Wykorzystywanie symbolu krzyża

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Wykorzystywanie symbolu krzyża

Post autor: czlowiek123 » 2023-02-25, 11:15

Cześć,
dzisiaj przychodzę do Was z pytaniem, jak traktować nawiązywanie do symbolu krzyża i czy jego wykorzystywanie jest grzechem. Podam przykład pochodzący ze świata gier komputerowych, gdyż głównie na tej płaszczyźnie chciałbym się dziś skupić, aczkolwiek ten temat można odnieść także np. do książek czy filmów.
W pewnej fabularnej grze pojawia się postać króla, który ma taki strój, że za jego głową widnieje symbol podobny do krzyża, w świecie tejże gry jest to chyba symbol słońca. Ten symbol składa się z dwóch prostopadłych ramion, z tych ramion "wychodzą" promienie słoneczne, a całość jest na tle rombu. Szczególnie pierwsza część wyglądu szczególnie przypomina tutaj krzyż łaciński.

I teraz pytanie: czy tworzenie takiego symbolu jest grzechem? Wiele się nad tym zastanawiałem, ale sumienie mówi mi, że nie. Ten opisany wyżej symbol w żaden sposób w krzyż nie godzi (nie obraża graczy wierzących w Chrystusa). Może być to użycie symbolu do krzyża podobnego, w celu podkreślenia czegoś ważnego (mówimy tutaj w końcu o postaci króla), wszak symbol krzyża często jest wykorzystywany w celu podkreślenia czegoś ważnego, np. na flagach państwowych. Może to nawet być pozytywne nawiązanie do chrześcijaństwa ze strony twórców. Kościół mówi też o tajemniczej obecności Pana Jezusa w innych religiach, może twórcy chcieli do tego nawiązać?

Wiele razy także myślałem, czy wyżej przeze mnie opisana sytuacja nie jest przykładem profanacji, ale czytając o profanacji była mowa o przedmiocie jakim jest krzyż, a nie o samym symbolu.

Myślę, że moje wątpliwości odnośnie takiego wykorzystania krzyża wzięły się z mojego przekonania, że krzyż to symbol święty i nie powinno się go wykorzystać nigdzie indziej niż do kultu, aczkolwiek myślę że to przekonanie nie jest do końca poprawne. Oczywiście krzyż to święty symbol, ale idąc tym tokiem, wykorzystanie krzyża jako znaku rozpoznawczego Czerwonego Krzyża, czy też wykorzystywanie mieczy (miecz jest wzorowany na krzyżu) byłoby niewłaściwe. Może chodzi tutaj też o szacunek do krzyża, jednak nie wiem czy wykorzystanie symbolu krzyża w tej grze do opracowania innego symbolu (władzy królewskiej i innej religii, w świecie tej gry panuje kult Słońca) jest przejawem braku szacunku, tak jak napisałem wcześniej, w wyniku tegoż wykorzystania krzyż nie jest niszczony, wyśmiewany itd.

A teraz ostatnia kwestia - czy granie w tą grę jest grzechem?
Posłużę się tutaj analogią - jak wiadomo istnnieją filmy w których pojawiają się sceny erotyczne. Nie wiem czy kręcenie takich scen jest grzechem, wiem natomiast że ich oglądanie nie musi nim być, jeżeli nie wpływa na oglądającego, np. nie wywołuje u niego podniecenia. Słowem oglądający nie przyjmuje tych scen i ich oglądanie nie jest dla niego grzechem. Przekładając to na temat tej wypowiedzi, nie wiem czy wykorzystanie symbolu krzyża do stworzenia innego symbolu jest grzechem, ale nawet jeśli by było, to granie w tą grę zaraz grzechem być nie musi, jeśli gra się dla poznania historii itd., a takiego wykorzystania krzyża się nie popiera. Tak samo na przykład z filmami, w których pojawia się wykorzystanie krzyża, jeśli jest ono rzeczywiście złe, ale się go nie akceptuje, tylko ogląda dla czego innego, to mi sumienie mówi że grzechu nie ma. Podobnie jak w sytuacji gdy ktoś ogląda film, w którym występują sceny erotyczne, ale ich nie akceptuje, a film ogląda dla innych walorów.

