Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2360
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 298 times
Been thanked: 317 times

Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna

Post autor: Arek » 2023-02-26, 08:42

Chcę zapoczątkować wątek, który jest dość ważny dla katolika. Ale mam do Was pytanie co jest odpowiednikiem, jeśli taki jest, spowiedzi w Kościele Katolickim w innych wyznaniach, religiach?

Poniżej link do tematu zagadnienia Łaski Bożej:

https://www.przymierzezmaryja.pl/laska- ... 936,a.html

Dodano po 59 minutach 3 sekundach:
(2 Kor 5, 20 – 6, 3)
Bracia: W imieniu Chrystusa spełniamy posłannictwo jakby Boga samego, który przez nas udziela napomnień. W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem! On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą. Współdziałając zaś z Nim, napominamy was, abyście nie przyjmowali na próżno łaski Bożej. Mówi bowiem Pismo: "W czasie pomyślnym wysłuchałem cię, w dniu zbawienia przyszedłem ci z pomocą". Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia.
Ostatnio zmieniony 2023-02-26, 08:43 przez Arek, łącznie zmieniany 2 razy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna

Post autor: sądzony » 2023-03-11, 20:56

Mój kolega z pracy jest zielonoświątkowcem. Z tego co mówił to u nich jest to modlitwa lub rozmowa duchowa z bratem w wierze.
Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna
A tu chyba nie chodzi jedynie o spowiedź :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna

Post autor: Andej » 2023-03-11, 21:02

Arek pisze: 2023-02-26, 09:41 abyście nie przyjmowali na próżno łaski Bożej
Wydaje mi się, że chodzi tu o nieprzyjmowanie, ale to, aby nie było to na próżno.
Nie wiem, czy można nie przyjąć łaski Bożej. Wydaje mi się to być niemożliwym. Ale można ją zmarnować. Można też, z góry zadeklarować, że się jej nie chce. Można swoimi grzechami utworzyć pancerz "chroniący" przed łaską.
Najważniejsze jednak, to być otwartym na łaskę i przyjmować ja z miłością. I wykorzystywać dla chwały Bożej i dobra ludzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna

Post autor: sądzony » 2023-03-11, 21:09

Andej pisze: 2023-03-11, 21:02 Nie wiem, czy można nie przyjąć łaski Bożej.
Wydaje mi się, ale mogę się mylić, że można nie przyjąć. Choć chyba tego do końca nie rozumiem.
Jeżeli fakt, że się modlę jest odpowiedzią na Łaskę, przyjęciem Jej to czy brak modlitwy nie jest jej nie przyjęciem :-?
Ale nie wiem czy właściwie zmierzam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-12, 13:42

Katechizm:
O ŁASCE
1996 Nasze usprawiedliwienie pochodzi z łaski Bożej. Łaska jest przychylnością, darmową pomocą Boga, byśmy odpowiedzieli na Jego wezwanie: stali się dziećmi Bożymi, przybranymi synami, uczestnikami natury Bożej i życia wiecznego.
(…)
1999 Łaska Chrystusa jest darem darmo danym, przez który Bóg obdarza nas swoim życiem wlanym przez Ducha Świętego do naszej duszy, by ją uleczyć z grzechu i uświęcić. Jest to łaska uświęcająca lub przebóstwiająca, otrzymana na chrzcie. Jest ona w nas źródłem dzieła uświęcenia
(…)
2002 Wolna inicjatywa Boga domaga się wolnej odpowiedzi człowieka, gdyż Bóg stworzył człowieka na swój obraz, udzielając mu wraz z wolnością zdolności poznania Go i miłowania. Dusza tylko w sposób wolny może wejść w komunię miłości. Bóg dotyka bezpośrednio serca człowieka i wprost je porusza. Złożył On w człowieku pragnienie prawdy i dobra, które jedynie On może zaspokoić.[…]

Większość ewangelików twierdzi, że spowiada się tylko przed Bogiem. Luteranie, choć Luter nie zniósł spowiedzi, mają ją... bez wyznania grzechów (co dość skomplikowanie i pokrętnie wyjaśniają).

ODPOWIEDZ