Namaszczenie chorych.

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Grooocik
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 15 lip 2022
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Namaszczenie chorych.

Post autor: Grooocik » 2023-02-13, 09:07

Witam.
Wczoraj uczestniczyłem w mszy świętej, podczas której kapłan udzielał przy ołtarzu sakramentu namaszczenia chorych dla osób, które tego chcą (było to tez ogłoszone wcześniej).
Z jednej strony było to piękne świadectwo i było to wzruszające bo prawie wszyscy uczestnicy mszy przystąpili do tego sakramentu ( a parafia malutka) ale z drugiej strony jakoś mi to nie pasuje bo niektórzy rodzice kazali nawet iść dzieciom do ołtarza ( raczej to nie były jakoś ciężko chore dzieci).
Co wy o tym sądzicie? Czy takie masowe udzielanie tego sakramentu podczas mszy nie jest pewnym nadużyciem?

I drugie moje pytanie - Wiem, że do tego sakramentu zasadniczo powinny przystępować osoby ciężko chore lub w zagrożeniu życia. A co z osobami, które mają jakieś problemy psychiczne albo uzależnienia lub jakieś lekkie, przewlekłe choroby?

Dziękuje za komentarze i pozdrawiam ;)

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Namaszczenie chorych.

Post autor: Drwal » 2023-02-13, 09:15

Z tego co ja wiem to nawet jakby ktoś w gorączce leżał to taki sakrament mógłby przyjąć. A osoby psychicznie chore mogą przyjąć tylko jeśliby istniało przypuszczenie że jako wierzący mogliby tego sobie życzyć , podobnie z nieprzytomnym , ale musi być żywy.
Sakrament namaszczenia nie jest tylko przygotowaniem na śmierć tylko umocnieniem w chorobie.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Namaszczenie chorych.

Post autor: Andej » 2023-02-13, 09:28

Grooocik pisze: 2023-02-13, 09:07 Z jednej strony było to piękne świadectwo i było to wzruszające bo prawie wszyscy uczestnicy mszy przystąpili do tego sakramentu ( a parafia malutka) ale z drugiej strony jakoś mi to nie pasuje bo niektórzy rodzice kazali nawet iść dzieciom do ołtarza ( raczej to nie były jakoś ciężko chore dzieci).
Takie działanie wydaje mi się nie być zgodnymz tym, co napisane w Katechizmie.
1513 Konstytucja apostolska Sacram unctionem infirmorum z 30 listopada 1972 roku zgodnie ze wskazaniami Soboru Watykańskiego II108 ustaliła, że w obrządku rzymskim będą odtąd obowiązywały następujące zasady:
Sakramentu namaszczenia chorych udziela się chorym, namaszczając ich na czole i dłoniach olejem z oliwek lub stosownie do okoliczności innym olejem roślinnym, należycie poświęconym, wymawiając tylko jeden raz następujące słowa: "Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie".

1514 Namaszczenie chorych "nie jest sakramentem przeznaczonym tylko dla tych, którzy znajdują się w ostatecznym niebezpieczeństwie utraty życia. Odpowiednia zatem pora na przyjęcie tego sakramentu jest już wówczas, gdy wiernym zaczyna grozić niebezpieczeństwo śmierci z powodu choroby lub starości".

1515 Jeśli chory, który został namaszczony, odzyskał zdrowie, w przypadku nowej ciężkiej choroby może ponownie przyjąć ten sakrament. W ciągu tej samej choroby namaszczenie chorych może być udzielone powtórnie, jeśli choroba się pogłębia. Jest rzeczą stosowną przyjąć sakrament namaszczenia chorych przed trudną operacją. Odnosi się to także do osób starszych, u których pogłębia się słabość.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 235
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Namaszczenie chorych.

Post autor: Michał91 » 2023-02-13, 09:59

Grooocik pisze: 2023-02-13, 09:07 Co wy o tym sądzicie? Czy takie masowe udzielanie tego sakramentu podczas mszy nie jest pewnym nadużyciem?
Nie, wręcz bym powiedział że to bardzo dobra praktyka podobnie jak to że ktokolwiek z wierzących dokona takiego namaszczenia.
Grooocik pisze: 2023-02-13, 09:07 Wiem, że do tego sakramentu zasadniczo powinny przystępować osoby ciężko chore lub w zagrożeniu życia.
Skąd takie rzeczy wiesz?

Grooocik
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 15 lip 2022
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Namaszczenie chorych.

Post autor: Grooocik » 2023-02-13, 10:10

Michał91 pisze: 2023-02-13, 09:59 Nie, wręcz bym powiedział że to bardzo dobra praktyka podobnie jak to że ktokolwiek z wierzących dokona takiego namaszczenia.
No myśle również, że wspaniała inicjatywa ze strony kapłana żeby tak o tym przypomnieć ludziom i umożliwić to każdemu na mszy świętej aczkolwiek budzą się we mnie obawy kiedy ktoś na przykład wysyła dzieci „bo tak wypada” albo ktoś idzie ale w sumie nie dręczą bo żadne schorzenia - wtedy wówczas mam wątpliwości czy nie jest to jakieś lekceważenie lub nadużycie. Ale to już jest indywidualna kwestia każdej osoby.
Michał91 pisze: 2023-02-13, 09:59
Grooocik pisze: 2023-02-13, 09:07 Wiem, że do tego sakramentu zasadniczo powinny przystępować osoby ciężko chore lub w zagrożeniu życia.
Skąd takie rzeczy wiesz?
W internecie wyczytane i też w katechizmie jest wspomniane o tym

KKK 1527 Sakrament namaszczenia chorych udziela specjalnej łaski chrześcijaninowi, który doświadcza trudności związanych ze stanem ciężkiej choroby lub starości.

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 235
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Namaszczenie chorych.

Post autor: Michał91 » 2023-02-13, 10:18

Grooocik pisze: 2023-02-13, 10:10 budzą się we mnie obawy kiedy ktoś na przykład wysyła dzieci „bo tak wypada” albo ktoś idzie ale w sumie nie dręczą bo żadne schorzenia
Na głupotę już nic nie poradzisz. Pewnie to ci sami twierdzą że namaszczenie tylko na "ostatnią drogę" i tylko wtedy wypada, widząc że jednak nie, no to już hurtem zdrowi poszli w trybie owczego pędu bo wypada. Jest dużo "mondrych" ludzi, są tacy co codziennie na lodzie robią "orła" i świetnie "znają się" na chodzeniu po śniegu/lodzie.
Ostatnio zmieniony 2023-02-13, 10:22 przez Michał91, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5387
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1408 times

Re: Namaszczenie chorych.

Post autor: abi » 2023-02-13, 10:43

ja co roku ide do namaszczenia chorych, a w tym wypadlo ze nie bo meza nie bylo w domu
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Namaszczenie chorych.

Post autor: Nenderen » 2023-02-14, 09:34

To bardzo piękny Sakrament, jak wszystkie inne zresztą.
Abi, zapewniam o wsparciu na modlitwie.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