To chyba tyle z mojego wywodu. Prosiłbym Was o pomoc w rozeznaniu w tej sytuacji, proszę jednak o konkretne i jasne odpowiedzi. Przepraszam za ewentualne błędy, dziękuję za przeczytanie, życzę Bożego błogosławieństwa i miłego dnia.

Ofiaruję Panu Jezusowi tą sprawę i proszę Ducha Świętego o pomoc w jej rozeznaniu, uprzejmie proszę także o modlitwę za mnie, abym, z pomocą Ducha Świętego, potrafił poprawnie i dobrze rozeznawać różne sytuacje i czyny w swym sumieniu.

PS. Powyższa wypowiedź nie tyczy się gier, książek, filmów itp., których jedynym celem jest promowanie złego, grzesznego wykorzystania symbolu krzyża.
Ostatnio zmieniony 2023-02-25, 11:20 przez czlowiek123, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Wykorzystywanie symbolu krzyża

Post autor: AdamS. » 2023-02-25, 18:08

czlowiek123 pisze: 2023-02-25, 11:15 Ten symbol składa się z dwóch prostopadłych ramion, z tych ramion "wychodzą" promienie słoneczne, a całość jest na tle rombu. Szczególnie pierwsza część wyglądu szczególnie przypomina tutaj krzyż łaciński. I teraz pytanie: czy tworzenie takiego symbolu jest grzechem?
Na wstępnie chciałbym się odnieść do samego stawiania sprawy, czy coś jest grzechem czy nie jest - te pytania nagminnie pojawiają się na forum, ale można też wnioskować, że wyrażają jakieś ogólne podejście katolików do wiary. Podejście, w którym panuje formalizm, a przecież osią wiary powinna być miłość. Proszę Autora postu, by nie odczytał tych słów jako osądzania intencji, bo nie mam wglądu w Twoje serce i być może pytanie wynika jedynie z czystej formy, jaka się w naszym, katolickim życiu zakorzeniła.

A teraz, przechodząc do rzeczy, kwestia wykorzystania takiego czy innego motywu krzyża. Wyobraźmy sobie, że mamy jakąś pamiątkę po kochanej osobie, której już fizycznie z nami nie ma - czy wykorzystałbym ją do zabawy? Wiem, że krzyż ma bardzo różne konotacje i zastosowania. Bywa używany w herbach, godłach, pojawia się nawet na czołgach. Jako biżuteria bywa noszony na uszach, nogach, może i na pępku. Często pełni rolę ozdoby roznegliżowanych gwiazd, wyzywająco tańczących na scenie przy frywolnym repertuarze piosenek...

Świat strywializował, a często wręcz zbezcześcił symbolikę krzyża, ale czy właściwe jest, byśmy sami brali w tym udział, pamiętając o męce i samotności naszego Pana w godzinę konania? Na pewno w wielu przypadkach nie jest to grzechem, bo krzyż wykorzystywany jest często nieświadomie, ale to właśnie do nas należy przywracanie mu właściwej rangi i przestrzeni, w której go umieszczamy. Jeśli krzyż jest wyrazem naszej miłości i pamięci o cierpieniu, nie szafujmy nim z byle powodu.

Dodano po 6 minutach 45 sekundach:
czlowiek123 pisze: 2023-02-25, 11:15 A teraz ostatnia kwestia - czy granie w tą grę jest grzechem? (...) Ofiaruję Panu Jezusowi tą sprawę i proszę Ducha Świętego o pomoc w jej rozeznaniu, uprzejmie proszę także o modlitwę za mnie, abym, z pomocą Ducha Świętego, potrafił poprawnie i dobrze rozeznawać różne sytuacje i czyny w swym sumieniu.
Modlitwę o rozeznanie mogę obiecać - ono jest nam wszystkim bardzo potrzebne. Chciałbym też bardzo podziękować za poruszenie tego ważnego problemu! Czy to jest grzech czy nie - to jest kwestia bardzo indywidualna, bo zależy od sytuacji, a przede wszystkim od Twojej intencji. Samo pojawienie się krzyżyka nie zawsze musi nieść odniesienie do Męki Pańskiej. Jednak warto zwracać większą uwagę, by nie przyczyniać się do trywializacji krzyża, na którym cierpiał Chrystus.

