Pytania o różne sytuacje

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Oliwier
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 5 lut 2023
Has thanked: 23 times
Been thanked: 1 time

Pytania o różne sytuacje

Post autor: Oliwier » 2023-02-21, 15:28

Jutro jest Środa Popielcowa, muszę iść do spowiedzi i mam pytanie, czy to są grzechy:

Masturbacja że świadomością jej "grzechu" ( Dowiedziałem się o tym przedwczoraj że jest to grzech według niektórych osób grzech a według niektórych nie)

Rzucanie kamieniami w szklane butelki (jak wracam ze szkoły i zobaczę z kolegami jakąś szklaną butelkę i praktycznie zawsze rzucamy w nie kamieniami)

Zabijanie mrówek dla zabawy ( to zrobiłem kiedyś na wakacjach i nie wiem czy jest to grzech )

Puszczanie dla zabawy przyśpiewek wojska 3 rzeszy ( to było akurat dawn i z tego jestem zły na siebie bo w styczniu byłem w Izraelu i spotkałem się z Żydowską częścią rodziny od strony taty)


Do tego (wiem że wiele osób może mnie wyśmiać ) jestem nastolatkiem.

Szczęść Boże 🙏😇

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy to grzech?

Post autor: Andej » 2023-02-21, 15:38

Masturbacja jest grzechem tylko dla tych, którzy to robią lub skłaniają do tego. I jest grzechem ciężkim.
Rzucanie kamieniami do butelek nie jest grzechem, jeśli potłuczone szkło sie pozbiera i wrzuci do odpowiedniego pojemnika. Natomiast narażanie innych na utratę zdrowia, skaleczenie jest grzechem. Zaśmiecanie terenu też uważam za grzech. [Czy próbowałeś postawić butelki na parapecie okna Twojego mieszkania i wraz z kolegami rzucać w nie kamieniami?]
Zabijanie stworzeń jest niemal zawsze grzechem. Chyba, ze jest jakiś uzasadniony cel tegoż. Np. tępienie insektów, zdobywanie pożywienia.
Słuchanie nazistowski piosenek wydaje mi się bardziej głupotą niż grzechem. Z głupoty się nie spowiada. Ale warto z nią walczyć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Oliwier
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 5 lut 2023
Has thanked: 23 times
Been thanked: 1 time

Re: Czy to grzech?

Post autor: Oliwier » 2023-02-21, 16:09

Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale czy da jakoś inaczej nazwać masturbację? Nie chcę powiedzieć po prostu "Masturbowałem się" bo się wstydzę..
Ostatnio zmieniony 2023-02-21, 16:18 przez Oliwier, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2415
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 914 times

Re: Czy to grzech?

Post autor: Susanna » 2023-02-21, 16:26

Oliwier pisze: 2023-02-21, 16:09 Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale czy da jakoś inaczej nazwać masturbację? Nie chcę powiedzieć po prostu "Masturbowałem się" bo się wstydzę..
Ja zawsze mówiłam właśnie ze się masturbowałam i może dzięki temu definitywnie z tym skończyłam:) I mam spokój od lat:) może właśnie trzeba sobie uświadomić właśnie ten wstyd nie tylko przed kapłanem ale i Panem Bogiem który na nas patrzy ? :-? A jeśli powiesz ze miałeś np. Czyny nie czyste to później będzie znów cię kusiło bo będziesz wiedział już ze wystarczy powiedzieć w konfesjonale "czyny nie czyste" i po sprawie.
To raczej nie jest rozwiązanie jeśli chcesz z tym skończyć.
Mimo wszystko życzę powodzenia na spowiedzi :)
Ostatnio zmieniony 2023-02-21, 16:27 przez Susanna, łącznie zmieniany 1 raz.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Oliwier
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 5 lut 2023
Has thanked: 23 times
Been thanked: 1 time

Re: Czy to grzech?

Post autor: Oliwier » 2023-02-21, 16:32

Bardzo Dziękuję :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy to grzech?

Post autor: Andej » 2023-02-21, 17:39

Oliwier pisze: 2023-02-21, 16:09 Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale czy da jakoś inaczej nazwać masturbację? Nie chcę powiedzieć po prostu "Masturbowałem się" bo się wstydzę..
Można powiedzieć, że to samogwałt. Onanizowanie się. Są jeszcze określenie potoczne, wulgarne. Radzę ich unikać.
Większym wstydem jest robienie tego, niż wyznanie tego. Ale wstyd należy doceniać, bo może on pomóc w opanowywaniu się.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Oliwier
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 5 lut 2023
Has thanked: 23 times
Been thanked: 1 time

Grzech?

Post autor: Oliwier » 2023-02-28, 18:16

Czy takie dotykanie się w miejscach intymnych dla zabawy to grzech ciężki? Nie chodzi mi o masturbację tylko takie coś prawie jak masturbacja ale bez takiej intencji, taka jakby kilku sekundowa stymulacja. Ciężko mi to wytłumaczyć. Jeśli tak, to świetnie, pójdę 3 raz do spowiedzi w ciągu 2 tygodni, bo postanowiłem że zerwę z masturbacją ale tak masturbować się nie już nie masturbuję tylko zrobiłem tak jak opisałem wyżej. Według mnie nie jest to grzech, bo nie ma tu żadnej nagości, nie ma wytrysku, nie wiedziałem czy to jest brane jako masturbacja i najważniejsze według mnie jest to że sumienie mi mówi że to jest grzech lekki.

Chcę usłyszeć wasze zdanie.
Ostatnio zmieniony 2023-02-28, 18:30 przez Oliwier, łącznie zmieniany 5 razy.

Oliwier
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 5 lut 2023
Has thanked: 23 times
Been thanked: 1 time

Pytanie

Post autor: Oliwier » 2023-03-08, 17:44

@Andej Jakieś kilka minut temu kupiłem coś w grze (dokładnie w robloxie) i jest tam taka zasada że nie wolno kupować rzeczy za prawdziwe pieniądze od innych graczy. Ja tak zrobiłem, czy to jest grzech? I czy jeśli oddam to innemu graczowi to nie będzie już grzechu? Jest to w sumie oszustwo, ale chciałem tą rzeczą, ale nie da się jej normalnie zdobyć. Mam nadzieję że ten "grzech" to nie grzech. Wiedziałem że robię nie dobrze, i teraz właśnie tak się czuję i mam wyrzuty sumienia.
Ostatnio zmieniony 2023-03-08, 18:07 przez Oliwier, łącznie zmieniany 2 razy.

Oliwier
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 5 lut 2023
Has thanked: 23 times
Been thanked: 1 time

Re: Pytanie

Post autor: Oliwier » 2023-03-09, 20:09

Jakieś kilka minut temu kupiłem coś w grze (dokładnie w robloxie) i jest tam taka zasada że nie wolno kupować rzeczy za prawdziwe pieniądze od innych graczy. Ja tak zrobiłem, czy to jest grzech? I czy jeśli oddam to innemu graczowi to nie będzie już grzechu? Jest to w sumie oszustwo, ale chciałem tą rzeczą, ale nie da się jej normalnie zdobyć. Mam nadzieję że ten "grzech" to nie grzech. Wiedziałem że robię nie dobrze, i teraz właśnie tak się czuję i mam wyrzuty sumienia.
[/quote]

ODPOWIEDZ