Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-27, 23:44

W niebie.

Dodano po 2 minutach 20 sekundach:
Drwal pisze: 2023-02-26, 22:31 To nie do mnie należy decyzja , ale do piekła trafiają osoby , które poznały Boga , ale go odrzucili i do śmierci nie chcieli go przyjąć , a więc sami o tym zadecydowali , bo Jezus mówił , że kto nie uwierzycie będzie potępiony (Mk 16,16). Nie wydaje mi się żeby do piekła trafiły osoby , które nigdy nie słyszeli o Bogu , a postępowali zgodnie z prawem naturalnym lub małe dzieci , zresztą nauka kościoła o tym mówi , że dusze dzieci zmarłych po urodzeniu od razu trafiają do nieba. Ale my nigdy nie możemy decydować co do konkretnego człowieka , gdyż nie wiemy co do końca ma w głowie. Najzatwardziejszi grzesznicy mogli się nawrócić w ostatniej sekundzie życia i nikt wtedy o tym się nie dowiedział.
@Drwal możesz mi pokazać gdzie dokładnie Kościoł tak naucza, że małe dzieci trafiają prosto do nieba?

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Drwal » 2023-09-01, 00:05

Ostatnio zmieniony 2023-09-01, 00:06 przez Drwal, łącznie zmieniany 1 raz.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Albertus » 2023-09-01, 07:45


Nie mylmy opinii teologicznych jakichś komisji z nauczaniem Kościoła.

Zresztą w drugim linku jest napisane:
Kościół nie ma pewnego poznania odnośnie do zbawienia dzieci, które umierają bez chrztu
Nadzieję można mieć ale nie jest to równoznaczne z pewnością.

Dlatego tak ważna jest ewangelizacja narodów i włączanie ludzi do Kościoła przez wiarę i chrzest.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Andej » 2023-09-01, 08:52

Albertus pisze: 2023-09-01, 07:45
Kościół nie ma pewnego poznania odnośnie do zbawienia dzieci, które umierają bez chrztu
Nadzieję można mieć ale nie jest to równoznaczne z pewnością.

Dlatego tak ważna jest ewangelizacja narodów i włączanie ludzi do Kościoła przez wiarę i chrzest.
A to kojarzy mi się dyskusją na temat potępienia samogwałtu. Też pewności nie mamy. Postępujemy (staramy się) zgodnie z Nauką Kościoła, ale nie mamy do końca pełnego przekonania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Albertus » 2023-09-01, 10:01

Andej pisze: 2023-09-01, 08:52
Albertus pisze: 2023-09-01, 07:45
Kościół nie ma pewnego poznania odnośnie do zbawienia dzieci, które umierają bez chrztu
Nadzieję można mieć ale nie jest to równoznaczne z pewnością.

Dlatego tak ważna jest ewangelizacja narodów i włączanie ludzi do Kościoła przez wiarę i chrzest.
A to kojarzy mi się dyskusją na temat potępienia samogwałtu. Też pewności nie mamy. Postępujemy (staramy się) zgodnie z Nauką Kościoła, ale nie mamy do końca pełnego przekonania.
W przypadku masturbacji mamy jasno wyrażone stanowisko Kościoła natomiast w omawianym przypadku nie mamy.

Z czego wnioskujesz że nie mamy pewności odnośnie masturbacji?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Andej » 2023-09-01, 13:09

Albertus pisze: 2023-09-01, 10:01 Z czego wnioskujesz że nie mamy pewności odnośnie masturbacji?
Ano z tego, że nikt nie potrafi znaleźć, skąd się to wzięło. Kiedy był początek.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 339
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 142 times
Been thanked: 23 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Gojandek » 2023-09-01, 21:11

Andej pisze: 2023-09-01, 13:09
Albertus pisze: 2023-09-01, 10:01 Z czego wnioskujesz że nie mamy pewności odnośnie masturbacji?
Ano z tego, że nikt nie potrafi znaleźć, skąd się to wzięło. Kiedy był początek.
Poza tym zalicza się to do nałogu i czy przy nałogu mamy zupełną dobrowolność? A no nie, czyli nie zawsze musi zajść grzech ciężki, natomiast lepiej i tak wierzyć, że jest to zawsze grzech ciężki.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Andej » 2023-09-01, 21:16

Nie neguję, że to grzech. Bo uznaję autorytet Kościoła. Jednak chciałbym wiedzieć, jak doszło do tego, że jest uznany za grzech i to ciężki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”