedział, aby słuchać się cywilnego prawa bez względu na wszystko? Owszem, pisze tam, że mamy słuchać jedynie, gdy nie jest sprzeczne z prawem Bożym, jednak czy to rzekome przewinienie będzie w tym przypadku grzechem? Tak samo jak z tą kartą, jeżeli nie wyrządzamy nikomu zła?

Prawo Polskie również ma swoje ułomności, luki i jeżeli mielibyśmy powiedzieć, że przekraczanie prawa ZAWSZE jest grzechem, to nie wiem, czy miałoby to jakikolwiek sens... I też w sumie myślę, że nie o to w prawie chodzi. Policja raczej nie chwyci kogoś, kto przekracza prędkość np. o 3Km/h. Tu chodzi raczej o to, żeby dać granicę między/między, żeby było bezpiecznie. Poza tym to jeżeliby zadać sobie pytanie, po co jest ten przepis, to też chyba wyjdzie, że właśnie dla bezpieczeństwa, a nie dla samego przepisu.

Awatar użytkownika
Elbrus
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 9 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Posiada może ktoś Katolicki Komentarz biblijny?

Post autor: Elbrus » 2023-02-12, 18:35

Gojandek pisze: 2023-02-12, 18:17 Tak w ogóle to co powiesz na temat tych komentarzy? Czy są według ciebie dobre? Warto je kupić?
Trudno mi powiedzieć, bo nie korzystam z niego na co dzień. To zależy, czego się ktoś po takim komentarzu spodziewa.
Z mojej pobieżnego wertowania mogę napisać tyle, że:
- jest dość wagowy i objętościowy,
- ma cieniutkie, wrażliwe strony (jak niektóre Biblie, a może jeszcze cieńsze).

Co do treści: poza katolicką hermeneutyką przyjmuje sporo ze świeckich sposobów egzegezy, uznaje późniejsze (ale dość mainstreamowe od dawna w akademii) datowanie ksiąg NT itp. Jeśli komuś nie odpowiada metoda historyczno-krytyczna w żadnym wydaniu, a szczególnie twórczość ks. Raymonda Browna (jednego ze współautorów oryginalnego wydania), to ta pozycja nie jest dla niego.
Ale, według mnie, porównując do innych tego typu pozycji, wypada dość nieźle. Dużo treści bez zbędnego lania wody. Jak za tą cenę, warto.

Możesz podać jeszcze jakieś perykopy, kluczowe dla ciebie, bardziej kontrowersyjne, to je zuplouduję, żebyś sobie porównał, czy ta linia komentatorska ci odpowiada. Albo jeśli nie same perykopy i komentarze Ewangelii, to wprowadzenia do ksiąg, omówienia tła historycznego itd.
Ostatnio zmieniony 2023-02-12, 18:44 przez Elbrus, łącznie zmieniany 3 razy.
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)(NJB)

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Re: Posiada może ktoś Katolicki Komentarz biblijny?

Post autor: Gojandek » 2023-02-12, 18:48

Elbrus pisze: 2023-02-12, 18:35
Gojandek pisze: 2023-02-12, 18:17 Tak w ogóle to co powiesz na temat tych komentarzy? Czy są według ciebie dobre? Warto je kupić?
Trudno mi powiedzieć, bo nie korzystam z niego na co dzień. To zależy, czego się ktoś po takim komentarzu spodziewa.
Z mojej pobieżnego wertowania mogę napisać tyle, że:
- jest dość wagowy i objętościowy,
- ma cieniutkie, wrażliwe strony (jak niektóre Biblie, a może jeszcze cieńsze).

Co do treści: poza katolicką hermeneutyką przyjmuje sporo ze świeckich sposobów egzegezy, uznaje późne datowanie ksiąg NT itp. Jeśli komuś nie odpowiada metoda historyczno-krytyczna w żadnym wydaniu, a szczególnie twórczość ks. Raymonda Browna (jednego ze współautorów oryginalnego wydania), to ta pozycja nie jest dla niego.

