Czy Adam i Ewa byli nieśmiertelni do chwili zerwania owocu z drzewa poznania?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 235
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Czy Adam i Ewa byli nieśmiertelni do chwili zerwania owocu z drzewa poznania?

Post autor: Michał91 » 2023-02-12, 17:00

Jak w wyżej, interesuje mnie dyskusja w tym temacie.
Andej pisze: 2023-02-12, 17:01 Najpierw napisz, jakie jest Twoje zdanie.
Moje zdanie? Tak.
Według mnie w warunkach raju oraz w zamyśle Boga byli stworzeni jako istoty nieśmiertelne, oczywiście przy spełnieniu pewnych warunków.
Ostatnio zmieniony 2023-02-12, 17:08 przez Michał91, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Adam i Ewa byli nieśmiertelni do chwili zerwania owocu z drzewa poznania?

Post autor: Andej » 2023-02-12, 17:01

Najpierw napisz, jakie jest Twoje zdanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2205 times

Re: Czy Adam i Ewa byli nieśmiertelni do chwili zerwania owocu z drzewa poznania?

Post autor: sądzony » 2023-02-12, 17:11

Z tego co pamiętam to Bóg rzekł: (parafraza) "Gdy zerwiesz niechybnie umrzesz". Więc, teoretycznie, tak czy siak miał umrzeć. Mniej niechybnie jedynie.

Z drugiej strony w Raju było drzewo życia. Jeśli o nie szło to chyba nie było zakazu. Może gdyby "pierwsi" byli grzeczni (niegrzeszni) mogliby skosztować owocu z tego drzewa i być nieśmiertelni.

Jednym słowem chyba nie wiadomo :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Adam i Ewa byli nieśmiertelni do chwili zerwania owocu z drzewa poznania?

Post autor: Andej » 2023-02-12, 17:17

I jesteśmy śmiertelni i nieśmiertelni jednocześnie. Umiera tylko ciało biologiczne. Ale my wciąż jesteśmy.

Jak wyglądałaby prokreacja, gdyby Adam i Ewa nieśmiertelni byli biologicznie? Tylko niebo jest w stanie ogarnąć wszystkie pokolenia.
Być może po wypełnieniu woli Bożej na ziemi przenoszeni byliby od razu do nieba? Nie w ciele biologicznym, ale uwielbionym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 235
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy Adam i Ewa byli nieśmiertelni do chwili zerwania owocu z drzewa poznania?

Post autor: Michał91 » 2023-02-12, 17:23

Piszcie śmiało, temat mocno skomplikowany więc podejrzewam że różne gafy z różnych stron mogą się pojawiać. Chodzi bardziej o dyskusję i ciekawe wspólne dociekania
sądzony pisze: 2023-02-12, 17:11 Z drugiej strony w Raju było drzewo życia.
Było, ale czy do tego drzewa mieli dostęp?
sądzony pisze: 2023-02-12, 17:11 mogliby skosztować owocu z tego drzewa i być nieśmiertelni
Skoro było drzewo życia to Bóg przewidział również że mogą zerwać i spożyć owoc z drzewa poznania.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2205 times

Re: Czy Adam i Ewa byli nieśmiertelni do chwili zerwania owocu z drzewa poznania?

Post autor: sądzony » 2023-02-12, 17:28

Michał91 pisze: 2023-02-12, 17:23 Było, ale czy do tego drzewa mieli dostęp?
Skoro było drzewo życia to Bóg przewidział również że mogą zerwać i spożyć owoc z drzewa poznania.
No chyba rzekł: (parafraza) "wyrzućmy ich z Raju, bo zjedzą owoc z drzewa życia i będą nieśmiertelni tak jak ja".
Ale do końca nie pamiętam.

Ale podoba mi się poniekąd nieco paradoksalna odpowiedź @Andej: "jesteśmy i nie jesteśmy nieśmiertelni".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19120
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2632 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Czy Adam i Ewa byli nieśmiertelni do chwili zerwania owocu z drzewa poznania?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-12, 17:38

Odcięcie od drzewa życia było aktem łaski wobec ludzi.
Z tym że, oczywiście, poruszamy się w sferze mitu (w sensie pozytywnym: poemat o stworzeniu świata).
Pytanie w tytule wątku jest w zasadzie błędne z założenia: równie dobrze moglibyśmy pytać o kolor włosów Ewy.
To są didaskalia: ważne co przekazuje ten piękny tekst mądrościowy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2205 times

Re: Czy Adam i Ewa byli nieśmiertelni do chwili zerwania owocu z drzewa poznania?

