Czy w niebie będziemy robić jedno i to samo?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy w niebie będziemy robić jedno i to samo?

Post autor: Albertus » 2023-02-19, 21:55

Gojandek pisze: 2023-02-19, 21:08
Albertus pisze: 2023-02-19, 20:52
Gojandek pisze: 2023-02-19, 20:40
Abstract pisze: 2023-02-19, 20:32 A mnie zastanawia całkiem inna kwestia, hierarchia. A więc owo wywyższenie które raczej nie idzie w parze ze skromnością. Ostatnia rzecz jaka mi się kojarzy z niebem, to hierarchie, a więc niejako podziały.
A może to nie polega na wywyższeniu? Np. taki Ojciec Pio z pewnością jest od nas większy w Królestwie Niebieskim, jednak na czym ta wielkość polega? W sumie też jestem ciekaw. Możliwe, że osobom wyższym w Królestwie Niebieskim będzie dane więcej szczęścia i skarbu w niebie, a nie na zasadzie, że będą oni wywyższeni(choć mogę się mylić, więc w razie czego proszę mnie poprawić). W sumie owo wywyższenie według mnie nie przeczy ze skromnością.
Gdzieś już było dobre wyjaśnienie. Chyba ze św Faustyny - wszystkie szklanki będą pełne ale w jedne się zmieści więcej a w inne mniej. Nikomu niczego nie będzie brakowało.
Mówiła to Św. Tereska. Rozmawiałem tu z pewnym użytkownikiem który twierdził, że niebo dla wszystkich będzie równe i przytoczyłem mu ten tekst i właśnie z tymi szklankami sobie przypomniałem ;)
To po co pytasz o to samo skoro sam podałeś takie dobre wyjaśnienie?

Dodano po 42 sekundach:
Gojandek pisze: 2023-02-19, 21:54
Albertus pisze: 2023-02-19, 21:15 Nic nie jest wykluczone.



:D
Ciekawy filmik ;)
Ładne schody.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy w niebie będziemy robić jedno i to samo?

Post autor: Andej » 2023-02-19, 21:59

Gojandek pisze: 2023-02-19, 20:28 Nie chodzi mi o to, że wszystko będzie unormowane. Chodzi mi o to, czy w niebie będziemy robić tylko jedną aktywność, czy będzie ich wiele. Czy będziemy integrować z ludźmi, z Aniołami, z Bogiem. Czy będziemy mogli spełniać swoje pasje, czy niebo będzie podobne do ziemi, czy będą tam krajobrazy, czy będziemy mogli zwiedzać miejsca, gotować itd. W sumie są dwa nieba. To niebo, które jest teraz po śmierci to jakby poczekalnia przed powtórnym przyjściem Chrystusa. Możliwe, że to drugie niebo, to tak jakby odnowiona ziemia po grzechu Adama i Ewy, a to pierwsze to poczekalnia, przestrzeń duchowa.
Czy czytałeś kiedyś Lst do Koryntian? Tam jest odpowiedź. Zacytuje fragment: 1 Kor 2.9 lecz właśnie głosimy, jak zostało napisane, to, czego
ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują.

Zastanów się, co z tego wynika? Widzisz, nikt uczciwy nie odpowie na Twoje pytania. Bo nikt nie wie i nie może wiedzieć.
Wierzysz Biblii? Jeśli tak, to zastanów się dlaczego znalazł się w niej zacytowany fragment.
Po to, aby nie zastanawiać się. Aby uwierzyć Bogu. Aby nie traktować nieba jako prymitywnego przedłużenia ziemi. Aby obniżać znaczenia nieba.
Twoje pytania wydają się być muzułmańskimi. To prostackie wyobrażenie nieba w islamie sa dobre dla przedszkolaków. Bo małe dzieci nie potrafią sobie pomyśleć o tym, jak Bóg jest wielki. Ani, że jest wszechmocny. Nieba, które ma zaspokajać materialne potrzeby. Niebo jest daleko wspanialsze. Chyba, że nie wierzysz Biblii.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Re: Czy w niebie będziemy robić jedno i to samo?

