Kilka spraw

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
W.N.
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 11 lip 2022
Wyznanie: Katolicyzm

Kilka spraw

Post autor: W.N. » 2023-02-26, 13:10

Dzień dobry. Mam dwie sprawy które mnie trochę męczą. No więc ostatnio na spotkaniu z kolegami przechodziliśmy obok autostrady (Dodam że był to już okres Wielkiego Postu) Wpadliśmy na pomysł aby machać do kierowców ciężarówek aby zatrąbili. Myślicie że był to czyn przeciwko 4 przykazaniu kościelnemu? I powinienem się z tego spowiadać?
Druga sprawa jest taka że spodobała mi koszulka się tylko nie wiem czy nie ma złego przekazu (chodzi mi o takie koszulki jak na zdjęciach). Myślicie że nie niosą ze sobą jakichś złych znaków, symboli? Wiem że na takie pytania powinienem odpowiadać sobie z pomocą sumienia ale jest to dla mnie trudne. Swoją drogą ma je jakieś wskazówki co zrobić aby lepiej słyszeć i rozumieć swoje sumienie? I żeby nie pomylic głosu sumienia z jakimś innymObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14976
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Kilka spraw

Post autor: Dezerter » 2023-02-26, 20:49

Musiałem sprawdzić co to za 4 przykazanie - moim daniem nie masz z czego się spowiadać
A koszulki są brzydkie i odpychające, więc poszukaj sobie innych.
A sumienie to trzeba kształtować znajomością Boga i jego nauki co jest dobre a co złe
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2488
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 936 times

Re: Kilka spraw

Post autor: Susanna » 2023-02-26, 21:11

A może taka? :D bardzo fajna

Obrazek
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kilka spraw

Post autor: Andej » 2023-02-26, 21:20

Propozycja dobra, ale żaden tchórz takiej nie założy. To propozycja tylko dla odważnych katolików. Jeśli W.N. taki jest, to z pewnością skorzysta.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6009
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Kilka spraw

Post autor: Albertus » 2023-02-26, 21:22

W.N. pisze: 2023-02-26, 13:10 Dzień dobry. Mam dwie sprawy które mnie trochę męczą. No więc ostatnio na spotkaniu z kolegami przechodziliśmy obok autostrady (Dodam że był to już okres Wielkiego Postu) Wpadliśmy na pomysł aby machać do kierowców ciężarówek aby zatrąbili. Myślicie że był to czyn przeciwko 4 przykazaniu kościelnemu? I powinienem się z tego spowiadać?
Druga sprawa jest taka że spodobała mi koszulka się tylko nie wiem czy nie ma złego przekazu (chodzi mi o takie koszulki jak na zdjęciach). Myślicie że nie niosą ze sobą jakichś złych znaków, symboli? Wiem że na takie pytania powinienem odpowiadać sobie z pomocą sumienia ale jest to dla mnie trudne. Swoją drogą ma je jakieś wskazówki co zrobić aby lepiej słyszeć i rozumieć swoje sumienie? I żeby nie pomylic głosu sumienia z jakimś innymObrazekObrazek
Wymowa koszulek jest zła. Sam napis - " gorszy niż zły" też o tym świadczy.

A poza tym wyglądałbyś w nich moim zdaniem niesamowicie głupio i nie mógłbym na ciebie patrzeć bez zażenowania. :D

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Kilka spraw

Post autor: Drwal » 2023-02-26, 22:22

Z tym machaniem to nie jest to jakieś aż tak złe i nie musisz się z tego spowiadać , ja bym nie chciał takich koszulek nosić ze względu na wiarę , są na nim symbole śmierci.
Sumienie jest naprawdę skomplikowane jak dla mnie , bo często szatan nas okłamuje , oskarża , sieje zamęt , a myśl od Boga bardziej przynosi pokój i daje dobre myśli i pomysły , które dalibyśmy radę zrobić , a myśli , które nas oskarżają i nie przynoszą pokoju są od diabła.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

W.N.
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 11 lip 2022
Wyznanie: Katolicyzm

Re: Kilka spraw

Post autor: W.N. » 2023-02-27, 18:01

Dziekuje bardzo za odpowiedzi. Co do odważnego katolika to raczej nie ja. Zdecydowanie lepiej niż "odważny" opisuje mnie słowo nieśmiały (i nie chodzi tu tylko o moją wiarę). Jeśli natomiast chodzi o koszulki to faktycznie jeśli się nad tym zastanowic to bliżej im (symbolom i ich znaczeniu) do negatywnego niż pozytywnego przekazu. Jednak mam jeszcze pytanie co do ubioru. Jeśli dobrze rozumiem, katolik nie może ubierać się w ubrania które za dużo odkrywają, ubrania na których symbole obrażają Boga i po prostu źle się kojarzą. Czyli nie ma problemu z ubieraniem się np. na czarno czy też w rurki? (Spotkałem się i z takimi opiniami).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kilka spraw

Post autor: Andej » 2023-02-27, 20:56

Sądzę, że znasz odpowiedź.
Wszystko to, co jest przeciw Bogu i przeciw ludziom jest złe. Katolik nie może epatować złem.
Wydaje mi się, że nie tylko katolik, ale każdy człowiek kulturalny nie powinien szokować, ani obrażać innych. Hasłami, zachowaniem, obnażaniem się (tj. niedostatecznym ubraniem), szpanowaniem seksualnością.
Natomiast rurki, czemu nie. Mi się to kojarzy z homoseksualistami, a oni są też ludźmi tak jak my wszyscy. A dobrze dobrania czerń jest/może być bardzo elegancja.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

W.N.
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 11 lip 2022
Wyznanie: Katolicyzm

Re: Kilka spraw

Post autor: W.N. » 2023-02-27, 23:13

Bardzo podoba mi się sposób w jaki pan pisze. Myślę, że teraz już znam odpowiedź na moje pytanie. Dziękuję za pomoc

ODPOWIEDZ