Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Gojandek » 2023-02-22, 17:47

Wiem. Nie da się tego definitywnie i jednoznacznie stwierdzić, ale chciałbym poczytać wasze poglądy na ten temat, co mówi o tym Biblia, co mówią o tym Święci.

P.S Były kleryk mi mówił, że według niego na oko ok. 90% osób idzie do piekła, a 10% do nieba, więc stąd zamysł tego pytania.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1928
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Andy72 » 2023-02-22, 17:54

Skąd były kleryk znał statystyki, i dlaczego były?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: konserwa » 2023-02-22, 20:25

Baptysci czyli protestancki kosciol z poludniowej konwencji ( cos w rodzaju diecezji ) w USA podali nawet swego czasu dokladna liczbe zbawionych; podali rowniez kto moze byc zbawiony, a kto na pewno jest potepiony.
Na pewno zbawieni beda prawowierni baptysci, mozliwe jest zbawienie dobrych protestantow - tych, ktorzy wywodza sie z ruchow poreformacyjnych ) . chrzescijanie , ktorzy zyli jeszcze przed edyktem cesarza konstantyna ( musza byc to dobrzy chrzescijanie ) , zydzi ktorzy zostana mesjanistami ...
Do potepionych z pewnoscia zaliczy Bog wszelkich katolikow ( moze z nielicznymi wyjatkami: , gdyz katolicy sa uszeregowani w jednym szeregu z balwochwalcami i poganami ... no i jeszcze wielu innych.
Tu na t ym forum zadna konserwa w niebie nie bedzie, a nie wiadomo, czy i szanowne grono forumowiczow ma jakas szanse na niebo.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Arek » 2023-02-22, 20:46

Ostro, a ja myślę, że wszyscy mają szansę na Niebo tylko trzeba dążyć do świętości :)
Poprostu trzeba zmienić swoje życie przybliżając się do Boga. Proste, trzeba tylko chcieć.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?https://zchrystusem.pl/ucp.php?i=ucp_notifications

Post autor: konserwa » 2023-02-22, 22:11

Nie jestes baptysta ( i ja takowoz ) z poludniowej konwencji kosciola baptystow w USA ... nie ludz sie, nie mamy zadnych szans do nieba. Ale ... nie wiadomo co ze sw.Piotrem, odzwiernym. Moze on byl katolikiem? Sprobuje sie dopytac, i jak co, to dam znac - jak katolik, to bedziemy w niebie. :ymhug: ( z mala poprawka - nasze szanse do nieba wzrastaja wowczas w postepie postepujaco postepowym ... )
Ostatnio zmieniony 2023-02-22, 22:12 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Arek » 2023-02-22, 22:16

Chyba jednak wolę żyć w przekonaniu, że jakąś szansę mam choćby stanowiła 0,0000000001%
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Andej » 2023-02-23, 06:41

Gojandek pisze: 2023-02-22, 17:47 Były kleryk mi mówił, że według niego na oko ok. 90% osób idzie do piekła, a 10% do nieba, więc stąd zamysł tego pytania.
Całe szczęście, że to były kleryk. Dziwie się jeno, że klerykiem był ktoś o takim podejściu. Czy on w ogóle był kimś wierzącym? i w Co? Komu? Czy nie był przypadkiem ŚJ?
Samo pobudzanie do takich rozważań jest szkodliwe. A twierdzenie o ilości potępionych zaprzecza Bożej miłości i miłosierdziu.

Chcesz poznać odpowiedź na tytułowe pytanie? To zerknij do listy osób ogłoszonych przez Kościół jako potępione jak też ogłoszonych świętymi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-02-23, 16:04

Gojandek pisze: 2023-02-22, 17:47 Wiem. Nie da się tego definitywnie i jednoznacznie stwierdzić, ale chciałbym poczytać wasze poglądy na ten temat, co mówi o tym Biblia, co mówią o tym Święci.

P.S Były kleryk mi mówił, że według niego na oko ok. 90% osób idzie do piekła, a 10% do nieba, więc stąd zamysł tego pytania.
Były kleryk powiadasz....🤔

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Abstract » 2023-02-23, 16:14

Jeśli mamy 90/10 to raczej jest duży defekt w wyważeniu wolnej woli.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Gojandek » 2023-02-23, 20:50

Andy72 pisze: 2023-02-22, 17:54 Skąd były kleryk znał statystyki, i dlaczego były?
Kleryk może jeszcze odejść.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1928
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Andy72 » 2023-02-23, 20:52

Aha, zrozumiałem "młody ksiądz" a chodziło o "jeszcze nie ksiądz"
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Gojandek » 2023-02-23, 20:55

Andej pisze: 2023-02-23, 06:41
Gojandek pisze: 2023-02-22, 17:47 Były kleryk mi mówił, że według niego na oko ok. 90% osób idzie do piekła, a 10% do nieba, więc stąd zamysł tego pytania.
Całe szczęście, że to były kleryk. Dziwie się jeno, że klerykiem był ktoś o takim podejściu. Czy on w ogóle był kimś wierzącym? i w Co? Komu? Czy nie był przypadkiem ŚJ?
Samo pobudzanie do takich rozważań jest szkodliwe. A twierdzenie o ilości potępionych zaprzecza Bożej miłości i miłosierdziu.