Post autor: Gojandek » 2023-02-19, 22:35

Andej pisze: 2023-02-19, 21:59
Gojandek pisze: 2023-02-19, 20:28 Nie chodzi mi o to, że wszystko będzie unormowane. Chodzi mi o to, czy w niebie będziemy robić tylko jedną aktywność, czy będzie ich wiele. Czy będziemy integrować z ludźmi, z Aniołami, z Bogiem. Czy będziemy mogli spełniać swoje pasje, czy niebo będzie podobne do ziemi, czy będą tam krajobrazy, czy będziemy mogli zwiedzać miejsca, gotować itd. W sumie są dwa nieba. To niebo, które jest teraz po śmierci to jakby poczekalnia przed powtórnym przyjściem Chrystusa. Możliwe, że to drugie niebo, to tak jakby odnowiona ziemia po grzechu Adama i Ewy, a to pierwsze to poczekalnia, przestrzeń duchowa.
Czy czytałeś kiedyś Lst do Koryntian? Tam jest odpowiedź. Zacytuje fragment: 1 Kor 2.9 lecz właśnie głosimy, jak zostało napisane, to, czego
ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują.

Zastanów się, co z tego wynika? Widzisz, nikt uczciwy nie odpowie na Twoje pytania. Bo nikt nie wie i nie może wiedzieć.
Wierzysz Biblii? Jeśli tak, to zastanów się dlaczego znalazł się w niej zacytowany fragment.
Po to, aby nie zastanawiać się. Aby uwierzyć Bogu. Aby nie traktować nieba jako prymitywnego przedłużenia ziemi. Aby obniżać znaczenia nieba.
Twoje pytania wydają się być muzułmańskimi. To prostackie wyobrażenie nieba w islamie sa dobre dla przedszkolaków. Bo małe dzieci nie potrafią sobie pomyśleć o tym, jak Bóg jest wielki. Ani, że jest wszechmocny. Nieba, które ma zaspokajać materialne potrzeby. Niebo jest daleko wspanialsze. Chyba, że nie wierzysz Biblii.
Ogólnie ciekawią mnie te tematy. Ja jeżeli kogoś chce zachęcić do chrześcijaństwa, to mówię często o nagrodzie. O niebie. Np. mówię innym, że w niebie będzie można robić to, co będziemy chcieli i będzie w nim pięknie. Znajomy interesuje się jazdą na motorze. Powiedziałem mu, że w niebie będziemy mogli jeździć motorem i będziemy robić to, co chcemy, żeby jakoś zachęcić innych. Jeżeli bym powiedział, że będziemy tylko chwalić Boga, to wydaje mi się, że dla niektórych(tylko mi się tak wydaje) taka wizja nieba może być nudna(chyba nie mówię herezji lub czegoś złego, więc w razie czegoś mnie poprawcie). Według ciebie robię źle, czy dobrze?

Poza tym Eden miał być naszym niebem, jednak został skażony. Czy niebo to nie będzie odnowiony Eden? W Edenie robiono normalne czynności np. Adam i Ewa sobie jedli, żyli, Pan Bóg sobie chodził po ogrodzie. Czy niebo nie będzie wyglądać podobnie?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy w niebie będziemy robić jedno i to samo?