Możesz podać jeszcze jakieś perykopy, kluczowe dla ciebie, bardziej kontrowersyjne, to je zuplouduję, żebyś sobie porównał, czy ta linia komentatorska ci odpowiada.
Porównuję dużo komentarzy do Pisma Świętego z innymi, jednak o dziwo ten ma dosyć trudny język, jak na komentarze do Biblii. Np. mam Biblię Ojców Paulistów i ma ona dosyć prosty język, nie jest on teologiczny i według mnie jest bardzo zrozumiały, jednak jeżeli przeczytam całą tą Biblię, to chciałbym sięgnąć po jakieś inne komentarze, jednak Katolicki komentarz biblijny jest według mnie trudny. Znalazłem też inne komentarze do Biblii. Wpisz sobie ,,Międzynarodowy komentarz do Pisma Świętego". Nie wiem, czy jest to zbytnio legalne, ale tak tylko dla porównania. Jeżeli chcesz do tych komentarzy PDF to znajdziesz go tu: https://docer.pl/doc/nenxn

Odnośnie tego porównania, mógłbyś mi jeszcze wysłać rozdział ,,Powołanie grzesznej ludzkości do życia w Chrystusie" Ef 2, 1-10? Najbardziej zależy mi na wersecie 8 i 9, gdyż chcę wiedzieć, jakiej treści będzie do tych wersetów komentarz.

Awatar użytkownika
Elbrus
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 9 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Posiada może ktoś Katolicki Komentarz biblijny?

Post autor: Elbrus » 2023-02-12, 19:17

Gojandek pisze: 2023-02-12, 18:48 Porównuję dużo komentarzy do Pisma Świętego z innymi, jednak o dziwo ten ma dosyć trudny język, jak na komentarze do Biblii. Np. mam Biblię Ojców Paulistów i ma ona dosyć prosty język, nie jest on teologiczny i według mnie jest bardzo zrozumiały, jednak jeżeli przeczytam całą tą Biblię, to chciałbym sięgnąć po jakieś inne komentarze, jednak Katolicki komentarz biblijny jest według mnie trudny.
Dla mnie to zaleta, bo właśnie taki język mi odpowiada (nawet jeśli czasem muszę się zmagać ze skrótami i odsyłaczami).

Przeczytałem sobie teraz parę artykułów i muszę dodać, że są one skonstruowane trochę jak artykuły w encyklopedii. Przy kupnie wtedy zastanawiałem się, czy wybrać ten Komentarz, czy Encyklopedię:
https://e-religijne.pl/pl/p/Encyklopedia-biblijna/732

To zdecydowanie nie jest komentarz tego typu, jak wyżej linkowano, tak że można zanurzyć się w lekturze, przerwać i potem kontynuować. Tutaj raczej ma się do dyspozycji lekturę popularnonaukową, a często wręcz naukową, więc czytanie od deski do deski nie jest wskazane - niezbędne będzie notowane na bieżąco.
Można powiedzieć, że to taki bardziej podręcznik akademicki na studia niż lektura na co dzień (chyba że na co dzień ktoś lubi takie klimaty - ja lubię, ale czasu brakuje).
Gojandek pisze: 2023-02-12, 18:48Odnośnie tego porównania, mógłbyś mi jeszcze wysłać rozdział ,,Powołanie grzesznej ludzkości do życia w Chrystusie" Ef 2, 1-10? Najbardziej zależy mi na wersecie 8 i 9, gdyż chcę wiedzieć, jakiej treści będzie do tych wersetów komentarz.
Początek rozdziału 2 Listu do Efezjan (KKB str. 1393):
Obrazek

Wersety 5-6 i 8-10, bardzo lakoniecznie omówione (KKB str. 1394):
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2023-02-12, 19:22 przez Elbrus, łącznie zmieniany 2 razy.
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)(NJB)

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Re: Posiada może ktoś Katolicki Komentarz biblijny?