Post autor: sądzony » 2023-02-12, 17:43

Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-12, 17:38 Odcięcie od drzewa życia było aktem łaski wobec ludzi.
Ładne :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 235
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy Adam i Ewa byli nieśmiertelni do chwili zerwania owocu z drzewa poznania?

Post autor: Michał91 » 2023-02-12, 18:12

Czy można więc stwierdzić że drzewo życia które znajdowało się w centrum (symbolicznie więc było najważniejszym drzewem w ogrodzie) było po prostu dla Adama i Ewy jak wszystkie inne drzewa ale tylko do czasu kiedy zjedli owoc z drzewa poznania?
Ostatnio zmieniony 2023-02-12, 18:14 przez Michał91, łącznie zmieniany 1 raz.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy Adam i Ewa byli nieśmiertelni do chwili zerwania owocu z drzewa poznania?

Post autor: Andy72 » 2023-02-12, 18:15

Według mnie (a raczej na pewno z poniższego to wynika), jeszcze nie zjedli z drzewa życia:
Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki»
Niestety tacy ludzie jak Bezos chcą za pomocą techniki żyć na wieki...
Ostatnio zmieniony 2023-02-12, 18:16 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy Adam i Ewa byli nieśmiertelni do chwili zerwania owocu z drzewa poznania?

Post autor: Arek » 2023-02-12, 18:29

Być może do chwili zerwania owocu byli wolni od zła, cierpienia, nawet praca nie była obciążeniem. Jeśli coś się rodzi to też musi umrzeć i wydaje mi się, że wtedy też tak mogło być. Tylko sama smierć pewnie byłaby przejściem bez cierpienia i strachu. Zapewne wtedy na ziemi była tylko Miłość taka jak w Niebie. Wydaje mi się, że śmierć była bo ziemia nie przyjęłaby takiej ilości ludzi. Zwierzęta też podlegały śmierci. Drugie ile taki stan Adama i Ewy trwał kilka m-cy może lat? Podejrzewam, że krótko wynika to z naszej natury zaspokajania ciekawości. Mistyczka błogosławiona Anna Katarzyna Emmerich miała wizję stworzenia Świata i człowieka.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy Adam i Ewa byli nieśmiertelni do chwili zerwania owocu z drzewa poznania?

Post autor: Andy72 » 2023-02-12, 18:34

No właśnie, gdyby nie było grzechu, jedna opinia to wieczne życie w raju, druga, zamiast śmierci zaśnięcie i wzięcie do Nieba tak jak Maryja.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2205 times

Re: Czy Adam i Ewa byli nieśmiertelni do chwili zerwania owocu z drzewa poznania?

Post autor: sądzony » 2023-02-12, 19:23

Jak dla mnie "rozróżnienie" (poznanie dobra i zła; w pewien sposób jakaś forma świadomości, może samoświadomości) nastąpiła po zerwaniu owocu.
Wydaje mi się, że, przed grzechem, człowiek mógł jeść owoce z "drzewa życia", które było równowagą pomiędzy życiem duchowym, a cielesnym. W zasadzie ni było wtedy rozróżnienia, a swego rodzaju "pełnia".

W równowadze duchowo-cielesnej śmierć nie jawi się złem tak drastycznie jak widzimy to dziś.

Poprzez grzech, istnienie człowieka, przesunęło środek ciężkości ku cielesności wypierając, prawie całkowicie duchowość. Może z tego powodu Bóg nie chciał byśmy w tym "chorobliwym" stanie pozostali na wieki.

Tak sobie gdybam :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2957 times
Kontakt:

Re: Czy Adam i Ewa byli nieśmiertelni do chwili zerwania owocu z drzewa poznania?

Post autor: Dezerter » 2023-02-12, 19:25

Andy72 pisze: 2023-02-12, 18:15 Według mnie (a raczej na pewno z poniższego to wynika), jeszcze nie zjedli z drzewa życia:
Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki»
Z tego cytatu jasno wynika, że nie byli nieśmiertelni - tak ja rozumiem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19120
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2632 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Czy Adam i Ewa byli nieśmiertelni do chwili zerwania owocu z drzewa poznania?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-12, 22:51

Arek pisze: 2023-02-12, 18:29 Drugie ile taki stan Adama i Ewy trwał kilka m-cy może lat? Podejrzewam, że krótko wynika to z naszej natury zaspokajania ciekawości.
Żydzi twierdzą, że grzech pierworodny miał miejsce w dniu stworzenia, nieco po godzinie 16....

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”