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Re: Wykorzystywanie symbolu krzyża

Post autor: czlowiek123 » 2023-02-27, 11:09

Na samym początku chciałbym bardzo podziękować za odpowiedź i modlitwę. Pragnę nieustannie kształtować swoje sumienie i podejście, aby były dobre i poprawne.

Umieszczę teraz zdjęcie, na którym widnieje symbol, o którym piszę.
Screenshot_20230227-111134_Chrome.jpg
(Fragment zdjęcia wykonanego przez Pro Game Guides; pochodzącego ze strony: https://progameguides.com/horizon-forbi ... dden-west/; przedstawiającego fragment rozgrywki z gry Horizon Forbidden West, opracowanej przez Guerrilla Games, a wydanej przez Sony Interactive Entertainment).

Ten symbol jest widoczny za głową bohatera, na jego głowie, na czole i na piersi. Także na chorągwi w lewym górnym rogu zdjęcia. Jak widać jest bardzo podobny do krzyża, choć nie wiem czy był na nim wzorowany. W świecie gry symbolizuje on króla i (prawdopodobnie) inną religię, jaką jest kult Słońca w świecie tejże gry. Osobiście nie widzę tam żadnego zbeszczeszczenia ani nic takiego, być może ten symbol był inspirowany krzyżem, może stanowi jakieś odniesienie chrześcijaństwa?

Co o tym myślisz @AdamS.? (jeśli mogę pisać na Ty).
Czy to, co jest widoczne na tym zdjęciu, można uznać za zabawę krzyżem?
Moim zdaniem nie, wszakże jest to podkreślenie czegoś ważnego w świecie gry.

Nie czuję aby ten symbol źle na mnie wpływał, kocham
i szanuję Krzyż oraz Pana Jezusa.
Jeszcze raz dziękuję za modlitwę.

PS. Miałem też wątpliwości, czy to że ta postać ma ten symbol na głowie nie jest złe itd., ale czuję całym sobą, że to przesada. Nie potrafię tego wyjaśnić, ale to czuję.
Ostatnio zmieniony 2023-02-27, 11:53 przez czlowiek123, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Wykorzystywanie symbolu krzyża

Post autor: AdamS. » 2023-02-27, 13:44

czlowiek123 pisze: 2023-02-27, 11:09 Co o tym myślisz @AdamS.? (jeśli mogę pisać na Ty).
Czy to, co jest widoczne na tym zdjęciu, można uznać za zabawę krzyżem?
Teraz dopiero widzę, że chodzi o sama grafikę, która nie sugeruje krzyża Chrystusowego. W takim przypadku nie miałbym żadnych obiekcji - masz rację, że to nie podlega pod słowa, które wcześniej pisałem.

P.S. oczywiście, że możesz mi mówić po imieniu, przecież wszyscy się tak do siebie zwracamy, niezależnie od wieku.

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Re: Wykorzystywanie symbolu krzyża

Post autor: czlowiek123 » 2023-03-01, 07:47

AdamS. pisze: 2023-02-27, 13:44

Teraz dopiero widzę, że chodzi o sama grafikę, która nie sugeruje krzyża Chrystusowego. W takim przypadku nie miałbym żadnych obiekcji - masz rację, że to nie podlega pod słowa, które wcześniej pisałem.

Dlaczego tak uważasz? Proszę nie odebrać tego, jako próby podważenia zdania, pragnę poznać Twój sposób myślenia i własny udoskonalić, aby móc w przyszłości, przy pomocy Ducha Świętego, samemu osądzać.

Mam jeszcze jedno zdjęcie:
Screenshot_20230301-071610_Chrome.jpg
(Zdjęcie pochodzi ze strony: https://horizon.fandom.com/wiki/Itamen,
przedstawia fragment rozgrywki z gry Horizon Zero Dawn lub Horizon Forbidden West, obie zostały wyprodukowane przez Guerrilla Games, a wydane przez Sony Interactive Entertainment).

Na nim też widnieje ten symbol, w tym przypadku symbolizuje bardziej krwawy odłam tej religii i królestwa. Ale myślę że ten symbol też nie powoduje, że krzyż Chrystusowy jest niszczony, traci święty charakter.

