Czy trzeba ściśle przestrzegać formuły spowiedzi?

ODPOWIEDZ
psalm13
Bywalec
Bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 7 lut 2023
Has thanked: 75 times
Been thanked: 39 times

Czy trzeba ściśle przestrzegać formuły spowiedzi?

Post autor: psalm13 » 2023-02-26, 10:00

Odpowiadając sobie na pytanie - myślę, że nie. Nie zawsze. Jednak chcę zapytać Was o zdanie.

Czy mogę potraktować spowiedź jako rozmowę z Bogiem, bo tak właśnie ją teraz postrzegam i dodawać do niej własne przemyślenia (nie usprawiedliwienia).

Chodzi na przykład o wzmiankę o tym, że poprzednie moje dwie spowiedzi były nieważne. Albo o przemyślenia związane z moją wiarą. Czy to tematy na spowiedź czy na prywatną rozmowę z księdzem?


Pytanie drugie.. Może wydać się innym niewłaściwie, ale ja nawet tego nie wiem. Czy od razu po spowiedzi mogę przystąpić do komunii? Jeśli będę miała w zamiarze odmówienie pokuty.

Trzecie pytanie.. Jeśli będę czytać z kartki swoje grzechy i dodawać do nich szczegóły będzie to wartościowe? Myślę, że w moim przypadku tak. Inaczej nie byłabym w stanie spamiętać a może i nawet wymienić.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy trzeba ściśle przestrzegać formuły spowiedzi?

Post autor: Arek » 2023-02-26, 10:48

Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Czy trzeba ściśle przestrzegać formuły spowiedzi?

Post autor: AdamS. » 2023-02-26, 11:50

psalm13 pisze: 2023-02-26, 10:00 Odpowiadając sobie na pytanie - myślę, że nie. Nie zawsze. Jednak chcę zapytać Was o zdanie.
Z jednej strony narzucona formuła jest ważna, bo pozwala na sprawną komunikację między spowiednikiem a penitentem. Z drugiej jednak strony może być przyczyną pewnego skostnienia i sprowadzenia sakramentu do formalistycznej procedury, co może nas zamykać na działanie Ducha Świętego. Myślę, że czasem warto wyjść poza pewne ramy, jeśli tylko sumienie i Duch Święty nam to podpowiada.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2633 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Czy trzeba ściśle przestrzegać formuły spowiedzi?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-26, 12:22

psalm13 pisze: 2023-02-26, 10:00 Odpowiadając sobie na pytanie - myślę, że nie. Nie zawsze. Jednak chcę zapytać Was o zdanie.
Czy mogę potraktować spowiedź jako rozmowę z Bogiem, bo tak właśnie ją teraz postrzegam i dodawać do niej własne przemyślenia (nie usprawiedliwienia).
Myślę, że można - acz tu trochę zależy od spowiednika.
Chodzi na przykład o wzmiankę o tym, że poprzednie moje dwie spowiedzi były nieważne. Czy to tematy na spowiedź czy na prywatną rozmowę z księdzem?
Zdecydowanie na spowiedź. To nie jest kwestia formuły, lecz grzechu. Z tym, że może nie tyle wyjeżdżaj z diagnozą, tylko powiedz o tym, co powoduje, że były nieważne.
Albo o przemyślenia związane z moją wiarą.
Tu trudno odpowiedzieć - zależy o jakie przemyślenia chodzi.
Pytanie drugie.. Może wydać się innym niewłaściwie, ale ja nawet tego nie wiem. Czy od razu po spowiedzi mogę przystąpić do komunii? Jeśli będę miała w zamiarze odmówienie pokuty.
Tak, oczywiście.
Trzecie pytanie.. Jeśli będę czytać z kartki swoje grzechy i dodawać do nich szczegóły będzie to wartościowe? Myślę, że w moim przypadku tak. Inaczej nie byłabym w stanie spamiętać a może i nawet wymienić.
Generalnie osobiście jestem przeciwnikiem kartek (bo nie jest najważniejsze aptekarskie wymienianie), ale w pewnych wypadkach się przydają (i chyba w tym też), jeśli pozwalają odbyć Sakrament Pokuty spokojnie, bez nerwów "że zapomnę".

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Czy trzeba ściśle przestrzegać formuły spowiedzi?

Post autor: Lwica » 2023-02-26, 12:35

Co do kartek - ja byłam pierwszy raz od X lat z kartką, na generalnej. Teraz już dwa raz byłam bez kartki, ale tylko były to dwa lub trzy grzechy. I wiedziałam dokładnie jakie, podchodzę teraz w ogóle inaczej do tego, wiem o co mogę jeszcze zapytać, rozmawiam sobie swobodnie itd.
Ja uważam, że jeśli kogoś stresuje brak kartki, to można brać, bo przecież ważne żeby w ogóle to powiedzieć, a nie udawać bohatera i "uczyć" się na pamięć, a później połowy nie wymienić. Jeżeli to jak u mnie są dwie rzeczy, to ja po prostu idę z zamiarem wyczyszczenia tego i wiem co chcę powiedzieć. Natomiast sam fakt, że myślimy o czymś jako grzech, chcemy to powiedzieć, to oznacza, że idziemy z dobrą intencją, czy napisane, czy z pamięci - dla mnie żadna różnica.

Co do formułki, to właśnie, u mnie ostatnio ksiądz na koniec nie powiedział tego "wysławiajmy Pana bo jest dobry...", Tylko krzyknął: "z Bogiem!".

psalm13
Bywalec
Bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 7 lut 2023
Has thanked: 75 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy trzeba ściśle przestrzegać formuły spowiedzi?

Post autor: psalm13 » 2023-02-26, 12:47

Kartka jest bardzo ogólna, więc będę rozwijać podpunkty. Tylko raz byłam z kartką w życiu, ale jak ostatnio byłam bez to miałam jakby wyczyszczoną pamięć, stąd pomysł na kartkę.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Czy trzeba ściśle przestrzegać formuły spowiedzi?

Post autor: Lwica » 2023-02-26, 13:47

psalm13 pisze: 2023-02-26, 12:47 Kartka jest bardzo ogólna, więc będę rozwijać podpunkty. Tylko raz byłam z kartką w życiu, ale jak ostatnio byłam bez to miałam jakby wyczyszczoną pamięć, stąd pomysł na kartkę.
Dlatego właśnie pisałam, że nie ma co filozofować i jeśli jest jakaś blokada czy stresik, to brać kartkę. Przecież i tak wcześniej zrobiłaś sobie jakiś rachunek sumienia, skoro te grzechy się "pojawiły" na kartce. Wystarczy spojrzeć na nią i wypowiedzieć te grzechy, nie trzeba czytać sztucznie. Nawet hasłami sobie wypisać. Np. "kłamstwo" i jeśli ksiądz zapyta dokładnie co i jak, to się opowie.

ODPOWIEDZ