Post autor: Gojandek » 2023-02-13, 07:34

Elbrus pisze: 2023-02-12, 19:17
Gojandek pisze: 2023-02-12, 18:48 Porównuję dużo komentarzy do Pisma Świętego z innymi, jednak o dziwo ten ma dosyć trudny język, jak na komentarze do Biblii. Np. mam Biblię Ojców Paulistów i ma ona dosyć prosty język, nie jest on teologiczny i według mnie jest bardzo zrozumiały, jednak jeżeli przeczytam całą tą Biblię, to chciałbym sięgnąć po jakieś inne komentarze, jednak Katolicki komentarz biblijny jest według mnie trudny.
Dla mnie to zaleta, bo właśnie taki język mi odpowiada (nawet jeśli czasem muszę się zmagać ze skrótami i odsyłaczami).

Przeczytałem sobie teraz parę artykułów i muszę dodać, że są one skonstruowane trochę jak artykuły w encyklopedii. Przy kupnie wtedy zastanawiałem się, czy wybrać ten Komentarz, czy Encyklopedię:
https://e-religijne.pl/pl/p/Encyklopedia-biblijna/732

To zdecydowanie nie jest komentarz tego typu, jak wyżej linkowano, tak że można zanurzyć się w lekturze, przerwać i potem kontynuować. Tutaj raczej ma się do dyspozycji lekturę popularnonaukową, a często wręcz naukową, więc czytanie od deski do deski nie jest wskazane - niezbędne będzie notowane na bieżąco.
Można powiedzieć, że to taki bardziej podręcznik akademicki na studia niż lektura na co dzień (chyba że na co dzień ktoś lubi takie klimaty - ja lubię, ale czasu brakuje).
Gojandek pisze: 2023-02-12, 18:48Odnośnie tego porównania, mógłbyś mi jeszcze wysłać rozdział ,,Powołanie grzesznej ludzkości do życia w Chrystusie" Ef 2, 1-10? Najbardziej zależy mi na wersecie 8 i 9, gdyż chcę wiedzieć, jakiej treści będzie do tych wersetów komentarz.
Początek rozdziału 2 Listu do Efezjan (KKB str. 1393):
Obrazek

Wersety 5-6 i 8-10, bardzo lakoniecznie omówione (KKB str. 1394):
Obrazek
Dzięki bardzo.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Re: Posiada może ktoś Katolicki Komentarz biblijny?

Post autor: Gojandek » 2023-04-02, 21:06

Elbrus pisze: 2023-02-12, 18:00 Tutaj jest ta część komentarza, której szukasz (KKB str. 967):
Obrazek
Z uwagi na gabaryty książki, niestety, lewa część nie została dobrze zeskanowana i pierwsze litery są ucięte (nie mam jej przy sobie, więc teraz nie mogę tego poprawić), ale mam nadzieję, że odczytasz to co masz.
Gojandek pisze: 2023-02-12, 15:14
Dzięki bardzo. A ten drugi link to jest Katolicki Komentarz, tylko w wersji e-book?
Nie, ten drugi link odsyła do:

"EWANGELIARZ to audycje Katolickiego Radia EMAUS w Poznaniu. Powstał z nagrania komentarzy do tekstów Ewangelii czytanych w ramach trzyletniego cyklu czytań liturgicznych Kościoła Katolickiego, autorstwa Henryka Knapika, Fundacja Biblos. Od lutego 2005 na stronie dostępne są nagrania EWANGELIARZA emitowanego przez Katolickie Radio Poznań EMAUS."
https://fbiblos.org/

Katolicki Komentarz Biblijny od Vocatio to tłumaczenie New Jerome Biblical Commentary.
Cześć. Sory, że ci tak zawracam głowę, ale czy mógłbym cię poprosić o to, żebyś mi wysłał zdjęcie do komentarza 1 Kor 3, 11-17? Będę Ci bardzo wdzięczny.
Ostatnio zmieniony 2023-04-02, 21:24 przez Gojandek, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