Post autor: sądzony » 2023-02-19, 22:50

Gojandek pisze: 2023-02-19, 22:35 Ogólnie ciekawią mnie te tematy. Ja jeżeli kogoś chce zachęcić do chrześcijaństwa, to mówię często o nagrodzie. O niebie. Np. mówię innym, że w niebie będzie można robić to, co będziemy chcieli i będzie w nim pięknie. Znajomy interesuje się jazdą na motorze. Powiedziałem mu, że w niebie będziemy mogli jeździć motorem i będziemy robić to, co chcemy, żeby jakoś zachęcić innych. Jeżeli bym powiedział, że będziemy tylko chwalić Boga, to wydaje mi się, że dla niektórych(tylko mi się tak wydaje) taka wizja nieba może być nudna(chyba nie mówię herezji lub czegoś złego, więc w razie czegoś mnie poprawcie). Według ciebie robię źle, czy dobrze?
Że się wtrącę. Moim zdaniem b. dobrze.
Wszystko zależy od tego z kim prowadzisz rozmowę.
Inaczej mówię o niebie 8 letniej córce, inaczej rozmawiam z siostrą, a inaczej z przyjacielem, dzięki któremu postąpiłem w nawróceniu.

Są różne rodzaje duchowości. I nie chodzi o "stopnie wtajemniczenia".
Dziś dodałem cytat św. J. od Krzyża:

"Bóg daje każdemu wg jego właściwości, jest bowiem jak źródło, z którego każdy czerpie swoim naczyniem."

Zresztą i św. Paweł rzecze:
"Mleko wam dałem, a nie pokarm stały, boście byli niemocni; (...)" 1 Kor 3,2

Z prawdą należy oswajać.
By jeść suchary należy nauczyć się pić mleko, potem kaszkę, dalej pokarm stały.
Dodatkowo każdy z nas ma swą pojemność i pojętność, i nie od tego zależy "lepszość" czy "gorszość".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy w niebie będziemy robić jedno i to samo?

Post autor: Albertus » 2023-02-20, 06:32

Gojandek pisze: 2023-02-19, 22:35
Andej pisze: 2023-02-19, 21:59
Gojandek pisze: 2023-02-19, 20:28 Nie chodzi mi o to, że wszystko będzie unormowane. Chodzi mi o to, czy w niebie będziemy robić tylko jedną aktywność, czy będzie ich wiele. Czy będziemy integrować z ludźmi, z Aniołami, z Bogiem. Czy będziemy mogli spełniać swoje pasje, czy niebo będzie podobne do ziemi, czy będą tam krajobrazy, czy będziemy mogli zwiedzać miejsca, gotować itd. W sumie są dwa nieba. To niebo, które jest teraz po śmierci to jakby poczekalnia przed powtórnym przyjściem Chrystusa. Możliwe, że to drugie niebo, to tak jakby odnowiona ziemia po grzechu Adama i Ewy, a to pierwsze to poczekalnia, przestrzeń duchowa.
Czy czytałeś kiedyś Lst do Koryntian? Tam jest odpowiedź. Zacytuje fragment: 1 Kor 2.9 lecz właśnie głosimy, jak zostało napisane, to, czego
ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują.

Zastanów się, co z tego wynika? Widzisz, nikt uczciwy nie odpowie na Twoje pytania. Bo nikt nie wie i nie może wiedzieć.
Wierzysz Biblii? Jeśli tak, to zastanów się dlaczego znalazł się w niej zacytowany fragment.
Po to, aby nie zastanawiać się. Aby uwierzyć Bogu. Aby nie traktować nieba jako prymitywnego przedłużenia ziemi. Aby obniżać znaczenia nieba.
Twoje pytania wydają się być muzułmańskimi. To prostackie wyobrażenie nieba w islamie sa dobre dla przedszkolaków. Bo małe dzieci nie potrafią sobie pomyśleć o tym, jak Bóg jest wielki. Ani, że jest wszechmocny. Nieba, które ma zaspokajać materialne potrzeby. Niebo jest daleko wspanialsze. Chyba, że nie wierzysz Biblii.
Ogólnie ciekawią mnie te tematy. Ja jeżeli kogoś chce zachęcić do chrześcijaństwa, to mówię często o nagrodzie. O niebie. Np. mówię innym, że w niebie będzie można robić to, co będziemy chcieli i będzie w nim pięknie. Znajomy interesuje się jazdą na motorze. Powiedziałem mu, że w niebie będziemy mogli jeździć motorem i będziemy robić to, co chcemy, żeby jakoś zachęcić innych. Jeżeli bym powiedział, że będziemy tylko chwalić Boga, to wydaje mi się, że dla niektórych(tylko mi się tak wydaje) taka wizja nieba może być nudna(chyba nie mówię herezji lub czegoś złego, więc w razie czegoś mnie poprawcie). Według ciebie robię źle, czy dobrze?

