Poządliwe spojrzenie

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Chrześcijanin
Początkujący
Początkujący
Posty: 54
Rejestracja: 14 lut 2023
Has thanked: 38 times
Been thanked: 2 times

Poządliwe spojrzenie

Post autor: Chrześcijanin » 2023-02-17, 13:37

Co oznacza cytat z Biblii o pozadliwym spojrzeniu?

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Poządliwe spojrzenie

Post autor: AdamS. » 2023-02-17, 14:16

Chrześcijanin pisze: 2023-02-17, 13:37 Co oznacza cytat z Biblii o pozadliwym spojrzeniu?
Chodzi o takie spojrzenie, w którym celem staje się przedmiotowe wykorzystanie kobiety do zaspokojenia swej żądzy. Przestajemy wówczas widzieć w kobiecie OSOBĘ, a dostrzegamy jedynie PRZEDMIOT własnego pożądania. Inaczej mówiąc - uprzedmiotawiamy w ten sposób człowieka.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2379
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Re: Poządliwe spojrzenie

Post autor: Arek » 2023-02-17, 14:32

Pożądliwe spojrzenie -> analizowanie sytuacji w myślach -> możliwość odrzucenia nieczystych myśli lub pogłębianie myśli jako nieczyste -> pogłębianie nieczystych myśli doprowadza do grzechu w myślach -> kolejną konsekwencją jest nieczysty czyn i popełnienie kolejnego grzechu. W momencie pokusy, gdy jesteśmy w stanie Łaski Uświęcającej jest nam łatwiej tą pokusę odrzucić i wtedy nie dochodzi do grzechu. Gdy spowiadałem się 2 razy do roku ( była to pseudo spowiedź ) spowiedzią świętokradczą nie umiałem walczyć z pokusą bo byłem za słaby, by stawić czoła pokusom. Dziś spowiedź jest szczera średnio raz w m-cu lub częściej i jest łatwiej, bo Bóg działa we mnie mocniej, bo świadomie odrzucam pokusy, resztę On robi. Natychmiast mam wolne myśli.
Ostatnio zmieniony 2023-02-17, 14:34 przez Arek, łącznie zmieniany 2 razy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Poządliwe spojrzenie

Post autor: konserwa » 2023-02-17, 22:02

Mnie sie to kojarzylo ze spojrzeniem po uzadleniu przez pszczole ... wtedy patrzy sie takim "pozadliwym" wzrokiem, ze az sie chce z plakac.

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Poządliwe spojrzenie

Post autor: ArtFunky » 2023-02-18, 23:01

Na pytanie:
Chrześcijanin pisze: 2023-02-17, 13:37 Co oznacza cytat z Biblii o pozadliwym spojrzeniu?
być może oznacza tyle tylko, że jest to źle przetłumaczony werset. Bo np. prof. Wojciechowski tutaj http://idziemy.pl/wiara/szkodliwe-bledy ... zy-biblii/
pisze:
Przesadne przedstawianie nauk Jezusa spotkamy też obok, w zdaniu z Mt 5, 27. Biblia Tysiąclecia: „Kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa”. Powinno być: „Kto przygląda się mężatce, żeby jej pożądać, już popełnił z nią cudzołóstwo w sercu” (czyli w myśli). To samo słowo greckie gyne oznacza i kobietę w ogóle, i mężatkę, i tak samo było w językach semickich, ale ponieważ cudzołóstwo oznacza w Biblii zdradę małżeńską, a nie inne grzechy ze sfery płci, tutaj musi chodzić o kobietę zamężną.

Tłumacz poszerzył więc zakaz. Dalej, z przypatrywania się zrobił spojrzenie. Jezus uznał za grzech zamiar cudzołóstwa, a tłumacz – samo pragnienie, nawet spontaniczne. Zatem: wolno chłopakowi patrzeć z zachwytem na pannę, a pociąg do mężatki, będąc pokusą, bez świadomego zamiaru, nie jest jeszcze grzechem. Zaostrzanie i tak wymagających nauk Jezusa jest oczywiście zbędne. Nie należy być bardziej papieskim od papieża. Nasuwa się tu przykład z Księgi Rodzaju (3, 1-6), gdzie wąż namówił kobietę do nieposłuszeństwa Bogu m.in. w ten sposób, że podsunął jej myśl, jakoby Bóg wszystkiego zakazywał. Spytał, czy to prawda, że zakazał jeść z owoców ogrodu rajskiego. Nadgorliwi moraliści też chcą zakazać więcej, niż potrzeba…
No i wszystko jasne, nie?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Poządliwe spojrzenie

Post autor: konserwa » 2023-02-18, 23:32

Trudnosci z przetlumaczeniem z jednego jezyka na inny istnieja zawsze i zawsze tlumaczenia sa pewna interpretacja.
A co do skladni - w niemieckim mamy rowniez Frau jako ogolnie kobiete i jako zone/mezatke.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Poządliwe spojrzenie