I teraz pytanie: jak traktować symbole podobne do świętych symboli chrześcijańskich w grach albo symbole chrześcijańskie w grach? Odnośnie symboli podobnych: czy jak się w grze pojawiają, to uznawać granie w tą grę za złe tylko wtedy, gdy albo źle na mnie wpływają albo jednoznacznie niszczą symbol Krzyża

Jeśliby w świecie gry ktoś niszczył symbole podobne do chrześcijańskich jak to traktować?
W sensie, czy można grać jeśli to na mnie źle nie wpływa?

A jeśliby ktoś niszczył symbol chrześcijański w świecie gry,
czy też moralną ocenę uzależnić od wpływu?

Dziękuję @AdamS. za dotychczasową pomoc i proszę o podzielenie się sposobem patrzenia na symbole w grach oraz sposobem moralnej oceny grania w tytuły, w których one występują.
Ostatnio zmieniony 2023-03-01, 07:50 przez czlowiek123, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Wykorzystywanie symbolu krzyża

Post autor: AdamS. » 2023-03-01, 08:27

czlowiek123 pisze: 2023-03-01, 07:47 Dlaczego tak uważasz? (...) I teraz pytanie: jak traktować symbole podobne do świętych symboli chrześcijańskich w grach albo symbole chrześcijańskie w grach? Odnośnie symboli podobnych: czy jak się w grze pojawiają, to uznawać granie w tą grę za złe tylko wtedy, gdy albo źle na mnie wpływają albo jednoznacznie niszczą symbol Krzyża
W zasadzie na pierwsze pytanie odpowiedziałeś sobie poniekąd sam poprzez postawienie drugiego pytania - pisząc w nim o symbolach PODOBNYCH, czyli nie TOŻSAMYCH. Gdybyśmy wszystko traktowali tak poważnie, co tylko nam się skojarzy, popadlibyśmy w jakąś obsesję. Przecież wtedy nie mógłbym nawet zagrać w szachy, które są moją ulubioną grą od dzieciństwa, bo mam takie dawne figury, gdzie król ma koronę z krzyżem (a w tym przypadku odniesienie do chrześcijaństwa jest jednoznaczne).

Kiedy więc powstrzymywałbym się od używania krzyża w zabawach? Wtedy, gdy pełnić on zaczyna rolę:
1) przedmiotu żartów i frywolnych rozmów, a także hazardu i innych gier niemoralnych (mogłyby to być nawet zwykłe karty do gry, jeśli znalazłby się na nich jednoznaczny wizerunek krzyża chrześcijańskiego).
2) obiektu nienawiści (gdy gra polegałaby na zniszczeniu krzyża lub jego znieważeniu przez któregoś z przeciwników,
3) nielicującą z zabawą w jakichkolwiek grach, gdy znalazłby się na nich krzyż z przedstawieniem Męki Pańskiej.

To takie moje osobiste kryteria, ale każdą sytuację musisz rozeznawać indywidualnie. Jeśli czujesz niepokój, lepiej odłożyć taką grę. Najważniejszy jednak jest KONTEKST (czy cierpiący Chrystus umieszczany jest w aspekcie rozrywki) oraz INTENCJA (czy staje się obiektem celowego bluźnierstwa). W sytuacji, którą zaprezentowałeś, taki problem nie zachodzi, bo krzyże mają tu zupełnie inny aspekt kulturowy (nie odnoszą się do Męki Pańskiej).

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Re: Wykorzystywanie symbolu krzyża

Post autor: czlowiek123 » 2023-03-04, 18:08

AdamS. pisze: 2023-03-01, 08:27 W sytuacji, którą zaprezentowałeś, taki problem nie zachodzi, bo krzyże mają tu zupełnie inny aspekt kulturowy (nie odnoszą się do Męki Pańskiej).
To prawda, że te symbole podobne do Krzyża, nie odnoszą się do męki Pana Jezusa.
Choć być może te symbole były wzorowane na Krzyżu chrześcijańskim.

Tak jak już wcześniej pisałem, kiedyś zastanawiałem się czy symbol na drugiej fotografii, który odnosi się do brutalnej odmiany religii i królestwa
w świecie gry, nie niszczy Krzyża chrześcijańskiego.
Temu stwierdzenia jednak bliżej jest do nadinterpretacji niż do rozumowego osądu, nie ma bowiem wyraźnego "ataku" na symbol Krzyża.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”