Poza tym Eden miał być naszym niebem, jednak został skażony. Czy niebo to nie będzie odnowiony Eden? W Edenie robiono normalne czynności np. Adam i Ewa sobie jedli, żyli, Pan Bóg sobie chodził po ogrodzie. Czy niebo nie będzie wyglądać podobnie?
Święty Paweł w Biblii nam mówi że to co będzie w przyszłym świecie całkowicie przekracza nasze wyobrażenie.

Gdyby naszym zadaniem było wnikanie w te sprawy to by tego nie pisał.
Ostatnio zmieniony 2023-02-20, 06:47 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5394
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 857 times
Been thanked: 1411 times

Re: Czy w niebie będziemy robić jedno i to samo?

Post autor: abi » 2023-02-20, 09:04

z uplywem lat wydaje mi sie ze w niebie nie bedzie sie nic robic, tylko po prostu byc
by swoja obecnoscia chwalic Pana
tak jak swiece na oltarzu - bedziecie plonac i nie spalac sie :x
Ostatnio zmieniony 2023-02-20, 09:10 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy w niebie będziemy robić jedno i to samo?

Post autor: sądzony » 2023-02-20, 09:05

Albertus pisze: 2023-02-20, 06:32 Święty Paweł w Biblii nam mówi że to co będzie w przyszłym świecie całkowicie przekracza nasze wyobrażenie.
Gdyby naszym zadaniem było wnikanie w te sprawy to by tego nie pisał.
Nie odpowiadałeś więc dzieciom na pytania dotyczące nieba? Odsyłałeś do św Pawła? :)

Dodano po 1 minucie 1 sekundzie:
abi pisze: 2023-02-20, 09:04 z uplywem lat wydaje mi sie ze w niebie nie bedzie sie nic robic, tylko po prostu byc
by swoja obecnoscia chwalic Pana
A ja czasem mam wrażenie, że totalnie nic się nie zmieni poza tym, że wszyscy będą rozradowani w Bogu :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy w niebie będziemy robić jedno i to samo?

Post autor: Andej » 2023-02-20, 09:29

Gojandek pisze: 2023-02-19, 22:35 Ogólnie ciekawią mnie te tematy.
Wszystkich interesują. Ale trzeba podejść do tego z pokorą. Z uszanowaniem dla Boga i Jego tajemnic. I z zaufaniem.
Gojandek pisze: 2023-02-19, 22:35 Ja jeżeli kogoś chce zachęcić do chrześcijaństwa, to mówię często o nagrodzie.
Cel wspaniały. Ale takie stawianie sprawy, może przekonać kogoś bardzo prostego. Na poziomie przedszkolaka. Osobę wychowaną w systemie kar i nagród. Motywem do wiary na pewno nie będzie materialna nagroda. Motywem może być miłość. Ale to Ty znasz swoich znajomych. Jeśli rzeczywiście są na tak prymitywnym poziomie, to rób tak dalej. Pomimo tego, że nie sądzę, aby takie działanie mogło przymieść pozytywny efekt, to jednak życzę Ci z całego serca osiągnięcia tego efektu.
A wiary, wg mnie, trzeba uczyć dawaniem świadectwa. Verba docent, exempla trahunt.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Re: Czy w niebie będziemy robić jedno i to samo?