Post autor: Andej » 2023-02-19, 10:51

Czy pożądanie jest grzechem? Jeśli pod tym pojęciem rozumienia bezwolną reakcję na jakiś bodziec, to nie. Niezależnie od bodźca, czy reakcji.
Ale, jeśli pożądanie jest działaniem celowym, zwłaszcza mającym na celu spełnienie, osiągnięcie jakichś celów, to inna materia.
Jeśli zatem spoglądasz na XXXXX (cokolwiek) i kombinujesz, jak to zdobyć to źle. Równie źle, gdy wyobrażasz sobie, że już wchodzisz w posiadanie.
Calowo użyłem XXXXX, aby podkreślić, że problem nie ogranicza się do obiektów seksualnych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5387
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1408 times

Re: Poządliwe spojrzenie

Post autor: abi » 2023-02-21, 19:35

Andej pisze: 2023-02-19, 10:51
Jeśli zatem spoglądasz na drozdzowke z powidlami i kombinujesz, jak ja zdobyć to źle. Równie źle, gdy wyobrażasz sobie, że już wchodzisz w posiadanie.
~O) ~O) ~O)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14976
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Poządliwe spojrzenie

Post autor: Dezerter » 2023-02-21, 23:31

A ta kawa to do drożdżówki rozumiem - o jaka ty dobra gospodyni jesteś

Art Funky - jestem ci bardzo wdzięczny za te mądre słowa, bo zawsze mi to tłumaczenie nie pasowało i było takie jak by Jezus nigdy prawdziwym człowiekiem/mężczyzną nie był
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Poządliwe spojrzenie

Post autor: ArtFunky » 2023-02-24, 13:43

@Dezerterze, ale to "tylko" opinia i interpretacja prof. Wojciechowskiego (owszem, katolickiego teologa), ale czy na pewno o to chodziło Jezusowi? Miejmy nadzieję, że tak. W każdym razie mi takie spojrzenie też pasuje.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Poządliwe spojrzenie

Post autor: lambda » 2023-02-24, 15:49

Dezerter pisze: 2023-02-21, 23:31

Art Funky - jestem ci bardzo wdzięczny za te mądre słowa, bo zawsze mi to tłumaczenie nie pasowało i było takie jak by Jezus nigdy prawdziwym człowiekiem/mężczyzną nie był
W sensie ze Pan Jezus miał pożądliwe myśli o kobietach?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14976
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Poządliwe spojrzenie

Post autor: Dezerter » 2023-02-24, 17:08

lambda pisze: 2023-02-24, 15:49
Dezerter pisze: 2023-02-21, 23:31

Art Funky - jestem ci bardzo wdzięczny za te mądre słowa, bo zawsze mi to tłumaczenie nie pasowało i było takie jak by Jezus nigdy prawdziwym człowiekiem/mężczyzną nie był
W sensie ze Pan Jezus miał pożądliwe myśli o kobietach?
Ja w buty Jezusa nie śmiem wchodzić i gdybać
ale o w nasze, nas mężczyzn - swojego stworzenia - wszedł i wie co i jak dlatego B-)
więc mam nadzieję graniczącą z przekonaniem, że tego co naturalne grzechem nie nazywa :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Poządliwe spojrzenie

Post autor: lambda » 2023-02-25, 10:25

Dezerter pisze: 2023-02-24, 17:08
lambda pisze: 2023-02-24, 15:49
Dezerter pisze: 2023-02-21, 23:31

Art Funky - jestem ci bardzo wdzięczny za te mądre słowa, bo zawsze mi to tłumaczenie nie pasowało i było takie jak by Jezus nigdy prawdziwym człowiekiem/mężczyzną nie był
W sensie ze Pan Jezus miał pożądliwe myśli o kobietach?
Ja w buty Jezusa nie śmiem wchodzić i gdybać
ale o w nasze, nas mężczyzn - swojego stworzenia - wszedł i wie co i jak dlatego B-)
więc mam nadzieję graniczącą z przekonaniem, że tego co naturalne grzechem nie nazywa :)
Wiele rzeczy występuje w naturze które jednak u ludzi są grzechem.
Jezus wszka grzechu pierworodnego nie miał.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14976
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Poządliwe spojrzenie

Post autor: Dezerter » 2023-02-25, 16:53

Ale co ma grzech pierworodny, do cudzołóstwa?
Jezus uznał za grzech zamiar cudzołóstwa, a tłumacz – samo pragnienie, nawet spontaniczne.
Które jest normalne, zdrowe i naturalne i wynika z naszej podświadomości, genów, instynktu rozmnażania = jako takie, nie podlega moralnej ocenie (grzech)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Poządliwe spojrzenie

Post autor: Zuben Ninja » 2023-02-25, 20:57

Dezerter pisze: 2023-02-24, 17:08 Ja w buty Jezusa nie śmiem wchodzić i gdybać
ale o w nasze, nas mężczyzn - swojego stworzenia - wszedł i wie co i jak dlatego B-)
Jezus nie musiał się wcielać aby poznać naszą męską naturę - jako Bóg znał ją przedwiecznie czyli od zawsze.
Ostatnio zmieniony 2023-02-25, 21:02 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 4 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

ODPOWIEDZ