Chcesz poznać odpowiedź na tytułowe pytanie? To zerknij do listy osób ogłoszonych przez Kościół jako potępione jak też ogłoszonych świętymi.
Tak, jest osobą wierzącą i mówił, że te wyliczenia zrobił na oko na podstawie prywatnych objawień i czegoś tam... Nie pamiętam dokładnie.

"Czy nie był przypadkiem ŚJ?"
Był chyba ateistą i nawrócił się na Katolicyzm.

"Chcesz poznać odpowiedź na tytułowe pytanie? To zerknij do listy osób ogłoszonych przez Kościół jako potępione jak też ogłoszonych świętymi."

To prawda, że Kościół nikogo oficjalnie nie nazwał potępionym chyba tylko dlatego, że nie mamy prawa do robienia takich ,,wyroków" jako ludzie omylni, jednak według mnie nie znaczy to, że więcej osób będzie zbawionych.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Andej » 2023-02-23, 21:08

Gojandek pisze: 2023-02-23, 20:55 To prawda, że Kościół nikogo oficjalnie nie nazwał potępionym chyba tylko dlatego, że nie mamy prawa do robienia takich ,,wyroków" jako ludzie omylni, jednak według mnie nie znaczy to, że więcej osób będzie zbawionych.
Sądzisz zatem, że mamy prawo uznawać świętych i nie mamy tego prawa wobec potępionych? Kto dał takie prawo? I na jakiej podstawie?

Czy Bóg stworzył człowieka po to, aby go potępić? Czy możesz oskarżyć o to Boga?
Owszem, dał wolną wolę, ale dał też objawienie. Dał dary. Ofiarował się. Po co? Czy nie dla zbawienie naszego?

Szczerze mówiąc uważam roztrząsanie proporcji zbawionych do potępionych za odciąganie ludzi od Boga. Bo skierowuje nasza uwagę i energie na boczne tory, zupełnie nie związane z Jego oczekiwaniami wobec nas. Zajmowanie się na poważnie takim tematem jest lekceważeniem Boga, bo jest marnowaniem darów, które nam dał. Marnowaniem czasu, energii. Jest rezygnowanie z odczytywanie Jego woli. Takim rozmienianiem się na drobne. Zabawą, rozrywką służącą do zabijania czasu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Gojandek » 2023-02-25, 12:54

Andej pisze: 2023-02-23, 21:08
Gojandek pisze: 2023-02-23, 20:55 To prawda, że Kościół nikogo oficjalnie nie nazwał potępionym chyba tylko dlatego, że nie mamy prawa do robienia takich ,,wyroków" jako ludzie omylni, jednak według mnie nie znaczy to, że więcej osób będzie zbawionych.
Sądzisz zatem, że mamy prawo uznawać świętych i nie mamy tego prawa wobec potępionych? Kto dał takie prawo? I na jakiej podstawie?

Czy Bóg stworzył człowieka po to, aby go potępić? Czy możesz oskarżyć o to Boga?
Owszem, dał wolną wolę, ale dał też objawienie. Dał dary. Ofiarował się. Po co? Czy nie dla zbawienie naszego?

Szczerze mówiąc uważam roztrząsanie proporcji zbawionych do potępionych za odciąganie ludzi od Boga. Bo skierowuje nasza uwagę i energie na boczne tory, zupełnie nie związane z Jego oczekiwaniami wobec nas. Zajmowanie się na poważnie takim tematem jest lekceważeniem Boga, bo jest marnowaniem darów, które nam dał. Marnowaniem czasu, energii. Jest rezygnowanie z odczytywanie Jego woli. Takim rozmienianiem się na drobne. Zabawą, rozrywką służącą do zabijania czasu.
Wydaje mi się, że mamy prawo uznawać świętych, ale nie powinniśmy potępiać innych(chyba Biblia tego zabrania).

"Czy Bóg stworzył człowieka po to, aby go potępić? Czy możesz oskarżyć o to Boga?"
Nie.

W sumie to ja nigdzie nie stwierdziłem, że będzie mniej lub więcej potępionych, jednak nie rozumiem trochę tego twojego wpisu odnośnie tego, że Kościół ogłasza tylko Świętych, ale nie ogłasza potępionych, co jednak nie oznacza, że będzie więcej osób w niebie, niż w piekle. Zacytuję:

,,Chcesz poznać odpowiedź na tytułowe pytanie? To zerknij do listy osób ogłoszonych przez Kościół jako potępione jak też ogłoszonych świętymi."

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Więcej osób będzie w niebie, czy w piekle?

Post autor: Andej » 2023-02-25, 13:05

Tak, zgadza się. Wg statystyki Kościoła do nieba dostały się już setki tysięcy, a do piekła tylko tzw. źli aniołowie. Nie wiemy, jak dotychczas tego o żadnym człowieku. Choć, skądinąd wiemy, że piekło nie jest psute.
A teraz, choć na chwilkę, odłóżmy bzdurną dyskusję na temat statystyki i skupmy się tym, dokąd my i ci, których spotykamy na swojej drodze trafią. Na to akurat mamy jakiś wpływ. I na to warto poświęcić czas i energię.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”