Post autor: Gojandek » 2023-02-20, 09:46

Andej pisze: 2023-02-20, 09:29
Gojandek pisze: 2023-02-19, 22:35 Ogólnie ciekawią mnie te tematy.
Wszystkich interesują. Ale trzeba podejść do tego z pokorą. Z uszanowaniem dla Boga i Jego tajemnic. I z zaufaniem.
Gojandek pisze: 2023-02-19, 22:35 Ja jeżeli kogoś chce zachęcić do chrześcijaństwa, to mówię często o nagrodzie.
Cel wspaniały. Ale takie stawianie sprawy, może przekonać kogoś bardzo prostego. Osobę wychowaną w systemie kar i nagród. Motywem do wiary na pewno nie będzie materialna nagroda. Motywem może być miłość. Ale to Ty znasz swoich znajomych. Jeśli rzeczywiście są na tak prymitywnym poziomie, to rób tak dalej. Pomimo tego, że nie sądzę, aby takie działanie mogło przymieść pozytywny efekt, to jednak życzę Ci z całego serca osiągnięcia tego efektu.
A wiary, wg mnie, trzeba uczyć dawaniem świadectwa. Verba docent, exempla trahunt.
Wiesz, niektórzy myślą, że Biblia, Kościół, nabożeństwa, Msza to jest nuda. To wszystko jest według niektórych nudne. Niemniej jednak do każdego trzeba podejść indywidualnie. Pokazać coś z innej perspektywy, z innej strony. Warto próbować, bo czemu nie.

"Na poziomie przedszkolaka"
Czasami przedszkolak jest bardziej dojrzały duchowo, niż dorosły.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy w niebie będziemy robić jedno i to samo?

Post autor: sądzony » 2023-02-20, 09:55

Dla mnie to kwestia poszukiwania rzeczy wspólnych.
Na początku rozeznaję chuchowość człowieka, czy ma z nią jakikolwiek kontakt. Czy wierzy w jakiekolwiek sacrum, w jakąkolwiek wieczność. Następnie szukam wspólnych fundamentów. Jeżeli jesteśmy w stanie na chwilkę wyjść z własnych butów, każdy je ma.
W końcu wszystcy jesteśmy dziećmi Bożymi.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy w niebie będziemy robić jedno i to samo?

Post autor: Andej » 2023-02-20, 09:56

Gojandek pisze: 2023-02-20, 09:46 Wiesz, niektórzy myślą, że Biblia, Kościół, nabożeństwa, Msza to jest nuda.
Ależ, tak. I często słusznie. Bo, gdy Biblię czyta się jak kryminał (tak miałem, gdy pierwszy raz sięgnąłem), to jest nudna. Kościół jest straszny, jeśli patrzy się przez pryzmat liberolewicowych mediów. Nabożeństwa nie mają sensu dopóki się tego sensu i piękna nie odkryje. Msza, gdy nie rozumie się jej sensu jest nudna. A kazania często są nudne, odstraszające, głupie, jeśli nie chce się w nich znaleźć słowa skierowanego do nas. Czasem tylko jednego słów, bo reszta tak głupia.
Miłości nie da się nauczyć obietnicą lizaka. Trzeba dawać przykład. Zachęcać własną postawą. Prowokować do tego, aby pytali: Dlaczego taki jesteś.
Aby ludzie widzieli dobre czyny w nas, i chwalili za nie Ojca, który w niebie jest.

Dodano po 2 minutach 4 sekundach:
sądzony pisze: 2023-02-20, 09:55 Dla mnie to kwestia poszukiwania rzeczy wspólnych.
Na początku rozeznaję chuchowość człowieka, czy ma z nią jakikolwiek kontakt. Czy wierzy w jakiekolwiek sacrum, w jakąkolwiek wieczność. Następnie szukam wspólnych fundamentów. Jeżeli jesteśmy w stanie na chwilkę wyjść z własnych butów, każdy je ma.
W końcu wszystcy jesteśmy dziećmi Bożymi.
To skuteczna metoda. Wydaje mi się ona być rodzajem manipulacji. Ale też jest ona naturalnym sposobem nawiązywania porozumienia i sympatii. Rzeczywiście jest dobrą drogą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”