Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Ate » 2023-02-25, 13:07

Jeśli jak wierzymy, Bogu zależy na każdym człowieku, bo przecież wszystkich stworzył, to jeśli Boga kochamy, to raczej mamy nadzieję na zbawienie większości, jeśli nie wszystkich. Każde potępienie to strata wyjątkowego stworzenia bożego. Takie szacunki, ile % będzie zbawionych, to liczby brane "z sufitu", ważna jest intencja, jaka przyświeca człowiekowi, który takich szacunków się dopuszcza... Czy jest to przestroga wynikająca z troski o innych i skierowana ku nawróceniu ich, a może wręcz przeciwnie, jakiś rodzaj pychy, że "ja będę wśród tych nielicznych wygrańców, nie to co większość podłych ludzi"...

wXlfX

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: wXlfX » 2023-02-26, 00:13

"Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!"

Ten cytat z Ewangelii może wskazywać na to, że te statystyki podane przez tego kleryka mogą być prawdziwe.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: konserwa » 2023-02-26, 17:48

Ale kto to policzyl? I co oznacza ciasnota ciasnej bramy?

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Abstract » 2023-02-26, 19:10

konserwa pisze: 2023-02-26, 17:48 Ale kto to policzyl? I co oznacza ciasnota ciasnej bramy?
To jest brama gdzie tylko pycha się nie przeciśnie.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Andej » 2023-02-26, 19:14

Ate pisze: 2023-02-25, 13:07 mamy nadzieję na zbawienie większości,
Tak jest. Bo nasze starania nie są jedynym kryterium. Bo Bóg nie jest aptekarzem surowo odmierzającym. Bo Bóg zna nasze słabości.
A także dlatego, że Jego miłość i miłosierdzie jest nieograniczone. Ojciec syna marnotrawnego nie stawiał żadnych warunków. Jezus na krzyżu nie stawiał łotrowi żadnych warunków.
Ale też prawdą jest, że naśladowanie Chrystusa jest trudne. Niewielu się to udaje. Ale nie jest to jedyna droga, choć, z pewnością, najlepszą i najpewniejszą. Odkładanie żalu i skruchy na ostatnią chwilę może skończyć się tragedią. Może zabraknąć czasu. Może zabraknąć woli.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2167
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 306 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Arek » 2023-02-26, 20:17

Andej piszę:
Ale też prawdą jest, że naśladowanie Chrystusa jest trudne.
Trudne może tak, a może nie. Punkt odniesienia zależy od punktu relacji z Nim. Jak włożymy w nią odpowiedni wysiłek możemy być zaskoczeni, że to o czym Jezus naucza nie jest czymś ponad ludzkie wyobrażenia. Poznawanie wiary uwalnia nasze rozumowe postrzeganie rzeczywistości. Rozeznanie daje możliwość wyzwalania z ograniczeń, a wolność staje się pragnieniem większego dobra.
Ostatnio zmieniony 2023-02-26, 20:18 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Drwal » 2023-02-26, 22:31

To nie do mnie należy decyzja , ale do piekła trafiają osoby , które poznały Boga , ale go odrzucili i do śmierci nie chcieli go przyjąć , a więc sami o tym zadecydowali , bo Jezus mówił , że kto nie uwierzycie będzie potępiony (Mk 16,16). Nie wydaje mi się żeby do piekła trafiły osoby , które nigdy nie słyszeli o Bogu , a postępowali zgodnie z prawem naturalnym lub małe dzieci , zresztą nauka kościoła o tym mówi , że dusze dzieci zmarłych po urodzeniu od razu trafiają do nieba. Ale my nigdy nie możemy decydować co do konkretnego człowieka , gdyż nie wiemy co do końca ma w głowie. Najzatwardziejszi grzesznicy mogli się nawrócić w ostatniej sekundzie życia i nikt wtedy o tym się nie dowiedział.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-02-27, 10:51

wXlfX pisze: 2023-02-26, 00:13 "Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!"

Ten cytat z Ewangelii może wskazywać na to, że te statystyki podane przez tego kleryka mogą być prawdziwe.
ja spotkałem sie kiedys z tlumaczeniem ze sens słow oligoi i polloi w tym zakresie to nie stan faktyczny ale opis uczuc mówiącego to syna Bożego na zasadzie tak duzo , tak mało ( skąpo ) Lae ja nie wiem.
samo mówienie ze 90 procent znas idzie na potepienie wzbudza strach . Przekonanie że i tak mamy przechlapane.
Jezus koncentruje sie na tym ze my mamy sie koncentrowac na zbawieniu. , nie dopuszczac.

