Święcenie pokarmów/leków

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 233
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Święcenie pokarmów/leków

Post autor: Michał91 » 2023-02-20, 17:17

Czy uważacie że święcenie takich produktów jak leki, pokarmy, olej, sól, przyprawy lub konkretnej potrawy nawet metodami domowymi to dobra praktyka czy niepotrzebna? W sensie takim że ja uważam że to są jak najbardziej praktyki chrześcijańskie, więc nie mam nic przeciwko.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Święcenie pokarmów/leków

Post autor: sądzony » 2023-02-20, 18:38

Ja uważam, że to dziwne.
Wydaje mi się, że jak mi raz do roku wikary czy proboszcz "chlapnie" lodówkę i apteczkę to wystarczy :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Święcenie pokarmów/leków

Post autor: AdamS. » 2023-02-20, 19:11

Michał91 pisze: 2023-02-20, 17:17 Czy uważacie że święcenie takich produktów jak leki, pokarmy, olej, sól, przyprawy lub konkretnej potrawy nawet metodami domowymi to dobra praktyka czy niepotrzebna? W sensie takim że ja uważam że to są jak najbardziej praktyki chrześcijańskie, więc nie mam nic przeciwko.
Powiem szczerze, że nigdy mnie takie praktyki nie przekonywały, ale też jeśli u kogoś dzięki nim jest większe odczucie opieki Bożej i błogosławieństwa, to nie mam nic przeciwko. :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Święcenie pokarmów/leków

Post autor: Dezerter » 2023-02-20, 22:18

Michał91 pisze: 2023-02-20, 17:17 Czy uważacie że święcenie takich produktów jak leki, pokarmy, olej, sól, przyprawy lub konkretnej potrawy nawet metodami domowymi to dobra praktyka czy niepotrzebna? W sensie takim że ja uważam że to są jak najbardziej praktyki chrześcijańskie, więc nie mam nic przeciwko.
W żuciu nie święciłem niczego z wymienionych poza święconką raz do roku przed Wielkanocą
By zachować zdrowie, to ja zalecam zamiast święcenia, czytanie ulotek w lekach, nie jeść suplementów i czytać skład na produkcie spożywczym
Ostatnio zmieniony 2023-02-20, 22:20 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 233
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Święcenie pokarmów/leków

Post autor: Michał91 » 2023-02-20, 22:46

Dezerter pisze: 2023-02-20, 22:18 ja zalecam zamiast święcenia, czytanie ulotek w lekach
Od czytania ulotek można się rozchorować szczególnie jak wejdziesz w "dział" powikłania =D
Dezerter pisze: 2023-02-20, 22:18 nie jeść suplementów
Niektóre suplementy są spoko jak się dietę zaniedbało lub też pewne produkty są pozbawione minerałów w które obfitowały.
Dezerter pisze: 2023-02-20, 22:18 czytać skład na produkcie spożywczym
Jeszcze tam świerszcze znajdziesz w tym snickersie ! xD

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Święcenie pokarmów/leków

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-21, 08:26

Zależy jak to rozumieć (ale trochę trudno dobrze rozumieć chyba). Natomiast modlitwa przed jedzeniem - jak najbardziej.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Święcenie pokarmów/leków

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-02-21, 09:11

Ja biorę pewne leki na stałe i gdy na Wielkanoc jest święcenie pokarmów, to one są w koszyczku. Ale tam jest wtedy tylko kilka tabletek, tak symbolicznie. A nie to, że wszystkie pudełka. To nie był mój pomysł, żeby je święcić, ale moja mama się uparła. Nie protestowałam, niech sobie ma nadzieję, że dzięki temu będę normalna... Ogólnie ten pomysł uważam za całkiem dobry, bo to taki przejaw zawierzenia swojego stanu zdrowia. Nie widzę nic dziwnego w święceniu różnych rzeczy, nie uważam tego za magiczne myślenie, niech każdy robi tak, jak chce. Mi kiedyś ksiądz święcił (a może raczej "błogosławił", to chyba trafniejsze słowo) podręczniki. Wtedy miałam takie poczucie, że Pan Jezus mnie wspiera w nauce, a później usłyszałam w kościele, że jest coś takiego jak "świecenie przyborów szkolnych". Ja już wtedy się uczyłam na I roku studiów, więc nie byłam na tym, tylko poszłam do zakrystii i się zapytałam, czy można tak. Ksiądz był dość zadowolony z tego i chętnie pobłogosławił. Rok później mu przyniosłam następne podręczniki w tym samym celu. Nie traktuję tego w jakiś magiczny sposób, po prostu miałam takie pragnienie.
Ostatnio zmieniony 2023-02-21, 09:18 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Święcenie pokarmów/leków

Post autor: sądzony » 2023-02-21, 09:17

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-02-21, 09:11 ... niech sobie ma nadzieję, że dzięki temu będę normalna...
Jakby co to wg mnie jesteś :)
A z tym koszyczkiem to w sumie fajny pomysł. Może poświęcę również swoje, choć wydaje mi się, że i bez tego w miarę dobrze działają.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Święcenie pokarmów/leków

Post autor: Andej » 2023-02-21, 16:02

Michał91 pisze: 2023-02-20, 17:17 Czy uważacie że święcenie takich produktów jak leki, pokarmy, olej, sól, przyprawy lub konkretnej potrawy nawet metodami domowymi to dobra praktyka czy niepotrzebna? W sensie takim że ja uważam że to są jak najbardziej praktyki chrześcijańskie, więc nie mam nic przeciwko.
Kiedyś był zwyczaj powszechny poświęcania jedzenia przed przystąpieniem do posiłku. Najpierw wszyscy stawali wokół stołu, czynili znak krzyża się tego od wymawiali następujące słowa błogosławieństwa: Panie Boże, Ojcze , pobłogosław tych którzy przygotowali ten posiłek, nas i te dary, które z Twej dobrotliwej łaski spożywać będziemy, przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Amen.
teraz, to już raczej od święta.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”