Nie wiem czemu ale były kleryk to raczej nie wzbudza we mnie zaufania . BO albo gosc sprzeniewierzył sie powolaniu albo całkowiceie pomylił swoje wyobrazenia z Bozym Planem na jego zycie czyli nie jest jeszcze dojrzały.
Odpuścmy sobie ten temat.

hektolitr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 298
Rejestracja: 13 maja 2022
Has thanked: 21 times
Been thanked: 148 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: hektolitr » 2023-03-03, 18:29

Proponuję przeczytać. Myślę, że tutaj leży klucz do zrozumienia kwestii - ile osób zostanie zbawionych? Żadne procenty nie oddadzą tego - co się z nami stanie, jaki postąpi Pan Bóg? Rzadko wiemy, co druga osoba nosi w sercu. Dla Boga to jest najważniejsze, aby kierować się Bożym Miłosierdziem idąc przez życie. Możemy upaść milion razy, ważne jest to, aby nie zapomnieć się podnieść.
''(...)A jeśli bezbożny odstąpił od bezbożności, której się oddawał, i postępuje według prawa i sprawiedliwości, to zachowa duszę swoją przy życiu. Zastanowił się i odstąpił od wszystkich swoich grzechów, które popełniał, i dlatego na pewno żyć będzie, a nie umrze».''

Jeżeli chodzi o ''ciasną bramę'' - może Pan Jezus miał na myśli to, że liczy się miłosierdzie - taka wąska ścieżka, jedyna droga, aby zostać zbawionym? Jak dobrze wiemy, Pan Bóg nic od nas nie chce, On chce nas, abyśmy się JEMU oddali, bez wyjątków.
Ostatnio zmieniony 2023-03-03, 18:47 przez hektolitr, łącznie zmieniany 4 razy.

zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 14 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: zdrogi » 2023-08-26, 13:14

I znów można zadać pytanie, które chyba już wiele razy było roztrząsane, czy człowiek niewierzący w Boga może być w Niebie, czy nieodzownym elementem dostania się do Nieba jest wiara w Boga. Czy w Niebie razem na ławeczce wśród bursztynowego świerzopu będzie siedział gorliwy chrześcijanin, człowiek czczący słonia z trąbą i całkowicie niewierzący, uważam że tak, bo inaczej w niebie wiało by wielką pustką.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Andej » 2023-08-26, 17:00

zdrogi pisze: 2023-08-26, 13:14 I znów można zadać pytanie, które chyba już wiele razy było roztrząsane, czy człowiek niewierzący w Boga może być w Niebie, czy nieodzownym elementem dostania się do Nieba jest wiara w Boga. Czy w Niebie razem na ławeczce wśród bursztynowego świerzopu będzie siedział gorliwy chrześcijanin, człowiek czczący słonia z trąbą i całkowicie niewierzący, uważam że tak, bo inaczej w niebie wiało by wielką pustką.
A co wynika z Mt 25.34-46 Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!
• Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
• byłem spragniony, a daliście Mi pić;
• byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
• byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
• byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
• byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie".
Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? 39 Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?"
A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".
Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!
• Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść;
• byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;
• byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;
• byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;
• byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie."
Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?" Wtedy odpowie im: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego».

Wynika to, że liczą się czyny. Czyny wynikające z miłości. Nie mówienie: Panie, Panie. Ale czyny.

Mt 9.13 Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».
Tu znów to samo. Miłosierdzie jest tym, czego będziemy rozliczani. Nie z budowania ołtarzy i składania na nich ofiar.

Nie znaczy to, że ofiary nie mają znaczenia. Mają i to wielki, bo prowadzą do Boga. Uczą. Wskazują kierunek. Ale wyznawanie wiary to drogowskaz. A miłość i miłosierdzie to droga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 14 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: zdrogi » 2023-08-27, 12:41

I wszystko w temacie najważniejsze, czy widzimy w drugim człowieku bliźniego, a czy wierzymy w Boga Jedynego, czy w śrubkę na rzemyku nie ma znaczenia.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-08-27, 18:12

Bycie dobrym wymaga pewnego punktu odniesienia...Swego czasu Himmler chwalił sie w jednej z przemow ze Niemcy maja przyzwoity stosunek do zwierząt. ( ta sama mowa gdzie nie żałował 10000 bab rosyjskich co miały zginąć przy kopsnij okopow

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Andej » 2023-08-27, 18:45

Ten poziom odniesienia wyjaśnił pewnemu człowiekowi sam Chrystus, a Mateusz skrzętnie to zakonotował, aby nam przekazać w swoim dziele.
Mt 10.18 Jezus mu rzekł: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 14 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: zdrogi » 2023-08-27, 18:49

Bycie dobrym wymaga pewnego punktu odniesienia...Swego czasu Himmler chwalił sie w jednej z przemow ze Niemcy maja przyzwoity stosunek do zwierząt. ( ta sama mowa gdzie nie żałował 10000 bab rosyjskich co miały zginąć przy kopsnij okopow
No trochę z tym Himmlerem to przesadziłeś, bycie dobrym nie wymaga żadnego punktu odniesienia, ani nie jest związane z tym w co wierzymy, a z tym czy nad tymi 10000 bab się pochylimy bez względu na wszystko

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”